Παρουσίαση Φυσιγγίων

Θα σου πω εγώ Νίκο
Αμερικανάκια!
Χαχα
Δε ξέρω στα μέρη σας αν τ λένε πάντως εδώ αν πάνε να σε πιάσουν κορόιδο λένε για αμερικανάκι με πέρασες?
Έλα.ομως που γ@@@νε τα ατιμα και σ δίνουν και ψυχολογία...

Γειτονες ειμαστε . Εσυ στην Χιο εγω στην Σαμο. Ναι το λενε και εδω αυτο.....δεν μας λενε ομως ''Αμερικανακια''...
αλλιως μας λενε αυτοι ....
Παναγο εαν ''ψαχτεις'' πιστευω οτι θα βρεις Ελληνικο φυσιγγιο που θα ''παιζει'' στα ισια τον Αμερικανο...
μου ειναι αδιανοητο να μην υπαρχει τετοιο Ελληνικο φυσιγγιο....απλα δεν ξερουμε ποιο ειναι.
Εχετε πεσει με ''μουτρα'' στα Αμερικανικα.....και δεν δοκιμαζετε Ελληνικα φυσιγγια....με τοσες εταιρειες...με
τοσους βιοτεχνες....ειναι δυνατον να μην υπαρχουν καλα φυσιγγια ?? Εγω δεν το δεχομαι φιλε!!!
 
Φυσικά και είναι πανάκριβα..... γι'αυτό και συνήθως βάζουμε το τελευταίο νιτρο.γθα κάποιον όμως που κρατάει 5-10 σκυλιά και κάνει κόπο και εκπαιδευτικά δεν είναι σοβαρό ποσό 20 ευρώ (μισό κουτί) τη χρόνια γιατί βάζει πολύ πολύ πλάτη για το κυνήγι αυτό και η ευκαιρίες σε αυτό το θήραμα είναι λίγες...
Μακάρι να βρεθούν εναλλακτικές.
 
Τις ιδιες απορίες με εμας εχουν και οι Ιταλοί με αυτα τα φυσιγγια της Remington. Οσοι ειδικοί τα μελέτησαν κατεληξαν πως την κυρια διαφορά την κάνουν τα βύσματα τους, είναι απο υλικό ψηλης πυκνοτητας και οχι χαμηλης οπως τα δικα μας και οι τάπες τους κανουν καλύτερη εμφραξη μεσα στην θαλαμη στους δικούς τους κωνικους κάλυκες. Για παράδειγμα το μονο βυσμα με τετοιο υλικο εδω , είναι ο sg magnum της gualandi , η ταπα του ομως έχει εξωτερικα εξωγκοματα για να μην συμπιεσει αερα στον καλυκα και δεν καμει καλη εμφραξη.
 
Και τι εγινε ?? Να σου πω....γιατι δεν μου αρεσει να ''κρυβομαι'' !!! Μεχρι σημερα ειναι το καλυτερο
εμπορικο που εχω δοκιμασει...οκ.
Περα απο αυτο....το ηθελα ( εγω ) με ενα 75-78% συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα....ωστε να δικαιολογει..
το ΜΠΑΜ = μια φρατζολα ψωμι...δεν φτανει μονο η διατρηση....το ιδιο καλα θα σκοτωσει το σκαγι στα
40 μετρα με 4,9 χιλιοστα διατρηση με αυτο που εχει 5,4 χιλιοστα.
Να λεμε τα πραγματα με ονομα τους....
Πιστευω....και το λεω ειλικρινα....πρεπει να υπαρχουν ΕΛΛΗΝΙΚΑ φυσιγγια που σιγουρα δεν θα εχουν
την ιδια σκληροτητα τα σκαγια τους....αλλα σε αυτα τα μετρα θα σκοτωνουν το ιδιο καλα....απλα δεν
επεσαν ακομα στα χερια μου....και εχουν και προσιτες τιμες!!!!

Μην τα θεοποιουμε τα πραγματα.....Ειναι ενα καλο εμπορικο φυσιγγιο.....αλλα πολυ ακριβο... και αν δεν
βαλει νερο στο κρασι του ο Αμερικανος....καποιος Ελληνας βιοτεχνης θα του το βαλει....θεμα χρονου
ειναι.....και εδω θα ειμαστε!!! ;) :)
Νικόλα μου στο αμερικα 15-16 δολάρια έχουν άλλος μας πιάνει τον κολο όχι ο αμερικανός .
Βεβαίως και είναι πανάκριβα εδώ και για αυτό τα δουλεύουν συστηματικά σχεδόν μόνο λαγαδες άντε και κανένας σε πέρδικα όπως εγώ στο 20αρι
 
Το λεω....και το γραφω ΧΩΡΙΣ να θελω να θιξω ΚΑΝΕΝΑ συναδελφο!!!
Εγω ουτε πιωμενος δεν του δινω 43 ευρω για ενα κουτι φυσιγγια....μακαρι να βλεπω τον Αμερικανο να χορευει Τσαμικο - καλαματιανο - καρτσιλαμα - και μπαλο!!!!!!!
Εσυ Νίκο σίγουρα όχι!
Πολυ απλά γιατί γεμίζεις κ είσαι σε θέση να φτιάχνεις αξιόλογα φυσίγγια!
Αλλα ενας που δεν γεμίζει κ ψάχνει να βρει ένα σταθερο φυσιγγι για τριχωτα η μεγάλα φτερωτα, δηλαδή θηράματα που "αξιζουν" κ δεν θα είναι ευκολο να τα συναντάει συχνά στις εξορμήσεις του, είναι πολυ πιθανόν να επιλέξει κάποιο Αμερικανικο.....

Γειτονες ειμαστε . Εσυ στην Χιο εγω στην Σαμο. Ναι το λενε και εδω αυτο.....δεν μας λενε ομως ''Αμερικανακια''...
αλλιως μας λενε αυτοι ....
Παναγο εαν ''ψαχτεις'' πιστευω οτι θα βρεις Ελληνικο φυσιγγιο που θα ''παιζει'' στα ισια τον Αμερικανο...
μου ειναι αδιανοητο να μην υπαρχει τετοιο Ελληνικο φυσιγγιο....απλα δεν ξερουμε ποιο ειναι.
Εχετε πεσει με ''μουτρα'' στα Αμερικανικα.....και δεν δοκιμαζετε Ελληνικα φυσιγγια....με τοσες εταιρειες...με
τοσους βιοτεχνες....ειναι δυνατον να μην υπαρχουν καλα φυσιγγια ?? Εγω δεν το δεχομαι φιλε!!!
Δεν ξέρω αν υπάρχουν Ελληνικά φυσίγγια που να ειναι σε θέση να ξεπερασουν τον Αμερικάνο ( από όλες τις απόψεις)....
Αυτό που ξέρω ειναι οτι σίγουρα υπάρχουν αξιόλογα Ελληνικά φυσίγγια κ σε όλες τις γομωσεις...
Αλλα δυστηχως δεν υπαρχει σταθεροτητα, αυτό μας έχει φάει........μας έχει κατασπαράξει.........
 
Last edited:
ΔΕΝ ειναι το εξοδο μονο Παναγιωτη.....ειναι η ''κορο'ι'δια.....εχουν υπερ εκτιμησει τα φυσιγγια τους
φιλε!!! Μας θεωρουν...δεν λεω τι....
Για δες και τους Έλληνες βιοτέχνες όμως με τα δράμια.... ακριβότερα και από τα Winchester τα μαύρα τα δίνουν..
Εάν βγάλει κάποιος φυσιγγι σαν το Ρεμ. 40ευρώ θα το δίνει
 
Νικόλα μου στο αμερικα 15-16 δολάρια έχουν άλλος μας πιάνει τον κολο όχι ο αμερικανός .
Βεβαίως και είναι πανάκριβα εδώ και για αυτό τα δουλεύουν συστηματικά σχεδόν μόνο λαγαδες άντε και κανένας σε πέρδικα όπως εγώ στο 20αρι

ΟΚ...Σταματηστε για δυο σεζον...... και μην τα αγοραζετε να δεις ποσο θα πεσει η τιμη τους...στο χερι
των κυνηγων ειναι και ολων μας ειναι....Προτιμηστε Ελληνικα προιοντα...ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχουν πολυ καλα
φυσιγγια!!!
 
Για δες και τους Έλληνες βιοτέχνες όμως με τα δράμια.... ακριβότερα και από τα Winchester τα μαύρα τα δίνουν..
Εάν βγάλει κάποιος φυσιγγι σαν το Ρεμ. 40ευρώ θα το δίνει

Στο φιναλε - φιναλε....καλυτερα να παιρνει τα λεφτα ο Ελληνας παρα ο ξενος...Χωρις να σημαινει
οτι συμφωνω με αυτο που κανει ο Ελληνας.....Και παλι στο χερι σου ειναι...μην τα αγοραζεις....ας τα
βλεπει στο ραφι του......να δεις για ποτε βαζει μυαλο....και ο Ελληνας!!!!
 
Παιδιά καλά τα λέτε και δεν διαφωνώ όλα εξαρτώνται από τονποσα φυσίγγια θα ρίξει ο καθένας μας Εγώ προσωπικά τα 2 3 κουτιά ρεμικτον αν ριξω στην πέρδικα τα 100 ευρω είναι τπτ μπροστά σε όλα τα υπολοιπα που μου κοστιζει τ κυνηγι της αν υπολογισεις μονο τα 3 σκυλια δε λςω τπτ αλλο
Η για κάποιον π κυνηγάει λαγό δε νομίζω ότι είναι τραγική διαφορά
Long range στην πέρδικα❓❓❓❓τα σκυλιά τι ρόλο βαράνε❓❓❓δεν στις φερμαρουν❓
 
Στο φιναλε - φιναλε....καλυτερα να παιρνει τα λεφτα ο Ελληνας παρα ο ξενος...Χωρις να σημαινει
οτι συμφωνω με αυτο που κανει ο Ελληνας.....Και παλι στο χερι σου ειναι...μην τα αγοραζεις....ας τα
βλεπει στο ραφι του......να δεις για ποτε βαζει μυαλο....και ο Ελληνας!!!!
Μακάρι να είναι τόσο αποδοτικά και σταθερά να τα πληρώσω.οχι και μέτριοτητες και πανάκριβα...
 
Το λεω....και το γραφω ΧΩΡΙΣ να θελω να θιξω ΚΑΝΕΝΑ συναδελφο!!!
Εγω ουτε πιωμενος δεν του δινω 43 ευρω για ενα κουτι φυσιγγια....μακαρι να βλεπω τον Αμερικανο να χορευει Τσαμικο - καλαματιανο - καρτσιλαμα - και μπαλο!!!!!!!
ΜΑ Νικο δεν τα πουλαει ο αμερικανος τοσο στην αμερικη αυτα τα φυσιγγια ειναι της "σειρας" η πενταδα ας πουμε τα δραμια εχει πιο λιγο απο 5 δολαρια που απο οτι καταλαβενω απο αυτα που βλεπω στην νοβα με αγοραπολησιες ειναι τιποτα τα 5 δολαρια ,ο εδω εισαγωγεας τα κονομαει γερα ,δεν ξερω βεβαια και τι δασμους εχει για να τα φερει !!! μεταφορικα κ.τ.λ
 
Καλα και ωραία τα λέμε παιδιά και γώ θα συμφωνήσω σε αρκετά που έγραψαν αρκετοί συνάδελφοι παραπανω , δεν φταίει ο αμερικανός ούτε η εταιρεία κατασκευής για τις τιμές αλλά ο εκάστοτε αντιπρόσωπος σε οποία χώρα και αν εισάγονται. Παράδειγμα η ρεμι βγάζει και οικονομικά φυσιγγια στην σειρά της το χω ξαναβάλει κάπου εδώ πχ το gun club , στα 32 γρ το χω βρει αρκετές φορές στην τιμή των $4,50 εως και $5 κουτι των 25 ,ένα φυσιγγι αρκετά μαλακό για τα γραμαρια του . Τρυγόνι στην έναρξη , τσίχλα , και αλλά θηράματα θα ήταν μάνα γλυκιά , αναρωτιέμαι όμως σε τι τιμή θα προσφερόταν αν ερχόταν ποτέ Ελλάδα . Το express όπως και το αντίπαλο super x έχουν τιμή στην Αμερική $15 τώρα αν μπορεί να τα αντιγράψει κάποιος ακόμα και οι αμερικανοί έχω μερικές ενστάσεις . Η τιμή του αρκετά υψηλή όταν μιλάμε για φυσιγγια 35γρ μολυβδινα δεν το αμφισβητω. Σίγουρα φυσιγγι θρύλος , ένα από τα ποιο σταθερά εμπορικά στο πέρασμα του χρόνου , έχει χτίσει τον δικό του μύθο γιενιες και γιενιες από το νότιο Αιγαίο ως τον Εβρο . Στα ποιο απαιτητικά κυνηγια της χώρας μας , με οποιοδήποτε καιρο , με κάθε είδους όπλο , γεωμετρία καννης, αυλός, κώνοι δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν να κάνει παράπονο .
 
Τα φυσίγγια αυτά τα ρίχνω μια ζωή και ο πατέρας μου μισή ...
Όχι με τους κουβάδες (λόγω κόστους) αλλά με μέτρο.
Σε λαγό άντε να ρίξεις 2 φυσίγγια = 2 ευρώ, στο 95% των περιπτώσεων ρίχνεις 1.
Δεν είναι τραγικό.

Αν τώρα ήθελα 2 κουτιά σε κάθε έξοδο σε παπιά θα το σκεφτόμουνα.

Φυσικά και μπορεί ένας βιοτέχνης να βγάλει ανώτερο φυσίγγι σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Τα ερωτήματα όμως είναι πολλά.
1. Θα σκοτώνει και του χρόνου το ίδιο ?
2. Θα επηρεάζεται του χρόνου η πυρίτιδα από την θερμοκρασία (αν την αλλάξει) ?
3. Θα έχει την ίδια κατανομή (ποιότητα σκαγιών, μέγεθος σκαγιών κτλ)
3. Πόσο θα το χρεώσει ; Γιατί αν κρίνω από κάτι βόλια ζητάνε πολλά χρήματα ...

Πολλές φορές έχω γράψει για τα φυσίγγια RWF = Remington, Winchester, Federal.
Οι Αμερικάνοι το έχουν πιάσει το νόημα. ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.
Έχω γράψει επίσης ότι ένα φυσίγγι που σκοτώνει για χρόνια ότι τουφεκάω στις αποστάσεις που εγώ θεωρώ φυσιολογικές δεν το αλλάζω.
Φυσικά και έχω δοκιμάσει πολλά και διαφορετικά ... δεν ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ όμως την ίδια σιγουριά με αυτά όπως με τα φυσίγγια της αγίας τριάδας RWF.

Στην Αμερική δεν είναι πανάκριβα τα φυσίγγια αυτά.

Αισθάνομαι καλά όταν δίνω χρήματα σε Αμερικανούς, Ευρωπαίους κτλ
Όχι. Όταν ήταν να αγοράσω όπλο είχα να επιλέξω ανάμεσα σε Benelli, Beretta, Remington και Winchester.
Βασικός λόγος να επιλέξω ιταλικό ήταν για να μην δώσω χρήματα εκτός Ευρώπης, έχοντας υπόψη όλα τα "προβλήματα" των Benelli.

Ας σοβαρευτούν οι Έλληνες βιοτέχνες και ας βγάλουν ένα ΣΤΑΘΕΡΟ φυσίγγι για μεγάλα θηράματα να το αγοράσουμε.
Δεν είναι ανάγκη να είναι το καλύτερο ... βλητική και θερμοκρασιακή σταθερότητα ζητάμε.
 
Το nitro pheasant έχει ακόμα ποιο σκληρά σκάγια από το εξπρές. και έχει αρχική 425 μ/δ Γι'αυτό έχει και διαφορά στην τιμή σε σχέση με το απλό pheasant. Έχω ρίξει πάρα πολλά κουτιά στο λαγό. Σε δύναμη δεν το ξεπερνάει κανένα εμπορικό
Ω ρε φίλε τι τσάκισμα τους κάνει το ρημάδι το Express!
Μούτρα, λαιμό, στήθος, πόδια, πλευρά τους τσακίζει κυριολεκτικά.
Ακόμα και τώρα έχω 2 μαζί μου , έτσι μήπως μου έρθει και το βάλω τρίτο για το καλό.
 
Τα φυσίγγια αυτά τα ρίχνω μια ζωή και ο πατέρας μου μισή ...
Όχι με τους κουβάδες (λόγω κόστους) αλλά με μέτρο.
Σε λαγό άντε να ρίξεις 2 φυσίγγια = 2 ευρώ, στο 95% των περιπτώσεων ρίχνεις 1.
Δεν είναι τραγικό.

Αν τώρα ήθελα 2 κουτιά σε κάθε έξοδο σε παπιά θα το σκεφτόμουνα.

Φυσικά και μπορεί ένας βιοτέχνης να βγάλει ανώτερο φυσίγγι σε συγκέντρωση και διάτρηση.
Τα ερωτήματα όμως είναι πολλά.
1. Θα σκοτώνει και του χρόνου το ίδιο ?
2. Θα επηρεάζεται του χρόνου η πυρίτιδα από την θερμοκρασία (αν την αλλάξει) ?
3. Θα έχει την ίδια κατανομή (ποιότητα σκαγιών, μέγεθος σκαγιών κτλ)
3. Πόσο θα το χρεώσει ; Γιατί αν κρίνω από κάτι βόλια ζητάνε πολλά χρήματα ...

Πολλές φορές έχω γράψει για τα φυσίγγια RWF = Remington, Winchester, Federal.
Οι Αμερικάνοι το έχουν πιάσει το νόημα. ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ.
Έχω γράψει επίσης ότι ένα φυσίγγι που σκοτώνει για χρόνια ότι τουφεκάω στις αποστάσεις που εγώ θεωρώ φυσιολογικές δεν το αλλάζω.
Φυσικά και έχω δοκιμάσει πολλά και διαφορετικά ... δεν ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ όμως την ίδια σιγουριά με αυτά όπως με τα φυσίγγια της αγίας τριάδας RWF.

Στην Αμερική δεν είναι πανάκριβα τα φυσίγγια αυτά.

Αισθάνομαι καλά όταν δίνω χρήματα σε Αμερικανούς, Ευρωπαίους κτλ
Όχι. Όταν ήταν να αγοράσω όπλο είχα να επιλέξω ανάμεσα σε Benelli, Beretta, Remington και Winchester.
Βασικός λόγος να επιλέξω ιταλικό ήταν για να μην δώσω χρήματα εκτός Ευρώπης, έχοντας υπόψη όλα τα "προβλήματα" των Benelli.

Ας σοβαρευτούν οι Έλληνες βιοτέχνες και ας βγάλουν ένα ΣΤΑΘΕΡΟ φυσίγγι για μεγάλα θηράματα να το αγοράσουμε.
Δεν είναι ανάγκη να είναι το καλύτερο ... βλητική και θερμοκρασιακή σταθερότητα ζητάμε.

Μαζι σου....και εγω... Τα ''λεω'' στον γειτονα ( Αμερικανο ) για τα ακουει ο νοικοκυρης ( Ελληνας )!!!

Με αυτον τα ''εχω''.......και οχι με τον Αμερικανο.... και με τους εισαγωγεις που απο ενα κουτι κοιταει να βγαλει
μεροκαματο!!!!
 
Last edited:
Μαζι σου....και εγω... Τα ''λεω'' στον γειτονα ( Αμερικανο ) για τα ακουει ο νοικοκυρης ( Ελληνας )!!!

Με αυτον τα ''εχω''.......και οχι με τον Αμερικανο.... και με τους εισαγωγεις που απο ενα κουτι κοιτα να βγαλει
μεροκαματο!!!!
Ρατσηστη
 
Μια ωραία παρουσίαση γαλοπουλοφυσιγγων
https://stepoutside.org/article/this-years-best-turkey-loads-for-spring-gobblers/
Πάντα αυτά τα φυσιγγια ήταν η αιχμή του δόρατος των αμερικανικών εταιρειών και η αφρόκρεμα στα υλικα γόμωσης για επιδόσεις στο έπακρο .
Το Herters γέμιζεται από την cheddite για λογαριασμο του cabelas
 
Back
Top