Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ετσι δεν αλλιωνεται αρκετα εως πολυ η τουφεκια ρε παλληκαρια??Εδω φαινεται οτι καποια τετερτημορια μπορει να ειναι τελειως καπακομμενα!!
Ευλογη απορια συνονοματε..ομως στην πραξη (κυνηγι) εκαναν οτι ακριβως θα εκανε κ ενα αλλο φυσιγγι με παρομοιο διασπορεα χωρις αυτο το "τσαλακωμα"..δλδ τουφεκιες κ κοντα κ μακρια..δεν ειδα να υστερουν καπου..
 
Και με την Lee που γέμιζα κάποτε με διασπορέα Gualandi τσαλάκωνε τον σταυρό το έμβολο που τον κατεβάζει στον κάλυκα (είναι σωληνάκι γιατί από αυτό πέφτει και η πυρίτιδα και τα σκάγια). Γι'αυτό είχα σκεφτεί πατέντα ... Έβαζα πάνω στο σταυρό ένα κέρμα του 1 λεπτού και το κατέβαζα. Φυσικά το έβγαζα μετά, προτού ρίξω τα σκάγια ... .yel.:cool:
Έτσι η πίεση από το σωληνάκι-έμβολο μοιράζεται ομοιόμορφα σε όλο το πλάτος του + και όχι μόνο σε 4 σημεία, και δεν τον τσαλακώνει ...;)
 
Δν είχα βρει χρόνο για τα συγκεκριμένα αλλά ήρθε η ώρα τους....

Gorilla Over Max 40gr Νο:5...μου/μας είχε κάνει εντύπωση το (αμερικάνικο) κλείσιμό τους...χάλια κατά την αποψή μου...

6127
61286129

6131


6130
Βύσμα (αν το λέω σωστά)...
Gualanti S.G. 14 Magnum (εξού και το κλείσιμο made in U.S.A)....sarcastic..sarcastic.
Πυρίτιδα Μ92s...χαμηλά είναι για τα 40gr...
Καψύλι βρείκα το 686 (κόκκινο)...
 
Last edited:
Δν είχα βρει χρόνο για τα συγκεκριμένα αλλά ήρθε η ώρα τους....

Gorilla Over Max 40gr Νο:5...μου/μας είχε κάνει εντύπωση το (αμερικάνικο) κλείσιμό τους...χάλια κατά την αποψή μου...

View attachment 6127
View attachment 6128View attachment 6129

View attachment 6131


View attachment 6130
Βύσμα (αν το λέω σωστά)...
Gualanti BRX 14 Magnum (εξού και το κλείσιμο made in U.S.A)....sarcastic..sarcastic.
Πυρίτιδα Μ92s...χαμηλά είναι για τα 40gr...
Καψύλι βρείκα το 686 (κόκκινο)...
Ωραίος Κώστα!
Το βύσμα αν δεν κάνω λάθος ειναι το gualandi super g magnum .
 
Δν είχα βρει χρόνο για τα συγκεκριμένα αλλά ήρθε η ώρα τους....

Gorilla Over Max 40gr Νο:5...μου/μας είχε κάνει εντύπωση το (αμερικάνικο) κλείσιμό τους...χάλια κατά την αποψή μου...

View attachment 6127
View attachment 6128View attachment 6129

View attachment 6131


View attachment 6130
Βύσμα (αν το λέω σωστά)...
Gualanti BRX 14 Magnum (εξού και το κλείσιμο made in U.S.A)....sarcastic..sarcastic.
Πυρίτιδα Μ92s...χαμηλά είναι για τα 40gr...
Καψύλι βρείκα το 686 (κόκκινο)...
Κώστα βάζει τον sg magnum ακοπο σε 70 Χιλ κάλυκα. Δεν κλείνει με τίποτα σωστά το φυσίγγι εκτός από το τρόπο στην φώτο, σχεδόν τελείως απάτητο
 
Κώστα βάζει τον sg magnum ακοπο σε 70 Χιλ κάλυκα. Δεν κλείνει με τίποτα σωστά το φυσίγγι εκτός από το τρόπο στην φώτο, σχεδόν τελείως απάτητο
Αυτός που τα έριξε εντυπωσιάστεικε....sarcastic.
Μου λέει....Μ@λ@κ@ 40gr και δν κουνάει καθόλου.......sarcastic......και του λέω: πως να κουνίσει απάτητο ρε άνθρωπε αφού του έχουν βάλει μέσα ολόκληρο νεροπότηρο.........!!
 
Το διόρθωσα Γιάννη.... ;)
Ευχαριστώ.
Εμείς ευχαριστούμε για τις παρουσιάσεις φίλε :) .
Γενικά ο gorilla έχει υιοθετήσει αυτό το κλείσιμο σε πολλά φυσίγγια του.
Προσωπικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος με τα gorilla.
 
Εμείς ευχαριστούμε για τις παρουσιάσεις φίλε :) .
Γενικά ο gorilla έχει υιοθετήσει αυτό το κλείσιμο σε πολλά φυσίγγια του.
Προσωπικά έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος με τα gorilla.
Τα μόνα Gorilla που έχω ρίξει ήταν τα Tecna Edition 35gr.... μια χρονιά που ξέμινα στο βάλτο από φυσίγγια και έπαιζαν κάτι μουρλά γύρω γύρω στα χωράφια κ πετάχτεικα στο κοντινότερο κατάστημα κ τα πείρα από βιασίνη κιόλας...καλά ήταν...
 
Rio mini magnum 42γρ ν6..
Καλυκας maxam καψουλι λευκο,σκαγια διαμετρου 2,7mm..κλεισιμο 57,8mm..
H πυριτιδα τωρα ειναι το θεμα..καταρχην περιμενα να βρω την psb2..οπως κ στο παλιο rio uee..
Η πυριτιδα ομως μοιαζει με την psb1, επισης το βαρος μου φαινετε αυξημενο(εχω αφαιρεση το βαρος του δοχειου)..
Δεν ξερω αλλα κ δεν νομιζω να συνιστατε η εν λογω για αυτα τα βαρη..εκτος κ ειναι καποια αλλη...
20191116_151115.jpg

20191116_151048.jpg





ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:Επειδη αυτο το τοπικ ενδεχομενως να το διαβαζουν κ νεοι ιδιογωμοτες εκτος φορουμ καλο ειναι να ΜΗΝ αντιγραφει καμμια συνταγη εαν δεν ειναι κατι σιγουρο..αυτο το λεω γιατι οι πυριτιδες πολλες φορες μοιαζουν κ μπερδευουν αλλα κ γιατι εχουν παρουσιαστει κ θα παρουσιαστουν διαφορα παλαιοτερα φυσιγγια που η δοση των πυριτιδων τους ΔΕΝ εχει καμια σχεση με τις σημερινες..
 
Rio mini magnum 42γρ ν6..
Καλυκας maxam καψουλι λευκο,σκαγια διαμετρου 2,7mm..κλεισιμο 57,8mm..
H πυριτιδα τωρα ειναι το θεμα..καταρχην περιμενα να βρω την psb2..οπως κ στο παλιο rio uee..
Η πυριτιδα ομως μοιαζει με την psb1, επισης το βαρος μου φαινετε αυξημενο(εχω αφαιρεση το βαρος του δοχειου)..
Δεν ξερω αλλα κ δεν νομιζω να συνιστατε η εν λογω για αυτα τα βαρη..εκτος κ ειναι καποια αλλη...
View attachment 6286

View attachment 6285





ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:Επειδη αυτο το τοπικ ενδεχομενως να το διαβαζουν κ νεοι ιδιογωμοτες εκτος φορουμ καλο ειναι να ΜΗΝ αντιγραφει καμμια συνταγη εαν δεν ειναι κατι σιγουρο..αυτο το λεω γιατι οι πυριτιδες πολλες φορες μοιαζουν κ μπερδευουν αλλα κ γιατι εχουν παρουσιαστει κ θα παρουσιαστουν διαφορα παλαιοτερα φυσιγγια που η δοση των πυριτιδων τους ΔΕΝ εχει καμια σχεση με τις σημερινες..
Καλορίζικο το εργαλείο φίλε.
 
Rio mini magnum 42γρ ν6..
Καλυκας maxam καψουλι λευκο,σκαγια διαμετρου 2,7mm..κλεισιμο 57,8mm..
H πυριτιδα τωρα ειναι το θεμα..καταρχην περιμενα να βρω την psb2..οπως κ στο παλιο rio uee..
Η πυριτιδα ομως μοιαζει με την psb1, επισης το βαρος μου φαινετε αυξημενο(εχω αφαιρεση το βαρος του δοχειου)..
Δεν ξερω αλλα κ δεν νομιζω να συνιστατε η εν λογω για αυτα τα βαρη..εκτος κ ειναι καποια αλλη...
View attachment 6286

View attachment 6285





ΠΡΟΣΟΧΗ-ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:Επειδη αυτο το τοπικ ενδεχομενως να το διαβαζουν κ νεοι ιδιογωμοτες εκτος φορουμ καλο ειναι να ΜΗΝ αντιγραφει καμμια συνταγη εαν δεν ειναι κατι σιγουρο..αυτο το λεω γιατι οι πυριτιδες πολλες φορες μοιαζουν κ μπερδευουν αλλα κ γιατι εχουν παρουσιαστει κ θα παρουσιαστουν διαφορα παλαιοτερα φυσιγγια που η δοση των πυριτιδων τους ΔΕΝ εχει καμια σχεση με τις σημερινες..
Τασο το κοψιμο της πυριτιδας μοιαζει με psb 1 αλλα στο χρωμα οχι δεν ειναι τοσο σκουρα.
 
Ν
Ευχεριστω Κωστα..Για καλο το πηρα...ειναι διαδικασια που την βαριεμαι..
Αν ξεβαρεθω θα χορτασει το ματι σας φυσιγγια παλια και νεα... .sarcastic. .sarcastic.
Να ξεβαρεθεις γιατι νομιζω οτι εισαι εγκυκλοπαιδια στα φυσιγγια...;)
 
Back
Top