Παρουσίαση Φυσιγγίων

Αν και μας είπε τη συνταγή ο @Dimitris benelli ....στείλε κι εσύ Νικόλα να το δω... :cool:
Αυτα ειχα βρει μεσα,με επιφυλαξη στην πυριτιδα αν ειναι D20 η Drago.
Τα ειχα αγορασει για περσινα, αν ο πωλητης τα ειχε απο το 17 μονο αυτος
το ηξερε.:)
li32.jpg

Εdit:To βυσμα ειναι B&P Diamante
 
Last edited:
Σήμερα στο σκοπευτήριο ένα παιδί έριχνε με ένα σ/π Franchi Cal.20 ... Την προπερασμένη Κυριακή στο νυχτερινό αγώνα είχε κάνει 22/25 με αυτό το οπλάκι, πρόσφατα αγορασμένο ! Τον ρώτησα σήμερα τι φυσίγγια ρίχνει, νόμιζα ότι ρίχνει Lambro classic cal.20, αλλά μου είπε ότι τα γεμίζει ένα κυνηγομάγαζο εδώ στα Χανιά. Τα είχε χύμα σε μια σακούλα και του πήρα 2 για σφάξιμο. Κίτρινοι κάλυκες φυσικά, χωρίς κάποιο τύπωμα στο πλαστικό. Νόμιζα ότι ήταν ίδια και τα 2, αλλά όταν ήρθα σπίτι και τα καλοκοίταξα, ήταν διαφορετικά !!!
Αισθητή διαφορά στην απόχρωση του κίτρινου ...

2908

Αν και οι 2 έχουν μέταλλο 16 mm, κοιτάζοντας τη βάση είδα ότι ο ένας ήταν FIEM και ο άλλος CHEDDITE ...
2909

Το κλείσιμο στο ένα (Fiem) κάπως τρώγεται, στο άλλο (Cheddite) είναι χάλια σε εμφάνιση, με έντονο βαθούλωμα στο αστέρι ...


2910

Ας προχωρήσουμε να δούμε τα σωθικά τους ... Πρώτα αυτό στον κάλυκα Cheddite ...
2912

2913

Συνεχίζεται ...
 
Αυτα ειχα βρει μεσα,με επιφυλαξη στην πυριτιδα αν ειναι D20 η Drago.
Τα ειχα αγορασει για περσινα, αν ο πωλητης τα ειχε απο το 17 μονο αυτος
το ηξερε.:)
View attachment 2779

Εdit:To βυσμα ειναι B&P Diamante
Αquila 22 είναι φίλε. Είχα βρει και Drago σε άλλη παρτίδα
 
Συνέχεια ...
2914 2915

Καψούλι Cx1000 - πυρίτιδα GM3 (κατά πάσα πιθανότητα), κανονική δοσολογία, συμφωνεί και με τους πίνακες του Gualandi: [20/70 - 615/CX1000 - 1,15 - 24/25 - STAR]
Τα σκάγια είναι Νο.9 - 2,1 mm. 17,85 sk/gr - συνολικά 458.
2916
Συνεχίζεται ...
 
Και εδώ το άλλο, στον κάλυκα FIEM, με καψούλι 686 :

2917

2918


2919

Η πυρίτιδα εδώ είναι προφανώς διβασική (ήταν σβολιασμένη) η δοσολογία 1,36 X 30 παραπέμπει σε Tecna - οι πίνακες Gualandi δίνουν: [20/70 - PLASTIC - 615/U.686 - 1,35 - 30/32 - STAR] ...
Τα σκάγια εδώ είναι χοντρά, και επίσης καλής ποιότητας (από εμφάνιση τουλάχιστον). Διαμέτρου 2,7 mm - 8,7 sk/gr - σύνολο 260 ...
Δηλαδή Νο.6 (ιταλικό) ...
2920

Ο συγκεντρωτήρας και στα δυο είναι Gualandi SuperG cal.20, στο πρώτο ο 25αρης (BRG 20/25) και στο άλλο ο 21αρης (BRG 20/21).
Μια φωτο όπου φαίνονται οι διαφορές τους:



2921

------------------
 
Στέλιο, ο κάτοχος τα είχε για ίδια;
Δεν ξέρω, δεν τον ρώτησα, γατί κι εγώ το κατάλαβα όταν γύρισα σπίτι. Αλλά μάλλον το ήξερε, γιατί μου είπε ότι τα πήρε περισσότερο για κυνήγι, απλά τώρα δοκίμαζε το όπλο στο σκοπευτήριο. Και ότι σκόπευε να το πάρει αργότερα και στην πέρδικα ... ε, δεν θα πήγαινε στην πέρδικα με 9αρια σκάγια, υποθέτω ... Απλά μπορεί να τα μπέρδεψε στη σακούλα, αυτά που κρατούσε σήμερα ... Είχε και μερικά Lambro classic cal.20 στην ίδια σακούλα, αλλά δεν πήρα γιατί από αυτά είχα σφάξει παλιότερα. ... Τι να πω ...
 
Και εδώ το άλλο, στον κάλυκα FIEM, με καψούλι 686 :

View attachment 2917

View attachment 2918


View attachment 2919

Η πυρίτιδα εδώ είναι προφανώς διβασική (ήταν σβολιασμένη) η δοσολογία 1,36 X 30 παραπέμπει σε Tecna - οι πίνακες Gualandi δίνουν: [20/70 - PLASTIC - 615/U.686 - 1,35 - 30/32 - STAR] ...
Τα σκάγια εδώ είναι χοντρά, και επίσης καλής ποιότητας (από εμφάνιση τουλάχιστον). Διαμέτρου 2,7 mm - 8,7 sk/gr - σύνολο 260 ...
Δηλαδή Νο.6 (ιταλικό) ...
View attachment 2920

Ο συγκεντρωτήρας και στα δυο είναι Gualandi SuperG cal.20, στο πρώτο ο 25αρης (BRG 20/25) και στο άλλο ο 21αρης (BRG 20/21).
Μια φωτο όπου φαίνονται οι διαφορές τους:



View attachment 2921

------------------
Νομίζω την ίδια συνταγή δίνει και η siarm σε κάποιο πινακακι της οπότε μάλλον για tecna πρόκειται. Ωραία κίνηση πάντως.
 
Καλημερα, μια εικονα απο τα RM με τα νικελ σκαγια, ενα φυσιγγι που χρησιμοποιω αρκετα συχνα,
δυστυχως λογο ελειψης ζυγαριας ακριβειας δεν καταφερα να μετρησω πυριτιδα, με μια απλη που εχω μετρησα μονο τα σκαγια (28γρ).
Πληροφοριες για συγκεντρωτηρα και πυριτιδα ευπροσδεκτες

2993

2994

2995

2996

2997
 
Καλημερα, μια εικονα απο τα RM με τα νικελ σκαγια, ενα φυσιγγι που χρησιμοποιω αρκετα συχνα,
δυστυχως λογο ελειψης ζυγαριας ακριβειας δεν καταφερα να μετρησω πυριτιδα, με μια απλη που εχω μετρησα μονο τα σκαγια (28γρ).
Πληροφοριες για συγκεντρωτηρα και πυριτιδα ευπροσδεκτες

View attachment 2993

View attachment 2994

View attachment 2995

View attachment 2996

View attachment 2997
Κάλυκας ισπανικός και το καψούλι επίσης (ΜΑΧΑΜ), συγκεντρωτήρας LBRS, πυρίτιδα CSB-5, και κάποια άλλα RM 28αρια που έχω ρίξει παλιότερα (Sporting, Serie Oro, κλπ.) την ίδια είχαν. Γύρω στο 1,40 γρ. φαντάζομαι ... Μια χαρά, πολύ καλά !
 
Καλημερα, μια εικονα απο τα RM με τα νικελ σκαγια, ενα φυσιγγι που χρησιμοποιω αρκετα συχνα,
δυστυχως λογο ελειψης ζυγαριας ακριβειας δεν καταφερα να μετρησω πυριτιδα, με μια απλη που εχω μετρησα μονο τα σκαγια (28γρ).
Πληροφοριες για συγκεντρωτηρα και πυριτιδα ευπροσδεκτες

View attachment 2993

View attachment 2994

View attachment 2995

View attachment 2996

View attachment 2997
Δημήτρη καλά τα υλικά του αλλά γενικότερα είναι τσιμπιμένες οι τιμές του Σπηλιωτόπουλου, σύμφωνα πάντα με τις μπαρούτες που έχουν τα φυσίγγια του.....
 
Back
Top