Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ρε παιδιά έχει αλλάξει κάτι στα 3Α; Σήμερα στις τσίχλες το κεφάλι μου έγινε σαν το κουδούνι. Πολύ δυνατός κρότος αλλά και πιο δυνατό κλώτσημα θαρρώ
πρεπει να ηταν πολυ ζεστος ο καιρος που τα εριξες για αυτο σε κουρασαν.
 
Πριν πολλά πολλά χρόνια είχα φτιάξει ένα σκυθικων με βάρος 2700. Λόγο βάρους λοιπών έπαιρνα φυσίγγια με λίγα γραμμάρια 28-30. Πήρα λοιπών και τα εν λόγο Φυσίγγια σε 28 γραμμάρια. Ήταν ο λόγος που εγκατέλειψα το όπλο αυτό αλλά το πούλησα στον κατασκευαστή ανταλλάσσοντας το με ένα πλάγιο βελγιου. Ακόμα θυμάμαι της κοπανιες που έτρωγα σε σημείο να σκέφτομαι να τραβήξω την σκανδάλη. Για αυτό λέω δίκαννο γενικής χρήσης cal 12 όχι κάτω από 3200.
Τα μέτρα του κουταλιού παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο!!! Αν είναι το κοντάκι στα μέτρα σου δεν αισθάνεσαι κλώτσημα!!!! Είναι σίγουρο σου το λέω εκ πείρας.......
 
Τα μέτρα του κουταλιού παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο!!! Αν είναι το κοντάκι στα μέτρα σου δεν αισθάνεσαι κλώτσημα!!!! Είναι σίγουρο σου το λέω εκ πείρας.......
Καλα ριξε αυτα και τα ξαναλεμε
 
Τα μέτρα του κουταλιού παίζουν το μεγαλύτερο ρόλο!!! Αν είναι το κοντάκι στα μέτρα σου δεν αισθάνεσαι κλώτσημα!!!! Είναι σίγουρο σου το λέω εκ πείρας.......
Δεν αντιλέγω γνωρίζω οτι το κοντακι σκοτώνει, αλλα αυτά ήταν αλλο πραμα
 
Βeretta special 34γρ ν7..καλυκας φυσικα bornaghi με μαυρο καψουλι..συγκεντρωτηρας drago,σκαγια διαμετρου 2,4mm, κλεισιμο στα 57,3mm..
Και φτανουμε στην πυριτιδα..
Περιμενα να δω την csb1 οπως ελεγαν κ οι διαφημισεις τοτε..αμ δε...
Στελιο νομιζω πως καποτε ειχες κ εσυ απο τα ιδια κ σιγουρα θα μπηκες στον πειρασμο να ανοιξεις..
20191212_124801.jpg
20191212_124725.jpg
 
Βeretta special 34γρ ν7..καλυκας φυσικα bornaghi με μαυρο καψουλι..συγκεντρωτηρας drago,σκαγια διαμετρου 2,4mm, κλεισιμο στα 57,3mm..
Και φτανουμε στην πυριτιδα..
Περιμενα να δω την csb1 οπως ελεγαν κ οι διαφημισεις τοτε..αμ δε...
Στελιο νομιζω πως καποτε ειχες κ εσυ απο τα ιδια κ σιγουρα θα μπηκες στον πειρασμο να ανοιξεις..
View attachment 7170
View attachment 7169
Α1 είναι αυτή;
 
Βeretta special 34γρ ν7..καλυκας φυσικα bornaghi με μαυρο καψουλι..συγκεντρωτηρας drago,σκαγια διαμετρου 2,4mm, κλεισιμο στα 57,3mm..
Και φτανουμε στην πυριτιδα..
Περιμενα να δω την csb1 οπως ελεγαν κ οι διαφημισεις τοτε..αμ δε...
Στελιο νομιζω πως καποτε ειχες κ εσυ απο τα ιδια κ σιγουρα θα μπηκες στον πειρασμο να ανοιξεις..
View attachment 7170
View attachment 7169
Αυτή είναι Α1 και καψούλι Cx2000 ... και χαμηλή δόση για 34 γρ. Ο κάλυκας μαύρος είναι; γιατί εγώ μαύρο τον βλέπω. Ξέρεις ποιάς χρονολογίας περίπου είναι ;
Αυτά που έιχα πάρει εγώ ήταν σε πράσινο κάλυκα με καψούλι Fiocchi 616 και μπαρούτη CSB-1 δεν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω 1,65 γρ.
Τώρα βρήκες να το παρουσιάσεις που είμαι στη δουλειά και μετά φεύγω στο χωριό, και δεν μπορώ να κοιτάξω τις σημειώσεις μου ;;; Και δε θα γυρίσω μέχρι Τρίτη ή Τετάρτη !! .sarcastic.
Πάντως θυμάμαι είχε κάνει αλλαγές σε κάποια φυσίγγια, κατά καιρούς, αναφερόταν στις διαφημίσεις κάποτε και η Α1 αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο φυσίγγι ...
Ο κάλυκας γράφει στον πάτο BORNAGHI ;;;; Εμένα έγραφαν BERETTA ... Αλλά δεν έφτιαχνε κάλυκες ούτε ο μεν ούτε η δε. Κάποιος άλλος ήταν ο κατασκευαστής του κάλυκα, στα δικά μου μάλλον η Fiocchi αφού είχαν καψούλι 616 (όλα, 32, 34 και 36 γρ) ... Στο δικό σου μάλλον η Cheddite ...
 
Βeretta special 34γρ ν7..καλυκας φυσικα bornaghi με μαυρο καψουλι..συγκεντρωτηρας drago,σκαγια διαμετρου 2,4mm, κλεισιμο στα 57,3mm..
Και φτανουμε στην πυριτιδα..
Περιμενα να δω την csb1 οπως ελεγαν κ οι διαφημισεις τοτε..αμ δε...
Στελιο νομιζω πως καποτε ειχες κ εσυ απο τα ιδια κ σιγουρα θα μπηκες στον πειρασμο να ανοιξεις..
View attachment 7170
View attachment 7169
Εμένα για psb1 ,μου φαίνεται.( Στα 32 γρ είχε Α1)
 
Αυτή είναι Α1 και καψούλι Cx2000 ... και χαμηλή δόση για 34 γρ
Ετσι πιστευω κ εγω..χαμηλα δειχνει οτι ειναι...

Ο κάλυκας μαύρος είναι; γιατί εγώ μαύρο τον βλέπω. Ξέρεις ποιάς χρονολογίας περίπου είναι ;
Δεκα χρονια σιγουρα ..
Ναι μαυρος αλλα μην σου κανει εντυπωση γιατι αλλαζε κ αυτη τα χρωματα οπως πχ εκανε κ στο migra 31γρ και σε αλλα..


Τώρα βρήκες να το παρουσιάσεις που είμαι στη δουλειά και μετά φεύγω στο χωριό, και δεν μπορώ να κοιτάξω τις σημειώσεις μου ;;; Και δε θα γυρίσω μέχρι Τρίτη ή Τετάρτη !! .sarcastic.

Λες να χαθουμε? καπου εδω τριγυρω θα γυριζουμε.. .sarcastic.

Ο κάλυκας γράφει στον πάτο BORNAGHI ;;;; Εμένα έγραφαν BERETTA ...
Ναι bornaghi italy γραφουν..
Εμένα για psb1 ,μου φαίνεται.( Στα 32 γρ είχε Α1)
Δεν μου μοιαζει καθολου..αλλα κ αυτη να ηταν κ παλι πολυ χαμηλα θα ηταν για 34γρ..
 
Εμένα για psb1 ,μου φαίνεται.( Στα 32 γρ είχε Α1)
Δεν μου μοιαζει καθολου..αλλα κ αυτη να ηταν κ παλι πολυ χαμηλα θα ηταν για 34γρ..
Έτσι, σωστά ... Πάντως και το 32 γρ. (SS-SPEED) όταν τα πήρα εγώ, όταν πρωτοήρθαν Ελλάδα, δεν είχε Α1 ... Για D20 την είχα κάνει τότε, χωρίς να είμαι και σίγουρος, πάντως σίγουρα ήταν στρογγυλά φυλλίδια (δίσκοι) πράσινα, στο 1,55 γρ. αν θυμάμαι καλά.
Δεν ξέρω, μπορεί να ήταν και Drago ... ή και CSB-3 ... δεν τις γνώριζα και καλά τότε ... ούτε είχα μετρήσει τη διάμετρο και το πάχος των φυλλιδίων !!! .sarcastic.
Για να μη λέτε πάντως ότι μόνο οι έλληνες κατασκευαστές αλλάζουν πυρίτιδες και σετάπ κάθε τόσο ... όλοι το κάνουν (και οι μεγάλες φίρμες) ...;)
 
7187
80406706_440097180261952_4469637465535152128_n-jpg.7188
7189
 

Attachments

  • 80406706_440097180261952_4469637465535152128_n.jpg
    80406706_440097180261952_4469637465535152128_n.jpg
    112 KB · Προβολές: 332
Καλησπέρα σε όλου σας , μιας και κάθομαι σέμερα και απο κυνήγι τίποτα είπα να σφάξω μερικά για τους γνώστες
Εγώ δεν γνωριζω και πολλα πολλα αλλα σιγουρα υπαρχουν φιλοι που το κατεχουν το αθλημα.
Η ζυγαρια στα μεγαλα νουμερα πιστευω τα παει καλα , στα δεκατα π.χ 1.3 που αφορα την πυριτιδα φαγαμε ακυρο , δεν ηταν και τοσο ακριβειας
(Ειχα και την μουρμουρα της γυναικας μην την χαλασω και δεν μπορει να ξανακανει γλυκα και ιστοριες .sarcastic.)

Παντως μια γενικη εικονα υπαρχει ..
Το nsi ηταν στουμπωμενη η πυριτιδα οπως και βλεπετε
Με του κυριου Ρουμελιωτη το ερωτευτικα λιγο που λενε τα παμε καλα και πηρα αρκετα κουτακια να εχω :D
 
Καλησπέρα σε όλου σας , μιας και κάθομαι σέμερα και απο κυνήγι τίποτα είπα να σφάξω μερικά για τους γνώστες
Εγώ δεν γνωριζω και πολλα πολλα αλλα σιγουρα υπαρχουν φιλοι που το κατεχουν το αθλημα.
Η ζυγαρια στα μεγαλα νουμερα πιστευω τα παει καλα , στα δεκατα π.χ 1.3 που αφορα την πυριτιδα φαγαμε ακυρο , δεν ηταν και τοσο ακριβειας
(Ειχα και την μουρμουρα της γυναικας μην την χαλασω και δεν μπορει να ξανακανει γλυκα και ιστοριες .sarcastic.)

Παντως μια γενικη εικονα υπαρχει ..
Το nsi ηταν στουμπωμενη η πυριτιδα οπως και βλεπετε
Με του κυριου Ρουμελιωτη το ερωτευτικα λιγο που λενε τα παμε καλα και πηρα αρκετα κουτακια να εχω :D
Τα condor k τα ρουμελ...καρμπον τα σκάγια....λιιιιιιγο αυγοειδες.Τα percorso είναι για το GNTM!!!αψογα
 
Καλησπέρα σε όλου σας , μιας και κάθομαι σέμερα και απο κυνήγι τίποτα είπα να σφάξω μερικά για τους γνώστες
Εγώ δεν γνωριζω και πολλα πολλα αλλα σιγουρα υπαρχουν φιλοι που το κατεχουν το αθλημα.
Η ζυγαρια στα μεγαλα νουμερα πιστευω τα παει καλα , στα δεκατα π.χ 1.3 που αφορα την πυριτιδα φαγαμε ακυρο , δεν ηταν και τοσο ακριβειας
(Ειχα και την μουρμουρα της γυναικας μην την χαλασω και δεν μπορει να ξανακανει γλυκα και ιστοριες .sarcastic.)

Παντως μια γενικη εικονα υπαρχει ..
Το nsi ηταν στουμπωμενη η πυριτιδα οπως και βλεπετε
Με του κυριου Ρουμελιωτη το ερωτευτικα λιγο που λενε τα παμε καλα και πηρα αρκετα κουτακια να εχω :D
Ωραιος! Ευχαριστουμε!
 
Back
Top