Παρουσίαση Φυσιγγίων

Είχε λεχθεί Παλαιοθεν...ότι ήταν φασον της μπορναγκι‼️
Διικιο έχεις Γιαννη. Bornaghi
Τα 34αρια που δοκίμασα δεν...
Πολυ ελαφρά για 34. Έφυγαν σε τσίχλες.
Και τα 36αρια δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.
Τα χάρισα
Για αυτά με τον χακί καλυκα λέω
 
Διικιο έχεις Γιαννη. Bornaghi
Τα 34αρια που δοκίμασα δεν...
Πολυ ελαφρά για 34. Έφυγαν σε τσίχλες.
Και τα 36αρια δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο.
Τα χάρισα
Για αυτά με τον χακί καλυκα λέω
Δεν τα πήρα ποτέ ,το 42γρ.της Νόμπελ σε κόκκινο κάλυκα,πολύ ανώτερο‼️Τωρα το έχει βαφτίσει prestige κ πρόσθεσε κ 1 γρ.,δεν το έχω ρίξει ,έχω ακόμη τα παλαιά‼️
 
Δεν τα πήρα ποτέ ,το 42γρ.της Νόμπελ σε κόκκινο κάλυκα,πολύ ανώτερο‼️Τωρα το έχει βαφτίσει prestige κ πρόσθεσε κ 1 γρ.,δεν το έχω ρίξει ,έχω ακόμη τα παλαιά‼️
Τη 10αδα λες?? Πολύ φονικό φυσιγγι
Για το prestige 43 δεν ξέρω, είχα ρίξει 2 φυσιγγια prestige 37 μου άφησαν φουλ ακαφτη κ δεν ξαναπήρα τπτ από τη σειρά prestige.
 
Ωραία φυσίγγια τα Beretta κάτι σεμι 42 που είχα ρίξει σε παπί τα κατέβαζε στουπιά

Στα πιο λίγα γραμμάρια δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν έτυχε να ανοίξω κάποιο
Αν είναι αυτό, ανοίγω ένα να το δείτε,42γρ, νούμερο 3 σε κάλυκα BORNAGHI
 
Αν εννοείτε αυτό το 42αρι της Beretta, σας το αφιερώνωView attachment 39969View attachment 39970View attachment 39971

Ποια διβασική είναι?
Μηπως έχει γίνει κάποιο λάθος Αρη?
Ίσως θέλει μπαταρίες η ζυγαρια
Κ ο "κλειστος" συγκεντρωτηρας είναι ο drago 14???
Παίζουν με τις λέξεις κ το έχουν καταντήσει αηδία το θέμα.
 
Ποια διβασική είναι?
Μηπως έχει γίνει κάποιο λάθος Αρη?
Ίσως θέλει μπαταρίες η ζυγαρια
Κ ο "κλειστος" συγκεντρωτηρας είναι ο drago 14???
Παίζουν με τις λέξεις κ το έχουν καταντήσει αηδία το θέμα.
Την μπαρούτι δεν την γνωρίζω γιατί έχω θέμα με τα χρώματα, αλλά το βύσμα είναι drago 14 σωστά
 
Δεν τα πήρα ποτέ ,το 42γρ.της Νόμπελ σε κόκκινο κάλυκα,πολύ ανώτερο
Τη 10αδα λες?? Πολύ φονικό φυσιγγι
Heavy load...
Αυτά τα φυσίγγια τα είχα παρει το 2012 σε ν5, την ίδια χρονιά τουφεκισα τραβερσατη φασσα στα μπασιματα σε απόσταση σίγουρα άνω τον 30μ..
Το πουλι έπεσε ξερό, στο καθαρισμό είδα τρία σκάγια που είχαν διαπεράσει το σώμα του κ είχαν σταματήσει εσωτερικά στην πέτσα του....τα τράβηξα με το χέρι κ η παραμορφωση που ειχαν ήταν μικρή....

Αποσπωμενο πατο και tecna....

IMG_20220115_130225.jpg
 
Heavy load...
Αυτά τα φυσίγγια τα είχα παρει το 2012 σε ν5, την ίδια χρονιά τουφεκισα τραβερσατη φασσα στα μπασιματα σε απόσταση σίγουρα άνω τον 30μ..
Το πουλι έπεσε ξερό, στο καθαρισμό είδα τρία σκάγια που είχαν διαπεράσει το σώμα του κ είχαν σταματήσει εσωτερικά στην πέτσα του....τα τράβηξα με το χέρι κ η παραμορφωση που ειχαν ήταν μικρή....

Αποσπωμενο πατο και tecna....

View attachment 39992
Πως τα θυμάσαι όλα ρε θηρίο?
Αυτό ειναι
 
Ο Στέλιος παλια είχε παρει τα extreme 36γρ και τα βρήκε με csb2 κ έλεγε ότι πραγματι είχαν ισάξια κατανομή κ συγκέντρωση με τα Rio pigeon....

Aυτο το φυσιγγι, όπως κ τα 42γρ τα διαφημιζαν ότι έχουν "κλειστό συγκεντρωτηρα" πατέντα της Beretta για μεγάλες αποστάσεις...
Eγω δεν έτυχε να βρω(η να δω)κάτι τετοιο, μάλλον θα γέμιζαν με αυτόν στις πρωτες παρτιδες........

Πριν 5 περιπου χρόνια βρήκα ένα κουτι extreme 36γρ ν7 ξεχασμένο σε ένα κυνηγομαγαζο, τα υλικά που βρήκα δεν είχαν καμια σχεση με αυτά στο φυσιγγι του Στέλιου.....

Θα το παρουσιασω τις επόμενες μέρες.....

Kαλυκας bornaghi, καψουλι χρώματος μαυρου, πυριτιδα "γκριζωπή" βάρους 1,70γρ(?), συγκεντρωτηρας drago, σκαγια ν7 διαμέτρου 2,40-2,57mm, Βάρος 36,33γρ, κλείσιμο περιπου στα 58mm..

IMG_20220115_133400.jpgIMG_20220115_133705.jpgIMG_20220115_133435.jpg


Ειδικό βύσμα πατέντα της μπερεττα είναι ρε παιδια.sarcastic.
Δεν θεωρώ ότι η Beretta έδωσε ψευδή στοιχεια.....
Κατά πασα πιθανοτητα αυτό να υπήρχε στις πρωτες παρτιδες που ήρθαν στην χώρα μας...
Και υστερα...έχει ο θεος............
 
Kαλυκας bornaghi, καψουλι χρώματος μαυρου, πυριτιδα "γκριζωπή" βάρους 1,70γρ(?), συγκεντρωτηρας drago, σκαγια ν7 διαμέτρου 2,40-2,57mm, Βάρος 36,33γρ, κλείσιμο περιπου στα 58mm..

View attachment 39995View attachment 39996View attachment 39997



Δεν θεωρώ ότι η Beretta έδωσε ψευδή στοιχεια.....
Κατά πασα πιθανοτητα αυτό να υπήρχε στις πρωτες παρτιδες που ήρθαν στην χώρα μας...
Και υστερα...έχει ο θεος............
Σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου.
Υπάρχει περίπτωση το ίδιο φυσίγγι να το έβγαζε σε 34 γραμμάρια ?
 
Σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου.
Υπάρχει περίπτωση το ίδιο φυσίγγι να το έβγαζε σε 34 γραμμάρια ?
Έβγαζε κ Beretta 34γρ αλλά αυτά τα ονόμαζε special και τα ειχε γεμίσει σε καλυκα μαυρο, χακί, κλπ...
Σε μπορντό δεν θυμάμαι τα συγκεκριμένα κ δεν είχαν κ ποτε 20mm μέταλλο αλλά 16mm..
 
Έβγαζε κ Beretta 34γρ αλλά αυτά τα ονόμαζε special και τα ειχε γεμίσει σε καλυκα μαυρο, χακί, κλπ...
Σε μπορντό δεν θυμάμαι τα συγκεκριμένα κ δεν είχαν κ ποτε 20mm μέταλλο αλλά 16mm..
Άρα ο φίλος μου κάνει λάθος και ήταν36γρ. και όχι 34.Το χρώμα ήταν σίγουρα μπορντό.
Ευχαριστώ
 
Άρα ο φίλος μου κάνει λάθος και ήταν36γρ. και όχι 34.Το χρώμα ήταν σίγουρα μπορντό.
Ευχαριστώ
Στέφανε όπως αναφέρει και ο Τάσος που είναι ειδικός στα φυσίγγια το 34αρι το έβγαζε σε μαύρο και χακί κάλυκα,μήπως ο φίλος σου έριχνε το 36αρι.gif upload site
 
Back
Top