Παρουσίαση Φυσιγγίων

Περιοχή
Χανιά
Μπορεί κάποιος να το κάνει φραγγοδίφραγγα.Εχω μια κούτα.να ξέρω τι θα ρίξω.αν τα ρίξω..

Την έχω ξανακούσει αυτή τη μάρκα TRUST αλλά δεν έτυχε να τα δοκιμάσω ποτέ. Για ισπανικά τα ήξερα ... και μάλλον έτσι πρέπει να είναι:
https://www.cartuchostrust.com/es/cartuchos/caza-game/caza-blue-line
Πάντως μου φαίνεται περιέργο που δεν έχουν υλικά ΜΑΧΑΜ !!! Ο κάλυκας (Fiocchi) πρέπει να είναι σχετικά παλαιάς παραγωγής, αφού το καψούλι (616) βλέπω ότι είναι ασημί ... (τα τελευταία 5-6 χρόνια τα βγάζει πάλι κοκκινωπά-χαλκόχρωμα). Η πυρίτιδα πιστεύω ότι είναι 206. Δεν μοιάζει καθόλου με CSB.
Το συγκεντρωτήρα δεν τον γνωρίζω. Μάλλον ούτε αυτός είναι ισπανικός ...

Last edited:
Όνομα
Ζώης
Την έχω ξανακούσει αυτή τη μάρκα TRUST αλλά δεν έτυχε να τα δοκιμάω ποτέ. Για ισπανικά τα ήξερα ... και μάλλον έτσι πρέπει να είναι:
Πάντως μου φαίνεται περιέργο που δεν έχουν υλικά ΜΑΧΑΜ !!! Ο κάλυκας (Fiocchi) πρέπει να είναι σχετικά παλαιάς παραγωγής, αφού το καψούλι (616) βλέπω ότι είναι ασημί ... (τα τελευταία 5-6 χρόνια τα βγάζει πάλι κοκκινωπά-χαλκόχρωμα). Η πυρίτιδα πιστεύω ότι είναι 206. Δεν μοιάζει καθόλου με CSB.
Σωστά, και γω νομίζω 206-s ή 206-sv

Περιοχή
Μαρκόπουλο
Όνομα
Aρης
Την έχω ξανακούσει αυτή τη μάρκα TRUST αλλά δεν έτυχε να τα δοκιμάω ποτέ. Για ισπανικά τα ήξερα ... και μάλλον έτσι πρέπει να είναι:
ναι μάλλον αυτη είναι

https://www.idiogomosi.com/pages/posts/206s-428.php

Περιοχή
Χανιά
206-s γιατί είναι 36 γρ τα σκάγια. Η 206-sv είναι σκοπευτική (για 24 γρ. σκάγια).
Τετοιους συγκεντρωτηρες ειχε ο Στοκας!
Ναι, το "αμορτισέρ" είναι ίδιο με του Στόκα. Απλά δε θυμάμαι ο συγκεντρωτήρας σαν σύνολο αν είναι ακριβώς ίδιος ...

Περιοχή
Μαρκόπουλο
Όνομα
Aρης
206-s γιατί είναι 36 γρ τα σκάγια. Η 206-sv είναι σκοπευτική (για 24 γρ. σκάγια).

Ναι, το "αμορτισέρ" είναι ίδιο με του Στόκα. Απλά δε θυμάμαι ο συγκεντρωτήρας σαν σύνολο αν είναι ακριβώς ίδιος ...

Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μπορεί κάποιος να το κάνει φραγγοδίφραγγα?.Εχω μια κούτα.να ξέρω τι θα ρίξω.αν τα ρίξω..

Τα trust τα έφερνε το terramare μια περίοδο.Οτι είχα ρίξει από αυτά μέχρι τα 34γρ. ήταν πολύ καλό.Το 36αρι δεν το είχα δοκιμάσει.Αν θυμάμαι έφερνε και κάποια άλλα που λεγόντουσαν forza και αυτά τίμια.
Νομίζω τα trust θα τα εισήγαγε πάλι ο Μανδηλαράς,αλλά δεν ξέρω μετά τι έγινε.Ειναι μεγάλη ισπανική εταιρεία πάντως.

Περιοχή
Κερατσίνι - Αργολίδα
Όνομα
Κυριάκος
Μπορεί κάποιος να το κάνει φραγγοδίφραγγα?.Εχω μια κούτα.να ξέρω τι θα ρίξω.αν τα ρίξω..

Άχρηστα είναι. Πέτα τα. Αν θες έρχομαι να τα πάρω να τα πετάξω εγώ για σένα :p

Δεν μοιάζουν ακριβως.....

Δυο δειγματα, αριστερά νεοτερος κ δεξια παλιος....
IMG_20211115_142131.jpg

Και τα trust 32γρ όπως βλέπω κατι παρομοιο έχουν με τα 36γρ..

Αλλά δεν εχουν την τσακιση στα πτερυγια όπως στο φυσιγγι του Άρι..

https://www.tuslances.com/phorum5/read.php?13,269665

Last edited:
Όνομα
Γιαννης
Δεν επιτρέπεται η παραχώρηση ιδιογομομένων φυσιγγίων σε τρίτους.
ΑκριβωςΑκριβως απαγορευεται οτιδηποτε ιδιογομωση να δώσεις σε άλλον και αν ρίχνεις ιδιογομωση οι εταιριες όπλων δεν αναγνωρίζουν ούτε τις ζημιές στα οπλα αν το ανακαλύψουν από κατασκευής τονίζεται μόνο εργοστασιακό φυσίγγι.

Όνομα
Νίκος
Συνεχεια φωτο FANTOM -N8

εικόνα_Viber_2021-11-16_12-21-00-007.jpgεικόνα_Viber_2021-11-16_12-21-20-985.jpgεικόνα_Viber_2021-11-16_12-21-35-756.jpgεικόνα_Viber_2021-11-16_12-21-47-685.jpgεικόνα_Viber_2021-11-16_12-29-26-044.jpg

Το βυσμα εχει μεγαλυτερο αμορτισερ απο το SG25 και μεγαλυτερο ποτηρι.....Η ογκομετρια βγαινει με SG25
στα 10 χιλιοστα σε καλυκα ΜΑΧΑΜ και 11χιλιοστα σε καλυκα CHED.
Το βυσμα μηπως ειναι ''νεας '' γενιάς και δεν το εχω.....Το γνωριζει καποιος φιλος ???
Στον καταλογο του FANTOM ( Αντωνη ) δεν υπαρχει.

Περιοχή
Χανιά
Συνεχεια φωτο FANTOM -N8

View attachment 36032View attachment 36033View attachment 36034View attachment 36035View attachment 36036

Το βυσμα εχει μεγαλυτερο αμορτισερ απο το SG25 και μεγαλυτερο ποτηρι.....Η ογκομετρια βγαινει με SG25
στα 10 χιλιοστα σε καλυκα ΜΑΧΑΜ και 11χιλιοστα σε καλυκα CHED.
Το βυσμα μηπως ειναι ''νεας '' γενιάς και δεν το εχω.....Το γνωριζει καποιος φιλος ???
Στον καταλογο του FANTOM ( Αντωνη ) δεν υπαρχει.
Νίκο το βύσμα είναι Καρδαρά 25 (ή μάλλον 27, δεν μπορώ να είμαι βέβαιος από τη φωτογραφία) ... Σίγουρα πάντως δεν είναι Gualandi SG !!! Το καψούλι 686, κάπως περίεργο που είναι σε κάλυκα ΜΑΧΑΜ, αλλά όχι απίθανο. Αν έβαζες φωτό και την πάνω του μεριά θα ήμουν σίγουρος αν είναι το 686.
Η δοσολογία μου θύμισε ένα παλιό φυσίγγι της NSI, το S4 TITAN (εποχή κάπου 2005 - 2006) ... Κι αυτό είχε 686 - S4 1,45 x 32 γρ. (αλλά με βύσμα GT αν θυμάμαι καλά) ...
Το έχεις μήπως ταχογραφήσει ;;; Είμαι περίεργος τι ταχύτητα βγάζει αυτό το σεταπ ...