Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ο Νικος πεταξε στα σκουπιδια 21 ευρω....τοσο μου στοιχισαν τα 2 κουτια φυσιγγια 7 ευρω το
καθε κουτι +7 ευρω μεταφορικα- αντικαταβολη....
Αλλα εαν δεν παθεις....δεν θα μαθεις....και παραλληλα...το μαρκετινγκ του Lambro ...μου επιασε τον
κωλο....και εμενα κορο'ι'δο!!!! ;) :)
Ο κυρ Νικος να τα δινει τα 20 ευρα να πινει και κανα κρασακι για την παρτυ του, να τα χαιρεται, να μην πηγαινουν χαμενα, γιατι αν δοκιμαζει οτιδηποτε κυκλοφορει ανεξαρτητως αν θα βγει καλο η οχι, βλεπω την κυρα να τον βαζει να κοιματε με τον ρεξ και να χανει και το χρονο του και τα λεφτα του και την υσηχια του :)
 
Ο κυρ Νικος να τα δινει τα 20 ευρα να πινει και κανα κρασακι για την παρτυ του, να τα χαιρεται, να μην πηγαινουν χαμενα, γιατι αν δοκιμαζει οτιδηποτε κυκλοφορει ανεξαρτητως αν θα βγει καλο η οχι, βλεπω την κυρα να τον βαζει να κοιματε με τον ρεξ και να χανει και το χρονο του και τα λεφτα του και την υσηχια του :)

Πληροφοριακα....Ο ''κυρ Νικος''......εχει σκισει την λεοπαρδαλη.....τι να του κανει η γατα ??? .big smile.
 
Έχει ρίξει κανείς το bornagi αν δε το γράφω λάθος που εισάγει η dispan .Και θα αναφέρω ότι πριν κάνα 3χρονο είχα ρίξει ένα κουτί 34αρι της victori με παραλλαγής κάλυκα ανάμεικτο ονόματι strange 5/6/7 το οποίο εκτός της χαμηλής ανάκρουσης είχε καλή φονικοτητα αλλά σε έσφαζε λίγο στη τσέπη.
 
Έχει ρίξει κανείς το bornagi αν δε το γράφω λάθος που εισάγει η dispan .Και θα αναφέρω ότι πριν κάνα 3χρονο είχα ρίξει ένα κουτί 34αρι της victori με παραλλαγής κάλυκα ανάμεικτο ονόματι strange 5/6/7 το οποίο εκτός της χαμηλής ανάκρουσης είχε καλή φονικοτητα αλλά σε έσφαζε λίγο στη τσέπη.
IMG-92744f18ba18bf81b8bccc6b39e727a3-V.jpg
Δεν ξέρω ποιο εννοείς, πάντως αυτό είναι το Bornaghi Special 32γρ με Α1 πυρίτιδα, 7€ το είχα πάρει αν θυμάμαι καλά απ' το Ρουμελιώτη πριν δύο χρόνια. Δυνατό φυσίγγιο, με μεγάλη συγκέντρωση και διάτρηση, για τσίχλες στα μπασιματα θέριζε σε μεγάλες αποστάσεις, ήταν υπερβολική η δύναμη πυρός, μία καημένη στα 20-25μ με 2* είχε εξαϋλωθεί που μπήκε καρακεντρο. Πήρα και δενδροτσιχλα με αυτό. Με αυτά που είδα θα το εμπιστευόμουν σε φάσσα στα μπασιματα.
 
Έχει ρίξει κανείς το bornagi αν δε το γράφω λάθος που εισάγει η dispan .Και θα αναφέρω ότι πριν κάνα 3χρονο είχα ρίξει ένα κουτί 34αρι της victori με παραλλαγής κάλυκα ανάμεικτο ονόματι strange 5/6/7 το οποίο εκτός της χαμηλής ανάκρουσης είχε καλή φονικοτητα αλλά σε έσφαζε λίγο στη τσέπη.
Stringer Γιαννη το 34 της Βικτορυ
 
Παιδιά καλησπέρα! Ο πατέρας μου σήμερα είχε ένα περιστατικό το οποίο μπορεί να ήταν μοιραίο ίσως και όχι. Είχα βρει σε προσφορά πριν κάνα μήνα περίπου κάποια φυσέκια για τα ορτύκια. Τα χρησιμοποησα το προηγούμενο διάστημα και δεν είχα κανένα πρόβλημα αν και δεν έριξα πολλά (4-5) μιας και δεν έπεσα σε ορτύκια φέτος πολλά. Σήμερα λοιπόν του έδωσα αυτά φυσέκια και πήρε την καραμπίνα μετά από δε ξέρω και εγώ πόσα χρόνια. Του βγήκε ένα ορτυκακι του έριξε ,το έκανε ( δόξα των πανάγαθο) αλλά παρατήρησε ότι το καψυλι είχε παραμείνει στο κλείστρο μέσα στο τουφέκι. Να τα ρίξω με δίκανο στις τσίχλες που τουλάχιστον βλέπουμε μετά το μπαμ μπουμ τι γίνεται μη πάθουμε καμιά ζημιά με την καραμπίνα ή να τα πετάξω όπως είναι σε ένα κάδο?
 
Παιδιά καλησπέρα! Ο πατέρας μου σήμερα είχε ένα περιστατικό το οποίο μπορεί να ήταν μοιραίο ίσως και όχι. Είχα βρει σε προσφορά πριν κάνα μήνα περίπου κάποια φυσέκια για τα ορτύκια. Τα χρησιμοποησα το προηγούμενο διάστημα και δεν είχα κανένα πρόβλημα αν και δεν έριξα πολλά (4-5) μιας και δεν έπεσα σε ορτύκια φέτος πολλά. Σήμερα λοιπόν του έδωσα αυτά φυσέκια και πήρε την καραμπίνα μετά από δε ξέρω και εγώ πόσα χρόνια. Του βγήκε ένα ορτυκακι του έριξε ,το έκανε ( δόξα των πανάγαθο) αλλά παρατήρησε ότι το καψυλι είχε παραμείνει στο κλείστρο μέσα στο τουφέκι. Να τα ρίξω με δίκανο στις τσίχλες που τουλάχιστον βλέπουμε μετά το μπαμ μπουμ τι γίνεται μη πάθουμε καμιά ζημιά με την καραμπίνα ή να τα πετάξω όπως είναι σε ένα κάδο?
Εγώ δεν θα το ρίσκαρα....
Πολλές φορές μας προειδοποιει.......
Αφου ήταν κ προσφορας........

Αν πηρες πολλα να τα πας πισω....
 
Παιδιά καλησπέρα! Ο πατέρας μου σήμερα είχε ένα περιστατικό το οποίο μπορεί να ήταν μοιραίο ίσως και όχι. Είχα βρει σε προσφορά πριν κάνα μήνα περίπου κάποια φυσέκια για τα ορτύκια. Τα χρησιμοποησα το προηγούμενο διάστημα και δεν είχα κανένα πρόβλημα αν και δεν έριξα πολλά (4-5) μιας και δεν έπεσα σε ορτύκια φέτος πολλά. Σήμερα λοιπόν του έδωσα αυτά φυσέκια και πήρε την καραμπίνα μετά από δε ξέρω και εγώ πόσα χρόνια. Του βγήκε ένα ορτυκακι του έριξε ,το έκανε ( δόξα των πανάγαθο) αλλά παρατήρησε ότι το καψυλι είχε παραμείνει στο κλείστρο μέσα στο τουφέκι. Να τα ρίξω με δίκανο στις τσίχλες που τουλάχιστον βλέπουμε μετά το μπαμ μπουμ τι γίνεται μη πάθουμε καμιά ζημιά με την καραμπίνα ή να τα πετάξω όπως είναι σε ένα κάδο?
Παιδιά καλησπέρα! Ο πατέρας μου σήμερα είχε ένα περιστατικό το οποίο μπορεί να ήταν μοιραίο ίσως και όχι. Είχα βρει σε προσφορά πριν κάνα μήνα περίπου κάποια φυσέκια για τα ορτύκια. Τα χρησιμοποησα το προηγούμενο διάστημα και δεν είχα κανένα πρόβλημα αν και δεν έριξα πολλά (4-5) μιας και δεν έπεσα σε ορτύκια φέτος πολλά. Σήμερα λοιπόν του έδωσα αυτά φυσέκια και πήρε την καραμπίνα μετά από δε ξέρω και εγώ πόσα χρόνια. Του βγήκε ένα ορτυκακι του έριξε ,το έκανε ( δόξα των πανάγαθο) αλλά παρατήρησε ότι το καψυλι είχε παραμείνει στο κλείστρο μέσα στο τουφέκι. Να τα ρίξω με δίκανο στις τσίχλες που τουλάχιστον βλέπουμε μετά το μπαμ μπουμ τι γίνεται μη πάθουμε καμιά ζημιά με την καραμπίνα ή να τα πετάξω όπως είναι σε ένα κάδο?
Καλό είναι να μαθαίνουμε και ποια φυσίγγια είναι να μην βρισκόμαστε και μείς προ εκπλήξεως, μην το θεωρείς δυσφήμιση αλλά ότι βοηθάς και άλλους μην τους τύχει καμία στραβή
 
Παιδιά καλησπέρα! Ο πατέρας μου σήμερα είχε ένα περιστατικό το οποίο μπορεί να ήταν μοιραίο ίσως και όχι. Είχα βρει σε προσφορά πριν κάνα μήνα περίπου κάποια φυσέκια για τα ορτύκια. Τα χρησιμοποησα το προηγούμενο διάστημα και δεν είχα κανένα πρόβλημα αν και δεν έριξα πολλά (4-5) μιας και δεν έπεσα σε ορτύκια φέτος πολλά. Σήμερα λοιπόν του έδωσα αυτά φυσέκια και πήρε την καραμπίνα μετά από δε ξέρω και εγώ πόσα χρόνια. Του βγήκε ένα ορτυκακι του έριξε ,το έκανε ( δόξα των πανάγαθο) αλλά παρατήρησε ότι το καψυλι είχε παραμείνει στο κλείστρο μέσα στο τουφέκι. Να τα ρίξω με δίκανο στις τσίχλες που τουλάχιστον βλέπουμε μετά το μπαμ μπουμ τι γίνεται μη πάθουμε καμιά ζημιά με την καραμπίνα ή να τα πετάξω όπως είναι σε ένα κάδο?
Τι φυσίγγια ήταν; Μήπως ήταν με κοντό πάφυλα (μέταλλο) 8 mm ;;; Αν και δεν είναι συνηθισμένο φαινόμενο να φεύγει το καψούλι, θεωρητικά μπορεί να συμβεί στις καραμπίνες. Αφού όταν αρχίζει να ανοίγει το κλείστρο υπάρχει ακόμη αρκετή πίεση μέσα στην κάννη. Και αν το καψούλι είναι χαλαρό στον κάλυκα, ή έχει χαλαρώσει από φούσκωμα του κάλυκα κατά την εκπυρσοκρότηση, μπορεί καμιά φορά η πίεση αυτή να το βγάλει από τον κάλυκα. Λίγο απίθανο βέβαια, και πολύ σπάνιο, αλλά θα μπορούσε να συμβεί.
Σε δίκαννα είναι προφανές ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Οπότε κατά τη γνώμη μου, αν τα φυσίγγια δεν έχουν και άλλα "κουσούρια" μπορείς να τα ρίξεις με δίκαννο άφοβα.
Και οπωσδήποτε ΔΕΝ πετάμε γεμάτα φυσίγγια σε κάδους, ούτε οπουδήποτε αλλού !!! Αν δεν τα εμπιστεύεσαι και δεν θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις, μπορείς να τα επιστρέψεις στο μαγαζί να σου τα αλλάξουν, ή να τα κόψεις και να χρησιμοποιήσεις τα υλικά αλλού αν ιδιογομώνεις, ή να τα δώσεις σε κάποιον ιδιογομωτή.
 
Gevelot είναι τα φυσέκια.. για καποιο λογο δεν ανεβαίνει η φωτο να τα δειτε..
Τα παλια gevelot του Μηλιου που είχες βγάλει φωτο τις προαλλες? Αυτά είναι 20ετιας+..
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση ήταν κ αν είχαν αποθηκευτει σωστά...

Αυτό το λέω για να μην υπάρξει μπέρδεμα με τα τωρινά gevelot του ιορδανογλου..
 
Τα παλια gevelot του Μηλιου που είχες βγάλει φωτο τις προαλλες? Αυτά είναι 20ετιας+..
Δεν ξέρω σε τι κατάσταση ήταν κ αν είχαν αποθηκευτει σωστά...

Αυτό το λέω για να μην υπάρξει μπέρδεμα με τα τωρινά gevelot του ιορδανογλου..
Ναι είναι παλιά ,αλλά δεν δείχνουν κάποια φθορά που να με απέτρεπε στο να το αγοράσω... Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις σας. Θα τα αφήσω στην άκρη για το δίκανο σε καμιά τσίχλα και αν ξαναγίνει κάτι παρόμοιο θα τα σύρω στο κεφάλι του μαγαζατορα.. βλέπεις όμως τι σου είναι το φθηνό ε? Ακούς 5 ευρώ και τρέχω να το πάρω που είναι σε προσφορά.. ευτυχώς πήρα μόνο 2 κουτιά. Πάντως σε 4-5 ορτύκια που έριξα έπεσαν και ήταν ωραία ,μαλακή τουφέκια. Αν και στο ορτύκι ότι και να τους ρίξεις πέφτει!
 
Πώς γίνεται να τα ονομάζει GEVELOT;
Ο Μηλιός ήταν αυτός που εισήγαγε τα Γαλλικά φυσίγγια gevelot κ ταυτοχρονα γέμιζε κ τα Ελληνικα gevelot(ότι ακριβώς γινόταν με τον Δορκα κ τα γερμανικά rottweil)..
Μετά τα πηρε ο ιορδανογλου κ κράτησε την ονομασία καθότι ιστορικό φυσιγγι....
 
Και οπωσδήποτε ΔΕΝ πετάμε γεμάτα φυσίγγια σε κάδους, ούτε οπουδήποτε αλλού !!! Αν δεν τα εμπιστεύεσαι και δεν θέλεις να τα χρησιμοποιήσεις, μπορείς να τα επιστρέψεις στο μαγαζί να σου τα αλλάξουν, ή να τα κόψεις και να χρησιμοποιήσεις τα υλικά αλλού αν ιδιογομώνεις, ή να τα δώσεις σε κάποιον ιδιογομωτή.
Στέλιο με αφορμή αυτό που είπες.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΑΣΚΑΣΤΟ ΚΑΨΟΥΛΙ ΣΕ ΚΑΔΟΥΣ ή ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ.
Για να σκάσουμε καψούλι πιάνουμε σταθερά το ΑΔΕΙΟ φυσίγγι κάπου (πχ μέγγενη) και το χτυπάμε με ένα μυτερό αντικείμενο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΕΡΙΩΝ.

Μην το κάνετε σαν εμένα που έβαλα ένα 6.45 στο μάρμαρο, το χτύπησα και εκσφενδονίστηκε το πάνω κομμάτι του. .pray to God.

ps
Όταν είσαι 13 ετών κάνεις διάφορες μαλακίες.
 
Last edited:
Στέλιο με αφορμή αυτό που είπες.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΤΕ ΑΣΚΑΣΤΟ ΚΑΨΟΥΛΙ ΣΕ ΚΑΔΟΥΣ ή ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΥ.
Για να σκάσουμε καψούλι πιάνουμε σταθερά το ΑΔΕΙΟ φυσίγγι κάπου (πχ μέγγενη) και το χτυπάμε με ένα μυτερό αντικείμενο.
ΠΡΟΣΟΧΗ: ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΕΡΙΩΝ.

Μην το κάνετε σαν εμένα που έβαλα ένα 6.45 στο μάρμαρο, το χτύπησα και εκσφενδονίστηκε το πάνω κομμάτι του. .pray to God.

ps
Όταν είσαι 13 ετών κάνεις διάφορες μαλακίες.
Εγώ (στην "ευαίσθητη" ηλικία των δεκατριών .big smile. ) το είχα κοπανήσει με το σφυρί.....και την άκουσα στερεοφωνικά! o_Oo_Oo_O
 
Back
Top