Παραγάδια (Χοντρά & Ψιλά)

Μεσα στους καλους ερασιτεχνες που ψαρευουν νομιμα κ κυριως ψαρευουν για να..ψαρευουν ειναι αληθεια οτι υπαρχουν κ πολλοι αλλοι ερασιτεχνες που εχουν αποθρασυνθει τελειως, απο παραγαδια με μη επιτρεπομενη ποσοτητα αγκιστριων μεχρι κ διχτυα κλπ κλπ....εχεις δικιο πως υπερβενουν το οριο σε κιλα κ οτι καπιοι πουλανε τα ψαρια τους κ τα δινουν κ φθηνοτερα απο τους επαγγεματιες γιατι δεν εχουν τα εξοδα που εχουν αυτοι(που κ οι δευτεροι εχουν αναγκαστει λογω των καταστασεων που επικρατουν να τα δινουν φθηνοτερα..).

Επαγγελμα ψαρας: Σιγουρα ενα απο τα σκληρα επαγγελματα..προσωπα ηλιοκαμμενα κ προωρα γερασμενα...πολλα τα ξενυχτια κ με αμφιβολα αποτελεσματα που πολλες σε βαζουν κ μεσα..
Και πολλοι απο αυτους να αφηνουν την οικογενεια τους κ τον τοπο τους κ να ξενιτευονται σε αλλες περιοχες..

Εχοντας μιλησει με αρκετους κ καθε ηλικιας λιγοι ηταν αυτοι που με τα λογια τους μου εδωσαν να καταλαβω οτι σεβονται την θαλασσα κ τα παιδια της που τα βλεπουν σαν 20ευρα και 50ευρα..
Ετσι λοιπον κ εδω θα δουμε: διχτυα ριγμενα κοντα στις ακτες να ξενεριζουν τα φελλα που συνηθως συνοδευονται κ απο κλαμπανους(βολαγματα),
κρυσταλιζε διχτυα,αστακοδιχτα σε μη επιτρεπομενους μηνες,διχτυα να πεφτουν απο πολυ νωρις στην θαλασσα γιατι καπιοι βαριουνται να ξυπνησουν κ επειδη το διχτυ μετα απο καποια χιλιοστα ματιου δεν διαλεγει ψαρια κ συναγριδακια κ φαγγρακια θα δουμε σκασμενα και πολλα αλλα -ακια αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..


Με την ευκαιρια να πω κ κατι που απο ανεκαθεν με εξοργιζε,Η συμφεριφορα καποιον "κακων" επαγγελματιων προς τους (νομιμους) ερασιτεχνες που τους θεωρουν εχθρους τους...
Το εχω πει ενα εκατομμυριο φορες οτι ο κακος επαγγελματιας στην θαλασσα ειναι οτι ο κακος τσοπανης στο βουνο...αλλα οι τοποι δεν ανηκουν σε κανεναν ουτε τους βρηκαμε περιουσια απο τον πατερα μας....
Πρεπει επιτελους καποια στιγμη να σταματησει ολο αυτο...

Δεν θα ξεχασω που πριν πολλα χρονια ψαρευα σε μια παραλια κ απεναντι στο λιμαμι ειχε δεσει ενα καικι κ ενας Αιγυπτιος που ηταν πληρωμα ψαρευε..σε καποια φαση εφερα εξω ενα λαβρακι κ μου φωναζει το αφεντικο του
Ε φιλε μας το πηρες το ψαρι...του λεω δεν βλεπω να γραφει καπου το ονομα σου..το αποτελεσμα ηταν να στειλει τον Αιγυπτιο στα πεντε μετρα διπλα μου να ψαρεψει.....

Φανταστειτε λοιπον ο συγκεκριμενος(και αλλοι τοσοι σαν κ αυτον γιατι το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι ο μονος...)πως συμπεριφερονται στους υπολοιπους συναδελφους τους κ κυριως πως συμπεριφερονται στην θαλασσα...

Αρα λοιπον καλοι κ κακοι επαγγελματιες υπαρχουν κ δυστηχως θα υπαρχουν κ αυτο ειναι κατι που συμβαινει σε ολα τα επαγγελματα μεσα σε αυτους κ οι κακοι ερασιτεχνες..
 
Εχω δει σωστους επαγγελματιες.....εχω δει και σάπιους.....το ιδιο
και με τους ερασιτεχνες ψαραδες...
Πολύ σωστός, η διαφορά είναι ότι ο ερασιτέχνης όσο σάπιος και να είναι πρέπει να προσπαθεί χρόνια για τη ζημιά που κάνουν οι επαγγελματίες, όπως περιγράφεις κι εσύ παρακάτω.
ανακαλυψαν ενα σημειο με μεγαλους τονους
κιτρινοπτερους ....
Κιτρινοπτεροι φίλε δεν υπάρχουν στη Μεσόγειο, μάλλον γαλαζόπτερους εννοείς.
 
Πολύ σωστός, η διαφορά είναι ότι ο ερασιτέχνης όσο σάπιος και να είναι πρέπει να προσπαθεί χρόνια για τη ζημιά που κάνουν οι επαγγελματίες, όπως περιγράφεις κι εσύ παρακάτω.

Κιτρινοπτεροι φίλε δεν υπάρχουν στη Μεσόγειο, μάλλον γαλαζόπτερους εννοείς.

Πολύ σωστός, η διαφορά είναι ότι ο ερασιτέχνης όσο σάπιος και να είναι πρέπει να προσπαθεί χρόνια για τη ζημιά που κάνουν οι επαγγελματίες, όπως περιγράφεις κι εσύ παρακάτω.

Κιτρινοπτεροι φίλε δεν υπάρχουν στη Μεσόγειο, μάλλον γαλαζόπτερους εννοείς.


Οχι φιλε μου....και ομως...υπηρχαν.....τωρα δεν υπαρχουν....τους ξεπατωσαν....τωρα ξυπνησαν απο το υπουργειο και
απαγορευσαν το ψαρεμα του τονου....σε ολα τα ειδη. Εφευγαν οι νταλικες ψυγεια αλλες για τον Πειραια και
αλλες για το αεροδρομιο....κατευθειαν για Ιαπωνια πηγαιναν.....οσον αφορα τους ερασιτεχνες....εχουν και αυτοι
το μεριδιο ευθυνης τους.....πχ. ποσο μ@λ@κ@ς πρεπει να ειναι.....για κτυπαει ροφο κατω απο ενα κιλο !!!!
Ασφαλως....φοραει και περικελαια..... Πηγαιναν για ψαρεμα με πλανο ή με ζωντανο δολωμα....και γεμιζαν οχι
μονο τα 100ρια ψυγεια....αλλα και το καταστρωμα του σκαφους με τσαουσαδες...ροφους -στειρες -μαγιατικα-
και οτι αλλο βαλει ο νους σου....Ξερω ανθρωπους ερασιτεχνες ψαραδες που εβγαζαν περισσοτερα χρηματα απο το
ψαρεμα παρα απο την δουλεια τους.....Αποτελεσμα....εγω σαν ερασιτεχνης αγναντευω την θαλασσα με το
βαρκακι πανω στο τρειλερ.....και πολλοι επαγγελματιες εγιναν γκαρσονια.....αυτη ειναι η αληθεια.... Προσεχουμε
για εχουμε......τωρα.....περαστικα μας!!!!
ΥΓ. Κανω συρτη αφρου ξεροντας οτι δεν θα πιασω ουτε ενα μελανουρι η λουτσο....μονο και μονο για την
διαδικασια και την ''επαφη'' με την θαλασσα. Στην καλυτερη περιπτωση μετα απο δυο ή τρεις ωρες....και αν
βαλει και το χερι του και ο θεος....ισως γυρισω και εχω μια τηγανιά ψαρια.....σε μερη που πριν μερικα χρονια
δεν προλαβαινα να ριξω την συρτη μεσα......και παρ'ολη αυτην κατασταση....οι δυναμιτες....καλα κρατουν!!!!
Αστο....ειπα και πριν.....απο παντου βρωμαει!!!!
 
Οχι φιλε μου....και ομως...υπηρχαν.....τωρα δεν υπαρχουν....τους ξεπατωσαν....τωρα ξυπνησαν απο το υπουργειο και
απαγορευσαν το ψαρεμα του τονου....σε ολα τα ειδη. Εφευγαν οι νταλικες ψυγεια αλλες για τον Πειραια και
αλλες για το αεροδρομιο....κατευθειαν για Ιαπωνια πηγαιναν.....οσον αφορα τους ερασιτεχνες....εχουν και αυτοι
το μεριδιο ευθυνης τους.....πχ. ποσο μ@λ@κ@ς πρεπει να ειναι.....για κτυπαει ροφο κατω απο ενα κιλο !!!!
Ασφαλως....φοραει και περικελαια..... Πηγαιναν για ψαρεμα με πλανο ή με ζωντανο δολωμα....και γεμιζαν οχι
μονο τα 100ρια ψυγεια....αλλα και το καταστρωμα του σκαφους με τσαουσαδες...ροφους -στειρες -μαγιατικα-
και οτι αλλο βαλει ο νους σου....Ξερω ανθρωπους ερασιτεχνες ψαραδες που εβγαζαν περισσοτερα χρηματα απο το
ψαρεμα παρα απο την δουλεια τους.....Αποτελεσμα....εγω σαν ερασιτεχνης αγναντευω την θαλασσα με το
βαρκακι πανω στο τρειλερ.....και πολλοι επαγγελματιες εγιναν γκαρσονια.....αυτη ειναι η αληθεια.... Προσεχουμε
για εχουμε......τωρα.....περαστικα μας!!!!
ΥΓ. Κανω συρτη αφρου ξεροντας οτι δεν θα πιασω ουτε ενα μελανουρι η λουτσο....μονο και μονο για την
διαδικασια και την ''επαφη'' με την θαλασσα. Στην καλυτερη περιπτωση μετα απο δυο ή τρεις ωρες....και αν
βαλει και το χερι του και ο θεος....ισως γυρισω και εχω μια τηγανιά ψαρια.....σε μερη που πριν μερικα χρονια
δεν προλαβαινα να ριξω την συρτη μεσα......και παρ'ολη αυτην κατασταση....οι δυναμιτες....καλα κρατουν!!!!
Αστο....ειπα και πριν.....απο παντου βρωμαει!!!!
Πάντως ο κιτρινόπτερος δεν υπάρχει στη Μεσόγειο. Μήπως τον μπερδεύεις με τον ερυθρό ή τον γαλαζόπτερο;
Στα υπόλοιπα που λες έτσι είναι. Ευτυχώς που η θάλασσα είναι απέραντη αλλιώς θα την είχαμε καταστρέψει ολόκληρη.
 
Πάντως ο κιτρινόπτερος δεν υπάρχει στη Μεσόγειο. Μήπως τον μπερδεύεις με τον ερυθρό ή τον γαλαζόπτερο;
Στα υπόλοιπα που λες έτσι είναι. Ευτυχώς που η θάλασσα είναι απέραντη αλλιώς θα την είχαμε καταστρέψει ολόκληρη.


Ισως να εχεις δικιο Βασιλη μου.....δεν επιμενω....αλλα θα μου μεινει αξεχαστο......... ο γερανος στο λιμανι να
σηκωνει 2,5 μετρα ψαρια απο 300 μεχρι 500 κιλα το καθε ενα....και να βαζει στις νταλικες!!!
 
Πάντως ο κιτρινόπτερος δεν υπάρχει στη Μεσόγειο. Μήπως τον μπερδεύεις με τον ερυθρό ή τον γαλαζόπτερο;
Στα υπόλοιπα που λες έτσι είναι. Ευτυχώς που η θάλασσα είναι απέραντη αλλιώς θα την είχαμε καταστρέψει ολόκληρη.
Βασίλη ερυθρός ή γαλαζόπτερος είναι το ίδιο είδος. Και σίγουρα για αυτούς μιλάει ο Νίκος, είναι το πιο κοινό είδος στη Μεσόγειο.
 
Βασίλη ερυθρός ή γαλαζόπτερος είναι το ίδιο είδος. Και σίγουρα για αυτούς μιλάει ο Νίκος, είναι το πιο κοινό είδος στη Μεσόγειο.
Για τον ερυθρό μιλάει ο Νίκος ο οποιος μπορεί να γίνει μέχρι 450 κιλά και ο οποίος κινδυνεύει με εξαφάνιση.
Το άλλο είδος που λέω εγώ ως γαλαζόπτερο είναι ο μακρυπτέρυγος ο οποίος φτάνει μέχρι 60 κιλά και δεν κινδυνεύει ακόμα.

https://el.wikipedia.org/wiki/Ερυθρός_τόνος
https://el.wikipedia.org/wiki/Μακρυπτέρυγος_τόνος
 
Επαγγελματίας ψαράς είσαι φίλε;
Οχι φίλε.
Γεννήθηκα μέσα σε σκάφος και μεγάλωσα με μικρό νησί δίπλα στην θάλασσα.
Απο μικρό με έπερνε ο παππούς μου (συνταξιούχος καπετάνιος) για ψαρεμα με την 6μετρη ξύλινη βάρκα του (με 10 άλογα μηχανή, με μανιβέλα και χωρις ρεβέρσα) Ο πατέρας ταξίδευε με το δικό μας σκάφος και εγω μεγάλωσα την δικη μου οικογένεια υπηρετώντας την θάλασσα 40 χρόνια.
Την Αγάπησα απο μικρός, απο τα 11 μου εξαφανιζομουνα με το ψαροντούφεκο μου.
Έφηβος, 3 καλοκαίρια πήγαινα 25-30 μέρες πλήρωμα σε επαγγελματικα με δίχτυα για να μην κάθομαι, για την τρέλα μου και μια σακουλίτσα ψάρια.
Είδα την κούραση του ψαρά και την εκμετάλλευση απο τους μανάβηδες (χονδρέμπορους). Τα έξοδα και τις ζημιές που δεν αποζημιώνονται ούτε επιδοτούνται όπως άλλοι, παθόντες αλλά και ....ημέτερα κομματόσκυλα.
Είδα οτι ειναι οι μόνοι που έμειναν στα νησιά και τα παραλιακά μέρη, ως μόνιμοι κάτοικοι και έιναι τα δικά τους παιδια τα ελάχιστα Ελληνόπουλα που στηρίζουν τα σχολεία (που στην πλειοψηφία έχουν πλέον ξένα παιδια) σε βάρος βέβαια του μέλλοντος τους.
Και έρχεται η ώρα να αφήσουν το "εργο" τους στα παιδιά τους για ζήσουν με το μόνο που έχουν μάθει απο μικρά να κάνουν και τελικα αυτα, με τόσους κανονισμούς και μέτρα απο τις Βρυξελλες, και με τόση παράλληλη παρανομία και λαθραλιεία, αναγκάζονται να κόψουν τα καίκια τους για μια αποζημίωση που τους φτάνει για 2-3 χρόνια ζωής. Και μετά τιιιι????. Που θα απασχοληθούν, ποιος θα τους εκπαιδεύσει και σε τι; και ποιος θα τους συμπληρώσει τα ένσημά τους;
Ποιά Αρχή και ποιός πολιτευτής θα ασχοληθεί μαζί τους και θα ενδιαφερθεί ετσι που είναι λίγοι, σκορπισμένοι και αδύνατοι;

Αυτός ειναι ο λόγος και ο καυμός μου για τον επαγγελματία ψαρά.
Τον ξέρω και στο Ιόνιο, τον γνώρισα και στο Αιγαίο.
Άντρας, Έλληνας, Λεβέντης.
Χωρις να λείπουν και ανάμεσα σε αυτούς και τα ζιζάνια.
 
Last edited:
Ο ερασιτέχνης και ο επαγγελματίας είναι απλά 2 λέξεις. Υπάρχουν πολλές αποχρώσεις και στην μια και στη άλλη περίπτωση .
Το πρόβλημα από την μεριά του ερασιτέχνη ξεκινά από την στιγμή που θα πάρει την απόφαση να βγάλει χρήματα από την ασχολία του.
Και για τους 2 οι προβληματικές συμπεριφορές είναι εκθετικά ανάλογες με τον ετήσιο τζίρο τους.
Όταν μιλάω για προβληματικές συμπεριφορές δεν εννοώ μόνο παρανομίες. Μιλάω για την καταστρεπτική νοοτροπία του πιάνω ότι μπορεί να πιαστεί και μάλιστα αν δεν έχω την δυνατότητα να το κάνω μόνος μου φωνάζω και άλλους για να μην αφήσω ΤΙΠΟΤΑ !!!
 
Οχι φίλε.
Γεννήθηκα μέσα σε σκάφος και μεγάλωσα με μικρό νησί δίπλα στην θάλασσα.
Απο μικρό με έπερνε ο παππούς μου (συνταξιούχος καπετάνιος) για ψαρεμα με την 6μετρη ξύλινη βάρκα του (με 10 άλογα μηχανή, με μανιβέλα και χωρις ρεβέρσα) Ο πατέρας ταξίδευε με το δικό μας σκάφος και εγω μεγάλωσα την δικη μου οικογένεια υπηρετώντας την θάλασσα 40 χρόνια.
Την Αγάπησα απο μικρός, απο τα 11 μου εξαφανιζομουνα με το ψαροντούφεκο μου.
Έφηβος, 3 καλοκαίρια πήγαινα 25-30 μέρες πλήρωμα σε επαγγελματικα με δίχτυα για να μην κάθομαι, για την τρέλα μου και μια σακουλίτσα ψάρια.
Είδα την κούραση του ψαρά και την εκμετάλλευση απο τους μανάβηδες (χονδρέμπορους). Τα έξοδα και τις ζημιές που δεν αποζημιώνονται ούτε επιδοτούνται όπως άλλοι, παθόντες αλλά και ....ημέτερα κομματόσκυλα.
Είδα οτι ειναι οι μόνοι που έμειναν στα νησιά και τα παραλιακά μέρη, ως μόνιμοι κάτοικοι και έιναι τα δικά τους παιδια τα ελάχιστα Ελληνόπουλα που στηρίζουν τα σχολεία (που στην πλειοψηφία έχουν πλέον ξένα παιδια) σε βάρος βέβαια του μέλλοντος τους.
Και έρχεται η ώρα να αφήσουν το "εργο" τους στα παιδιά τους για ζήσουν με το μόνο που έχουν μάθει απο μικρά να κάνουν και τελικα αυτα, με τόσους κανονισμούς και μέτρα απο τις Βρυξελλες, και με τόση παράλληλη παρανομία και λαθραλιεία, αναγκάζονται να κόψουν τα καίκια τους για μια αποζημίωση που τους φτάνει για 2-3 χρόνια ζωής. Και μετά τιιιι????. Που θα απασχοληθούν, ποιος θα τους εκπαιδεύσει και σε τι; και ποιος θα τους συμπληρώσει τα ένσημά τους;
Ποιά Αρχή και ποιός πολιτευτής θα ασχοληθεί μαζί τους και θα ενδιαφερθεί ετσι που είναι λίγοι, σκορπισμένοι και αδύνατοι;

Αυτός ειναι ο λόγος και ο καυμός μου για τον επαγγελματία ψαρά.
Τον ξέρω και στο Ιόνιο, τον γνώρισα και στο Αιγαίο.
Άντρας, Έλληνας, Λεβέντης.
Χωρις να λείπουν και ανάμεσα σε αυτούς και τα ζιζάνια.
Γεννημένος στον Αστακό από πατέρα ψαρά και έχοντας δουλέψει επαγγελματικά με ΄δίχτυα, παραγάδια, τράτα, γρι γρι μέρας και νύχτας και με μπουρλότα με τον πατέρα μου γνωρίζω από πρώτο χέρι ότι σε αυτά που λες έχεις δίκιο. Είμαι όμως της γνώμης ότι για την κατάσταση της θάλασσάς μας και της αλιείας οι πρώτοι υπεύθυνοι είναι οι ίδιοι οι ψαράδες. Είναι αυτοί που ανέχθηκαν την παρανομία από τους διπλανούς τους για να μπορούν να κάνουν και αυτοί τα ίδια. Είναι αυτοί που έμαθαν στους ερασιτέχνες (που οι περισσότεροι δεν ήξεραν ούτε μπάνιο) που και πως να ψαρεύουν για πολλούς και διάφορους λόγους. Είναι αυτοί που όταν πήγαινε ο λιμενοφύλακας στην πλώρη τους είχαν έτοιμη τη σακούλα με τα ψάρια για να μην υπάρξει έλεγχος. Είναι πολλά τα λάθη που έχουν γίνει από όλες τις πλευρές Αυτά καλώς ή κακώς έχουν γίνει και έχουμε φτάσει εδώ που έχουμε φτάσει. Το ΄κακό είναι ότι η κατάσταση αυτή συνεχίζεται και δυστυχώς όσο πάει και γίνεται χειρότερη. Ούτε και βλέπω φως σε κανένα τούνελ για να με κάνει κάπως αισιόδοξο.
Να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν έχω απολύτως τίποτα με τον ερασιτέχνη που πάει για ψάρεμα για να χαλαρώσει και να αδειάσει από το άγχος και το στρές της ζωής του. Λόγω όμως της δουλειάς που κάνω βλέπω τι κάνουν οι περισσότεροι ερασιτέχνες. Ειδικά κάποιοι ψαροτουφεκάδες και κάποιοι με βάρκες κάνουν απίστευτη καταστροφή. Αυτά.
Από αυτά που γράφεις φίλε POSEIDON υποθέτω ότι η καταγωγή σου είναι από Θιάκι Μεγανήσι Κάλαμο ή Καστό.
 
1598448803609.jpeg
Και οι συνοδές της βασίλισσας στήρες και 1 από τα 5 μουγκριά.
Μία φορά φέτος με ψαρόδολο, λόγω έλλειψης δόλου (τα Γρι-γρι δεν ξεκίνησαν στο νησί, λόγω μη άφιξης πληρωμάτων από Αίγυπτο)
 
Back
Top