Παράξενα περιστατικά στο κυνήγι

Μου έχει τύχει δύο φορές μέχρι τώρα σε περδικα και σε αγριοκουνελο και της δύο φορές σε μπηχτη τουφεκια και πολύ κοντινή απόσταση. Στην πέρδικα ήταν με μαλινοταπο και βρήκα όπως είναι μέσα στο φυσίγγι τη μάλλινη μαζί με την πλαστική και φυσικα το πουλί ήταν για πέταμα, και πιο παλιά η σκυλίτσα μου ήταν φερμα σε ένα σχοινο και το κουνέλι βγήκε κοντά μου το τουφέκισα και λέω πάει αυτό θα το έλιωσα ,το είδα όμως να σέρνεται με τα μπροστινα και το έπιασε η σκύλα και το αποτελειωσε, αργότερα που το έγδαρα με παραξενεψε που δεν ειχε ούτε ένα σκάγι όμως καθώς συνεχιζα βρήκα το διασπορεα καρφωμενο πάνω στη ραχοκοκαλια.
 
Kαποτε σε περπατητο τσιχλας,μεσα σ ενα λιοστασι πεταχτηκε μια μπεκατσα την οποια καταφερα να την παρω.Μεχρι εδω τιποτε το περιεργο.Οταν ομως τη μαδησα βρηκα μεσα της μια ελια,.fff.τι γινεται τρωνε ελιες οι μπεκατσες?[αληθεια ειναι,μην πειτε οτι ειναι κυν. ψεμα]
 
Last edited:
Πριν περιπου 10 χρονια πηγαινοντας για τσιχλες εφτασα κοντα σε κατι βατα.Μεσα απο τα βατα ακουσα το χαρακτηριστικο "τσοκ τσοκ", κοτσυφας σκεφτηκα,κατσε να τον πλησιασουμε σιγα σιγα μηπως και τον εντοπισουμε..hunter.Πλησιαζα και πλησιαζα μεχρι που εφτασα 8-10 μετρα απο τα βατα,ο κοτσυφας εκει "τσοκ τσοκ".Μα πως ειναι δυνατο σκεφτηκα θα επρεπε να μ εχει καταλαβει και να χε φυγει, και τοτε βλεπω τον κοτσυφα που προσπαθουσε να πεταξει ομως εμενε στο ιδιο σημειο.Τι εγινε ???.xm.Αποφασισα να δω τι ακριβως γινεται, κι αν απλα ηταν τοσο ημερος ας εφευγε.Η εξηγηση ηταν απλη.Πανω στα βατα υπηρχε ενα κομματι ξεφτισμενου υφασματος,πηγαινοντας ο κοτσυφας κοντα μπλεχτηκε το ποδι του στις κλωστες με αποτελεσμα να παγιδευτει και να τον βρω κρεμασμενο αναποδα , το ποδι του κοντευε να κοπει απο την προσπαθεια να φυγει αφου βεβαια ειχε πολυ ωρα παγιδευμενος.Η συνεχεια αυτονοητη:).eat.
 
Τέλη Δεκεμβρίου 2007 αν θυμάμαι καλά, χιονιας παντού είχε χιονίσει και έδω στο νησί στα ψηλά θυμάμαι και είχε πολλά πουλιά στο νησί. Έξοδος με τον ποιντερα στα ντουζενια του τότε. Κάποια στιγμή με πιάνει "κόψιμο" πηγαίνω σε μια άκρη από ένα πυκνό , αδειαζω το πλάγιο και "στήνομαι". Απέναντι μου στα 5-6 μέτρα μια καρυδιά και μετά ελιές, ο ποιντερας είχε το κακό συνήθειο να γυρίζει γύρω γύρω μου εκείνη τη " δύσκολη " ωρα, κάποια στιγμή έρχεται και αρχίζει τα δικά του, κάποια στιγμή πάει προς τη καρυδιά μπροστά και φερμαρει, λέω δε μπορεί πλακα μου κάνει, έλα όμως που δεν μου έκανε πλάκα και από την ένταση κατάλαβα ότι ή μπεκατσα ήταν εκεί..hair. Δε μπορούσα φυσικά να κάνω κάτι, το όπλο ήταν άδειο και 2 μέτρα μακριά, τελικά εμεινα να θαυμαζω τη φερμα ενώ "ξαλαφρωνα" .sarcastic.μολις τελειωσα και σηκωθηκα μετά από μερικά δευτερόλεπτα σηκώθηκε ή βασίλισσα και πέταξε, εγώ έμεινα να τη θαυμαζω και να γελαω μονος μου. Το περιστατικό είναι 100% αληθές.
 
Τέλη Δεκεμβρίου 2007 αν θυμάμαι καλά, χιονιας παντού είχε χιονίσει και έδω στο νησί στα ψηλά θυμάμαι και είχε πολλά πουλιά στο νησί. Έξοδος με τον ποιντερα στα ντουζενια του τότε. Κάποια στιγμή με πιάνει "κόψιμο" πηγαίνω σε μια άκρη από ένα πυκνό , αδειαζω το πλάγιο και "στήνομαι". Απέναντι μου στα 5-6 μέτρα μια καρυδιά και μετά ελιές, ο ποιντερας είχε το κακό συνήθειο να γυρίζει γύρω γύρω μου εκείνη τη " δύσκολη " ωρα, κάποια στιγμή έρχεται και αρχίζει τα δικά του, κάποια στιγμή πάει προς τη καρυδιά μπροστά και φερμαρει, λέω δε μπορεί πλακα μου κάνει, έλα όμως που δεν μου έκανε πλάκα και από την ένταση κατάλαβα ότι ή μπεκατσα ήταν εκεί..hair. Δε μπορούσα φυσικά να κάνω κάτι, το όπλο ήταν άδειο και 2 μέτρα μακριά, τελικά εμεινα να θαυμαζω τη φερμα ενώ "ξαλαφρωνα" .sarcastic.μολις τελειωσα και σηκωθηκα μετά από μερικά δευτερόλεπτα σηκώθηκε ή βασίλισσα και πέταξε, εγώ έμεινα να τη θαυμαζω και να γελαω μονος μου. Το περιστατικό είναι 100% αληθές.
Τελικα δεν πρεπει να υπαρχει κυνηγος που να μην την εχει πατησει με το "ξαλαφρωμα".Εμενα μου ετυχε με φασσες σε περαμα τον οκτωβριο.Ολη μερα δεν περναγε τιποτε και την "κακια" την ωρα περασαν 30 περιπου φασσες , στη συνεχεια παλι τιποτε..kkk.
 
Κλασική περιπτωσει και αυτή του Λεωνίδα.
Ο πατέρας μου εχει πει μια φορά πολλα χρόνια πίσω, τοτε που οι λαγοί ηταν πιο πολλή απο τα λάχανα, εκει που πήγε σε μια μυρτιά να "ξαλαφρωσει" μόλις καθησε του πετάχτηκε λαγος, άλλος παλιός κυνηγός ενω "ξαλαφρωνε" κάτω απο τις ελιές του κάθησε μια κιχλα και τη τουφεκισε, τελικά πηρε τη κιχλα αλλα απο το λάκτισμα, προφανώς, έκατσε πανω..........hair..big smile..big smile..big smile..big smile.
 
αλλα απο το λάκτισμα, προφανώς, έκατσε πανω..........hair..big smile..big smile..big smile..big smile.
A χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα!!!.very funny.
Ρε τι μου θύμισες...
Όταν ήμουν πιτσιρικάς ένας μπάρμπας (πεθανε 103χρ)μας έλεγε ιστορίες γιατί το '40 είχε πολεμήσει και μας λέει σε μια φαση:
Εκει που καθόμουν βλέπω απο μακρυα έναν Γερμανό να χεζει και με το αυτόματο τον κόλλησα πανω στην σκατουλα...very funny..very funny.
 
Πέφτει τηλέφωνο από φιλαράκια....
-Ελα τώρα έχει πολλά πουλιά (περιοχή Λαμίας).Φεύγω Σάββατο προς μεσημέρι για να προλάβω τουλάχιστον τα απογευματινά.
Πράγματι είχε αρκετά πουλιά , οπότε ούτε συζήτηση για γυρισμό.Μετά από το απογευματινό πήγαμε σε τοπική ταβέρνα και ως συνήθως φάγαμε και ήπιαμε τον αγλέορα .sarcastic.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και βουρ για ύπνο αφού ήμουν λιώμα.
Επειδή όλοι ξέρουν ότι ξυπνάω πρώτος μου είπαν το πρωί να ξυπνήσω και τους υπόλοιπους .
-Τι δωμάτιο είσαστε μάγκες;;;;;
-Το 14 μου απάντησαν , τουλάχιστον έτσι άκουσα.
Το πρωί πράγματι πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι ήμουν ετοιμοπόλεμος και πάω σφαιράτος στο 14 να ξυπνήσω και τα υπόλοιπα ρεμάλια
-ΤΟΚ ΤΟΚ ...ξυπνήστε παιδιά!!!!!!
Καμία απάντηση.asking..asking.
-Ξανά..... ΤΟΚ ΤΟΚ ξυπνήστε ρε ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!!
-Ακούγεται μια φωνή σαν γρύλισμα....."""αντε γαμήσου , τι θες;;;""
---Ξυπνα ρε μαλάκα θα χάσουμε τις μαύρες!!!!!!
-Ξανά η φωνή μουγκρητό απο το δωμάτιο...."Ποιες μαύρες βρε μαλάκα , τι λες;;;;""
- ""Καλά αντε γαμηθείτε μην ξυπνάτε εγώ θα πάω στα καρτέρια και ελάτε όποτε θέλετε"""...........και φεύγω.
Την ώρα που φεύγω ανοίγει η πόρτα από το 4 και βλέπω τους δικούς μου..."Είναι που θα μας ξύπναγες ρε"".sarcastic..sarcastic.
.sarcastic..sarcastic..very funny..very funny..very funny.ευτυχως ο 14 δεν ειχε τις μαυρες του..!!!!χαχαχα
 
Last edited by a moderator:
απ όταν άρχισα να κυνηγώ γεμίζω αδειάζω τουλάχιστον 100 μέτρα από το αυτοκίνητο και όταν φθάνω εκεί ανοίγω κλείνω το κλείστρο 2 φορές για να σιγουρευτώ πριν βάλω το όπλο στη θήκη
Αύγουστος 1990 στην Φιλυριά Γουμένισσας κυνηγάμε τρυγόνια 4 άτομα
2η μέρα ξεκινάμε από το αυτοκίνητο για τα καρτέρια και φθάνοντας στο δικό μου ανοίγω το κλείστρο να γεμίσω και.......πέφτει από μέσα φυσίγγι γεμάτο.......μου χάλασε το κέφι έκανα μισό πακέτο τσιγάρα και έτρεμα για πολύ πολύ ώρα
ακόμα το θυμαμαι σαν να είναι σήμερα .no.
Αυτο νομιζω εχει συμβει σε αρκετους και σε μενα ερχομενος απο απογευματινο στο σπιτι με τα ποδια πριν φτασω σπιτι παντα ελενχω το κλειστο αρκετες φορες να αδιασει και αλενχο βλεποντας την θαλαμη, ηταν απο ρις φορες που δεν ειδα και οπτικα .Μπηκα σπιτι αφηνω το οπλο στο γραφειο για να αλλαξω και βγενοντας απο το δωματιο, εχει παρει ο γιος μου 17 χρονων την καραμπινα τραβαει το κλειστρο και πεταγετε ο διαολος .....ασπρισα!!!!!
Γι αυτο Μακη παντα θα πρεπει να το λυνουμε το οπλο μας μετα το κυνηγι και παντα να μεταφερετε λυμενο...
 
Ολα αυτά που εξιστορήσατε αλλα κωμικά και αλλα παρ ολιγον δραματικά γεγονοτα τα εχω με κάποιες μικρές παραλλαγες βιώσει ,και μπορώ παιδια να σας καταλάβω για τα συναισθήματα που νειώσατε.
Και εγώ δεν θέλω να θυμάμαι ποτε το ξεχασμένο φυσίγγι στην θαλάμη, το οπλο που εκπυρσοκρότησε όταν το αφησα στο καπο του αυτοκινήτου,και ακόμα και τωρα δεν μπορω να καταλάβω πως συνεβησαν αυτα ,οπως δεν θα ξεχασω την μπεκάτσα που χτύπησα στην Καρδίτσα την ωρα που ανέβαζα τα παντελόνια ευτυχως και ηταν το οπλο γεμάτο δίπλα μου. Τίς φασες περσι στην Καρδίτσα που τις ντουφεκισα έχοντας στο ενα χερι το οπλο αφου εκεινη την ωρα εκανα τσίσα (Ποτε λεγαν οι φασοκυνηγοι οι παλιοι μην αλλαζεις καρτέρι και μην κατουράς ) την ωρα της φάσας αλλα δεν γίνεται θα σκάσεις.
Αλλα ένα περίεργο γεγονος που βιώσαμε στο Ζελι 4 φίλοι πριν περίπου 3 χρόνια και δεν καταλάβαμε ποτέ τι συνέβη είναι το εξής΄.
Στο πρωινό για μαύρες τσίχλες και ενω καθόμασταν περιπου 60 μετρα μακρυα ο ενας με τον άλλο ,ακουστηκε απο τον απέναντι λόφο γύρω στα 700 μετρα ενα απόκοσμο και επιμονο κλάμα που ειχε αρκετή διάρκεια και ανατριχιάσαμε όλοι γιατι εμοιαζε να ειναι μικρου παιδιού.
Οταν μετα απο λίγο σμίξαμε ο καθένας μας προσπαθουσε να εξηγησει το φαινόμενο , εγω το απέδωσα στο κλαμα λαγού που τον επιασε κάποια αλεπού , άλλος ειπε για ζαρκάδι ,αλλος για τσακάλι , ολοι όμως φυγαμε απο το μέρος με την απορία.
Αν έχετε ανάλογη εμπειρία ας λυσουμε το γρίφο μαζι αν μπορουμε.
 
Αυτο νομιζω εχει συμβει σε αρκετους και σε μενα ερχομενος απο απογευματινο στο σπιτι με τα ποδια πριν φτασω σπιτι παντα ελενχω το κλειστο αρκετες φορες να αδιασει και αλενχο βλεποντας την θαλαμη, ηταν απο ρις φορες που δεν ειδα και οπτικα .Μπηκα σπιτι αφηνω το οπλο στο γραφειο για να αλλαξω και βγενοντας απο το δωματιο, εχει παρει ο γιος μου 17 χρονων την καραμπινα τραβαει το κλειστρο και πεταγετε ο διαολος .....ασπρισα!!!!!
Γι αυτο Μακη παντα θα πρεπει να το λυνουμε το οπλο μας μετα το κυνηγι και παντα να μεταφερετε λυμενο...

Μικρος περιπου 6-7 χρονων το θυμαμαι ακομη και τωρα κια ανατριχιαζω, ημουν δυσκολος στο να φαω με κυνηγουσε η μητερα μου συνεχεια με παιχνιδια κλπ, και εγω της ελεγα θελω το οπλο του μπαμπα να παιξω. Μια μερα λοιπον μου δινει το δικανο του πατερα μου που το ειχε πανω σε ντουλαπα και εκει που επαιζα και ετρωγα παταω τη σκανδαλη και μπαμ....... εκανα να μιλησω μια ωρα απο το σοκ η μανα μου εκλαιγε ασταματητα, τρυπα στο τοιχο και ευτυχως οχι κατι παραπανω, δυστυχως ο πατερα μου παροτι ηταν πολυ προσεχτικος ειχε κανει το λαθος και ειχε ξεχασει το οπλο γεματο αλλα ευτυχως χωρις δυσαρεστα....ΠΑΝΤΑ λοιπον κοιταζω το οπλο τουλαχιστον 4-5 φορες πριν μπω στο αυτοκινητο και ειδικα μολις φυγω απο καρτερι το αδειαζω κατευθειαν και οχι καθοδον για το αυτοκινητο.Εμενα μου ετυχε ευτυχως χωρις δυσαρεστα αποτελεσματα, και ευχομαι ποτε να μην τυχει σε καποιον.
 
Μικρος περιπου 6-7 χρονων το θυμαμαι ακομη και τωρα κια ανατριχιαζω, ημουν δυσκολος στο να φαω με κυνηγουσε η μητερα μου συνεχεια με παιχνιδια κλπ, και εγω της ελεγα θελω το οπλο του μπαμπα να παιξω. Μια μερα λοιπον μου δινει το δικανο του πατερα μου που το ειχε πανω σε ντουλαπα και εκει που επαιζα και ετρωγα παταω τη σκανδαλη και μπαμ....... εκανα να μιλησω μια ωρα απο το σοκ η μανα μου εκλαιγε ασταματητα, τρυπα στο τοιχο και ευτυχως οχι κατι παραπανω, δυστυχως ο πατερα μου παροτι ηταν πολυ προσεχτικος ειχε κανει το λαθος και ειχε ξεχασει το οπλο γεματο αλλα ευτυχως χωρις δυσαρεστα....ΠΑΝΤΑ λοιπον κοιταζω το οπλο τουλαχιστον 4-5 φορες πριν μπω στο αυτοκινητο και ειδικα μολις φυγω απο καρτερι το αδειαζω κατευθειαν και οχι καθοδον για το αυτοκινητο.Εμενα μου ετυχε ευτυχως χωρις δυσαρεστα αποτελεσματα, και ευχομαι ποτε να μην τυχει σε καποιον.
Πετρο κακα τα ψεματα , οπλο που μεταφερετε προς τον κυνηγοτοπο η προς το σπιτι πρεπει να ειναι λυμενο..!!!!!
 
Πιστεύω οτι ειδικά στις καραμπίνες συμβενει περισσότερο αυτό το φαινόμενο..Δικαιολογία πάντως δεν υπάρχει..
Γεμάτο όπλο ποτέ δεν έχω ξεχάσει γιατί το κοιτάω 2-3 φορές για παν ενδεχόμενο.
Πιτσιρικάς είχα μια κακια συνήθεια στο περπατητο να ακουμπάει το δάκτυλο την σκανδάλη,ώσπου μια μέρα άκουσα το μπαμ κ είδα έναν λάκκο σκαμμένο μπρος μου..Από τότε αυτή η συνήθεια κόπηκε μαχαίρι.
Το χέρι είναι στην λαβή και πάει στην σκανδάλη αφου δούμε το θήραμα και βάλουμε το όπλο στα μούτρα..
 
Back
Top