Παράξενα περιστατικά στο κυνήγι

απ όταν άρχισα να κυνηγώ γεμίζω αδειάζω τουλάχιστον 100 μέτρα από το αυτοκίνητο και όταν φθάνω εκεί ανοίγω κλείνω το κλείστρο 2 φορές για να σιγουρευτώ πριν βάλω το όπλο στη θήκη
Αύγουστος 1990 στην Φιλυριά Γουμένισσας κυνηγάμε τρυγόνια 4 άτομα
2η μέρα ξεκινάμε από το αυτοκίνητο για τα καρτέρια και φθάνοντας στο δικό μου ανοίγω το κλείστρο να γεμίσω και.......πέφτει από μέσα φυσίγγι γεμάτο.......μου χάλασε το κέφι έκανα μισό πακέτο τσιγάρα και έτρεμα για πολύ πολύ ώρα
ακόμα το θυμαμαι σαν να είναι σήμερα .no.
 
Με αφορμή την αποκόλληση φυσιγγίου στο θέμα "φυσίγγια για τσιχλες"
Θυμήθηκα ένα επικυνδινο περιστατικό που δεν έχει να κάνει με αστοχία υλικού..
Λαγοκυνηγος από δω..ξεκινάει πρωί πρωί για κυνήγι όπου σηκώνει μια μπεκατσα την παρακολουθεί που κάθεται και αλλαζει φυσίγγια..
Πλησιάζει πετάγεται το πουλί και ακούει ένα κλικ(!)..
Κοιτάζει λίγο κ η θαλάμη ήταν αδεια,ρε γαμωτο πάνω στον πανικό μου ξέχασα να γεμίσω σκέφτηκε (αμ δε..)..
Η μπεκατσα χάθηκε όποτε έβαλε ξανά τα λαγοφυσιγγα του για να συνεχίσει το κυνήγι..(Είχε άγιο που δεν είδε λαγό αυτή την μέρα).
Στο σπίτι μου λέει λύνω κάποια στιγμή το όπλο και τι να δω:
Ένα 20αρι φυσιγγι ήταν σφηνωμένο μέσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι είχε συμβεί τώρα?Απλά ο γιος του είχε πάρει το 20αρι την προηγούμενη κ είχε ρίξει τα φυσίγγια(του 20αριου)μέσα στην κυνηγετική τσάντα με τα 12άρια....
Περιττό μου λέει να σου πω τι έγινε σπίτι αυτή την μέρα...vah.
 
Με αφορμή την αποκόλληση φυσιγγίου στο θέμα "φυσίγγια για τσιχλες"
Θυμήθηκα ένα επικυνδινο περιστατικό που δεν έχει να κάνει με αστοχία υλικού..
Λαγοκυνηγος από δω..ξεκινάει πρωί πρωί για κυνήγι όπου σηκώνει μια μπεκατσα την παρακολουθεί που κάθεται και αλλαζει φυσίγγια..
Πλησιάζει πετάγεται το πουλί και ακούει ένα κλικ(!)..
Κοιτάζει λίγο κ η θαλάμη ήταν αδεια,ρε γαμωτο πάνω στον πανικό μου ξέχασα να γεμίσω σκέφτηκε (αμ δε..)..
Η μπεκατσα χάθηκε όποτε έβαλε ξανά τα λαγοφυσιγγα του για να συνεχίσει το κυνήγι..(Είχε άγιο που δεν είδε λαγό αυτή την μέρα).
Στο σπίτι μου λέει λύνω κάποια στιγμή το όπλο και τι να δω:
Ένα 20αρι φυσιγγι ήταν σφηνωμένο μέσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι είχε συμβεί τώρα?Απλά ο γιος του είχε πάρει το 20αρι την προηγούμενη κ είχε ρίξει τα φυσίγγια(του 20αριου)μέσα στην κυνηγετική τσάντα με τα 12άρια....
Περιττό μου λέει να σου πω τι έγινε σπίτι αυτή την μέρα...vah.

Άγιο είχε Τάσο, όπως άγιο είχα και εγώ πέρυσι τέτοια εποχή που μου πήρε χιόνι η κάννη χωρίς να το καταλάβω και απλά ήμουν τυχερός που δεν άνοιξε, απλά πέταξε βυζί και στράβωσε. Από τότε μου έχει μείνει κόλλημα και αδειάζω το όπλο κάθε τρεις και λίγο για να δω αν έχει τίποτα μέσα η κάννη.
 
Άγιο είχε Τάσο, όπως άγιο είχα και εγώ πέρυσι τέτοια εποχή που μου πήρε χιόνι η κάννη χωρίς να το καταλάβω και απλά ήμουν τυχερός που δεν άνοιξε, απλά πέταξε βυζί και στράβωσε. Από τότε μου έχει μείνει κόλλημα και αδειάζω το όπλο κάθε τρεις και λίγο για να δω αν έχει τίποτα μέσα η κάννη.
Κώστα είναι κανόνας απαράβατος.Ειδικα όταν περνάω μέσα από πυκνά και ακουμπήσει σε κάποιο κλαρί η κάννη τότε κοιτάζω αμέσως μέσα.
Και αν σου πω ότι έχω δει μαλακες να ψάχνουν στο πυκνό τα τσιχλοκοτσυφα "ανοίγοντας "τα βάτα με την κάννη του όπλου τους τι θα πεις??
 
Κώστα είναι κανόνας απαράβατος.Ειδικα όταν περνάω μέσα από πυκνά και ακουμπήσει σε κάποιο κλαρί η κάννη τότε κοιτάζω αμέσως μέσα.
Και αν σου πω ότι έχω δει μαλακες να ψάχνουν στο πυκνό τα τσιχλοκοτσυφα "ανοίγοντας "τα βάτα με την κάννη του όπλου τους τι θα πεις??

Τους βάζω μαζί με τους μαλάκες μου χρησιμοποιούν το όπλο για μπαστούνι για να ανέβουν κάπου και με αυτούς που κρατάνε το όπλο με στραμμένη την κάννη προς το μέρος σου.
 
Τους βάζω μαζί με τους μαλάκες μου χρησιμοποιούν το όπλο για μπαστούνι για να ανέβουν κάπου και με αυτούς που κρατάνε το όπλο με στραμμένη την κάννη προς το μέρος σου.
Αυτοι ειναι ακόμα χειρότεροι κ προπάντων επικυνδινοι για όλους κ για τον εαυτό τους..
Πως το έπαθες με το χιόνι είχες το όπλο κάτω?
 
Αυτοι ειναι ακόμα χειρότεροι κ προπάντων επικυνδινοι για όλους κ για τον εαυτό τους..
Πως το έπαθες με το χιόνι είχες το όπλο κάτω?

Ήταν αρχές Ιανουαρίου και εγώ ήμουν Καρδίτσα. Στον βόλο, όπου είχε μισό μέτρο χιόνι, ήταν ένας φίλος με την οικογένεια του. Του λέω να έρθω να πάμε για τσίχλες;; Όχι ρε μου λέει που να έρχεσαι έχω και την οικογένεια εδώ θα γκρινιάζουν. Καλά του λέω θα έρθω να πιούμε κανένα τσίπουρο μιας και σου έχω υποχρέωση. Καλά λέει άντε έλα να πάμε για τσίχλες.

Πάμε στο μέρος, ο δρόμος ξεχιονισμένος αλλά το βουνό είχε ακόμα 30-40 πόντους χιόνι. ( ήταν μια μέρα μετά αφού είχε λήξει η απαγόρευση κυνηγίου). Η ώρα είναι 5 το απόγευμα και δεν έχει περάσει τίποτα από τσίχλα. Ξαφνικά 5:10 άνοιξαν οι ουρανοί. Τσίχλες παντού να μην προλαβαίνω να γεμίσω, να μην ξέρω πια να ντουφεκίσω. Σε 5 λεπτά είχα μαζέψει καμιά 10αρια τσίχλες, όλες χαμένες πίσω στο χιόνι. Λέω στο παιδί εγώ σταματάω, πάω να βρω τις χαμένες είναι κρίμα. Αδειάζω το όπλο, το κρεμάω στην πλάτη και ανηφορίζω να τις βρω. Οι ελιές ήταν ακόμα χιονισμένες. Προφανώς ακούμπησα σε μια χωρίς να το καταλάβω, έπεσε μέσα χιόνι, εγώ ξανατουφέκισα ( αφού δεν κατάλαβα κάτι) και έγινε το κακό. Το πώς το ανακάλυψα τώρα. Επειδή χιόνιζε κιόλας σκούπιζα κάθε λίγο με το μπουφάν το όπλο και κάποια στιγμή ένιωσα ένα καρούμπαλο. Επωμίζω το όπλο, δεξιά η κάννη…
 
Τελοσπαντων..Ευτυχώς που δεν έγινε κάτι πιο σοβαρό..
Κωλοσιδερα είναι κ φτιάχνονται..
Τώρα όμως το ξέρεις κ άλλη φορά τα μάτια σου 14..
Η κάννη "ήρθε"η κόπηκε?
 
Τελοσπαντων..Ευτυχώς που δεν έγινε κάτι πιο σοβαρό..
Κωλοσιδερα είναι κ φτιάχνονται..
Τώρα όμως το ξέρεις κ άλλη φορά τα μάτια σου 14..
Η κάννη "ήρθε"η κόπηκε?

Ούτε ήρθε, ούτε κόπηκε. Πήρα την benelli με την οποία δηλώνω ερωτευμένος στο φουλ..love.
Η άλλη κάννη ( beretta a400 light, οπλάρα και αυτή δεν το συζητώ) είναι 71 πόντους και στράβωσε 30 πόντους προς τα μέσα, δηλαδή αν την κόψω θα γίνει 41 πόντους. Δεν ξέρω αν ισιώνεται, πάντως θα το δώσω το όπλο μιας και το υπόλοιπο όπλο εκτός της κάννης είναι σε υπεράριστη κατάσταση.
 
Φέτος πήρα καραμπίνα 10 πόντους μεγαλύτερη απο το ποζέ. Ε αυτοί οι δέκα πόντοι με ενοχλούν συνέχεια. Βρίσκει η κάνη στα χόρτα, αν πάω σε ανηφοριά πολύ ευκολά μπορεί να βρεί κάτω, αν το έχω με ιμάντα στον ώμο βρίσκει εύκολα σε κλαδιά απο δέντρα και μετα απο το πάθημα του Κώστα προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός. Ενώ το δίκκανο σπάει και χώνεσαι παντού
 
Με αφορμή την αποκόλληση φυσιγγίου στο θέμα "φυσίγγια για τσιχλες"
Θυμήθηκα ένα επικυνδινο περιστατικό που δεν έχει να κάνει με αστοχία υλικού..
Λαγοκυνηγος από δω..ξεκινάει πρωί πρωί για κυνήγι όπου σηκώνει μια μπεκατσα την παρακολουθεί που κάθεται και αλλαζει φυσίγγια..
Πλησιάζει πετάγεται το πουλί και ακούει ένα κλικ(!)..
Κοιτάζει λίγο κ η θαλάμη ήταν αδεια,ρε γαμωτο πάνω στον πανικό μου ξέχασα να γεμίσω σκέφτηκε (αμ δε..)..
Η μπεκατσα χάθηκε όποτε έβαλε ξανά τα λαγοφυσιγγα του για να συνεχίσει το κυνήγι..(Είχε άγιο που δεν είδε λαγό αυτή την μέρα).
Στο σπίτι μου λέει λύνω κάποια στιγμή το όπλο και τι να δω:
Ένα 20αρι φυσιγγι ήταν σφηνωμένο μέσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι είχε συμβεί τώρα?Απλά ο γιος του είχε πάρει το 20αρι την προηγούμενη κ είχε ρίξει τα φυσίγγια(του 20αριου)μέσα στην κυνηγετική τσάντα με τα 12άρια....
Περιττό μου λέει να σου πω τι έγινε σπίτι αυτή την μέρα...vah.
Γιαυτό έχει επικρατήσει η μόνοχρωμια κίτρινος κάλυκας στα εικοσαρια. Φίλος μου αυτός και αν ήταν απροσεχτος ξάπλα στο κρεβάτι σημαδευε το ταβάνι του δωματίου του, νομίζοντας ότι είναι άδειο το οπλο τώρα πως τα κατάφερε δεν ξέρω ξέχασε φυσίγγι στην θαλαμη η στην αποθηκη και το ανέβασε το όπλο όπως έπαιζε (remington 1100) ούτε αυτός θυμάται μετά το κουρκουνιδι που έγινε μετά που πάτησε την σκανδαλη. Ευτυχώς δεν ήταν τίποτα σοβαρό για μια βδομάδα λίγο στραβωμαρα και κουφαμαρα το ταβάνι την γλίτωσε με μια τρύπα στο ραμποτε ευτυχώς που ήταν ταράτσα γιατί θα είχε ξεσκεπασει το σπίτι.
 
Όχι ακριβώς περίεργο ποιο πολύ ατυχία θα έλεγα αλλά μου έμεινε. Σκοποβολή σε ατσάλινη πλάκα με σκάγια ν.3 μαγκνουμ. Εγώ με τον κολητο μου. Ρίχνει πρώτος 5-6 φυσίγγια. Ενθουσιασμός τρελός γιατί το παιδί δεν είχε ξαναρίξει. Πάω και εγώ μετά να ρίξω και ο τρελός είχε πάει να δει από κοντά τι πέτυχε εγώ βέβαια τον είδα. Του λέω φιγε ρε από κει μην σε πάρει κάνα σκαγι. Εννοείτε πως δεν πρόκειται για ατύχημα από μη σωστή χρήση όπλου αλλά από μη σωστή πρόβλεψη. Πάει κάνα 6ρι μέτρα μακριά από τον στόχο αλλα στην νοιτη ευθεία που εκτινεται από το κέντρο του κύκλου στόχου που έριχνα από τα 7 μέτρα περίπου. Και τι έγινε? Τα 3 απανοτα που έριξα καθος το μολιβι στην σύγκρουση με το ατσάλι τινει να κάνει θραύσματα εκτηνασομενα στην περίμετρο του στόχου τον πήραν τα πόδια με αποτέλεσμα να γεμίσει έματα ο φίλο μου και εχμες που ευτυχώς ήταν επιφανειακά και όχι σοβαρά. Με λίγο πεταντιν με λιγω οξιζενε και μερικές χριστοπαναγιες πέρασε και πλέον το λέμε και γελάμε αλλά αν αυτά τα θραύσματα είχαν πάει στα μάτια του και τορα ήταν τυφλός δεν θα γελαγαμε. Προσοχή παιδιά
 
Ποτε ποτε ποτε, μα ποτε ομως, δεν πυροβολουμε ακινητο στοχο και ειδικα τετοιας υφης, οπως η λαμαρινα, και η παρεα μας να ειναι κοντα. Περιμενεις να ερθει πισω απο το οπλο και μετα ριχνεις.

πιστεψε με φιλε βικτορ ειμαι απο αυτους που για να βαλουν εστο το δαχτυλο στην σκανδαλη πρεπει να ειμαι σιγουρος απο το σε τι ριχνω μεχρι στο που θα σταματησει το βλημα για ασφαλια.... ειμαι προνοιτικοτατος... ομω εκινη την στιγμη δεν μοτ περασε απο το μυαλο οτι τα θραφματα αυτα θα φταναν μεχρι εκει με τραβματικο αντικτιπο κιολας.....
 
Κώστα είναι κανόνας απαράβατος.Ειδικα όταν περνάω μέσα από πυκνά και ακουμπήσει σε κάποιο κλαρί η κάννη τότε κοιτάζω αμέσως μέσα.
Και αν σου πω ότι έχω δει μαλακες να ψάχνουν στο πυκνό τα τσιχλοκοτσυφα "ανοίγοντας "τα βάτα με την κάννη του όπλου τους τι θα πεις??

Εγω λέω να κάνουν και μια ηλεκτροκολιση πάνω στην κανη καμιά λάμα να την ακονισουν και να κόβουν και ξύλα. Δεν σέβονται καθόλου το όπλο τους?
Εμένα καταλαθος μουπεσε μια φάση κάτω και μόνο που δεν έκλαψα για ένα μικροσκοπικό συμαδακι που απέκτησε.
 
Back
Top