Παράξενα περιστατικά στο κυνήγι

Το κυνήγι είναι σίγουρα ένα χόμπι που μπορούν να μας συμβούν διάφορα "απίστευτα"
κυνηγετικα περιστατικα..Είμαι σίγουρος ότι όλοι μας έχουμε κάτι παρόμοιο..
Ξεκινάω με αυτά που μου έχουν μεινει έντονα και δεν πρόκείται ποτε να τα ξεχάσω κ κατά περίεργο τρόπο μου συνέβησαν σε μπεκάτσες πριν κάτι χρόνια..

1)Περπατητο τσιχλας:Στην γωνία ενως χωραφιού πετάγεται μια μπεκατσα την οποία κ περνω.
Όμως γύρισα πίσω για να δω το σημείο που είχε κάτσει γιατί μου έκανε εντυπωση τι γύρευε μέρα μεσημέρι στο οργωμενο..το σημείο αυτό κράταγε νερό..και ξαφνικά φρρρ άλλη μια..δύο τουφεκιες κ τίποτα.Είδα όμως προς τα που πήγε αν κ δεν είχα καλή ορατότητα.φτανοντας βλέπω ένα μεγάλο βατο..ίσως να είναι εδώ σκεφτομε..Ρίχνω μια κλωτσιά στα βάτα κ πετάγεται δυο τουφεκιες στο καθαρό κ ακόμα πετάει...kkk.
2)Περπατητο τσίχλας:Σηκωνω μια μπεκατσα απο την ρίζα μιας κουτσουπιας τις ρίχνω τρεις κ ακόμα πεταει.μονο πούπουλα πήρα..Γεμίζω κ φεύγω,ξαφνικά φρρρ γυρίζω πίσω να δω κ πετάγεται κ αλλη..
Ευτυχώς την πηρα..sarcastic.
3)περπατητο τσίχλας:Μέσα απο τις ασφακες πετάγετε μια μπεκατσα την τουφεκαω κ πάω να ρίξω δευτερη όμως το φυσίγγι δεν έχει πεταχτεί εξω!!κοιτάζω κ βλέπω οτι λείπει ο εξωλκεας!ακολουθώ ξανά την πορεία της κ σηκωνεται αρκετά μακρυα,μπαμ κ τίποτα!την βλέπω όμως πως πάει προς τα πυκνά..κοιτάζω για φυσίγγι κ βλέπω οτι εχω τρια nsi colombo ν5!!με βαριά καρδιά γεμίζω κ προχωράω.μπενω στο πυκνό πετάγεται κ την περνω κ μάλιστα δεν την εχω λιώσει!!!!(στραβοσημαδεμα)...asking.
4)Επίσης εχω σηκώσει όσα χρόνια κυνηγάω.. δυο μπεκάτσες κ ένα λαγό με πέτρα η οποία προοριζόταν για τσιχλοκοτσυφα!!!.my man.
5)περπατητο πετάγεται μια τσίχλα κ πηγενει προς μια ελιά..τουφεκαω κ αστοχω..Βλέπω όμως ένα μαύρο να πέφτει απο την ελιά..πάω κ ένας κότσυφας είναι ανάσκελα!!!.fff..fff.
 
Πιτσιρικάς εγώ και πάμε με τον πατέρα μου στον κάμπο μπας και έχει καμία φάσσα στα καλαμπόκια.
Γυρνάμε όλον τον κάμπο και τίποτα από φάσσες.
Σε κάποια στιγμή φτάνουμε σε ένα οργωμένο στο οποίο είχε μέσα ένα καλό κοπάδι από σιταρήθρες.
Για να μην φύγουμε άπραγοι ρίχνει ο πατέρας μου τρις τουφεκιές και πέφτουν καμιά 6-7.
Μπαίνουμε μέσα να τις μαζέψουμε και όταν γυρίσαμε στο αυτοκίνητο οι μπότες μας ήταν μέσα στη λάσπη.
Δεξιά από τον δρόμο είχε βατσινιές και πάμε αφού έχει αφήσει ο πατέρας μου το όπλο στο αμάξι να σκουπίσουμε τις μπότες από την λάσπη.
Οπότε έτσι όπως τις καθαρίζουμε πάνω στις βατσινιές,πετάγεται ένας λάγαρος κυριολεκτικά μπροστά από τα πόδια μας τόσο μεγάλο δεν έχω ξανά δει μέχρι τώρα.
Φυσικά εμείς να τον κοιτάζουμε με γουρλωμένα τα μάτια να χάνεται μέσα στο παρακείμενο βαμβάκι χωρίς να μπορούμε να κάνουμε τίποτα.
Εγώ να χτυπιέμαι κάτω σαν τον χαζό και ο πατέρας μου να προσπαθεί να με συνεφέρει.:D
Κάθε φορά που θυμόμαστε με τον πατέρα μου αυτό το περιστατικό κλαίμε από τα γέλια..sarcastic.
 
Το κυνήγι είναι σίγουρα ένα χόμπι που μπορούν να μας συμβούν διάφορα "απίστευτα"
κυνηγετικα περιστατικα..Είμαι σίγουρος ότι όλοι μας έχουμε κάτι παρόμοιο..
Ξεκινάω με αυτά που μου έχουν μεινει έντονα και δεν πρόκείται ποτε να τα ξεχάσω κ κατά περίεργο τρόπο μου συνέβησαν σε μπεκάτσες πριν κάτι χρόνια..

1)Περπατητο τσιχλας:Στην γωνία ενως χωραφιού πετάγεται μια μπεκατσα την οποία κ περνω.
Όμως γύρισα πίσω για να δω το σημείο που είχε κάτσει γιατί μου έκανε εντυπωση τι γύρευε μέρα μεσημέρι στο οργωμενο..το σημείο αυτό κράταγε νερό..και ξαφνικά φρρρ άλλη μια..δύο τουφεκιες κ τίποτα.Είδα όμως προς τα που πήγε αν κ δεν είχα καλή ορατότητα.φτανοντας βλέπω ένα μεγάλο βατο..ίσως να είναι εδώ σκεφτομε..Ρίχνω μια κλωτσιά στα βάτα κ πετάγεται δυο τουφεκιες στο καθαρό κ ακόμα πετάει...kkk.
2)Περπατητο τσίχλας:Σηκωνω μια μπεκατσα απο την ρίζα μιας κουτσουπιας τις ρίχνω τρεις κ ακόμα πεταει.μονο πούπουλα πήρα..Γεμίζω κ φεύγω,ξαφνικά φρρρ γυρίζω πίσω να δω κ πετάγεται κ αλλη..
Ευτυχώς την πηρα..sarcastic.
3)περπατητο τσίχλας:Μέσα απο τις ασφακες πετάγετε μια μπεκατσα την τουφεκαω κ πάω να ρίξω δευτερη όμως το φυσίγγι δεν έχει πεταχτεί εξω!!κοιτάζω κ βλέπω οτι λείπει ο εξωλκεας!ακολουθώ ξανά την πορεία της κ σηκωνεται αρκετά μακρυα,μπαμ κ τίποτα!την βλέπω όμως πως πάει προς τα πυκνά..κοιτάζω για φυσίγγι κ βλέπω οτι εχω τρια nsi colombo ν5!!με βαριά καρδιά γεμίζω κ προχωράω.μπενω στο πυκνό πετάγεται κ την περνω κ μάλιστα δεν την εχω λιώσει!!!!(στραβοσημαδεμα)...asking.
4)Επίσης εχω σηκώσει όσα χρόνια κυνηγάω.. δυο μπεκάτσες κ ένα λαγό με πέτρα η οποία προοριζόταν για τσιχλοκοτσυφα!!!.my man.
5)περπατητο πετάγεται μια τσίχλα κ πηγενει προς μια ελιά..τουφεκαω κ αστοχω..Βλέπω όμως ένα μαύρο να πέφτει απο την ελιά..πάω κ ένας κότσυφας είναι ανάσκελα!!!.fff..fff.

Ρε Τάσο γιατί δεν πας για καμιά μπεκάτσα για να ξεσκιστείς στις τσίχλες; .sarcastic. .ha ha ha. .big smile.
 
Αρκετά νέος κυνηγός, σε απογευματινό στα Μέγαρα, περπατούσα προς κάτι πυκνά να στηθώ μαζί με ....μια αλεπού !
Είμασταν και τα δυο θηλαστικά στην ίδια πορεία, παράλληλα με απόσταση 20-30 μέτρα με κατεύθυνση τα ίδια πυκνά...
Το αστείο ήταν πως πήγαινα ανάλαφρα και σχετικά σκυφτός για να μη κάνω φασαρία και το έτερο ζωντανό περπατούσε με τον ίδιο τρόπο......εκείνη την εποχή δεν θα έριχνα σε αλεπού και ιδιαίτερα σε ανυποψίαστο ζώο.... Μετά από κανά 5λεπτό κοινής πορείας, εεεεε με πήρε χαμπάρι και άλλαξε δρόμο...
Είχε πάντως ενδιαφέρον να βλεπεις (σε πραγματικές συνθήκες) πώς κυνηγάει το ζωντανό στο φυσικό του περιβάλλον ....
 
Πέφτει τηλέφωνο από φιλαράκια....
-Ελα τώρα έχει πολλά πουλιά (περιοχή Λαμίας).Φεύγω Σάββατο προς μεσημέρι για να προλάβω τουλάχιστον τα απογευματινά.
Πράγματι είχε αρκετά πουλιά , οπότε ούτε συζήτηση για γυρισμό.Μετά από το απογευματινό πήγαμε σε τοπική ταβέρνα και ως συνήθως φάγαμε και ήπιαμε τον αγλέορα .sarcastic.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και βουρ για ύπνο αφού ήμουν λιώμα.
Επειδή όλοι ξέρουν ότι ξυπνάω πρώτος μου είπαν το πρωί να ξυπνήσω και τους υπόλοιπους .
-Τι δωμάτιο είσαστε μάγκες;;;;;
-Το 14 μου απάντησαν , τουλάχιστον έτσι άκουσα.
Το πρωί πράγματι πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι ήμουν ετοιμοπόλεμος και πάω σφαιράτος στο 14 να ξυπνήσω και τα υπόλοιπα ρεμάλια
-ΤΟΚ ΤΟΚ ...ξυπνήστε παιδιά!!!!!!
Καμία απάντηση.asking..asking.
-Ξανά..... ΤΟΚ ΤΟΚ ξυπνήστε ρε ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!!
-Ακούγεται μια φωνή σαν γρύλισμα....."""αντε γαμήσου , τι θες;;;""
---Ξυπνα ρε μαλάκα θα χάσουμε τις μαύρες!!!!!!
-Ξανά η φωνή μουγκρητό απο το δωμάτιο...."Ποιες μαύρες βρε μαλάκα , τι λες;;;;""
- ""Καλά αντε γαμηθείτε μην ξυπνάτε εγώ θα πάω στα καρτέρια και ελάτε όποτε θέλετε"""...........και φεύγω.
Την ώρα που φεύγω ανοίγει η πόρτα από το 4 και βλέπω τους δικούς μου..."Είναι που θα μας ξύπναγες ρε"".sarcastic..sarcastic.
 
Πέφτει τηλέφωνο από φιλαράκια....
-Ελα τώρα έχει πολλά πουλιά (περιοχή Λαμίας).Φεύγω Σάββατο προς μεσημέρι για να προλάβω τουλάχιστον τα απογευματινά.
Πράγματι είχε αρκετά πουλιά , οπότε ούτε συζήτηση για γυρισμό.Μετά από το απογευματινό πήγαμε σε τοπική ταβέρνα και ως συνήθως φάγαμε και ήπιαμε τον αγλέορα .sarcastic.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και βουρ για ύπνο αφού ήμουν λιώμα.
Επειδή όλοι ξέρουν ότι ξυπνάω πρώτος μου είπαν το πρωί να ξυπνήσω και τους υπόλοιπους .
-Τι δωμάτιο είσαστε μάγκες;;;;;
-Το 14 μου απάντησαν , τουλάχιστον έτσι άκουσα.
Το πρωί πράγματι πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι ήμουν ετοιμοπόλεμος και πάω σφαιράτος στο 14 να ξυπνήσω και τα υπόλοιπα ρεμάλια
-ΤΟΚ ΤΟΚ ...ξυπνήστε παιδιά!!!!!!
Καμία απάντηση.asking..asking.
-Ξανά..... ΤΟΚ ΤΟΚ ξυπνήστε ρε ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!!
-Ακούγεται μια φωνή σαν γρύλισμα....."""αντε γαμήσου , τι θες;;;""
---Ξυπνα ρε μαλάκα θα χάσουμε τις μαύρες!!!!!!
-Ξανά η φωνή μουγκρητό απο το δωμάτιο...."Ποιες μαύρες βρε μαλάκα , τι λες;;;;""
- ""Καλά αντε γαμηθείτε μην ξυπνάτε εγώ θα πάω στα καρτέρια και ελάτε όποτε θέλετε"""...........και φεύγω.
Την ώρα που φεύγω ανοίγει η πόρτα από το 4 και βλέπω τους δικούς μου..."Είναι που θα μας ξύπναγες ρε"".sarcastic..sarcastic.

Γιαυτο πααααααντα οταν ειναι να ξυπνησουμε καποιον, παιρνουμε τηλεφωνο :p
 
Πέφτει τηλέφωνο από φιλαράκια....
-Ελα τώρα έχει πολλά πουλιά (περιοχή Λαμίας).Φεύγω Σάββατο προς μεσημέρι για να προλάβω τουλάχιστον τα απογευματινά.
Πράγματι είχε αρκετά πουλιά , οπότε ούτε συζήτηση για γυρισμό.Μετά από το απογευματινό πήγαμε σε τοπική ταβέρνα και ως συνήθως φάγαμε και ήπιαμε τον αγλέορα .sarcastic.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο και βουρ για ύπνο αφού ήμουν λιώμα.
Επειδή όλοι ξέρουν ότι ξυπνάω πρώτος μου είπαν το πρωί να ξυπνήσω και τους υπόλοιπους .
-Τι δωμάτιο είσαστε μάγκες;;;;;
-Το 14 μου απάντησαν , τουλάχιστον έτσι άκουσα.
Το πρωί πράγματι πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι ήμουν ετοιμοπόλεμος και πάω σφαιράτος στο 14 να ξυπνήσω και τα υπόλοιπα ρεμάλια
-ΤΟΚ ΤΟΚ ...ξυπνήστε παιδιά!!!!!!
Καμία απάντηση.asking..asking.
-Ξανά..... ΤΟΚ ΤΟΚ ξυπνήστε ρε ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!!
-Ακούγεται μια φωνή σαν γρύλισμα....."""αντε γαμήσου , τι θες;;;""
---Ξυπνα ρε μαλάκα θα χάσουμε τις μαύρες!!!!!!
-Ξανά η φωνή μουγκρητό απο το δωμάτιο...."Ποιες μαύρες βρε μαλάκα , τι λες;;;;""
- ""Καλά αντε γαμηθείτε μην ξυπνάτε εγώ θα πάω στα καρτέρια και ελάτε όποτε θέλετε"""...........και φεύγω.
Την ώρα που φεύγω ανοίγει η πόρτα από το 4 και βλέπω τους δικούς μου..."Είναι που θα μας ξύπναγες ρε"".sarcastic..sarcastic.

.very funny. .very funny.
 
Το πιο περιεργο που μου εχει τυχει σε κυνηγι, ειναι θηραμα. Ενα νεαρο τρυγονι που αγνωστο πως ειχε λερωθει με πετρελαιο, και ηταν το σωμα του σχεδον μαυρο. Αυτο το γλυτωσε απο τα καρτερια που ειχε περασει καθως ηταν καπου 9-9μιση η ωρα, και φαινοταν καθαρα τα χρωματα του. Δεν γλυτωσε απο τον νεαρο τοτε Βικτωρα που ευτυχως το ειδε ξαφνικα και το κατεβασε.
 
Έχουν συμβεί πολλά αλλά θυμάμαι ένα άσχημο περιστατικό που δεν είχε ευτυχώς κακή κατάληξη.
Έχω ξυπνήσει και περιμένω να έρθει φίλος να με πάρει από το σπίτι να πάμε για κυνήγι. Τότε αρραβωνιασμένος με την νυν σύζυγο του, την έπαιρνε καμιά φορά μαζί για βόλτα, αφού της άρεσε και εκείνης η όλη φάση. Πάντα ένας εκ των δύο έπαιρνε τηλέφωνο τον άλλον όταν ξυπνάγαμε για να αποφύγουμε το ενδεχόμενο κάποιον να πάρει ο ύπνος. Είμαι τουαλέτα και ακούω το κινητό τηλέφωνο να χτυπάει μερικές φορές και να κλείνει. Αμέσως μετά ακούω ότι έλαβα γραπτό μήνυμα SMS. Βγαίνω από την τουαλέτα και βλέπω μια αναπάντητη κλίση και ένα μήνυμα στο κινητό. Η αναπάντητη είναι από τον φίλο και πριν τον πάρω πίσω, κοιτάω το γραπτό μήνυμα. Ήταν ενημέρωση πως έχω μήνυμα στον τηλεφωνητή. Καλώ τον αριθμό του τηλεφωνητή και ξεκινάω να ακούω το ηχητικό μήνυμα. Δυστυχώς ο ηχητικό μήνυμα είχε καταγράψει τις πρώτες στιγμές αμέσως μετά από το αυτοκινητιστικό ατύχημα που είχε συμβεί στον φίλο και την κοπελιά. Άκουγα κάτι ήχους και εκείνη να λέει "έχω χτυπήσει το πόδι μου", "πονάω", και τον φίλο μου να απαντάει "δεν μπορώ να ανοίξω την πόρτα" κτλ κτλ. Με έκοψε κρύος ιδρώτας. Αυτό που είχε συμβεί ήταν ότι την στιγμή που με είχε καλέσει, ένας ταξιτζής παραβίασε στοπ περνώντας με μεγάλη ταχύτητα και τους κοπάνησε με δύναμη. Έφυγε το τηλέφωνο του φίλου από τα χέρια και αφού εγώ δεν απάντησα, μπήκε ο τηλεφωνητής, ο οποίος έγραψε όλο το περιστατικό...
Ευτυχώς όλοι ήταν καλά.
 
Αρχές Οκτώβρη 2006, Σάββατο απόγευμα βρίσκομαι σε μια ρεματιά με καστανιές κοντά στη γειτονιά μου, σε "ραντεβού" με κάτι φάσσες. Έχω την καραμπίνα (Mossberg) με ένα Rio Pichon στη θαλάμη, κι ένα Percorso Caccia κι ένα Beretta Extreme, στην αποθήκη, όλα Νο. 6 ;)
(Παρένθεση: Τις είχα εντοπίσει από τον Αύγουστο - πρώτη φορά στη ζωή μου είχα δει φάσσες σε αυτή την περιοχή - και είχα αρχίσει να τις παρακολουθώ τα σαββατοκύριακα που πήγαινα στο χωριό. Στην αρχή είχα δει 3-4 πουλιά, άλλοτε 7-8, και τις τελευταίες φορές κοπαδάκι με 25-30 πουλιά. Από την παρακολούθηση είχα παρατηρήσει ότι κάθε απόγευμα έρχονταν και κάθιζαν σε μια συγκεκριμένη καστανιά με αρκετά ξερόκλαδα στην κορυφή, όλες μαζί ένας σωρός, έμεναν για λίγο και μετά πετούσαν και ανέβαιναν σε ένα πιο πυκνό αλλά και απόκρημνο σημείο της ρεματιάς καμιά 400αριά μέτρα ψηλότερα, όπου κούρνιαζαν για το βράδυ. Κοντά σε αυτή την καστανιά αποφάσισα λοιπόν να τους τη στήσω...)
Εκεί που στέκομαι και περιμένω με αγωνία, ακούω λίγο πίσω και αριστερά μου ένα ελαφρό "τσάρχαλο" στα ξερά καστανόφυλλα. Το θρόϊσμα αυτό σταματούσε μια στιγμή και μετά άρχιζε πάλι. Στην αρχή δεν έδωσα σημασία - λέω καμιά αίγα είναι και ψάχνει για να φάει κανένα κάστανο. Αλλά κάποια στιγμή γυρίζω να δω ... και βλέπω ένα λαγό (τον μεγαλύτερο που έχω δει ποτέ) να στέκεται όρθιος και να με κοιτάζει. Μόλις διασταυρώθηκαν τα βλέμματά μας, "γκαζώνει" προς τον ανήφορο, κάνει ένα σάλτο να ανέβει ένα μικρό τοιχαράκι και, τη στιγμή που προσγειώνεται πάνω στο παραπέζουλο ... τρώει το Rio Pichon στα πλευρά και πέφτει σέκος. Ούτε στριγγλιά, ούτε ένας σπασμός ή ένα τίναγμα του ποδιού, τίποτα! .what.
Έμεινα να τον κοιτάζω για μερικά δευτερόλεπτα απορημένος με τον τόσο ακαριαίο θάνατο ... όταν ακούω ξανά τον "τσάρχαλο" από το ίδιο σημείο όπως και πριν. Γυρίζω και βλέπω άλλον ένα λαγό, μικρότερο, να στέκεται και να κοιτάζει μια εμένα και μια γύρω του σαστισμένος. .asking.
Κοιταχτήκαμε για λίγο και μετά κούνησα τα χέρια μου και τον έδιωξα!
Δεν ξέρω τι θα έκανε άλλος στη θέση μου, αλλά πέρα από το θέμα νομιμότητας, εγώ ένιωθα ήδη "χορτάτος" από την πρώτη επιτυχία. Και επίσης υπέθεσα ότι ήταν θηλυκός (ο πρώτος ήταν πράγματι αρσενικός) και, για να κυκλοφορούν τόσο νωρίς και με τόσο καλό και ζεστό καιρό, μάλλον κάνανε "παιχνίδι" ... μπορεί και να ήταν ήδη γκαστρωμένος!
Έκατσα για λίγο ακόμη εκεί ... αλλά τελικά οι φάσσες δεν ήρθαν!
Οπότε, πήρα το λαγό και γύρισα σπίτι, τον έγδαρα και τον ζύγισα: 3,5 κιλά καθαρό κρέας - χωρίς το κεφάλι.:)
 
Πάγος, χιόνι, πολλοί βαθμοί κάτω από το μηδέν. Κανείς δεν βγαίνει από τις καλύβες με τέτοιον καιρό για πρωινό. Μην πας, θα πάμε κατά τις 9, να βγει πρώτα ο ήλιος να ξημερώσει καλά, δεν κουνιούνται τα παπιά με τέτοιο καιρό πριν τις 10, τα λόγια του καλυβιέρη. Ποιος μπορούσε όμως εμένα να με κρατήσει μέσα, στις 6:20 ξεκίνησα με τα πόδια από την καλύβα και μετά από 20 λεπτά δρόμο, έφτασα εκεί που ήθελα να κάτσω. Όντως είχαν δίκιο, δεν πέταγε απολύτως τίποτα, όχι μόνο παπιά αλλά απολύτως κανένα ίχνος ζωής. Μετά από μισή ώρα αποφάσισα να φύγω για να προλάβω και την άλλη παρέα που θα πήγαινε για ημερήσιο. Μόλις κάνω να βγω από την φυλάχτρα, να σου μια πάπια η οποία πρέπει να είχε σηκωθεί από κάπου εκεί κοντά και ερχόταν στα 10μέτρα ύψος και καμιά 20 μέτρα αριστερά μου. Ένα Olymbus 40gr n.5 την προσγείωσε λίγα μέτρα πίσω μου, ήταν η μόνη τουφεκιά που ακούστηκε στο Δ μέχρι εκείνη την ώρα. Μάζεψα την καστανιά και άντε πάλι πίσω με τα πόδια, η πεζοπορία ήταν κάτι πολύ ευχάριστο, αφού επικρατούσε ολικός παγετός και ήταν ένας τρόπος να ζεσταθείς.
Φτάνω στην καλύβα και η παρέα ήταν έτοιμη να αναχωρήσει για ημερήσιο, θα επέστρεφαν το βράδυ. Κάτσε μου λέει ο καλυβιέρης να πιεις κάτι να ζεσταθείς, να τους πάω και σε πάω αργότερα, είναι πολύ νωρίς ακόμα, αυτοί θέλουν να πάνε από τώρα για να πιάσουν το μέρος, να ανάψουν καμιά φωτιά να ζεσταθούν κτλ. Άντε καλά, πήγαινε τους και έλα να πιούμε καφέ και να με πας και μένα. Έτσι και έγινε, η μέρα ήταν λιακάδα αλλά η παγωνιά ήταν απερίγραπτη. Η πιο κρύα στιγμή από όλο το 24ώρο είναι την ώρα που αρχίζει να βγαίνει ο ήλιος. Χαρακτηριστικός είναι ο ήχος των ελαχίστων νερών που μπορεί να έχουν μείνει απάγωτα από το βράδυ, που αρχίζουν να παγώνουν το χάραμα. Ακούς τον πάγο να σφίγγει γύρω σου κάνοντας τον ήχο που κάνει συχνά το ψυγείο όταν σπάει τον πάγο στην κατάψυξη...κρακ...κρακ... !!!

Ήρθε, ήπιαμε καφέ και ξεκινήσαμε παίρνοντας και κάτι ψιλοπράγματα που είχαν ξεχάσει οι άλλοι για να τους τα πάω. Φτάνουμε στο σημείο που έπρεπε να με αφήσει και με ρωτάει, θυμάσαι να πας; Ναι, ναι, του απαντάω επιπόλαια εγώ. Είχαμε ξαναπάει την προηγούμενη μέρα, η διαφορά ήταν ότι την συγκεκριμένη μέρα είχε πολύ χιόνι και όλα ήταν άσπρα, είχαν χαθεί όλα τα "σημάδια", καναλάκια κτλ.
Η απόσταση ήταν μεγάλη αφού δεν υπήρχε τρόπος η βάρκα να προσεγγίσει το μέρος λόγο πάγου, έπρεπε να διανύσω περίπου 1,5-2 χιλιόμετρα για να φτάσω την παγωμένη λίμνη. Στην αρχή πήγαινα καλά, θυμόμουν την τοποθεσία, έλα όμως που άρχισαν να περνάνε παπιά. Σταμάτησα να κοιτάω κάτω και κοιτούσα τον ουρανό προχωρώντας επιταχύνοντας από ενθουσιασμό το βήμα μου. Έλα όμως που όταν θυμήθηκα να κοιτάξω γύρω μου, το τοπίο δεν μου θύμιζε απολύτως τίποτα. Δεν βαριέσαι σκέφτηκα, εδώ μπροστά θα είναι και συνέχισα. Κάποια στιγμή είχε αρχίσει να γίνεται πολύ δύσκολο το περπάτημα και το βούλιαγμα ήταν υπερβολικό, στο παγωμένο μπατάκι που ήταν σαν γρανίτα. Άνθρωπο δεν άκουγα και σε μια φωνή που έβαλα δεν πήρα απάντηση. Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια.
Έβγαλα το κινητό και πήρα έναν από την παρέα. Μάλλον έχω χαθεί, του λέω, θα ρίξω τρείς τουφεκιές να μου πεις κατά που να κάνω. Ρίχνω τρεις τουφεκιές και η απάντηση του ήταν, δεν ακούσαμε τίποτα, Γιώργο πρέπει να είσαι πολύ μακριά. Εκείνη την στιγμή ένοιωσα το χειρότερο συναίσθημα που έχω νοιώσει στην ζωή μου. Κρίση πανικού που ευτυχώς κράτησε για πολύ λίγα δευτερόλεπτα, δεν μίλαγα και απλά κοίταγα γύρω γύρω φοβισμένος νοιώθοντας ένα τρέμουλο στα άκρα !!! Ορατότητα δεν είχα αφού είχα μπει σε ψαθί νομίζοντας ότι πλησιάζω την λίμνη.
Ωστόσο συνήλθα αμέσως σαν κάτι να με ταρακούνησε, λέγοντας μου ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, έχεις πολλές ώρες ημέρας μπροστά, το κινητό είναι φορτισμένο και θα βρεθεί άκρη. Τα λόγια του φίλου στο τηλέφωνο ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να ακούσω εκείνη την ώρα, γύρισε πίσω περπατώντας στις πατημασιές που άφησες στο χιόνι. 'Όντως ήταν εύκολο, οι πατημασιές μου στο χιόνι με οδήγησαν ακριβώς εκεί που έκανα το λάθος, βρήκα και τις δικές τους πατημασιές και κατάφερα να τους βρω μετά βέβαια από πολύ ώρα περπατήματος.
Αυτό έμελε να μου γίνει και ένα μεγάλο μάθημα χωρίς ευτυχώς κακές συνέπειες, για το πόσο σεβασμό χρειάζεται η φύση γενικά και πόσους κινδύνους κρύβει ιδιαίτερα ο βάλτος. Δεν ήθελα ούτε στιγμή να φανταστώ τι θα γινόταν αν ήμασταν σε μια άλλη εποχή, όταν δεν υπήρχαν κινητά κτλ.
 
Last edited by a moderator:
Πρωί και έχουμε ζωσει οικογενειακά το κλασσικό μας φασσοκαρτερο στο χωριό. Λίγο πιο ψηλά και δεξιά μου ένας ξάδερφος μου, εγώ σχεδόν στη μέση του αυχένα και αριστερά μου ο μακαρίτης ο παππούς μου και πιο κάτω ο πατέρας μου.
Παίζουν από το πρωί κάποια πουλάκια αλλά όσα πέρασαν ήταν από εμένα και είχα τρεις εγώ και μια ο ξάδερφος.
Κάποια στιγμή και εντελώς ανάποδα, κατεβαίνει όλο ράχη ένα κοπάδι 6-7 πουλιά με την ταχύτητα του φωτός... Αιφνιδιασμενος ο ξάδερφος ρίχνει δυο τουφεκιές χωρίς αποτέλεσμα. Εγώ τις έπιασα με την άκρη του ματιού μου και γυρίζω και ριχνω όλη την τριάδα και περνω μια που πέφτει πίσω από τον παππού μου.
Μην αφήνεις το καρτέρι, μου λέει, μην περάσουν κι άλλες.
Μόλις μπαίνει στα κέδρα να την πάρει ακούω ένα.. ΩΡΕ!!! και σηκώνει και μου δείχνει μια περδικα!
Αργότερα μου είπε ότι είχε πολλά χρόνια να δει πέρδικα τόσο χαμηλά στο χωριό. Προφανώς κάτι τις τρόμαξε και κατηφορησαν με τέτοια ταχύτητα.
Το απόγευμα έμαθα ότι κάποιοι έβγαλαν τα σκυλιά και έψαχναν τη ράχη...!
.sarcastic.
 
Τσιχλοκυνηγι στα όρια Κορινθίας Αχαΐας και περπατάω σε ένα χωματόδρομο. Σε μια στροφή του δρόμου είχε πυκνα πουρνάρια στο εσωτερικό και ακούω ένα κοτσύφι να φτερουγιζει για να φυγει.
Κάνω ένα γρήγορο βήμα μπροστά για να ανοιχτω και πριν προλάβω να σηκώσω το όπλο βλέπω στα 30-35 μέτρα, στην επόμενη στροφή ένα άλλο κυνηγό να έχει επωμισει και να ακολουθεί το κοτσύφι προς τα πάνω μου!
Ενστικτωδως γυρνάω και βουτάω, λες και έπεφτα για πέναλτι, προς το εσωτερικό στην άκρη του δρόμου. Ευτυχώς τελευταία στιγμή με είδε ο συνάδελφος και δεν έριξε. Γλιτώσαμε τα χειρότερα και μας έμεινε το γέλιο, εμένα από την αμηχανία και την τρομάρα και αυτού από ότι ειδε!
Από τότε, στο περπατητο, σε τακτά διαστήματα σφυρίζω, ξεροβηχω κλπ για να δείχνω την παρουσία μου.
 
Ακούγεται μια φωνή σαν γρύλισμα....."""αντε γαμήσου , τι θες;;;""
---Ξυπνα ρε μαλάκα θα χάσουμε τις μαύρες!!!!!!
-Ξανά η φωνή μουγκρητό απο το δωμάτιο...."Ποιες μαύρες βρε μαλάκα , τι λες;;;;""
- ""Καλά αντε γαμηθείτε μην ξυπνάτε εγώ θα πάω στα καρτέρια και ελάτε όποτε θέλετε"""...........και φεύγω.
.very funny..very funny..very funny.
Αφού δε σε συνέλαβαν πρωί-πρωί για σωματεμπορία, πάλι καλά...
 
Είχε πάντως ενδιαφέρον να βλεπεις (σε πραγματικές συνθήκες) πώς κυνηγάει το ζωντανό στο φυσικό του περιβάλλον ....
Το ιδιο θα σκεφτοταν και η αλεπου....
Που παει το ζωντανο πρωι πρωι...

Χαχαχαχα γεια σου ρε Βασιλη!!!

Παιδια ολες εξαιρετικες οι εμπειριες σας!
Καλα να ειμαστε να ζουμε στα βουνα!
 
Back
Top