Παράξενα περιστατικά στο κυνήγι

Ολα αυτά που εξιστορήσατε αλλα κωμικά και αλλα παρ ολιγον δραματικά γεγονοτα τα εχω με κάποιες μικρές παραλλαγες βιώσει ,και μπορώ παιδια να σας καταλάβω για τα συναισθήματα που νειώσατε.
Και εγώ δεν θέλω να θυμάμαι ποτε το ξεχασμένο φυσίγγι στην θαλάμη, το οπλο που εκπυρσοκρότησε όταν το αφησα στο καπο του αυτοκινήτου,και ακόμα και τωρα δεν μπορω να καταλάβω πως συνεβησαν αυτα ,οπως δεν θα ξεχασω την μπεκάτσα που χτύπησα στην Καρδίτσα την ωρα που ανέβαζα τα παντελόνια ευτυχως και ηταν το οπλο γεμάτο δίπλα μου. Τίς φασες περσι στην Καρδίτσα που τις ντουφεκισα έχοντας στο ενα χερι το οπλο αφου εκεινη την ωρα εκανα τσίσα (Ποτε λεγαν οι φασοκυνηγοι οι παλιοι μην αλλαζεις καρτέρι και μην κατουράς ) την ωρα της φάσας αλλα δεν γίνεται θα σκάσεις.
Αλλα ένα περίεργο γεγονος που βιώσαμε στο Ζελι 4 φίλοι πριν περίπου 3 χρόνια και δεν καταλάβαμε ποτέ τι συνέβη είναι το εξής΄.
Στο πρωινό για μαύρες τσίχλες και ενω καθόμασταν περιπου 60 μετρα μακρυα ο ενας με τον άλλο ,ακουστηκε απο τον απέναντι λόφο γύρω στα 700 μετρα ενα απόκοσμο και επιμονο κλάμα που ειχε αρκετή διάρκεια και ανατριχιάσαμε όλοι γιατι εμοιαζε να ειναι μικρου παιδιού.
Οταν μετα απο λίγο σμίξαμε ο καθένας μας προσπαθουσε να εξηγησει το φαινόμενο , εγω το απέδωσα στο κλαμα λαγού που τον επιασε κάποια αλεπού , άλλος ειπε για ζαρκάδι ,αλλος για τσακάλι , ολοι όμως φυγαμε απο το μέρος με την απορία.
Αν έχετε ανάλογη εμπειρία ας λυσουμε το γρίφο μαζι αν μπορουμε.
Πατρίδα για αλουπα μου μοιάζει ο ήχος που ακουσατε
Βγάζουν κάτι τέτοιους ήχους συνήθως τα πρωινά πριν ξημερώσει
σαν κλάμα μωρού
Ο τσοπανης μας έλεγε συνήθως το κάνουν τα αρσενικά όταν μυρίζουν εκεί κοντά χνάρια θηλυκου
Ένα πρωινό στα Βιλια σε λαγοκυνηγι
καθώς ανεβαινα στην κορυφή δεν είχε ξημερώσει ακόμα σκοτάδι πίσσα και αέρας βοριάς που ξύριζε
μία ρουφιανα έβγαλε αυτόν τον ήχο και με κοψοχολιασε
Σταματάω επί τόπου κάγκελο λέμε στην ανηφόρα
ο Πατέρας μου ήταν ποιο χαμηλά για να αμολησει την σκύλα
και βουταω την 302 στα χέρια σφιχτά
και λέω μάγκα μου πάρε θάρρος και βουρ .sarcastic. .hunter.
Τούρκος η εξωγιηνος μπροστά σου .sarcastic.
Το πρωί στο ξημέρωμα την είδα να περνάει στα βράχια απέναντι και θυμήθηκα τον τσοπάνη ;)
 
Πατρίδα για αλουπα μου μοιάζει ο ήχος που ακουσατε
Βγάζουν κάτι τέτοιους ήχους συνήθως τα πρωινά πριν ξημερώσει
σαν κλάμα μωρού
Ο τσοπανης μας έλεγε συνήθως το κάνουν τα αρσενικά όταν μυρίζουν εκεί κοντά χνάρια θηλυκου
Ένα πρωινό στα Βιλια σε λαγοκυνηγι
καθώς ανεβαινα στην κορυφή δεν είχε ξημερώσει ακόμα σκοτάδι πίσσα και αέρας βοριάς που ξύριζε
μία ρουφιανα έβγαλε αυτόν τον ήχο και με κοψοχολιασε
Σταματάω επί τόπου κάγκελο λέμε στην ανηφόρα
ο Πατέρας μου ήταν ποιο χαμηλά για να αμολησει την σκύλα
και βουταω την 302 στα χέρια σφιχτά
και λέω μάγκα μου πάρε θάρρος και βουρ .sarcastic. .hunter.
Τούρκος η εξωγιηνος μπροστά σου .sarcastic.
Το πρωί στο ξημέρωμα την είδα να περνάει στα βράχια απέναντι και θυμήθηκα τον τσοπάνη ;)

Εμείς ακούμε έτσι τα τσακάλια κοντά στον βάλτο μόλις πέσει ο ήλιος όταν είμαστε για βραδινό παπιοκυνήγι...
 
Εμείς ακούμε έτσι τα τσακάλια κοντά στον βάλτο μόλις πέσει ο ήλιος όταν είμαστε για βραδινό παπιοκυνήγι...
Δεν ξέρω Χρήστο ίσως πάνω κάτω βγάζουν και αυτά παρόμοιο ήχο
Μου έχουν πει επάνω οι φίλοι μου για τον ήχο των τσακαλιων στα μπατακια κοντα αλλά δεν μου έχει τύχη ακομα να τα ακούσω
 
Δεν ξέρω Χρήστο ίσως πάνω κάτω βγάζουν και αυτά παρόμοιο ήχο
Μου έχουν πει επάνω οι φίλοι μου για τον ήχο των τσακαλιων στα μπατακια κοντα αλλά δεν μου έχει τύχη ακομα να τα ακούσω

Χορωδία ολόκληρη Κώστα... :)
 
Εμείς ακούμε έτσι τα τσακάλια κοντά στον βάλτο μόλις πέσει ο ήλιος όταν είμαστε για βραδινό παπιοκυνήγι...
Αυτό ήθελα να πω και εγώ. Τσακάλια.
Ένα βράδυ που διανυχτερευα έξω στο μικρό Ολυμπο δεν με άφηναν να κοιμηθώ. Πολύ ανατριχιαστικο ουρλιασμα.
 
Λοιπόν σε δύο τρία κυνηγια που έτυχε να πάρω κρουασάν για να έχω κάτι να φάω παρατήρησα ότι όταν φτάνω στο βουνό 1500+ μέτρα η συσκευασία έχει φουσκώσει σαν μπαλόνι.

Γιατί γίνεται αυτο;

Πώς μπορεί να επηρεάζεται η συσκευασία εσωτερικά αφου δεν έχει επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον;;;
 
Λοιπόν σε δύο τρία κυνηγια που έτυχε να πάρω κρουασάν για να έχω κάτι να φάω παρατήρησα ότι όταν φτάνω στο βουνό 1500+ μέτρα η συσκευασία έχει φουσκώσει σαν μπαλόνι.

Γιατί γίνεται αυτο;

Πώς μπορεί να επηρεάζεται η συσκευασία εσωτερικά αφου δεν έχει επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον;;;
Ελαττώνεται η εξωτερική πίεση ...
Αυτά κοιτάς και χάνεις τα περιστέρια ...

Στα κρουασάν έχεις το μυαλό σου
.yel.
 
Περπατάγαμε με τον πατέρα μου με τα όπλα κρεμασμένα στον ώμο και το σκυλί πήδαγε να φτάσει την μπεκάτσα που μόλις είχε βαλει στο δίχτυ της τσάντας. Μείναμε άγαλμα μόλις ακούσαμε το μπαμ!
Και πες η περιπτωση αυτή οκ, που να το φανταστείτε,αν κ το σωστό είναι το οπλο στον ώμο να μεταφέρετε αδειο......
Γεματο όπλο στο αμάξι κ ο σκυλος μαζί, και ξαφνικά να παταει την σκανδάλη.....
Λίγες φορές το έχουμε ακουσει κ αυτό?
 
Last edited:
Την προηγούμενη Κυριακή στο κυνήγι καθώς ανεβαίναμε είδα το σκύλο και μύριζε κάτι κόκκινο. Πλησίασα για να δω τι είναι και κοιτάξτε τι βρήκα.
IMG_20211226_091324_1.jpg
Κατά πάσα πιθανότητα είναι κατσικάκι που για κάποιο λόγο η κατσίκα το αποβαλε.
 
Την προηγούμενη Κυριακή στο κυνήγι καθώς ανεβαίναμε είδα το σκύλο και μύριζε κάτι κόκκινο. Πλησίασα για να δω τι είναι και κοιτάξτε τι βρήκα.
View attachment 38907
Κατά πάσα πιθανότητα είναι κατσικάκι που για κάποιο λόγο η κατσίκα το αποβαλε.
ετσι ακριβως ωπος το ειπες φιλε στρατο :(
 
Και πες η περιπτωση αυτή οκ, που να το φανταστείτε,αν κ το σωστό είναι το οπλο στον ώμο να μεταφέρετε αδειο......
Γεματο όπλο στο αμάξι κ ο σκυλος μαζί, και ξαφνικά να παταει την σκανδάλη.....
Λίγες φορές το έχουμε ακουσει κ αυτό?
 
Back
Top