Παλιά κυνηγετικά περιοδικά

Νικο δεν ξερω αν αυτο το νουμερο ειναι υπερβολη η οχι αλλα αυτα που εζησαν οι παλιοι κυνηγοι εμεις δεν θα τα δουμε ουτε σε δεκα ζωες..
Οποιον παλιο κ να ρωτησεις θα σου πει πραγματα κ θαματα..
Ο Μουζακης εγραφε στο βιβλιο του οτι οταν ηταν μικρος περνανε απο τα ποστα των κυνηγων μολις τελειωνε το κυνηγι κ κοιταζε κατω να μαζεψει σκαγια (!!) για να τα χρησιμοποιησει..
Γεμιζαν γρηγορα τα μπροστογεμι τους για να προλαβουν τα πουλια κ πανω στην βιασυνη τους τα περισσοτερα τα σκορπαγαν..
 
Νικο δεν ξερω αν αυτο το νουμερο ειναι υπερβολη η οχι αλλα αυτα που εζησαν οι παλιοι κυνηγοι εμεις δεν θα τα δουμε ουτε σε δεκα ζωες..
Οποιον παλιο κ να ρωτησεις θα σου πει πραγματα κ θαματα..
Ο Μουζακης εγραφε στο βιβλιο του οτι οταν ηταν μικρος περνανε απο τα ποστα των κυνηγων μολις τελειωνε το κυνηγι κ κοιταζε κατω να μαζεψει σκαγια (!!) για να τα χρησιμοποιησει..
Γεμιζαν γρηγορα τα μπροστογεμι τους για να προλαβουν τα πουλια κ πανω στην βιασυνη τους τα περισσοτερα τα σκορπαγαν..
Όπως στης μέρες μας τα τελευταία 5 χρόνια είναι η μάστιγα με τα αγριογούρουνα που για να μην συναντήσουμε κάνουμε το σταυρό μας για να μην κοπανήσει κανα σκύλο φερμας στα πυκνά.
 
25/1-8/2/1970 διοργανωθηκαν κυνηγετικες εκδηλωσεις στον Εβρο..
περιελαμβαναν κυνηγι υδροβιων,αγριοχοιρου,επιβλαβων,λειτουργεια εκθεσεως θηραματικου πλουτου κ κυνηγετικων ειδων,αγωνες σκοποβολης τυπου τραπ,ορειβασια,
Διαλεξη υπο αρμοδιου υπαλληλου της Γεν διευθυνσεως δασων κ υπουργειου γεωργιας,βραβευση κυνηγων με χρηματικα ποσα.
Συμμετειχαν 1000 κυνηγοι απο ολη την Ελλαδα..
Βεβαια ξεσηκωθηκαν κ πολυ οικολογοι..

Ο καριωτογλου(μετεπειτα "ΔΟΡΚΑΣ")δεν εχασε την ευκαιρια για να διαφημηση την "φιρμα" που
αντιπροσωπευε..

20191117_225304.jpg
 
Last edited:
Το ξέρατε αυτό το "μηχανάκι" ;;; Το χρησιμοποιούσαν για να προσελκύουν τις σιταρήθρες !!! ;)

Απόσπασμα από βιβλίο του 1912 έκδοση της Κρητικής Πολιτείας:

View attachment 6358
View attachment 6359

Έτυχε να έχει ένας φίλος στην συλλογή του
 
gif upload
Πολλά είχαν βγάλει
Καλλιτεχνικές δημιουργίες !!! ... Αλλά κι ένα απλό Τ κάνει δουλειά ...
Μόνο σε ταινία το έχω δει, παλιά στο σινεμά ή στην τηλεόραση, και μάλιστα σε λειτουργία, αλλά δε θυμάμαι ποια ταινία ήταν ούτε τίποτα από το σενάριο ... μόνο η συγκεκριμένη σκηνή μου έχει μείνει, διαδραματιζόταν κάπου στην Ιταλία ...
 
Καλλιτεχνικές δημιουργίες !!! ... Αλλά κι ένα απλό Τ κάνει δουλειά ...
Μόνο σε ταινία το έχω δει, παλιά στο σινεμά ή στην τηλεόραση, και μάλιστα σε λειτουργία, αλλά δε θυμάμαι ποια ταινία ήταν ούτε τίποτα από το σενάριο ... μόνο η συγκεκριμένη σκηνή μου έχει μείνει, διαδραματιζόταν κάπου στην Ιταλία ...
ΕΡΤ που έβαζε παλιά πρωί πρωί τα σαββατοκύριακα κυνήγι από τη γαλλική τηλεόραση. Είχε ένα με τσίχλες επεισόδιο, ένα με σιταρηθρες και ένα με υδρόβια αυτά θυμάμαι τα έπαιζε συχνά. Πλάνα υδρόβιων και σιταρηθρας από Γαλλία, τσίχλες από Ιταλία.
 
Καλλιτεχνικές δημιουργίες !!! ... Αλλά κι ένα απλό Τ κάνει δουλειά ...
Μόνο σε ταινία το έχω δει, παλιά στο σινεμά ή στην τηλεόραση, και μάλιστα σε λειτουργία, αλλά δε θυμάμαι ποια ταινία ήταν ούτε τίποτα από το σενάριο ... μόνο η συγκεκριμένη σκηνή μου έχει μείνει, διαδραματιζόταν κάπου στην Ιταλία ...
Από κοντά που το είδα έχει ένα μηχανισμό σαν την σούβλα για το αρνί κάπως κουρδιζεις να το πω.. είσαι πίσω από το πουρναρι Κ γυρνάς αυτό είναι περίπου 2 μέτρα Κ περιστρέφεται τα κρύσταλλα κάνουν αντανάκλαση και τα πουλιά το νομίζουν για νερό και βουτάνε.
 
ΕΡΤ που έβαζε παλιά πρωί πρωί τα σαββατοκύριακα κυνήγι από τη γαλλική τηλεόραση. Είχε ένα με τσίχλες επεισόδιο, ένα με σιταρηθρες και ένα με υδρόβια αυτά θυμάμαι τα έπαιζε συχνά. Πλάνα υδρόβιων και σιταρηθρας από Γαλλία, τσίχλες από Ιταλία.
Σε dvd παλια απο την απογευματινη-κυνηγι ειχα δει εναν μπαρμπα με ενα πλαγιοκαννο στην γαλλια να κυνηγαει σιταρηθρες με αυτο..τραβαγε τον σπαγγο σε κινηση γιο-γιο..απο την φυλαχτρα του κ οι καθρεφτες περιστρεφοταν γυρω γυρω..




Και κατι για το αεροβολο..'70..
View attachment 6374
 
Back
Top