Παλιά κυνηγετικά περιοδικά

Βρήκα στην βιβλιοθήκη μου αυτον τον τόμο που μου χαρισε η χήρα ενος οικογενειακου φίλου πριν χρόνια.

αξίζει κανείς να δει διαφημίσεις εκείνης της περιόδου για όπλα όπως



η σαν να μην πέρασε μια μερα οπλα luigi franchi υπερ ελαφρα 2800 γρ κάτι μου θυμίζει .
Υπάρχει ποικιλία άρθρων , φωτογραφιών ,διαφημίσεων για φυσίγγια ιδιογομώσεις με μαύρη και άκαπνη πυρίτιδα αν κάποιος φίλος ψάχνει κάτι και μπορώ να τον βοηθήσω να το πει και αν βρω υλικό το ανεβάζω να βλέπουμε όλοι τι γινόταν δεκαετίες πριν στη χώρα μας σε σχέση με το κυνήγι
 
Θησαυρός..Μου είχαν δανείσει κάποτε να διαβασω δυο τεύχη Κυνηγετικά Νεα του 1973 αν θυμαμε καλά..Και εντυπωσιάστηκα τόσο από την ύλη τους όσο και από τον τρόπο γραφής της τότε εποχής..
Ειδικά η διαφήμισης ήταν όλα τα λεφτά:
"Κυνηγε δια τα διαβαταρικα πουλιά χρησιμοποίησε πυρίτιδα κουροπατοβα"
Να τα φυλάς σαν κόρη οφθαλμού Φώτη..
Αν γίνεται και υπαρχει θα ήθελα να ανέβαζες ένα άρθρο για οποιοδήποτε θηραμα και την τεχνική κυνηγιού του..
 
Ευριπίδη εχω σκοπό να ανεβάζω ενδιαφέροντα αρθρα απο το βιβλίο αυτο κυρίως του αείμνηστου Λευτέρη Συνοδινού για θεματα όπλων βλητικής , για να καταλάβουμε ποσο σχετικα είναι με την συγχρονη εποχή πολλα θεματα που αναφερει αυτός αλλα και αλλοι αξιολογοι αρθρογράφοι της εποχής εκεινης.
 
αυτα ομως πρεπει να τα δουν αυτοι που λενε οτι ειμαστε βαβαροι και οτι το κυνηγι δεν ταιριαζει στην σημερινη εποχη μπας και καταλαβουν ποσο σημαντικο και ποση σημασια εδινε η κοινωνια στους κυνηγους και το κυνηγι το ιδιο σαν μεσο επιβιωσης αλλα και κατι που ενωνει τους ανθρωπους σε οποια κοινωνικη ταξη κι αν ανηκαν.γιατι στην ιδια κυνηγετικη παρεα μπορεις να βρεις απο εργατη μεχρι ιατρο.
 
Αυτο που μου έχει κάνει εντύπωση ήταν οι περιγραφες του κυρίου Λεβίδη υπασπιστή του βασιλεως Γεωργιου ,για τα κυνήγια του Βασιλια στον Εβρο στην Ευρώπη και στις Ινδίες, με το αντίστοιχο φωτογραφικο υλικό.
Σκεφθείτε να έκανε κατι παρόμοιο ο αξιότιμος πρόεδρος της Δημοκρατίας αυτην την εποχη.
 
στη διαφημιση που βλεπω για το ελληνικο οπλο ο γιος του κυριου παπαιωαννου ειναι και αυτος οπλουργος και αν δεν κανω λαθος εχει το οπλουργειο στην ιδια διευθυνση που γραφει στο περιοδικο κι ενα διαστημα η beretta τον ειχε συνεργαζομενο οπλουργο.δεν ξερω αν συνεργαζεται ακομα με την beretta παντως μπραβο του που διατηρησε την οικογεν.επιχειρηση.και το κρατος αντι ν ανταμειψει τετοιες προσπαθειες τις καταστρεφει.αλλα αυτοι ειμαστε
 
Σαν εταιρειες που υπάρχουν ακόμα απο τις διαφημίσεις εκείνης της εποχής διέκρινα του Καλκαντζάκου ,και του Βραχνού, στον Πειραια , του πατριωτη μου Τσεγκρένη στην Πάτρα δεν γνωρίζω αν υπάρχει ακόμα το μαγαζι στο <<Μαρκάτο>>
 
Φίλοι μου καλοί σας ανεβάζω για αρχή αποσπάσματα απο αρθρο για τα τσοκ. καθως και φωτογραφικό υλικό.Και ενω εμείς μιλάμε για mobile ,optima κ.λ.π το 1958 ο αείμνηστος Ελευθέριος Συνοδινός μλουσε για τα τσόκ της εποχής οπως το Αντζαστοματικ του Χαρτφορντ Το αυτοματο που αν πρωτη ρίψη γίνει με κύλινδρο η επόμενη θα γινει με βελτιωμένο κύλινδρο και η αμέσως επόμενη σε πληρες τσόκ.
Το κατς κομπενσειτορ εμένα μου κανει κατι σε εξωτερικο τσοκ με πορτινγκ
Το πάουερπακ κατι σαν τα σημερινα εξωτερικά τσοκΠαρόμοια με αυτο ήταν το γουιεβερ τσοκ. και το κουικ της Μπρεντα.
Και το πολυτσόκ μεταβλητής σύσφιξης κατι αντίστοιχο με το σημερινο truglo Καλούδια και μπιχλιμπιδια μιας άλλης εποχής με τα οποια ασχολιοντουσαν οι παπούδες και οι πατεράδες κάποιων απο εμάς αλλα τοσο διαχρονικά σαν να μην πέρασε μια μέρα.
 
Φωτη εχω τον ιδιο τομο του ετους 1936... .what. Χρωσταω κ εγω μερικες πολυ ενδιαφερουσες κ διαχρονικες σελιδες...
Οπως τα λες ειναι...
Αρη χαιρομαι γι αυτό , θα ήθελα να δω και προπολεμικά άρθρα.
Θα μπορουσες αν δεν το εχεις κάνει ήδη να ανεβάσεις και στο περιοδικό που συνεργάζεσαι καποια επιλεγμένα αρθρα , αν χρειαστεις ωστοσο κατι συγκεκριμένο και μπορώ να στο βρώ απο το τομο 1958 πες το μου πολυ ευχαρίστως , το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα παιδια του φόρουμ.
 
Back
Top