Παλιά φυσίγγια

Πριν μερικά χρόνια είχα ξεκινήσει και εγώ την συλλογή παλαιών φυσιγγίων,καλύκων,πυρίτιδας κ.ο.κ Τελικά ξεκίνησα να τα χρησιμοποιώ στο κυνήγι και μου ειναι πιο ευχάριστο απ' όταν τα έβλεπα στο ράφι....
 
Πριν μερικά χρόνια είχα ξεκινήσει και εγώ την συλλογή παλαιών φυσιγγίων,καλύκων,πυρίτιδας κ.ο.κ Τελικά ξεκίνησα να τα χρησιμοποιώ στο κυνήγι και μου ειναι πιο ευχάριστο απ' όταν τα έβλεπα στο ράφι....
Κατι τέτοιο έκανα φέτος και εγω μερικά είναι ανώτερα τον σημερινών.
 
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Έχω μια ερώτηση - οι ειδήμονες ας απαντήσουν. Γνωρίζετε αν οι βλητικές ικανότητες των παλιών φυσιγγίων μειώνονται με την ηλικία τους; Π.χ. όπως έχετε ίσως ήδη δει από παλιότερες αναρτήσεις έχω πολλά φυσίγγια 25 ετών και άνω. Στο κυνήγι αυτά τα φυσίγγια έχουν μειωμένη απόδοση; Η πυρίτιδα χάνει τις ιδιότητές της με το χρόνο;Αυξάνεται η πίεση της στιγμή της εκπυρσοκρότησης; Ρωτώ γιατί σε ένα πρόσφατο κυνήγι όπου οι τσίχλες ήταν αρκετές , χρησιμοποίησα τέτοια φυσίγγια και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Τα φυσίγγια είναι πολύ καλά διατηρημένα - χωρίς υγρασίες κλπ αλλά επειδή δε γνωρίζω περισσότερα ζητώ τα φώτα σας.(Βέβαια η αληθεια είναι ότι και το όπλο δεν ήταν κατάλληλο αλλά θα ήθελα να ξέρω αν παίζει ρόλο και η ηλικία των φυσιγγίων.) Ευχαριστώ πολύ , χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και ιδίως στους εορτάζοντες.
 
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Έχω μια ερώτηση - οι ειδήμονες ας απαντήσουν. Γνωρίζετε αν οι βλητικές ικανότητες των παλιών φυσιγγίων μειώνονται με την ηλικία τους; Π.χ. όπως έχετε ίσως ήδη δει από παλιότερες αναρτήσεις έχω πολλά φυσίγγια 25 ετών και άνω. Στο κυνήγι αυτά τα φυσίγγια έχουν μειωμένη απόδοση; Η πυρίτιδα χάνει τις ιδιότητές της με το χρόνο;Αυξάνεται η πίεση της στιγμή της εκπυρσοκρότησης; Ρωτώ γιατί σε ένα πρόσφατο κυνήγι όπου οι τσίχλες ήταν αρκετές , χρησιμοποίησα τέτοια φυσίγγια και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Τα φυσίγγια είναι πολύ καλά διατηρημένα - χωρίς υγρασίες κλπ αλλά επειδή δε γνωρίζω περισσότερα ζητώ τα φώτα σας.(Βέβαια η αληθεια είναι ότι και το όπλο δεν ήταν κατάλληλο αλλά θα ήθελα να ξέρω αν παίζει ρόλο και η ηλικία των φυσιγγίων.) Ευχαριστώ πολύ , χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και ιδίως στους εορτάζοντες.
Xρονια πολλα και καλή χρονιά!

Εφόσον τα είχες σωστα φυλαγμενα δεν υπάρχει πρόβλημα....
Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο κ ποσο μάλλον δε όταν μιλάμε για κυνήγι τσίχλας....
Το πιο πιθανο είναι να μην σου ταιριαξαν κλπ, και αυτό μπορεί να συμβεί κ με το οποιοδήποτε σημερινό φυσίγγι......

Δες κ αυτό το βίντεο....

 
Ετοιμάζεσαι για το Πάσχα?
Κατάλαβες τι μας έκανε ο Κωστάκης?
Μας φωτογραφισε εκείνο το Ναυπλιωτόκουτο κ ακόμα να δουμε το περιεχομενενο......think.

Ρε μπας κ έχει μέσα καμιά κουδούνα κ κανα περιλαιμιο για τον σκυλο?? Χαχαχα


.
 
Xρονια πολλα και καλή χρονιά!

Εφόσον τα είχες σωστα φυλαγμενα δεν υπάρχει πρόβλημα....
Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο κ ποσο μάλλον δε όταν μιλάμε για κυνήγι τσίχλας....
Το πιο πιθανο είναι να μην σου ταιριαξαν κλπ, και αυτό μπορεί να συμβεί κ με το οποιοδήποτε σημερινό φυσίγγι......

Δες κ αυτό το βίντεο....

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - είχα μια ανησυχία διότι είναι καλά φυσίγγια. Άρα το πιθανότερο είναι το όπλο ( Κύλινδρος Mossberg 500A) που δεν έκανε για ψηλές τουφεκιές. Μάλλον έκανα λάθος που το χρησιμοποίησα αντί για τη Benelli special 80 ** . ( Ξεκίνησα για περπατητό αλλά τελικά κάθησα σε καρτέρι). Να είσαι καλά Τάσο.Και πάλι ευχαριστώ.
 
Αφού μου τα χαρίζανε...να μη τα πάρω;;....big smile.
Δεν τα πληρώνω αυτα φιλαράκι....;)
Μολόγα τι υποπτες δοσοληψίες κανεις?
Που εχεις μπλέξει γιοκα μου?? .sarcastic.

Εγώ θα τα επερνα κ θα τα χαριζα, δεν με τρελενουν τα μπαρουτοκουτα..
Αν ήταν κονσέρβες Rio mare θα τις κράταγα... .sarcastic.
 
Last edited:
@tasos hunter μήπως σου διέφυγε η ερώτηση; Δεν γνωρίζεις κατιτίς; Είσαι η τελευταία ελπίδα!
Χρόνια πολλα με υγεια κ ευτυχία..
Οχι δεν μου διέφυγε.......

Αλλά τότε ήταν τόσες πολλες οι μικρές βιοτεχνίες σε όλη την χώρα, που πραγματικα ειναι αδυνατον να τις γνωρίζουμε ολες.....
Τοτε κ οι "νόμοι" ήταν χαλαροί κ περισσοτεροι κυνηγοί υπήρχαν.....
Σήμερα................
 
Back
Top