Παλιά φυσίγγια

Τα είχα πάρει κι εγώ αυτά, (καθώς και τα SS SPEED 32gr και τα SPECIAL 34gr) όταν πρωτοήρθαν στην Ελλάδα, δεν θυμάμαι χρονολογία, πριν το 2006 πάντως πρέπει να ήταν, ο Τάσος θα ξέρει να μας πει ... Όλη η σειρά γεμίζονταν από τον Bornaghi, το έγραφαν και στα κουτιά. Το συγκεκριμένο ήταν με CSB2, 616 - 1,85 x 36.
View attachment 27359View attachment 27358View attachment 27360
Αυτά το 2003 -2004 κυκλοφορούσαν
Στέλιο την καλησπέρα μου, δεν νομίζω να κάνω λάθος. Τα 32gr χρησιμοποίησα σε τρυγόνια μια χρονιά και ήταν καλά.
 
Να κι ένα σφαγμένο SPECIAL 34 gr. Δεν βρήκα κανένα πλήρες φυσίγγι, γιατί μάλλον τα είχα ρίξει όλα !
IMG_20210525_174241.jpg
IMG_20210525_174606.jpg



IMG_20210525_174835.jpg
IMG_20210525_175113.jpg
Εδώ η πυρίτιδα είναι η CSB-1 , και μάλλον χαμηλή δόση για τα σημερινά δεδομένα. Μαλακό φυσίγγι ήταν πάντως κι αυτό, από ότι θυμάμαι.
 
Αυτά το 2003 -2004 κυκλοφορούσαν
Στέλιο την καλησπέρα μου, δεν νομίζω να κάνω λάθος. Τα 32gr χρησιμοποίησα σε τρυγόνια μια χρονιά και ήταν καλά.
Καλησπέρα Γιώργο. Κάπου εκεί λέω κι εγώ. Δε θυμάμαι ακριβώς ... Μόνο ότι τα έριχνα με την καραμπίνα, επομένως δεν είχα το δίκαννο, που το πήρα το 2006.
 
Τα είχα πάρει κι εγώ αυτά, (καθώς και τα SS SPEED 32gr και τα SPECIAL 34gr) όταν πρωτοήρθαν στην Ελλάδα, δεν θυμάμαι χρονολογία, πριν το 2006 πάντως πρέπει να ήταν, ο Τάσος θα ξέρει να μας πει ... Όλη η σειρά γεμίζονταν από τον Bornaghi, το έγραφαν και στα κουτιά. Το συγκεκριμένο ήταν με CSB2, 616 - 1,85 x 36
Μπράβο, έχεις τις πρωτες παρτιδες που ηρθαν.. Εγώ έχω τα επόμενα στον μπορντό καλυκα bornaghi...
IMG_20210525_220452.jpg
Δεν έχω ρίξει πολλά, γιατί σπάνια χρησιμοποιώ 36 γρ. αλλά αυτό μου άρεσε πολύ. Σχετικά μαλακό, με ωραία κατανομή, και αρκετά φονικό τουλάχιστον στους ήπιους καιρούς της Κρήτης, είχα πάρει 1-2 φάσσες και μερικά τριχωτά, 1 λαγό και 5-6 ζουρίδες (κουνάβια).
Το απόγευμα ψάχνοντας κάτι βρήκα και αυτά (απομεινάρια της ίδιας εποχής):
View attachment 27362
View attachment 27364
View attachment 27363
View attachment 27365
Σκέφτηκα να σφάξω ένα να το ανεβάσω εδώ, αλλά βρήκα μέσα στις ... σαβούρες μου κάποια σφαγμένα φυσίγγια από παλιά, που είχα κρατήσει τους κάλυκες με το μπαρούτι και το βύσμα, ανάμεσα τους κι ένα τέτοιο (SS SPEED 32gr.) οπότε δεν μπήκα στον κόπο να ξανασφάξω.
Το ανεβάζω στη συνέχεια ...
Ωραίος, Και σε καλυκα ΡΒ όπως τα παλια Beretta!
Αρχές 80".......
Σωστός...
IMG_20210525_190315.jpg
Αυτά το 2003 -2004 κυκλοφορούσαν
Καλησπέρα Γιώργο. Κάπου εκεί λέω κι εγώ. Δε θυμάμαι ακριβώς ...
Ναι εκεί μέσα ήταν...
 
Επ' ευκαιρία να και το μαύρο ΠΥΡΚΑΛ που το βρήκα κι αυτό (σφαγμένο - δεν έχω ολόκληρο) μαζί με τα άλλα. Της ίδιας εποχής περίπου κι αυτό.

IMG_20210525_175256.jpg

IMG_20210525_175501.jpg
IMG_20210525_175724.jpg

IMG_20210525_175853.jpg

IMG_20210525_175919.jpg
Με καψούλι Cx2000 και βύσμα ABM-ITALY ... Πυρίτιδα θα έλεγα 206 ή D20 ... ??? Στρογγυλά φυλλίδια πολύ μεγαλύτερης διαμέτρου από τις προηγούμενες, και σκούρο πράσινο χρώμα !!! .............
 
Επ' ευκαιρία να και το μαύρο ΠΥΡΚΑΛ που το βρήκα κι αυτό (σφαγμένο - δεν έχω ολόκληρο) μαζί με τα άλλα. Της ίδιας εποχής περίπου κι αυτό.

View attachment 27375

View attachment 27376
View attachment 27377

View attachment 27378

View attachment 27379
Με καψούλι Cx2000 και βύσμα ABM-ITALY ... Πυρίτιδα θα έλεγα 206 ή D20 ... ??? Στρογγυλά φυλλίδια πολύ μεγαλύτερης διαμέτρου από τις προηγούμενες, και σκούρο πράσινο χρώμα !!! .............
Για σου Στελάρα , θυμάσαι που ψάχναμε φωτό από το ΑΒΜ .my man..shake hands.
 
Δεν έχω ρίξει πολλά, γιατί σπάνια χρησιμοποιώ 36 γρ. αλλά αυτό μου άρεσε πολύ. Σχετικά μαλακό, με ωραία κατανομή, και αρκετά φονικό τουλάχιστον στους ήπιους καιρούς της Κρήτης, είχα πάρει 1-2 φάσσες και μερικά τριχωτά, 1 λαγό και 5-6 ζουρίδες (κουνάβια).
Το απόγευμα ψάχνοντας κάτι βρήκα και αυτά (απομεινάρια της ίδιας εποχής):
View attachment 27362
View attachment 27364
View attachment 27363
View attachment 27365
Σκέφτηκα να σφάξω ένα να το ανεβάσω εδώ, αλλά βρήκα μέσα στις ... σαβούρες μου κάποια σφαγμένα φυσίγγια από παλιά, που είχα κρατήσει τους κάλυκες με το μπαρούτι και το βύσμα, ανάμεσα τους κι ένα τέτοιο (SS SPEED 32gr.) οπότε δεν μπήκα στον κόπο να ξανασφάξω.
Το ανεβάζω στη συνέχεια ...
Ζουριδες!!!.... με το βυσσινί σαν του Τάσου εχω πάρει περδικα.. αλλα δεν ήξερα τι έχει καν μέσα ένα φυσίγγι..όταν πειρα μετά το στρατό την μπερεττα 391.. λεω θα πάρω μπερεττα φυσίγγια..χαχαχα.. θυμάμαι με φόρτωναν μαλακιες φυσίγγια, και έλεγε έχεις ακριβό όπλο.. βάλε φθηνά φυσίγγια... αλλα τωρα το κατάλαβα ότι η δουλειά είναι από το κοντάκι και πίσω..αχχαχα!
 
Last edited:
Έψαξα λίγο σε παλαιά κουτιά με περισσεύματα και βρήκα κάποια από αυτά των αρχών της δεκαετίας του 2000 (ένα 5άρι και λίγα 6άρια 36gr). Ούτε θυμάμαι πότε τα είχα πάρει και γιατί, πιθανώς σε κυνήγια φάσας (σπάνια αγόραζα βαρύτερες γομώσεις από 33gr)
Ενδιαφέρον ότι έχουν διαφορετικό κάλυκα τα 6άρια από το 5άρι.
 

Attachments

  • DSC09116.JPG
    DSC09116.JPG
    126,6 KB · Προβολές: 19
  • DSC09117.JPG
    DSC09117.JPG
    127,1 KB · Προβολές: 19
Ενδιαφέρον ότι έχουν διαφορετικό κάλυκα τα 6άρια από το 5άρι.
Βασικά, μόνο διαφορετική στάμπα στη βάση τους. Πρόκειται ασφαλώς για κάλυκες από παρτίδες με κάποια μικρή; χρονολογική διαφορά ... Παλαιότεροι μάλλον του 5αριού, όπως και στο SS SPEED που έβαλα παραπάνω.
Όλοι κατασκευής FIOCCHI πιστεύω, αφού όλοι είχαν καψούλι 616 όπως φαίνεται και στις φωτο ... Δεν είχα πάρει (και δεν ξέρω τι είχαν) μόνο τα Διασποράς και τα Σεμι-μάγκνουμ ...
Είχα πάρει και τα Migra, αλλά πιο μετά (2-3 χρόνια αργότερα, ίσως και περισσότερα ...) Αυτά είχαν καψούλι CX2000 και S4 μπαρούτη, 1,45 x 31 gr. και συγκεντρωτήρα Aquila 26 ...
 
Να κι ένα σφαγμένο SPECIAL 34 gr. Δεν βρήκα κανένα πλήρες φυσίγγι, γιατί μάλλον τα είχα ρίξει όλα !
View attachment 27369
View attachment 27370



View attachment 27371
View attachment 27372
Εδώ η πυρίτιδα είναι η CSB-1 , και μάλλον χαμηλή δόση για τα σημερινά δεδομένα. Μαλακό φυσίγγι ήταν πάντως κι αυτό, από ότι θυμάμαι.
Είναι Σεπτέμβρης πριν από κάπου 18-19 χρόνια, δεν έχω πρόχειρο το ημερολόγιο να το δω... Έχω πάρει 3-4 κουτιά να τα δοκιμάσω σαν πρωτοεμφανιζόμενα... Ξημερώνει 4 του Σεπτέμβρη μετά από ένα βραδινό καλό μπουρίνι κ η θάλασσα ξεκινάει να γεννάει τρυγόνια ... Είχε πάει το κλαμπανι ένα γόνα... Έπαιρνα ελάχιστα σε σχέση με όσα τουφέκαω... Τέτοιο κλαμπανι σε τρυγόνια δεν έχω ξαναριξει σε ένα πέρασμα που θα μου μείνει αξέχαστο... την κατάσταση έσωσαν λίγο μερικά νέο βελοξ νομίζω που είχα...Κάποια φυσίγγια έμειναν κάνα δυο χρόνια στη ντουλάπα... Είπα δεν μπορεί, έτυχε τότε κ έβγαλα να τα ρίξω με άλλη αυτοπεποίθηση στα μπεκατσινια... Βατερλώ... Δεν τα ξαναεβαλα στο όπλο μου... Έχω την εντύπωση όμως ότι είχα ανοίξει κάποιο τότε κ ήταν με α1... Να είχαν ισπανική κ να μην τα βρήκαμε το θεωρώ δύσκολο, τα γουστάρω πολύ τα ισπανικά υλικά...
 
Είναι Σεπτέμβρης πριν από κάπου 18-19 χρόνια, δεν έχω πρόχειρο το ημερολόγιο να το δω... Έχω πάρει 3-4 κουτιά να τα δοκιμάσω σαν πρωτοεμφανιζόμενα... Ξημερώνει 4 του Σεπτέμβρη μετά από ένα βραδινό καλό μπουρίνι κ η θάλασσα ξεκινάει να γεννάει τρυγόνια ... Είχε πάει το κλαμπανι ένα γόνα... Έπαιρνα ελάχιστα σε σχέση με όσα τουφέκαω... Τέτοιο κλαμπανι σε τρυγόνια δεν έχω ξαναριξει σε ένα πέρασμα που θα μου μείνει αξέχαστο... την κατάσταση έσωσαν λίγο μερικά νέο βελοξ νομίζω που είχα...Κάποια φυσίγγια έμειναν κάνα δυο χρόνια στη ντουλάπα... Είπα δεν μπορεί, έτυχε τότε κ έβγαλα να τα ρίξω με άλλη αυτοπεποίθηση στα μπεκατσινια... Βατερλώ... Δεν τα ξαναεβαλα στο όπλο μου... Έχω την εντύπωση όμως ότι είχα ανοίξει κάποιο τότε κ ήταν με α1... Να είχαν ισπανική κ να μην τα βρήκαμε το θεωρώ δύσκολο, τα γουστάρω πολύ τα ισπανικά υλικά...
Για το SS SPEED ήξερα (από τις διαφημίσεις στα περιοδικά) ότι αργότερα άλλαξαν την πυρίτιδα σε Α1 ... Για το SPECIAL έγραφαν πάλι CSB-1 ...
Να και μια Φωτό από τον ετήσιο οδηγό 2011 του Εθνος-Κυνήγι, που έτυχε να τον έχω πρόχειρο ;) :)
1622037625549.jpg
 
Μπορεί να κάνω κ λάθος για την α1 Στέλιο γιατί δεν ασχολιομουν τόσο παλιά με τις πυρίτιδες... Κάποιο μου είχε μείνει θύμαμαι όμως κ το είχα ανοίξει αρκετά χρόνια μετά κ θυμόμουν α1...
Πάντως μιλάω για πριν το 2011 , πρέπει να ήταν η πρώτη χρονιά που κυκλοφόρησαν Ελλάδα....
 
Είναι Σεπτέμβρης πριν από κάπου 18-19 χρόνια, δεν έχω πρόχειρο το ημερολόγιο να το δω... Έχω πάρει 3-4 κουτιά να τα δοκιμάσω σαν πρωτοεμφανιζόμενα... Ξημερώνει 4 του Σεπτέμβρη μετά από ένα βραδινό καλό μπουρίνι κ η θάλασσα ξεκινάει να γεννάει τρυγόνια ... Είχε πάει το κλαμπανι ένα γόνα... Έπαιρνα ελάχιστα σε σχέση με όσα τουφέκαω... Τέτοιο κλαμπανι σε τρυγόνια δεν έχω ξαναριξει σε ένα πέρασμα που θα μου μείνει αξέχαστο... την κατάσταση έσωσαν λίγο μερικά νέο βελοξ νομίζω που είχα...Κάποια φυσίγγια έμειναν κάνα δυο χρόνια στη ντουλάπα... Είπα δεν μπορεί, έτυχε τότε κ έβγαλα να τα ρίξω με άλλη αυτοπεποίθηση στα μπεκατσινια... Βατερλώ... Δεν τα ξαναεβαλα στο όπλο μου... Έχω την εντύπωση όμως ότι είχα ανοίξει κάποιο τότε κ ήταν με α1... Να είχαν ισπανική κ να μην τα βρήκαμε το θεωρώ δύσκολο, τα γουστάρω πολύ τα ισπανικά υλικά...
Με αυτό είχα κάνει μια από τις πιο μακρινές τουφεκιές σε φασσες που θυμάμαι με μια beretta 302.Το είχα δοκιμάσει όμως Αύγουστο με ξέρα. Μάλλον στην υγρασία που περιγράφεις Άρι δεν απέδιδε τα αναμενόμενα. Είναι κρίμα να χάνεις άδικα μια καλή μερα από την απόδοση ενός φυσιγγίου.
Το 36αρι από τα λίγα που είχα ρίξει μου άρεσε πολύ.
 
Back
Top