Παλιά φυσίγγια

Κάτσε φρόνιμα μπάρμπα Νίκο...είσαι κ μεγάλος άνθρωπος.....θέλω να σκέφτεσαι ορθά,ακόμη κ αν είσαι και καθιστός... :p :p
Χαχαχα αφου ήταν το αγαπημένο του μπεκατσοφυσιγγο ρε Κώστα..
Αστον να τα ρίξει να τα ευχαριστηθει.... .hunter.
 
Τασο, απο οσο θυμαμαι, τα JK6 του Θεοδωριδη, ηταν σε κοκκινο-μαυρο κουτι. Εκτος αυτων, εβγαζε τα Κενταυρος (στο κουτι που βλεπουμε) τα Sipe σε πρασινο-λαδι κουτι και τα Score
 
Το ξερω..Για αυτό κ κάπου μπερδευτηκα εκτός που μου αρέσει κ η αναζήτηση...
Βεβαίως και τα mullerite(που σου διέφυγαν) ,καθώς και δραμια κ μονοβολα...
Επισης ξέρω ότι το Κένταυρος είχε "σταθεροποιηθει" στα 33γρ...
Όμως αρκετά παλαιοτερα(1981) υπήρχαν δυο τυποι.. 67χιλ κανονική γομωση κ 70χιλ ενισχυμένη.. Χωρίς να δίνονται περισσοτερες λεπτομέρειες..
Μπορώ να πω ότι ένα 60%-70% των λιγοστών μου γνώσεων στα φυσίγγια(και όχι μονο) ολα αυτά τα χροοονια το ωφειλω στα κυνηγετικα περιοδικα..
Και σε πολλες περιπτωσεις είναι μονόδρομος κ δίνουν πολλες εξηγήσεις που άλλου δεν θα τις βρίσκαμε....
Χωρίς αυτά δεν θα ήξερα σχεδον τίποτα..
Και το εξηγώ:
Αντε να ξέρει σημερα ο τάδε ποιος γέμιζε τα τάδε φυσίγγια τότε, με τι βάρος κ τι γομωση, ποτε τα σταμάτησε κλπ... Εδώ υπάρχουν χρόνια κυνηγοί που δεν γνωρίζουν ουτε τα γραμμάρια των σκαγιων που ριχνουν...
Παρόλα αυτα ομως υπάρχουν κ άλυτα πραγματα που ακόμα τα ψαχνω....
Επίσης έχω μια μεγάλη τρελα.. Οποιοδήποτε φυσίγγι έχω στην συλλογή μου θελω να ξέρω τα βασικά κ από που κρατάει η σκουφια του... Αλλιώς καλυτερα να μην το έχω που λέει ο λόγος..
Και απο την άλλη μεριά Φαντάσου να πας πχ σε ένα μουσειο κ να ρωτήσεις αυτό το σπαθί από ποτε χρονολογείται,ποιος ο κατασκευαστης του κλπ κ ο άλλος να μην ξέρει να απαντήσει!!



IMG_20210115_135112.jpg
 
Last edited:
Τα Mullerite δεν τα θυμομουν, οταν κυκλοφορουσε αυτη η πυριτιδα ο μπαμπας γεμιζε μονος του, οποτε ετοιμα φυσιγγια δεν καταναλωνε. Δεν υπηρχαν και πολλα 16αρια ετοιμα στην αγορα αν θυμαμαι καλα.
 
Νίκο αυτό το κουτί είχε μέσα αυτά τα φυσίγγια?
Γιατί ξέρω ότι το συγκεκριμένο περιειχε τα γνωστά μαυρα φυσίγγια με στάμπα τον Κένταυρο.. Ότι λέει κ το όνομα του....
Μπράβο. Σωστή παρατήρηση. Εγώ δεν πρόσεξα καθόλου, ότι το επάνω φυσίγγι είναι JK6.
 
Δεν υπηρχαν και πολλα 16αρια ετοιμα στην αγορα αν θυμαμαι καλα.
Xωρις αμφιβολία τότε ήταν αρκετα περισσοτερα απο ότι σημερα(μιλώντας παντα για τα Ελληνικά) ....
Σχεδον κάθε βιοτεχνια είχε στην γκάμα της κ ενα φυσίγγια cal.16...
Oντας κ διαδεμενο διαμέτρημα(τότε) .....
 
Νίκο αυτό το κουτί είχε μέσα αυτά τα φυσίγγια?
Γιατί ξέρω ότι το συγκεκριμένο περιειχε τα γνωστά μαυρα φυσίγγια με στάμπα τον Κένταυρο.. Ότι λέει κ το όνομα του....
Το κουτι στο πλαι γραφει Θεοδωριδης οπως και το φυσιγγι απο την αλλη πλευρά THEODORIDIS
 
Στο 16αρι δεν αγοραζε ποτε, ειχε 2 τσαντες καλυκες που γεμιζε και ξαναγεμιζε
Ομοιως κ τα υλικά ιδιογομωσης για cal.16 ήταν τότε εν αφθονία...
Σήμερα οι εναπομείναντες ιδιογωμοτες "16αρηδες" βασανίζονται λιγάκι....
Ευτυχώς που υπάρχουν κ παλια αποθέματα..
Ποιοτικές μάλλινες κλπ..
Το κουτι στο πλαι γραφει Θεοδωριδης οπως και το φυσιγγι απο την αλλη πλευρά THEODORIDIS
Το ξερω πως είναι του ίδιου κατασκευαστή.. Απλά το κουτί θα έπρεπε να περιειχε άλλο φυσίγγι μεσα κ οχι αυτό στην φωτο!
 
Back
Top