Παλιά φυσίγγια

Ωωωωω ρε φιλε setter!!!! Τα πρόλαβα αυτα. Κάτι πράσινα έριχνα 32 γραμμάρια νομιζω όταν ξεκιναγα. Τα έφερνε τότε το μίνι μάρκετ του χωριου!!!! Τα ΑΠΟΛΛΩΝ τα θυμάστε ωρέ Ευβοιωτες?
Ο Βασίλης τα ξέρει σίγουρα..
Εγώ μόνο σαν ονομασία..
Ίσως κ η μοναδική διαφήμιση που έβαλαν σε κυνηγετικο περιοδικο..
..1993 στο Κ+Φ.. Την είχα βάλει κ παλαιοτερα εδώ αλλά έχει διαγραφεί με το postingmage....


Την ξαναβαζω να σου ξυπνήσω αναμνήσεις.......

IMG_20210110_210950.jpg
 
Ωωωωω ρε φιλε setter!!!! Τα πρόλαβα αυτα. Κάτι πράσινα έριχνα 32 γραμμάρια νομιζω όταν ξεκιναγα. Τα έφερνε τότε το μίνι μάρκετ του χωριου!!!! Τα ΑΠΟΛΛΩΝ τα θυμάστε ωρέ Ευβοιωτες?
Εννοείται τα θυμόμαστε, γαλάζιο ημιδιαφανές 32γρ και κόκκινο 33γρ τα έριχνε ο πατέρας μου, τα έφερνε ένα μαγαζάκι εδώ στο χωριό...
αρχές 2000... εξαφανίστηκαν ξαφνικά
 
Ο Μαπάκης το έχει ακόμα το μαγαζί ή έκλεισε;
Θυμάμαι μια παρτίδα από τα φυσίγγια του ήταν φωτιά.

Πολλά χρόνια πριν...
Ο Μαπακης τα τελευταία χρόνια είχε συναιτερο στην επιχειρηση του τον Δημήτρη παπαευαγγελοπουλο.. Και όταν αποφάσισε να αποσυρθει του πουλησε την επιχείρηση και εξακολουθησε να γέμιζει φυσίγγια με την ίδια ονομασία κ ανανεώνοντας τα κουτιά κλπ..
Αλλά δεν τα κράτησε πολυ...
Πού τον θυμήθηκες. Περίοδος 1988 - 90
Γομωτης από το 1962..Αφησε κ αυτός το δικό του μεγαλο χναρι στον χώρο του (Ελληνικού) κυνηγετικου φυσίγγιου..
 
Ο Μαπακης τα τελευταία χρόνια είχε συναιτερο στην επιχειρηση του τον Δημήτρη παπαευαγγελοπουλο.. Και όταν αποφάσισε να αποσυρθει του πουλησε την επιχείρηση και εξακολουθησε να γέμιζει φυσίγγια με την ίδια ονομασία κ ανανεώνοντας τα κουτιά κλπ..
Και τα δυο είναι 36γρ...το αριστερό είναι του Μαπακη.. Και δεξιά είναι η "ανανέωση"....IMG_20210110_225713.jpg
 
Ο Βασίλης τα ξέρει σίγουρα..
Εγώ μόνο σαν ονομασία..
Ίσως κ η μοναδική διαφήμιση που έβαλαν σε κυνηγετικο περιοδικο..
..1993 στο Κ+Φ.. Την είχα βάλει κ παλαιοτερα εδώ αλλά έχει διαγραφεί με το postingmage....


Την ξαναβαζω να σου ξυπνήσω αναμνήσεις.......

View attachment 21422
αυτά δεν τα έχω ρίξει δεν τα ήξερα, έχω ρίξει κάτι απολλο από την Ν.ιωνια.
 
αυτά δεν τα έχω ρίξει δεν τα ήξερα, έχω ρίξει κάτι απολλο από την Ν.ιωνια.
Δεν τα έχω δει ποτε, ουτε καν ξέρω πως ήταν...
Αλλά μάλλον λες τα παρακατω..το μόνο στοιχείο που έχω....
Τον συγκεκριμένο κατασκευαστή τον είχε σε παλιο άρθρο του ο Κυπριδημος στο έθνος κυνήγι, γιατί ήταν από τους πρωτους(η ο πρωτος)που είχε φτιαξει κοντακι για την καραμπινα του σε σχήμα "S" γιατι δεν του ερχόταν νομίζω λόγω κάποιας παθησης με τα ματια η κάτι άλλο δεν θυμάμαι καλά...

IMG_20210111_000629.jpg
 
Εννοείται τα θυμόμαστε, γαλάζιο ημιδιαφανές 32γρ και κόκκινο 33γρ τα έριχνε ο πατέρας μου, τα έφερνε ένα μαγαζάκι εδώ στο χωριό...
αρχές 2000... εξαφανίστηκαν ξαφνικά
Αυτο το γαλάζιο βρωμιζε τις καννες παρα πολυ αλλά έκοβε πολύ καλα. Τα ρίχναμε όλοι στην παρέα μαζί με το κόκκινο που ήταν λιγάκι ζόρικο φυσιγγι Ηταν γνωστός του ξαδέρφου μου ο Παπαδόπουλος. Παράτησε τα φυσίγγια και ασχολήθηκε με τις καταδύσεις και τον εξοπλισμό τους.
 
Δεν τα έχω δει ποτε, ουτε καν ξέρω πως ήταν...
Αλλά μάλλον λες τα παρακατω..το μόνο στοιχείο που έχω....
Τον συγκεκριμένο κατασκευαστή τον είχε σε παλιο άρθρο του ο Κυπριδημος στο έθνος κυνήγι, γιατί ήταν από τους πρωτους(η ο πρωτος)που είχε φτιαξει κοντακι για την καραμπινα του σε σχήμα "S" γιατι δεν του ερχόταν νομίζω λόγω κάποιας παθησης με τα ματια η κάτι άλλο δεν θυμάμαι καλά...

View attachment 21428
Ναι ρε μπαγασα αυτός ήταν , όλα τα κυνήγια τα έκανα με αυτό μόνο νούμερο σκαγιων άλλαζα.
 
Ναι Νικο οι τελευταιες συσκευασιες των πυρκαλ ειναι αυτες..
Και αυτος ειναι ο συγκεντρωτηρας που σου ελεγα οτι βρηκα..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαστικά-κυάθια-συγκεντρωτήρες-και-παραδοσιακές-βυσματώσεις.2040/page-12#post-4247004
πυριτιδα mb32..ειχα ριξει λιγα στις τσιχλες σε περπατητο κ ηταν πολυ καλα..
Αλλα οπως λες κρατα τα!
 
Back
Top