Παλιά φυσίγγια

Οι κάλυκες με στάμπα ΜΒ εισάγονταν παλαιότερα και γεμίζονταν από έλληνες βιοτέχνες....ένας εξ αυτών ήταν και ο Σ.Ζαγοραίος που γέμιζε σε μαύρο κάλυκα (cheddite) με στάμα της ΜΒ με 25mm μέταλλο.
 
View attachment 14099View attachment 14100Εντυπωση μου κανει οτι ειναι made in Italy........παρολο που ειναι αγορασμενα στις αρχες τις δεκαετιας του 80!o_O
Θυγατρικές σε Ιταλία και Αυστραλία πιάνοντας όλες τις αγορές και ίσως λιγότερο κοστοβορο για την εταιρεία?
Τα συγκεκριμένα πρώτη φορά τα βλέπω, αλλά όπως φαίνεται γεμίζονταν σε αυθεντικό καλυκα win (το αναφέρει και στο κυκλακι mark 5) .
 
Έπειτα απο αρχαιολογικη ανασκαφη στην αποθήκη ανακάλυψα μερικα ευρήματα......View attachment 14211View attachment 14212View attachment 14213

και ενα 20αρι .........View attachment 14214View attachment 14215
Το αντίπαλο δέος του ρεμινκτον εξπρές , πρόλαβα και έριξα μερικά νεότερης κοπής αν θυμάμαι καλά είχαν όμως το περίτεχνο στριφογυρίστο κλείσιμο όπως το πάνω αριστερά και τον μονοκοματο λείο καλυκα, σήμα κατατεθέν τα ξεχωριζες από το εξινταμηλι.
 
Ένα σωρό τέτοια ρίχναμε πιτσιρικάδες, κανένα κουτί στην άκρη δεν μας έκοβε το μυαλό να βάλουμε...
Όλοι μας λίγο πολύ τις έχουμε κάνει τις βλακείες μας....big smile.
Κάτι Στόκας ΜΑΧ30,ΜΑΧ32,ΜΑΧ Μeteo34, Στόκας TRU Tracer τροχειοδικτικά, κάτι Lambro Καφέ, Lambro EuroMix (μαύρα) Lambro Export 32.5gr, Μαπάκης κ.α.....πήγαν χαμένα.....sarcastic..sarcastic.
 
Όλοι μας λίγο πολύ τις έχουμε κάνει τις βλακείες μας....big smile.
Κάτι Στόκας ΜΑΧ30,ΜΑΧ32,ΜΑΧ Μeteo34, Στόκας TRU Tracer τροχειοδικτικά, κάτι Lambro Καφέ, Lambro EuroMix (μαύρα) Lambro Export 32.5gr, Μαπάκης κ.α.....πήγαν χαμένα.....sarcastic..sarcastic.
Τιποτα δεν παει χαμενο Εχω καψει εγω χαρτινα Imperial και διαφορα αλλα ,Σιγα τα ευχαριστηθηκα κιολας
 
Back
Top