Παλιά φυσίγγια

Δεκαετια '80 ειναι Στελιο..Ακριβως την ιδια γνωμη εχω κ εγω..


Αν δεις γραφει οπως κ τα μπλε οτι γεμιζονται με την αδεια της FN (Lincenza FN)..
Nα αγοραζε η beretta καλυκες απο βελγιο κ να γεμιζε ιταλια δεν το νομιζω..
Δες κ το κουτι (φωτο απο ιντερνετ)απο τα παλια βελγικα legia star που εχεις καποιες ομοιοτητες με τo κουτι απο τα κοκκινα beretta...
Την ίδια γνώμη είχα και γω Τάσο νομίζω κάποια ιταλική τα γέμιζε και τα δύο, όπως και τα ιταλικά winchester.
 
url=https://postimg.cc/PpT53fXG]
20190717-230822.jpg
[/url]



Από το συγκεκριμμένο δν έχω σφάξει κανένα διότι δν θέλω να χαλάσω την σειρά της κασετίνας... :)
Λογικά θα'ναι στα ίδια κυβικά περίπου...Απλά να σημειώσω πως το "Blue" είναι γεμισμένο με επινικελωμένα σκάγια....Το γράφει κ η συσκευασία στον κύκλο...."ΝΙ"...(nickel)....
Αν και θαυμαστής τής Beretta για τα κυνηγετικά όπλα που έχει.. Δεν έτυχε στα τόσες χιλιάδες φυσίγγια που εχω για συλλογή να έχω ένα παλιό φυσίγγι της Beretta.
 
Αν και θαυμαστής τής Beretta για τα κυνηγετικά όπλα που έχει.. Δεν έτυχε στα τόσες χιλιάδες φυσίγγια που εχω για συλλογή να έχω ένα παλιό φυσίγγι της Beretta.
Δε σε φοβάμαι εσένα....Κάπου θα βρεις εσύ...;)
 
Μην κρατάς πολύ τη φέρμα,γιατί θα σου ποδαρόσει.... .yelling.
Πες που μπορεί να'ναι (αν είναι στα μέροι μου) και θα σου πω αν υπάρχει.....
Νόμος Κορινθίας.. Αλλά σαν τον δικό σου δεν υπάρχει στην Πελοπόννησο ..εκτός απο την Αθήνα που εκεί μπορείς να βρεις κ φυσίγγια από την εποχή τον μαμούθ.
 
Μάλλον θα ήταν "Κατάρας". Παλιό μαγαζί στο Μενίδι με κυνηγετικά και ο μπαρμπα Γιάννης ο Κατάρας έφτιαχνε δικά του φυσίγγια, γέμιζε με άλφα και με Σοκόλ αν θυμάμαι καλά και εθεωρούντο τότε πολύ καλά. Χρησιμοποιούσε διάφορους κάλυκες, θυμάμαι πολύ καλά μαύρο κάλυκα 12χιλ. με χρυσο λογότυπο που ρίχναμε σε τρυγόνια και τσίχλες. Εξαιρετικός άνθρωπος και κυνηγός! Βάζω δύο φυσίγγια του που βρήκα πρόχειρα View attachment 1532



Βρήκα και ένα κουτί του ίδιου με διασποράς, δεκαετία 70, δυστυχώς όχι σε καλή κατάσταση...




IMG_9538 (2).jpgIMG_9539 (2).jpg
 
Βρήκα και ένα κουτί του ίδιου με διασποράς, δεκαετία 70, δυστυχώς όχι σε καλή κατάσταση...




View attachment 2025View attachment 2026
Ωραία αυτά τα διασποράς....Δν τα έχω ξανά δει.....Όσο για τη σκουριά...Πάρε λαδάκι ή WD-40 κ πολύ ψιλό γυαλόχαρτο κ με υπομονή θα γίνει καθρέφτης.....
 
Ωραία αυτά τα διασποράς....Δν τα έχω ξανά δει.....Όσο για τη σκουριά...Πάρε λαδάκι ή WD-40 κ πολύ ψιλό γυαλόχαρτο κ με υπομονή θα γίνει καθρέφτης.....
Αχ εσύ καλά τα λες, άντε να κάνω ένα, δύο, τρία, αλλά και τα 25;;; Δεν έχω τόση υπομονή.big smile.
 
Αχ εσύ καλά τα λες, άντε να κάνω ένα, δύο, τρία, αλλά και τα 25;;; Δεν έχω τόση υπομονή.big smile.
Έχουν την ιστορία τους και αυτά νομίζω αξίζει η προσπάθεια 50 χρονάκια είναι αυτά, στην κατάσταση που είναι τώρα βγάζω τα φυσίγγια απο την ζωνη μετά από κυνήγι μιας μέρας.
 
Αχ εσύ καλά τα λες, άντε να κάνω ένα, δύο, τρία, αλλά και τα 25;;; Δεν έχω τόση υπομονή.big smile.
Δν είναι ανάγκη ρε συ να τα κάνεις όλα σε μια μέρα....2-3 θα καθαρίζεις κάθε φορά,σε στιγμές που δν θα'χεις τη να κάνεις...Σε μια εβδομάδα θα'ναι πένα όλα τους... ;)
 
Back
Top