Παλιά φυσίγγια


Αυτο είδα με το ιμπεριαλ και έφαγαν παγκοο..
Τα επερνα κοντά στο κυνήγι.
Αυτό το φαινόμενο το έχεις δει μόνο σε Ιμπέριαλ ή και σε άλλα αμερικάνικα?
Κοίταξε γενικά όλα σου τα φυσίγγια σε αυτό το σημείο εάν φουσκώνουν λίγο παραπάνω από άλλα που ρίχνεις με άλλο τουφέκι ή κάννη?
 
Αυτό το φαινόμενο το έχεις δει μόνο σε Ιμπέριαλ ή και σε άλλα αμερικάνικα?
Moυ έχε τύχει πολυ παλια,σε καίνουργια federal 3" cal. 410...Ενα ψιλό κάθετο σκίσιμο σαν τρίχα στο πλαι σε όλο το μήκος..

Παλιό rem express του παππου μου.. Έχει σκιστεί το μέταλλο από μόνο του σε δυο σημεια..κ δεν είναι κ τόσο χάλια κατάσταση εξωτερικά....


Είχα ρίξει παλια καμια δεκαριά από αυτά(ηταν "καλά")κ ολα σχιζοντουσαν κάθετα...

Ας φαίνεται το φυσίγγι καλό εξωτερικά, από μόνο του δεν λέει κάτι.. Μεγάλο ρόλο παιζει που φυλάσσονται..

Τα συγκεκριμένα ηταν μέσα σε μεταλλικό κουτί από καλμαλινη κ σίγουρα εισχώρησε υγρασία επηρεάζοντας εσωτερικά το μεταλλο.....


IMG_20210625_083810.jpg
 
Last edited:
Αυτό το φαινόμενο το έχεις δει μόνο σε Ιμπέριαλ ή και σε άλλα αμερικάνικα?
Κοίταξε γενικά όλα σου τα φυσίγγια σε αυτό το σημείο εάν φουσκώνουν λίγο παραπάνω από άλλα που ρίχνεις με άλλο τουφέκι ή κάννη?
Σε περάσματα αγριοπερίστερων,έριχνε το διπλανό καρτέρι με μια Affinity κάτι Remington δν θυμάμαι πια ακριβώς,κ 1 φυσίγγι το βρείκαμε σκισμένο στο ίδιο ακριβώς σημείο.
 
Moυ έχε τύχει πολυ παλια,σε καίνουργια federal 3" cal. 410...Ενα ψιλό κάθετο σκίσιμο σαν τρίχα στο πλαι σε όλο το μήκος..

Παλιό rem express του παππου μου.. Έχει σκιστεί το μέταλλο από μόνο του σε δυο σημεια..κ δεν είναι κ τόσο χάλια κατάσταση εξωτερικά....


Είχα ρίξει παλια καμια δεκαριά από αυτά(ηταν "καλά")κ ολα σχιζοντουσαν κάθετα...

Ας φαίνεται το φυσίγγι καλό εξωτερικά, από μόνο του δεν λέει κάτι.. Μεγάλο ρόλο παιζει που φυλάσσονται..

Τα συγκεκριμένα ηταν μέσα σε μεταλλικό κουτί από καλμαλινη κ σίγουρα εισχώρησε υγρασία επηρεάζοντας εσωτερικά το μεταλλο.....


View attachment 28523
Δν είδα νωρίτερα τη φωτό σου.
Τέτοια ρωγμή είχε κάνει κ εκείνο,αλλά ξεκινούσε από το τελείωμα του μετάλλου....από πάνω προς τα κάτω δηλαδή.
Παίζει κ να ήταν το ίδιο φυσίγγι με τη φωτό σου.
 
Επικίνδυνο όταν χρησιμοποιείται αυτογεμες γιατί δεν ξέρεις τι θα συμβεί στην επόμενη βολή...αν κ στην παραμικρή υποψία για κάτι τέτοιο καλό είναι να μην χρησιμοποιουνται...

ΥΓ Εχω τσακωθεί πολλές φορές με φίλο που ρίχνει με το δικαννο ακόμα κ σάπια φυσίγγια στην κυριολεξία... Ανοίγει το όπλο κ μέταλλο δεν υπάρχει...
Έτυχε κ δεν έπαθες τίποτα του λέω....
 
Αυτό το φαινόμενο το έχεις δει μόνο σε Ιμπέριαλ ή και σε άλλα αμερικάνικα?
Κοίταξε γενικά όλα σου τα φυσίγγια σε αυτό το σημείο εάν φουσκώνουν λίγο παραπάνω από άλλα που ρίχνεις με άλλο τουφέκι ή κάννη?
Σε όλα τα παλια Αμερικής... αλλα εχω παρατήρηση ότι ο μαγνήτης δεν πιάνει επανω στο παφυλλα και χωρίς να τα ρίξω μερικά τα έχω βρει με μικρή ρωγμή..
Τα αλλα δεν έχουν Θεμα.
 
Επικίνδυνο όταν χρησιμοποιείται αυτογεμες γιατί δεν ξέρεις τι θα συμβεί στην επόμενη βολή...αν κ στην παραμικρή υποψία για κάτι τέτοιο καλό είναι να μην χρησιμοποιουνται...

ΥΓ Εχω τσακωθεί πολλές φορές με φίλο που ρίχνει με το δικαννο ακόμα κ σάπια φυσίγγια στην κυριολεξία... Ανοίγει το όπλο κ μέταλλο δεν υπάρχει...
Έτυχε κ δεν έπαθες τίποτα του λέω....
Ένα Winchester οχι πολύ παλιό από μαγαζί το είχα πάρει ριχνω σε πέρδικες ακούω ένα κλαφ ευτυχώς εμηνε ο κάλυκας μέσα και πάλι καλά είδα είχε μείνει η τάπα στο τσοκ..
 
Σε όλα τα παλια Αμερικής... αλλα εχω παρατήρηση ότι ο μαγνήτης δεν πιάνει επανω στο παφυλλα και χωρίς να τα ρίξω μερικά τα έχω βρει με μικρή ρωγμή..
Τα αλλα δεν έχουν Θεμα.
Ναι δεν έχουν θέμα τα αλλά, δεν μου έχει τύχει σε ευρωπαϊκά...
Αυτο που επίσης έχω προσέξει είναι ένα φουσκωματακι(οχι σε αμερικανικα) στο κάτω μέρος, δηλ αν στήσεις ορθιο το φυσίγγι δεν πατάει καλα, κ αν το κουνήσεις ελάχιστο, αυτό "παιζει".....
 
Σε όλα τα παλια Αμερικής... αλλα εχω παρατήρηση ότι ο μαγνήτης δεν πιάνει επανω στο παφυλλα και χωρίς να τα ρίξω μερικά τα έχω βρει με μικρή ρωγμή..
Τα αλλα δεν έχουν Θεμα.
Τα φυσιγγια παλιοτερα φτιαχνονταν απο μπρουτζο. Γιαυτο μαυριζαν και δεν ειχαν οξειδωση. Λογω κοστους φυσικα ο μπρουτζος εγινε λαμαρινα
 
Ολα τα παλιά και ιδιαιτέρως τα αμερικάνικα καναδέζικα, ο πάφυλλας τους ήταν από ορείχαλκο(μπρούτζο) όπως οι σφαίρες. Έχει αρκετή μικρότερη αντοχή από ότι τα τσίγκινα σημερινά στην διαστολή για αυτό και σκίζονται τόσο κατά την πυροδότηση οσο και πολλές φορές μετά από χρονια από τις δυνάμεις της οξύδωσης εσωτερικά του φυσιγγίου.
Όμως ένας μεγάλος παράγοντας σκισίματος του πάφυλα οφείλεται στην θαλάμη της κάννης. Σε πάρα πολλά ειδικά ευρωπαϊκά τουφέκια οι θαλάμε είναι ίσως κάτι δέκατα του χιλιοστού φαρδύτερες από ότι το επιτρεπτό όριο και σίγουρα φαρδύτερες από των αμερικάνικων καννών! Για αυτό πολλές φορές συναντάμε από κάποιο τουφέκι το φαινόμενο αυτό να επαναλαμβάνεται.
 
Back
Top