Παλιά φυσίγγια

Όνομα
Νικος
Τα τελευταια χρονια πολλοι εχουν ιδιαιτερη προτημηση να συλλεγουν Ελληνικα κουτακια πυριτιδας και φυσιγγια της Πυρκαλ ,Και φυσικα καποιοι εφτιαξαν και μαιμου και κονομησαν ,Και εγω την εχω πατησει παλιοτερα οπως και αλλοι
Κύριε Νίκο... Αυτα τα φυσίγγια μου τα είχε δώσει ένας παππούς πριν 30 χρόνια περίπου....
Υπήρχαν και τότε Λαμογια; ονόματα δεν λέω.... Χαχαχαχα!

Όνομα
nikos
Κύριε Νίκο... Αυτα τα φυσίγγια μου τα είχε δώσει ένας παππούς πριν 30 χρόνια περίπου....
Υπήρχαν και τότε Λαμογια; ονόματα δεν λέω.... Χαχαχαχα!
Υπηρχαν υπαρχουν και θα υπαρχουν Απο ποτα μπομπες μεχρι παντελονια LEVIS

Παράξενο φυσιγγι φιλε Νίκο κ για αυτό κρατω επίφυλλαξεις για το που.. κρατάει η σκούφια του...
Το περιγραμμα στο στεμμα είναι το ίδιο με το δικό μου παραπανω το μόνο που αλλάζει είναι ο τρόπος γραφής κ ότι λείπει μια λεξη.....
όταν βλέπω στέμματα ,κορώνες και..βασιλιάδες ο νους μου παει άλλου...
Το χαρτάκι δεν μου λέει κατι...

Είναι γεγονός πως η Πυρκαλ γεμισε κάποτε πλαστικά φυσίγγια της οπως πχ τα μαυρα "ακαπνου πυριτιδας" (φυσικα με το λογοτυπο της πανω στον καλυκα όπως κ σε κάθε εμπορικό φυσιγγι της) κ σε κάλυκες fiocchi...

Αλλά κ χάρτινο???Που σαφέστατα προηγήθηκε του πλαστικου καλυκα.......

Και γενικά προιοντα πυρκαλ μαζί με στεμματα δεν μου ταιριάζει κ πολυ.........

Τελοσπαντων..Εκανα κάποιες πολυ κοινές σκέψεις χωρίς αυτό να σημαίνει πως εχω και δίκιο.............
Μιας κ είναι αδυνατον όσο κ να το θέλουμε να τα γνωρίζουμε ολα κ ιδιαίτερα όταν προκειται για τα μεγαθήρια του τόπου μας, Όπως ήταν η Πυρκαλ......
Τάσο εχεις δίκιο είναι κολοσσός η πυρκαλ.. αλλα το καλό με την πυρκαλ είχε τόμους ΠΥΡΚΑΛ με τα προϊόντα που έβγαζε από τότε που ξεκίνησε εως που έκλεισε.. εχει ενας φίλος μου.. έχει τα πάντα μέσα καψουλια κάλυκες φυσίγγια πυρίτιδες σκαγια τάπες..κ.λ.π πάντως ότι είχε έγραφε η είχε σήματα δικα τής.

Ααααχχχχχ όμορφα πράγματα! Ήθελα να ήξερα που τα ξετρυπώνεται τέτοια καλούδια o_O
Εχω ριξει σκούπα στην Πελοποννήσο! Κάθε μέρα αλλάζω νόμο λόγο δουλειάς! Καταλαβαίνεις δεν υπάρχει μέρος που να μην ψάξω :D

Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Μιχάλης
Εχω ριξει σκούπα στην Πελοποννήσο! Κάθε μέρα αλλάζω νόμο λόγο δουλειάς! Καταλαβαίνεις δεν υπάρχει μέρος που να μην ψάξω :D
Εργασία και χαρά δηλαδή χαχα.

Αυτα τα epathlon της πυρκαλ τα έχει ρίξει κάποιος; Έτσι από περιέργεια να μας πει.

Όνομα
Nikola
Тасо, колико се сећам, донео је ловачку радњу, вероватно у то време Нафплио, црвена чашка, вероватно 36гр, затварајући се стаклом и зелена, савршена са бројем чипса. Бацили су их једног или два на јаребице и рекли да су до
?ίσως αυτό

Attachments

• IMG_20210427_085431.jpg
    IMG_20210427_085431.jpg
    134 KB · Προβολές: 15
  • IMG_20210427_085529.jpg
    IMG_20210427_085529.jpg
    154,9 KB · Προβολές: 15