Παλιά φυσίγγια

Καλησπέρα συνάδελφοι!!Μήπως θυμάται κανείς πόσα γραμμάρια έβγαινε το διασπορας του Ζαγοραίου;Στο φυσίγγι ανήκει ο λευκός ελικοειδής διασπορέας. View attachment 19287View attachment 19288
Νομίζω στα 32 γρ ήταν! Τασοοοοοο

Όνομα
Ευάγγελος
Νομίζω στα 32 γρ ήταν! Τασοοοοοο
Μου τα δώρισε ένας φίλος για πρώτο στην μπεκάτσα μιας και έχει τον ελικοειδή διασπορέα αλλά με μια πρώτη ματιά που έσφαξα ένα είδα ότι σκάγια είναι χοντρά εμπειρικά πρέπει να είναι νούμερο 6 Δυστυχώς δεν έχω παχυμετρο να μετρήσω ακριβή διάμετρο σκαγιου για να δω ακριβώς νούμερο μιας και το κουτί δεν αναγράφει στοιχεία...Μάλλον θα τα κρατήσω για ενθύμιο τιμής ένεκεν στον μεγάλο Σπύρο Ζαγοραίο...

Όνομα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
View attachment 19305
Ωραίο εύρημα να είχαμε και 2 κουτια
Πολυχρονάκης ρε φίλε, ρετιρέ κεφάλι, γυαλί και βραχνή φωνή, φυσίγγια θάνατος.terror.. Κάνα Χατζηστεφάνου ρε παιδιά.
Όταν πάω στο πατρικό θα ανεβάσω φωτογραφίες από φυσίγγια του Λάλα από τον Ωρωπό μέχρι Έβρο είχαν φτάσει.

View attachment 19305
Ωραίο εύρημα να είχαμε και 2 κουτια

32γρ..Ενα κουτι ειχα ριξει γυρω στο '06 κ απογοητευτηκα εντελως...η για να το πω πολυ πιο σωστα κ να μην κατηγορω ετσι βιαστικα προφανως κ δεν μου ταιριαξαν καθολου...
Ηταν κ τα μονα που ετυχε να ριξω απο την (μεγαλη) γκαμα φυσιγγιων που ειχε.....
Πρεπει να ηταν ο πρωτος κατασκευαστης φυσιγγιων στην Ελλαδα που γεμισε φυσιγγια με επινικελωμενα σκαγια...
Αρχες δεκαετιας '80 εφερε την πυριτιδα super nike ουγγαριας κ προφανως εδωσε το ονομα της σε καποια απο τα φυσιγγια του που γεμιζε με αυτην..
Προ 20ετιας περιπου ηταν συνεργατης του περιοδικου Αρτεμις κ αρθρογραφουσε γυρω απο τα θεματα που αφορουσαν το κυνηγι...