Παλιά φυσίγγια

Όλα μου τα αμερικανακια μαζί, μερικα βεβαια ειναι καινουργια αλλα το 80% ειναι αρκετα παλια.
View attachment 14683View attachment 14684View attachment 14685
Εν το μεταξυ ειναι 39 διαφορετικοι τυποι και τα περισσοτερα δεν εχω ιδεα τι ειναι.
Ένα και ένα είναι, ξεχωρίζω και δύο τρία ιταλοαμερικανικα ενδιαφέροντα και αυτά. Το win supreme φυσίγγος το αντικατέστησε το super pheasant, το Remington nitro για μένα ίσως από τα καλύτερα εμπορικά φυσίγγια .
 
.yelling.Κ
Ένα και ένα είναι, ξεχωρίζω και δύο τρία ιταλοαμερικανικα ενδιαφέροντα και αυτά. Το win supreme φυσίγγος το αντικατέστησε το super pheasant, το Remington nitro για μένα ίσως από τα καλύτερα εμπορικά φυσίγγια .
Με τσάκωσες .big smile...... ναι, υπάρχουν και 3 ιταλικά winchester
 
Έχω δοκιμάσει το supreme και οπως είπες είναι « το φυσίγγι », remington premier hevi-shot και απλό και μακγνουμ φοβερά φυσίγγια, Remington nitro magnum και το διπλανό του κουτί αρκετά καλά και αυτά, το Winchester super speed που είναι σε δεκάδα πάνω πάνω το έχει ρίξει ο πατερας μου παλιοτερα και έχει μείνει αρκετα εντυπωσιασμένος. Το μόνο που ήταν άθλιο πάντα κατα τη γνώμη μου είναι το super speed σε δεκάδα το καινούργιο (made in Italy) και θέλω επισης να δοκιμάσω φέτος το χάρτινο το Winchester με μαλλινη,επίσης ιταλικό.
 
Α επίσης έχω ρίξει το τέρμα αριστερά Winchester σε νο10 αν και ελαφρό φυσίγγι είχε ακαριαία σκοτώματα
Το universal έτσι? Αυτό το φυσιγγι φτιάχνεται για αλυσίδα αμερικανικού super market και δεν διατίθεται πουθενά αλλού σε κανένα κυνηγομαγαζο, $ 21 έχει η τετράδα, το χω ρίξει σε τρυγόνι , τσίχλα και ήταν πολύ καλό αν και δεν το περίμενα.
 
Το universal έτσι? Αυτό το φυσιγγι φτιάχνεται για αλυσίδα αμερικανικού super market και δεν διατίθεται πουθενά αλλού σε κανένα κυνηγομαγαζο, $ 21 έχει η τετράδα, το χω ρίξει σε τρυγόνι , τσίχλα και ήταν πολύ καλό αν και δεν το περίμενα.
Ωραίο το universal. Το είχα πετύχει παλιά στον Καρασαββίδη σε καλή τιμή. Μαλακό και φονικό. Από τα φυσίγγια που χαίρεσαι να ρίχνεις αβερτα! .terror.
 
Ωραίο το universal. Το είχα πετύχει παλιά στον Καρασαββίδη σε καλή τιμή. Μαλακό και φονικό. Από τα φυσίγγια που χαίρεσαι να ρίχνεις αβερτα! .terror.
Έχει και μια ιδιαιτερότητα αυτό το φυσιγγι ,το υλικό και το μήκος του παφυλα που γίνεται αιτία εμπλοκων, οι μπενελες πάντως τα πήγαν νερό.
Εγώ είχα γεμίσει δύο καρότσια του supermarket (πολύ τρελά .sarcastic. ) ένα cal 12 και ένα cal 20 .
 
Το universal έτσι? Αυτό το φυσιγγι φτιάχνεται για αλυσίδα αμερικανικού super market και δεν διατίθεται πουθενά αλλού σε κανένα κυνηγομαγαζο, $ 21 έχει η τετράδα, το χω ρίξει σε τρυγόνι , τσίχλα και ήταν πολύ καλό αν και δεν το περίμενα.
Ναι αυτό εννοώ, και να φανταστείτε στην αρχή έριξα δυο φυσίγγια σε δυο διαφορετικές τσίχλες και μου φάνηκαν υπερβολικά ελαφρά( λέω από μέσα μου, μάπα θα είναι!). Όμως στην συνέχεια με άφησαν ευχαριστημένο.
 
Σήμερα εχει παρουσίαση Lambro......20200805_133619.jpg
20200805_134059.jpg
Απο'τι βλεπω πρεπει να αλλαζε καλυκες και ισως και το εσωτερικο τους αρκετα συχνα, δείτε παρακατω.....( προκειται για τα παλια lambro εκτος απο ενα μπλε 34 γραμμαρια που βρισκεται στη μεση και το τελευταιο δεξια biturbo, τα οποια και αυτα ειναι αγορασμενα κανα οχταρι χρονια πριν).20200805_135633.jpg
20200805_134617.jpg
 
Το αριστερα εχει καλυκα nobel sport ενω το δεξια γραφει made in france και εχουν διαφορα στο υψος του μεταλλου.View attachment 14919
Εβγαινε και σε lambro Italy προφανως οι καλυκες τυπωμενοι απο καθε εταιρεια παραγωγής τους ,οι France μαλλον απο cheditte και οι ιταλικοι απο fiocchi.
 
Το αριστερα εχει καλυκα nobel sport ενω το δεξια γραφει made in france και εχουν διαφορα στο υψος του μεταλλου.View attachment 14919
οσα παλια lambro ειναι σε καλυκες nobel sport ειναι απο τις τελευταιες παρτιδες που τα γεμιζε κ ο Ναυπλιωτης πριν κανει την αλλαγη στα κουτια κ στο τυπωμα...


Εβγαινε και σε lambro Italy
Ωραιος..Δεν το εχω πετυχει το συγκεκριμμενο σε αυτο τον καλυκα..δεν το ηξερα...
 
οσα παλια lambro ειναι σε καλυκες nobel sport ειναι απο τις τελευταιες παρτιδες που τα γεμιζε κ ο Ναυπλιωτης πριν κανει την αλλαγη στα κουτια κ στο τυπωμα...



Ωραιος..Δεν το εχω πετυχει το συγκεκριμμενο σε αυτο τον καλυκα..δεν το ηξερα...
Εσυ αποκλείεται .my man.
Πρεπει να ειχαν πεσει στα χερια μου φιλε αλλα τα έριξα.
 
Τέλειο και το ένα και το άλλο, τι σεταπ να είχαν τότε;;;; άραγε να έχει το ίδιο σεταπ τώρα;;;;;
Θα σας πω αυτά που γνωρίζω από τον πατερα μου (μιάς και δεν ζούσα για να τα ξέρω από πρώτο χέρι τότε) και τον εμπιστεύομαι απόλυτα στον κυνηγετικο τομέα. Η πρωτη παρτίδα biturbo λοιπόν ήταν ίσως το καλύτερο στήσιμο που του έκαναν ποτέ και η δοσολογία ήταν 2.20-36 αλλα δεν είμαι σίγουρος αν η μπαρούτι ήταν tecna ή όχι, σίγουρα έμοιαζε όμως και παρόλο που ήταν αρκετά δυνατό καθιστώντας το άχρηστο για κυνήγι στον κάμπο και σε ηλιόλουστες μέρες, στο βουνό το πρωί έκανε τρελά πράγματα. Έπειτα στις επόμενες παρτίδες η δοσολογία έπεσε και γεμιζόταν στο 2.15,2.10,2.05 και πάει λέγοντας ΜΕ TECNA. Περυσι σφάχτηκε ένα και είχε μέσα 1.95:( που το θεωρώ λίγο διότι πρεπει να είναι ένα δυνατό φυσίγγι για τα δύσκολα και εάν κάποιος δεν θέλει να έχει ένα τόσο δυνατό φυσιγγι, απλούστατα ας επιλεξει τα λιγότερο δυνατά της σειράς όπως το μπλε και το καφέ αναλόγως τις προτιμήσεις του και τις καιρικές συνθήκες που κυνηγάει.
Οπότε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι πως όχι δεν έχουν το ίδιο σεταπ τα σημερινά και τα παλιά.
Αν έχω κάνει καποιο λάθος διορθώστε με, αλλα όσον αφορά τα σφαξίματα αποτελούν αληθινά γεγονότα.
 
Back
Top