Παλιά φυσίγγια

Και μόνο ότι γράφει η Μακεδονία είναι μόνο Ελληνική εμένα μου φτάνει
"Ήταν ένα κράμα όλων των βαλκανικών εθνοτήτων τότε η Μακεδονία. Έλληνες, Βούλγαροι, Ρουμούνοι, Σέρβοι, Αλβανοί και Μουσουλμάνοι, ζούσαν φύρδην μίγδην κάτω από το βαρύ ζυγό των Τούρκων. Η γλώσσα τους ήταν η ίδια, μακεδονίτικη, ένα κράμα και αυτή από σλαβικά και ελληνικά, ανακατωμένα με λέξεις τούρκικες. Όπως και στα Βυζαντινά χρόνια, οι πληθυσμοί ήταν ανακατωμένοι τόσο, που δύσκολα χώριζες Έλληνα από Βούλγαρο – τις δύο φυλές που κυριαρχούσαν."

Το απόσπασμα είναι από τα “Μυστικά του βάλτου” της Πηνελόπης Δέλτα
 
host image url


image hosting services
Σ Κ είχε έρθει ο αδερφός της μάνας μου από Αθήνα.. και έχει σπίτι του ένα δικαννο W.W.GREENER προίκα από τον πεθερό τού..Ο θείος μου επειδή δεν ασχολείται καν με το κυνήγι.εγω.Κληρονόμησα τα φυσίγγια μου τα χάρισε με ζώνες δερμάτινες
 
Ωραιο και το δικανακι, και ωραια και η πανω ζωνη
Το δικαννο αγοραστικές πολλές χιλιάδες αγγλικές λύρες στο Λονδίνο από ότι πληροφορήθηκα
Και η ζώνη είπε η θεία μου ότι είναι από δέρμα καγκουρό..ζούσαν Αυστραλία για πολλά χρόνια!
 
host image url


image hosting services
Σ Κ είχε έρθει ο αδερφός της μάνας μου από Αθήνα.. και έχει σπίτι του ένα δικαννο W.W.GREENER προίκα από τον πεθερό τού..Ο θείος μου επειδή δεν ασχολείται καν με το κυνήγι.εγω.Κληρονόμησα τα φυσίγγια μου τα χάρισε με ζώνες δερμάτινες
Ωραιος ο Θειος!!!
 
Back
Top