Παλιά φυσίγγια

Μπραβο Στελιο! μια ακομα πολυ καλη δουλεια!!:)
Αλλα δεν τα λυπηθηκες τα κακομοιρα...sarcastic.
Έχω μερικά, 7-8, από το καθένα ... γι'αυτό θυσίασα 2 προς ικανοποίηση της περιέργειάς μας !!! ;)
Έχω κι ένα σαν αυτά που συζητούσατε προχθές (σαν αυτά που έβαλε ο Sakis-pointer), πράσινο με κοντό πάφυλα LAMBRO ITALY σε Νο.8 ... και μπήκα στον πειρασμό να το σφάξω ... αλλά αυτό το έχω μοναδικό και, όπως το λες, το λυπήθηκα !!! :):D
Τον ιδιο ειχαν κ τα παλια ασημοπαφυλα waidmansheil
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παλιά-φυσίγγια.260/page-235


Αφού ο συγκεντρωτήρας ήταν της B&P, τώρα που το ξανασκέφτομαι για την πυρίτιδα, μήπως ήταν κι αυτή της B&P ;;;;;;;;;; Τα φυλλίδια είναι λεπτά και γυαλιστερά οπότε παίζει να είναι και "τροποποιημένη" ... όπως έγραψα και παραπάνω το χρώμα είναι σκούρο πράσινο κυπαρισσί, κάποια πρόγονος της F2 ίσως ... δεν ξέρω και τι μπαρούτια έβγαζε η Β&Ρ εκείνες τις εποχές.
Κάποιος που να τις ξέρει καλύτερα;;;; Βίκτωρα που είσαι, ρίξε καμιά ιδέα !!!! .sarcastic.
 
Αφού ο συγκεντρωτήρας ήταν της B&P, τώρα που το ξανασκέφτομαι για την πυρίτιδα, μήπως ήταν κι αυτή της B&P ;;;;;;;;;; Τα φυλλίδια είναι λεπτά και γυαλιστερά οπότε παίζει να είναι και "τροποποιημένη" ... όπως έγραψα και παραπάνω το χρώμα είναι σκούρο πράσινο κυπαρισσί, κάποια πρόγονος της F2 ίσως ... δεν ξέρω και τι μπαρούτια έβγαζε η Β&Ρ εκείνες τις εποχές.
Αρχες του '80 κ τα επομενα χρονια υπηρχε διαφημιση τις lambro οτι γεμιζει με την D8 ( snia) και Noria(αυτη δεν την ξερω)...
Βεβαια "φωτογραφιζε" το μπλε κ το καφε..
ισως κ να ειναι καποια απο αυτες τις δυο..
 
Σκουρο πρασινο κυπαρισσι εβγαινε η ΜΒ 209 αν θυμαμαι καλα. Δεν την εχω δει ομως ποτε για να μπορω να εκφερω γνωμη.

Επισης KUropatwa δεν ειναι

MB 209

jpttn9.jpg
 
Έχω μερικά, 7-8, από το καθένα ... γι'αυτό θυσίασα 2 προς ικανοποίηση της περιέργειάς μας !!! ;)
Έχω κι ένα σαν αυτά που συζητούσατε προχθές (σαν αυτά που έβαλε ο Sakis-pointer), πράσινο με κοντό πάφυλα LAMBRO ITALY σε Νο.8 ... και μπήκα στον πειρασμό να το σφάξω ... αλλά αυτό το έχω μοναδικό και, όπως το λες, το λυπήθηκα !!! :):D

Αφού ο συγκεντρωτήρας ήταν της B&P, τώρα που το ξανασκέφτομαι για την πυρίτιδα, μήπως ήταν κι αυτή της B&P ;;;;;;;;;; Τα φυλλίδια είναι λεπτά και γυαλιστερά οπότε παίζει να είναι και "τροποποιημένη" ... όπως έγραψα και παραπάνω το χρώμα είναι σκούρο πράσινο κυπαρισσί, κάποια πρόγονος της F2 ίσως ... δεν ξέρω και τι μπαρούτια έβγαζε η Β&Ρ εκείνες τις εποχές.
Κάποιος που να τις ξέρει καλύτερα;;;; Βίκτωρα που είσαι, ρίξε καμιά ιδέα !!!! .sarcastic.
οχι στελιο αμαρτια ειναι μολις μου ερθουν απο τ σακη θα σφαξω εγω ενα;)
 
32 γραμ, σκαγια μαλλινοταπα
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1826

Δεν γραφουν Ελληνα εισαγωγεα
Αυτο γινοταν πολυ παλια καποιες φορες οπως κ στα κουτια πυριτιδας..
Tα συγκεκριμενα ειναι απο τον "τελευταιο" αντιπροσωπο των eley που ηταν οι Αφοι Βραχνου στον Πειραια..
Τα eley αρχες δεκαετιας του '70 τα "εφεραν" οι Ψαραυτης-Θεοχαρης-Βραχνος στην Αθηνα..
Και για καποιο διαστημα κατα την δεκαετια του '80 ειχε παρει την αντιπροσωπεια ο Σεσελες(mossberg)..
Τωρα να δουμε ποιος θα τα φερει...sarcastic..sarcastic.:eek:
 
Last edited:
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1826


Αυτο γινοταν πολυ παλια καποιες φορες οπως κ στα κουτια πυριτιδας..
Tα συγκεκριμενα ειναι απο τον "τελευταιο" αντιπροσωπο των eley που ηταν οι Αφοι Βραχνου στον Πειραια..
Τα eley αρχες δεκαετιας του '70 τα "εφεραν" οι Ψαραυτης-Θεοχαρης-Βραχνος στην Αθηνα..
Και για καποιο διαστημα κατα την δεκαετια του '80 ειχε παρει την αντιπροσωπεια ο Σεσελες(mossberg)..
Τωρα να δουμε ποιος θα τα φερει...sarcastic..sarcastic.:eek:
Θα τα φέρουν οι Αφοί: GRIFON ή ΚANNIS.....very funny..very funny.
 
Χθες ο φίλος μας (nick_samb) ανάρτησε του κάλυκες Winchester κ θυμήθηκα ένα φυσίγγι ρελιαστό που έχω από τν πατέρα και μου φένεται πως είναι ο κάλυκας Winchester......




Το συγκεκρυμμένο είναι γύρω του '85 μαλλινόταπο στα 34gr γεμισμένο η με IDEAL ή SIPE...(δν ξέρω ακριβώς αλλά αυτές δούλευε) κ το έριχνε σαν 1ο αποκλειστικά στο λαγό.
 
Back
Top