Παλιά κουτιά πυρίτιδας

Δεν είμαι συλλέκτης. Είναι φοβερό όμως να βλέπει κανείς, τι δυναμική υπήρχε στην παραγωγή ΠΥΡΊΤΙΔΑΣ στην Ελλάδα και σήμερα να μην παράγεται τίποτα. Σήμερα δεν υπάρχει ούτε η ΠΥΡΚΑΛ. Σήμερα κρεμομαστε από τα @ρχιδι@ του Ιταλού και του Ισπανού αν θα μας δώσουν και τι θα μας δώσουν για να γεμίσουν οι ελάχιστες ελληνικές εταιρείες που έχουν μείνει τα τσιχλοφυσιγγια τους για τα λιανοτουφεκα μας. Ποιος φταίει; Δεν θα πω τίποτα άλλο.
 
Δεν είμαι συλλέκτης. Είναι φοβερό όμως να βλέπει κανείς, τι δυναμική υπήρχε στην παραγωγή ΠΥΡΊΤΙΔΑΣ στην Ελλάδα και σήμερα να μην παράγεται τίποτα. Σήμερα δεν υπάρχει ούτε η ΠΥΡΚΑΛ. Σήμερα κρεμομαστε από τα @ρχιδι@ του Ιταλού και του Ισπανού αν θα μας δώσουν και τι θα μας δώσουν για να γεμίσουν οι ελάχιστες ελληνικές εταιρείες που έχουν μείνει τα τσιχλοφυσιγγια τους για τα λιανοτουφεκα μας. Ποιος φταίει; Δεν θα πω τίποτα άλλο.
Σίγουρα η εκάστοτε Κυβέρνηση για της βιομηχανίες που δεν υπάρχουν ποία..
Και η ξενωμανια του Έλληνα καταναλωτή που προτιμά τα ξένα πάρα τα ελληνικά προϊόντα και έτσι μπαίνουν λουκέτα.
 
Δεν είμαι συλλέκτης. Είναι φοβερό όμως να βλέπει κανείς, τι δυναμική υπήρχε στην παραγωγή ΠΥΡΊΤΙΔΑΣ στην Ελλάδα και σήμερα να μην παράγεται τίποτα. Σήμερα δεν υπάρχει ούτε η ΠΥΡΚΑΛ. Σήμερα κρεμομαστε από τα @ρχιδι@ του Ιταλού και του Ισπανού αν θα μας δώσουν και τι θα μας δώσουν για να γεμίσουν οι ελάχιστες ελληνικές εταιρείες που έχουν μείνει τα τσιχλοφυσιγγια τους για τα λιανοτουφεκα μας. Ποιος φταίει; Δεν θα πω τίποτα άλλο.
Εγώ όταν τις βλέπω τις παλιές Ελληνικές πυρίτιδες ...στεναχωριέμαι!!!:(
Θεοποιήσαμε τους Ιταλούς(όχι πως δεν είναι καλές, προς Θεού)...αλλα...
Πως να το πω...
Να στολίσω ένα παλιό κουτί S4 που γεμίζω και τώρα...ωραίο!
Αλλα βλέπω το B.P.D, Bombrini Parodi Delfino... και σκέφτομαι...
Delfino
ήταν και το υποβρύχιο που βούλιαξε την Έλλη...
Αυτή η εταιρεία έφτιαχνε και το πολεμικό υλικό στον Πόλεμο...είναι αλήθεια!
Τώρα ίσως και και να είμαι ρομαντικός άνευ λόγου και ουσίας...αλλά είναι "κάπως"...:(

Υ.Γ: Χωρίς ίχνος "ρατσισμού" ε; τι φταίει ο κοσμάκης, οι Ιταλοί...
 
K
Εγώ όταν τις βλέπω τις παλιές Ελληνικές πυρίτιδες ...στεναχωριέμαι!!!:(
Θεοποιήσαμε τους Ιταλούς(όχι πως δεν είναι καλές, προς Θεού)...αλλα...
Πως να το πω...
Να στολίσω ένα παλιό κουτί S4 που γεμίζω και τώρα...ωραίο!
Αλλα βλέπω το B.P.D, Bombrini Parodi Delfino... και σκέφτομαι...
Delfino
ήταν και το υποβρύχιο που βούλιαξε την Έλλη...
Αυτή η εταιρεία έφτιαχνε και το πολεμικό υλικό στον Πόλεμο...είναι αλήθεια!
Τώρα ίσως και και να είμαι ρομαντικός άνευ λόγου και ουσίας...αλλά είναι "κάπως"...:(

Υ.Γ: Χωρίς ίχνος "ρατσισμού" ε; τι φταίει ο κοσμάκης, οι Ιταλοί...
Και η ΠΥΡΚΑΛ στην ΙΣΠΑΝΊΑ στον εμφύλιο έδινε σφαίρες και στην μια και την άλλη πλευρά... αλλα και η δικές μας μια χαρά πυρίτιδες ήταν και με τα χρόνια θα μπορούσαν να τις εξελίξουν... αλλα...
 
Και η ΠΥΡΚΑΛ στην ΙΣΠΑΝΊΑ στον εμφύλιο έδινε σφαίρες και στην μια και την άλλη πλευρά... αλλα και η δικές μας μια χαρά πυρίτιδες ήταν και με τα χρόνια θα μπορούσαν να τις εξελίξουν... αλλα...
ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ!!!.RESPECT.

Υ.Γ: ΣΕ ΟΛΑ!!!
 
Καλησπερα.
Με αφορμη και καποιες νεες προσθηκες ηθελα καποιες πληροφοριες.

Γνωριζετε χρονολογικα ποτε και ισως περιπου για τι ευρος χρονου, βγηκαν στην αγορα τα πρωτα ακαπνης.
Δηλαδη.
Κανανικο, Αρτεμις, FFF και μαυρης μπεκατσα;

Ευχαριστω
 
Καλησπερα.
Με αφορμη και καποιες νεες προσθηκες ηθελα καποιες πληροφοριες.

Γνωριζετε χρονολογικα ποτε και ισως περιπου για τι ευρος χρονου, βγηκαν στην αγορα τα πρωτα ακαπνης.
Δηλαδη.
Κανανικο, Αρτεμις, FFF και μαυρης μπεκατσα;

Ευχαριστω
Νέες προσθήκες τι εννοείς;
 
Back
Top