Παλαιές και σημερινές... γνώσεις

Το εχω δει πρωτα απο εσενα...yelling.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-36
Πολυ απλο και εφυεστατο συστημα...:)
Και όχι μόνο .....πολύ στιβαρό κλείσιμο και μικρό λάκτισμα λόγω του σφραγίσματος που κάνει δεν αφήνει κενό στον κάλυκα και έχει σαν αποτέλεσμα το μικρότερο λάκτισμα ειδικά στο μοντέλο που έχει τους δίσκους που αγκαλιάζουν τα φυσίγγια στο ουραίο....
 
... μου λεγε επισης ακομα και κυνηγια με παλια εμπροσθογεμη ή και τα mannliher που ειχαν μεταπολεμικα πριν τα μαζεψει ο στρατος πως πανω στην σφαιρα εκαναν εναν σταυρο στο μολυβι βαθυ για να κανει μεγαλυτερη ζημια..φαντασου σκεπτικο πριν κοντα 70 χρονια και τσουπ βλεπεις στα συγχρωνα πυρομαχικα hollow point και multiple inpact βολιδες
Μίλτο, απαντώ εδώ γιατί είναι άσχετο με το τόπικ "μάλλινη τάπα", νομίζω εδώ ταιριάζει καλύτερα ...
Οι τύποι βολίδων που ανέφερες ... δεν είναι και τόσο σύγχρονες εφευρέσεις !!!
Πριν 70 χρόνια ;;; ... Βάλε άλλα 70 νά΄σαι μέσα !!! :):cool:
Βέβαια εξελίχθηκαν και βελτιώθηκαν πολύ τις τελευταίες 10ετίες. Όμως σαν ιδέα υπήρξε και είχε αρχίσει να εφαρμόζεται ήδη από τα τέλη του προπερασμένου αιώνα ... ;)
Είχα αναφέρει παλιότερα για ένα βιβλιαράκι που έχω από τον παππού μου (1898-1944) - έκδοση του 1912, της Κρητικής Πολιτείας λίγο πριν την Ένωση με την Ελλάδα. Είχα ανεβάσει και μερικές σελίδες, το κεφάλαιο για το κυνήγι και τα κυνηγετικά όπλα ....
Ανεβάζω εδώ 2-3 σελίδες, από το κεφάλαιο που αναφέρεται στις βολίδες των ραβδωτών όπλων ... Έχει νομίζω κάποιο, ιστορικό τουλάχιστον, ενδιαφέρον ...





;):)
 
Μίλτο, απαντώ εδώ γιατί είναι άσχετο με το τόπικ "μάλλινη τάπα", νομίζω εδώ ταιριάζει καλύτερα ...
Οι τύποι βολίδων που ανέφερες ... δεν είναι και τόσο σύγχρονες εφευρέσεις !!!
Πριν 70 χρόνια ;;; ... Βάλε άλλα 70 νά΄σαι μέσα !!! :):cool:
Βέβαια εξελίχθηκαν και βελτιώθηκαν πολύ τις τελευταίες 10ετίες. Όμως σαν ιδέα υπήρξε και είχε αρχίσει να εφαρμόζεται ήδη από τα τέλη του προπερασμένου αιώνα ... ;)
Είχα αναφέρει παλιότερα για ένα βιβλιαράκι που έχω από τον παππού μου (1898-1944) - έκδοση του 1912, της Κρητικής Πολιτείας λίγο πριν την Ένωση με την Ελλάδα. Είχα ανεβάσει και μερικές σελίδες, το κεφάλαιο για το κυνήγι και τα κυνηγετικά όπλα ....
Ανεβάζω εδώ 2-3 σελίδες, από το κεφάλαιο που αναφέρεται στις βολίδες των ραβδωτών όπλων ... Έχει νομίζω κάποιο, ιστορικό τουλάχιστον, ενδιαφέρον ...





;):)
Στελιο καλα εκανες και το αλλαξες γιατι ηταν λιγο οφ τοπικ..το αρθρο που ανεβασες εχει πολυ ενδιαφερον..οντως αν το καλοσκεφτουμε ολα τα συγχρωνα βληματα και γενικα οτι αφορα ακομα και τα λειοκαννα αν το ψαξεις λιγο ειναι βελτιωσεις του παρελθοντως απλα τοτε δεν ειχαν τα μεσα που εχουμε σημερα για να τα εφαρμοσουν αλλα το μυαλο δουλευε πολυ μπροστα
 
Back
Top