Παλαιές και σημερινές... γνώσεις

Δυστηχως ακουω απο πολλους να λενε οτι ΟΛΟΙ οι παλιοι δεν ειχαν γνωσεις για διαφορα κυνηγετικα θεματα,δεν ηξεραν να γεμιζουν σωστα κ κατεστρεφαν τα οπλα τους κ προσφατα ακουσα απο νεο ηλικιακα ατομο να μου λεει οτι τοτε δεν υπηρχαν λαδια οπλων(!) κ ο κυνηγος εβαζε μονο ελαιολαδο(!)..
Του λεω οχι μονο υπηρχαν αλλα ελα απο το σπιτι να σου δειξω να διαβασεις κατι..
1970 κ ο Συνοδινος προτεινε σε αναγνωστη για καθαρισμο κ προστασια το "ελαιον" hoppes κ μαλιστα αξιζει να πω οτι προτεινε ορειχαλκινη βουρτσα, καθαριζοντας κατα τον ιδιο τροπο που ξερουμε κ σημερα..
H αληθεια ειναι οτι τοτε υπαρχαν πολυ αξιολογα για την εποχη ειδη κυνηγιου κ παρελκομενα..
Το θεμα ομως ηταν οτι τοτε εκτος απο μια κουβεντα στο κυνηγομαγαζο, η ενα διαβασμα των περιοδικων περιοδικων της εποχης(που φυσικα λιγοι τα αγοραζαν ) δεν υπηρχε αλλο μεσο μαθησης..
Τρομερη εντυπωση μου εκανε η πληθωρα γραμματων που λαμβανε καθε μηνα η στηλη "ερωτησωμεν και θα σας απαντησωμεν" των "κυνηγετικών νέων" που αφορουσε θεματα οπλων κ βλητικης,πραγμα το οποιο αποδυκνειει οτι κ τοτε ενα μεγαλο μερος των κυνηγων διψαγε για μαθηση κ μαλιστα απο ανθρωπους που κατεχαν καλα το ολο αντικειμενο..
Φυσικο ακολουθο ειναι οτι υπολοιποι ειτε θα εκαναν του κεφαλιου τους η θα ακουγαν τον ταδε ξερολα του χωριου που προφανως δεν γνωριζε ουτε τα βασικα..
Και να που ερχομαστε στο σημερα..
Περιοδικα που κοστιζουν ενα κουτι φυσιγγια,dvd με διαφορες γνωσεις γυρω απο οπλα φυσιγγια κλπ,
Και με ενα κλικ στο διαδυκτιο μαθενει κανεις τα παντα στην κυριολεξια κ απο γνωστες του ειδους..
Και το ερωτημα ειναι: οι σημερινοι κυνηγοι κ με δεδομενο της ευκολες γνωσεις ειναι ολοι σωστοι γνωστες των πραγματων?
Μα φυσικα και οχι! ολοι εχουμε ακουσε διαφορα μαργαριταρια..κ γιατι συμβαινοι αυτο?
Για τους ιδιους λογους που αναφερθηκαν κ για τους "παλιους"..
Και τοτε πολυ δικαιολογημενα..τωρα ομως?
 
Έτυχε Κ έχω ένα περιοδικό 1948 κ μέσα γράφει σχεδόν τα πάντα από όπλα φυσίγγια ελαια οπλων ιδιογομωση Κ ΣΚΟΠΕΥΤΉΡΙΟ ΠΉΓΑΙΝΑΝ συμβουλές πανίδας διαμετριματα όπλων η ΣΩΣΤΉ ΣΚΟΠΕΥΣΙΣ ΘΗΡΑΜΆΤΩΝ ασφαλής κυνήγι κ τότε ήταν τα ΘΗΡΆΜΑΤΑ περισσότερα κ Κ ένα σωρό άλλα θέματα που Εμείς δεν κάνουμε σήμερα Γιατί οι περισσότεροι είναι ξερόλες
 
Η αλήθεια είναι πως το κυνήγι στην Ελλάδα ήταν, αν αφαιρέσουμε τις τελευταίες δεκαετίες, "προϊόν" της επαρχίας. Οι δε κάτοικοι της, στην πλειοψηφία τους δεν είχαν επαφή με μέσα εκπαίδευσης ή κυνηγετικής επιμόρφωσης έναντι των ελάχιστων πρωτευουσιανών κυνηγών. Όμως, βιωματικά, είχαν γνώσεις περί άγριας πανίδας μιας και το μεγαλύτερο μέρος της ζωής τους ήταν στο ύπαιθρο και αλληλεπιδρουσε με αυτή.
 
Mια ακομα μεγαλη ανακριβεια που ακουγεται ειναι οτι ΟΛΟΙ(τονιζετε αυτο) οι παλιοι εριχναν μονο σε καθιστα θηραματα..κατι τετοιο δεν ισχυει..
Φυσικα οι περισσοτεροι γεροντες στα χωρια κ με δεδομενο τις τοτε οικονομικες δυσκολιες ηθελαν να εχουν σιγουρο και "μεγαλο" κρεας...αδιαφορωντας για τα λιανοπουλια..
Ωστοσο αν ανατρεξουμε κ παλι στα παλια συγγραματα θα δουμε οτι ακομα κ το 1937 υπαρχουν αναφορες για κυνηγι τσιχλας απο τους εραστες του τιρου κ μαλιστα σπαταλωντας αρκετα πυρομαχικα..
Οπως επισης τους χειμωνιατικους μηνες τα περιοδικα παντα εγραφαν για τα τσιχλοκοτσυφα τα μπεκατσινια ακομα κ για τις σιταρηθρες..
Αθηναιοι συνηθως κυνηγοι(που προφανως λογω καλης δουλειας ειχαν την ανεση επιχειρηματιες, ιατροι,δικηγοροι κλπ) πηγεναν στην επαρχιες για κυνηγι τσιχλας με τα μπαγαζια τους φορτωμενα φυσιγγια οπως χαρακτηριστικα διαβασα σε ενα τευχος του 1969,κ βεβαια υπηρχαν τοτε κ διαφημισεις τσιχλοφυσιγγων,η οικονομικων πυριτιδων για αυτη την χρηση..
Η τουφεκια "στο φτερο" η "εν κινηση" αν επροκειτο για τριχωτο θηραμα ειναι γνωστη απο παμπαλαια,την εποχη του εμπροσθογεμους κ για ολα τα θηραματα..
Πχ θα τυχει να διαβασουμε αρθρα που ειναι γραμμενα εδω κ 80 χρονια πισω να μας λενε για μπεκατσες στα καρτερια που τουφεκιζονταν στα καθιστα,αλλα κ ταυτοχρονα για κυνηγι μπεκατσας με σκυλο κ βολες στο φτερο..
Και αυτο φαινεται κ απο της σπουδαιες οπλοκατασκευες της εποχης,πχ η ριγα churchill που σαφως δεν εφευρεθηκε για βολες στα καθιστα..
Μηπως ομως κ στις μερες δεν υπαρχουν κυνηγοι που απαξιουν τα μικρα θηραματα κ λυπουνται την καταναλωση φυσιγγιων προς αυτα..?
 
Η μεγαλη μου αγαπη για την αναγνωση παλαιων βιβλιων κ περιοδικων κυνηγιου εκτος την μεγαλη συγκινηση που μου προσφερει με βοηθησε ωστε να διαγραψω μερικους μυθους που ειχα ακουσει πιτσιρικας σε συζητησεις μου με καποιους παλιους..
ν7 το πολυ 8" μου ελεγαν οσοι τουφεκιζαν τσιχλες τοτε..καμμια αναφορα για ν9 ποσο μαλλον για 10..
Και με δεδομενο οτι οσα παλια φυσιγγια χαρτινα εβρισκα τοτε κατα τυχη ηταν σε αυτα τα δυο νουμερα(σαν ψιλοτερα) υπεθεσα οτι ναι μεν υπηρχαν τοτε ψιλοτερα σκαγια αλλα ειτε δεν εισαγωντουσαν,ειτε δεν γεμιζονταν εμπορικα φυσιγγια γιατι δεν τα προτειμουσαν οι κυνηγοι..
Καποτε ομως ηρθε κ η μεγαλη εκπληξη..Σε μια τσαντα με διαφορα φυσιγγια που μου ειχε δωσει παλια ενας τσοπανης το ματι μου επεσε σε ενα jk6 του μπουσουλα που εγραφε 10!
Δεν ειναι δυνατον λεω...ποιος μπορεσε να παει "κοντρα" σε ολα οσα ακουγα κ να χρησιμοποιησει τοσο ψιλο νουμερο..
Παμε να δουμε οσοι κυνηγουσαν τσιχλες συστηματικα κ γνωριζαν "δυο πραγματα" τι σκαγια χρησιμοποιουσαν...

 
Ο μεγαλύτερος μύθος στα καφενεία αφορούσε τα μικρά διαμετρήματα, συνήθως το 20αρι, ότι "κόβουν" μακρύτερα από το 12αρι και φυσικά πηγάζει από τουφεκιές στα καθιστά, συνήθως με τσοκαρισμένα όπλα φουλ τσοκ.
 
Eνα θεμα που εχει απασχολησει αρκετους ειναι η απωλεια αεριων του μηχανισμου της καραμπινας σε σχεση με ενα δικαννο η τελοσπαντων ενα "σπαστο" οπλο..
Σεπτ 1970..να σημειωσω οτι αναφορα γινεται για αυτογεμη ελατηριου κ αεριων και οτι λεγοντας κινητο ουραιο(προφανως απο λαθος) εννοουσε το κλειστρο..οπλο αδρανειας δεν αναφερεται γιατι διαβασα στο τευχος Φεβρ.1970 για τα οπλα benelli ενω γραφτηκε οτι αυτα δεν ειχαν εισαχθει ακομη στην χωρα μας..



πηγενετε στο 3.15....Απωλεια στα οπλα αεριων 18% κ στα οπλα αδρανειας 15%..αναρωτιεμαι απο που προκυπτει αυτη η διαφορα της ταξης των 3%..
το δικαννο βγαζει ολη την τουφεκια..μπροστα.....
Προφανως αναφερετε σε περιπτωσεις δυσλειτουργιας..
Μαλλον απο κατι τετοιο εχει βγει κ αυτη η φημη..
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει ουδεμια διαφορα κ αυτο το εχω δει χρησιμοποιωντας στο κυνηγι ολα αυτα χρονια κ δικαννο κ καραμπινα αεριων..κ αν αντως υπαρχει ειναι ανευ σημασιας για την καταβολη του οποιουδηποτε θηραματος..
Δεν εχω ακουσει οτι προεκειψε καποια σοβαρη αρα κ επιπονη δοκιμη ολων αυτων των οπλων με καποιο ταχογραφο κ τα ιδια φυσιγγια ετσι ωστε να δουμε αν προκυπτει καποια απωλεια ταχυτητας,διοτι οταν υποτιθεται οτι εχουμε απωλεια αεριων αυτοματα σημαινει κ πτωση ταχυτητας..
 
Last edited:
Ο μεγαλύτερος μύθος στα καφενεία αφορούσε τα μικρά διαμετρήματα, συνήθως το 20αρι, ότι "κόβουν" μακρύτερα από το 12αρι και φυσικά πηγάζει από τουφεκιές στα καθιστά, συνήθως με τσοκαρισμένα όπλα φουλ τσοκ.
Ένας χωριανος μου υποστήριζε και υποστηρίζει ότι το 20άρι έχει μεγαλύτερη διάτρηση, χωρίς (δοκιμές)του βέβαια η θεωρία του απλά στηρίζοταν από ότι έβλεπε στον κυνηγοτοπο και συγκεκριμένα σε κυνηγί αγριοκουνελου. Όπλο ρεμινκτον 1100 και φυσίγγια ότι είχε φέρει παλιά από Αμερική ρεμινκτον ,γουιντσεστερ και φεντεραλ, τον πετυχαινα συχνά με τον γιο του στην έναρξη κοντά στο χωριό και σταματούσαμε για τσιγάρο και κουβέντα σε πανοραμικο σημείο . Συζήτηση γύρω από όπλα και φυσίγγια και εκεί μου εξήγησε που στήριζε την θεωρεία του , του έκοβε ένα παλιό κουνέλι όπως έλεγε και τρέλένε την σκύλα με αποτέλεσμα να του βγαίνει μακριά ,λίγο σπαγκος γενικά μου έλεγε μου είχε φάει αρκετά φυσίγγια χωρίς αποτέλεσμα . Όταν το τουμπανιασε με το 20αρι ίσως γεννήθηκε και η θεωρεία του ,βέβαια είχε φάει κάμποσα με αυτό και επίσης σηκώνοντας τον δείκτη του χεριού του μου λέει δεν έχει λαθεψει ποτέ μ'αυτό .
Eνα θεμα που εχει απασχολησει αρκετους ειναι η απωλεια αεριων του μηχανισμου της καραμπινας σε σχεση με ενα δικαννο η τελοσπαντων ενα "σπαστο" οπλο..
Σεπτ 1970..να σημειωσω οτι αναφορα γινεται για αυτογεμη ελατηριου κ αεριων και οτι λεγοντας κινητο ουραιο(προφανως απο λαθος) εννοουσε το κλειστρο..οπλο αδρανειας δεν αναφερεται γιατι διαβασα στο τευχος Φεβρ.1970 για τα οπλα benelli ενω γραφτηκε οτι αυτα δεν ειχαν εισαχθει ακομη στην χωρα μας..



πηγενετε στο 3.15....Απωλεια στα οπλα αεριων 18% κ στα οπλα αδρανειας 15%..αναρωτιεμαι απο που προκυπτει αυτη η διαφορα της ταξης των 3%..
το δικαννο βγαζει ολη την τουφεκια..μπροστα.....
Προφανως αναφερετε σε περιπτωσεις δυσλειτουργιας..
Μαλλον απο κατι τετοιο εχει βγει κ αυτη η φημη..
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει ουδεμια διαφορα κ αυτο το εχω δει χρησιμοποιωντας στο κυνηγι ολα αυτα χρονια κ δικαννο κ καραμπινα αεριων..κ αν αντως υπαρχει ειναι ανευ σημασιας για την καταβολη του οποιουδηποτε θηραματος..
Δεν εχω ακουσει οτι προεκειψε καποια σοβαρη αρα κ επιπονη δοκιμη ολων αυτων των οπλων με καποιο ταχογραφο κ τα ιδια φυσιγγια ετσι ωστε να δουμε αν προκυπτει καποια απωλεια ταχυτητας,διοτι οταν υποτιθεται οτι εχουμε απωλεια αεριων αυτοματα σημαινει κ πτωση ταχυτητας..
Ζει και βασιλεύει ακόμα αυτή η θεωρεία τά δικανα κόβουν ποιο μακριά γιατί χρησιμοποιούν όλη την καύση της πυριτιδας.
 
Τάσο προς θεού μην παρεξήγησης. Αλλα το βίντεο τι να πω η χώρα της ανακρίβειας
Και γιατι να σε παρεξηγησω..
Εδω εχεις μεγαλο δικιο κ λιγα λες..
Συγκρινε τι γραφτηκε πριν μισο αιωνα κ τι ακουμε σημερα..
Για αυτο λοιπον κ ανοιξα αυτο το θεμα,καιρος ηταν να ακουστουν καποια πραγματα απο οσους δεν μπηκαν στον κοπο να διαβασουν καποιο παλιο βιβλιο η περιοδικο κ νομιζουν οτι οι παλιοι ηταν παντελως αμαθεις..
Ναι, ο παππους μου μπορει να ελεγε δωσε μου ενα κουτι 5αρια χωρις να νοιαζετε για βαρος κλπ αλλα αυτο δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι εκαναν το ιδιο κ ολοι οι υπολοιποι..
Ζει και βασιλεύει ακόμα αυτή η θεωρεία τά δικανα κόβουν ποιο μακριά γιατί χρησιμοποιούν όλη την καύση της πυριτιδας
Eκτος κ εχουν porting στην καννη............yel.
Μου ειχε πει ενας καποτε,πιθανων να ειναι κ "μουφα" αλλα δεν βαζω κ το χερι μου στην φωτια..
Οτι ειχε ενα δικαννο που απο το πισω μερος εκει που κλεινει το οπλο ειχε θεμα κ εχανε αερια τα οποια τα ενιωθε στο προσωπο καθε φορα που εριχνε,ομως σκοτωνε μια χαρα..
 
Η μεγαλη μου αγαπη για την αναγνωση παλαιων βιβλιων κ περιοδικων κυνηγιου εκτος την μεγαλη συγκινηση που μου προσφερει με βοηθησε ωστε να διαγραψω μερικους μυθους που ειχα ακουσει πιτσιρικας σε συζητησεις μου με καποιους παλιους..
ν7 το πολυ 8" μου ελεγαν οσοι τουφεκιζαν τσιχλες τοτε..καμμια αναφορα για ν9 ποσο μαλλον για 10..
Και με δεδομενο οτι οσα παλια φυσιγγια χαρτινα εβρισκα τοτε κατα τυχη ηταν σε αυτα τα δυο νουμερα(σαν ψιλοτερα) υπεθεσα οτι ναι μεν υπηρχαν τοτε ψιλοτερα σκαγια αλλα ειτε δεν εισαγωντουσαν,ειτε δεν γεμιζονταν εμπορικα φυσιγγια γιατι δεν τα προτειμουσαν οι κυνηγοι..
Καποτε ομως ηρθε κ η μεγαλη εκπληξη..Σε μια τσαντα με διαφορα φυσιγγια που μου ειχε δωσει παλια ενας τσοπανης το ματι μου επεσε σε ενα jk6 του μπουσουλα που εγραφε 10!
Δεν ειναι δυνατον λεω...ποιος μπορεσε να παει "κοντρα" σε ολα οσα ακουγα κ να χρησιμοποιησει τοσο ψιλο νουμερο..
Παμε να δουμε οσοι κυνηγουσαν τσιχλες συστηματικα κ γνωριζαν "δυο πραγματα" τι σκαγια χρησιμοποιουσαν...

Απλό και σαφές το κείμενο....
 
Πολυ νομίζουν οτι φυσική μάθαμε εμεις σημερα και η παλεωτερη δεν γνωριζαν. Το θέμα ειναι οτι έως το 1920 τα πάντα ήταν γνωστά σε οτι έχει να κανει με την βλητικη του κυνηγετικού όπλου άσχετα αν είχαν την τεχνολογία η τα τα σημερινά πυρομαχικά. Το θέμα ειναι οτι γνώριζαν, και για τα τρίμπορ και για κονους και τα πάντα.
 
Βλεποντας αυτο το παλιο δικανο θυμηθηκα το εξης...
Ελεγε καποτε ο παππους στο καφενειο του χωριου μετα απο κυνηγι..
Ο αντρας θελει ενα δικανο,μια γυναικα και εναν καλο παπα!
Ενα δικανο για τα κυνηγια του(ενα θα χρειαστεις!Το οπλο το μαθαινεις και σε μαθαινει)
Μια γυναικα(γιατι δεν σου φτανει μια ζωη για να την μαθεις καλα)
Εναν καλο παπα(να συγχωρει τις αμαρτιες σου)
Την ωρα που ειχε το παρκερ και τον λαγο κρεμασμενα στην πλατη της καρεκλας
και το δευτερο ασκαστο φυσιγγι πανω στο τραπεζι.Εγω 10 χρονων τον κοιταγα
με τεντωμενα αυτια και την πορτοκαλαδα στο χερι.....
 
Last edited:
Τα νούμερα σκαγιών ήταν πάντοτε τα ίδια; Δηλαδή το νούμερο 8 είχε πάντα την ίδια διάμετρο; Επίσης, αν και λίγο εκτός θέματος, πώς δημιουργήθηκε ο διαχωρισμός των σκαγιών με νούμερα;
 
Back
Top