Παίρνεις τις ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ που χρειάζεται ο οργανισμός σου?

Παίρνετε καθημερινά ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ από τις τροφές που τρώτε;

  • ΝΑΙ

    Votes: 1 16,7%
  • ΟΧΙ

    Votes: 1 16,7%
  • ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ / ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ

    Votes: 4 66,7%

  • Total voters
    6
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν εσείς παίρνετε τις απαιτούμενες ποσότητες ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ που χρειάζεστε καθημερινά;;;;;

Η έλλειψη των βιταμινών μπορεί να οδηγήσει σε σημαντική δυσλειτουργία ολόκληρου του οργανισμού μας, γι αυτό και είναι σημαντική η πρόσληψη τους από την καθημερινή μας διατροφή. Οι βιταμίνες συμμετέχουν στη μεταφορά ενέργειας και στο μεταβολισμό των πρωτεϊνών, των υδατανθράκων και των λιπαρών ουσιών που προσλαμβάνουμε καθημερινά από τις διάφορες τροφές που λαμβάνουμε.

Έχω φτιάξει ένα σχετικό video για τις ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ στο YOUTUBE και πόσο σημαντική είναι η πρόσληψη τους!!!!

ΕΠΙΣΗΣ, για όσους ασχολούνται με τον ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ, είναι απαραίτητη η πρόσληψη βιταμινών για τη καλή απόδοση τους σε αυτό που κάνουν.


Σχετικό άρθρο του βίντεο: ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ
 
Τι εννοείτε αν παίρνουμε τις απαιτούμενες ποσότητες βιταμινών ; και πως τις ορίζεται αυτές τις ποσότητες ;
 
Τι εννοείτε αν παίρνουμε τις απαιτούμενες ποσότητες βιταμινών ; και πως τις ορίζεται αυτές τις ποσότητες ;

Γεια σου φίλε, Χρόνια πολλά και καλές γιορτές.

Αυτό που θέλω να προσδιορίσω είναι το πόσο σημαντικό είναι η πρόσληψη βιταμινών στην καθημερινή μας διατροφή. Υπάρχει ένα αγγλικό ρητό που λέει "Foodisthemedicine", και εννοεί ότι το πραγματικό φάρμακο για υγεία και ευεξία στη ζωή είναι το σωστό φαγητό.

Αυτό που εννοώ είναι πως αν η καθημερινή διατροφή σας, περιέχει λαχανικά ή φρούτα ή γενικά τροφές που περιέχουν ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ και βοηθούν στη θωράκιση του οργανισμού σας.

Από τα πιο σημαντικά θρεπτικά συστατικά των τροφών είναι οι ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ και στην πραγματικότητα είναι αυτές που θωρακίζουν τον οργανισμό μας και βοηθούν στην πρόληψη και καταπολέμηση της οποιασδήποτε ζημιάς δημιουργηθεί στον οργανισμό μας. Πχ πονάνε τα μάτια σου, κοκκινίζουν χωρίς λόγο, έλλειψη ΒΙΤΑΜΙΝΗΣ Α, νιώθεις ατονία όλη την ώρα χωρίς καν να κάνεις κάτι κουραστικό, πιθανή έλλειψη ΒΙΤΑΜΙΝΗΣ Cκαι γενικά ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ.
 
Επίσης, καλές γιορτές !
Ειμαι του ίδιου ρητού.

Να τα βάλουμε μια στιγμή σε μια σειρά ;
Οι βιταμίνες ειναι όντως σημαντικά συστατικά ως προς την σωστή λειτουργία του οργανισμού μας, διότι αναλαμβάνουν καταλυτικό ρόλο στις βιοχημικές αντιδράσεις και χωρίς αυτές θα απαιτούνταν τεράστια ποσά ενέργειας τα οποία δεν ειναι εφικτό στην φυσιολογικότητα μας.
Θρεπτικά συστατικά όμως δεν ειναι ! Σε θρέφουν τα λιπαρά οι υδατάνθρακες και πρωτεΐνες.

Όσο αναφορά την διάγνωση της υποβιταμίνωσης δεν γίνεται οπτικά όπως αναφέρεις (έχεις αυτο, άρα λείπει κατι.)
Η υπερβιταμίνωση και οι ασθένειες που δημιουργούνται είναι αχαρτογράφητες προς το παρών.
 
Επίσης, καλές γιορτές !
Ειμαι του ίδιου ρητού.

Να τα βάλουμε μια στιγμή σε μια σειρά ;
Οι βιταμίνες ειναι όντως σημαντικά συστατικά ως προς την σωστή λειτουργία του οργανισμού μας, διότι αναλαμβάνουν καταλυτικό ρόλο στις βιοχημικές αντιδράσεις και χωρίς αυτές θα απαιτούνταν τεράστια ποσά ενέργειας τα οποία δεν ειναι εφικτό στην φυσιολογικότητα μας.
Θρεπτικά συστατικά όμως δεν ειναι ! Σε θρέφουν τα λιπαρά οι υδατάνθρακες και πρωτεΐνες.

Όσο αναφορά την διάγνωση της υποβιταμίνωσης δεν γίνεται οπτικά όπως αναφέρεις (έχεις αυτο, άρα λείπει κατι.)
Η υπερβιταμίνωση και οι ασθένειες που δημιουργούνται είναι αχαρτογράφητες προς το παρών.

Ναι θα συμφωνήσω σε αυτό που λες, μάλλον το έθεσα κάπως λάθος το "θρεπτικό συστατικό", άλλο είχα στο μυαλό μου. Δεν είναι θρεπτικό συστατικό διότι η βιταμίνη, εφόσον δεν έχει καμιά θερμιδική αξία για τον οργανισμό μας.

Καλά εννοείται ότι επειδή πχ έχεις πρόβλημα στα μάτια φταίει αποκλειστικά η έλλειψη ΒΙΤΑΜΙΝΗΣ Α και τίποτα άλλο.

Ακόμα και βιταμίνες να παίρνεις δε σημαίνει ότι δε θα παρουσιαστεί πρόβλημα ποτέ, δεν είπα αυτό. Απλά τονίζω ότι είναι υπερβολικά σημαντική η πρόληψη βιταμινών και γενικά η καλή διατροφή.
 
Από τις ημερήσιες μερίδες φρέσκων φρούτων και λαχανικών είμαστε καλυμμένοι, δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Ούτε καν .. εκτός και αν όλα σου τα γεύματα είναι γεύματα σωστής διατροφής .. οι περισσότεροι άνθρωποι δεν παίρνουν αυτά που χρειάζεται ο οργανισμός τους .. αλλά αυτό είναι άλλο θέμα φυσικά ..
 
Σοβαρέψου σε παρακαλώ, τι θα πει ούτε καν και γεύματα σωστής διατροφής, εκτος απο τα φρούτα και τα λαχανικά τι εννοείς ; τα χάπια και τα συμπληρώματα διατροφής ;
Τι θα πει οι περισσότεροι άνθρωποι δεν περνούν αυτά που χρειάζονται ..... και πως το ξέρεις εσύ.
Με τι στοιχεία, μελέτες το λες ;
 
Χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις , πιστεύω ότι ενας άνθρωπος με σχετικά ισορροπημένη διατροφή ( βασική προϋπόθεση να μην είναι χορτοφάγος) και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υγείας ( αλκοολισμού , αναιμίας κλπ.) , είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάσχει από αβιταμινωση.
Ειδικά ο σημερινός άνθρωπος που έχει εύκολη πρόσβαση σε όλα σχεδόν τα είδη διατροφής.
Πιστεύω λοιπόν ότι πίσω από αυτόν τον μύθο της ""έλλειψης βιταμινών λόγω του σύγχρονου τρόπου ζωής """ , έχει στηθεί μια βιομηχανία με τεράστια κέρδη.
Πριν λίγο καιρό ήμουν στο φαρμακείο ενος φίλου και χάζευα τις βιταμίνες. Έπαθα πλάκα με τις τιμές που διάβαζα. .fff..fff.
Ρώτησα τον φίλο μου ....."ρε Τάκη αγοράζει ο κόσμος τόσο ακριβές βιταμίνες "";;;;
Φυσικά και αγοράζει , μου απαντησε. ........να τις χρειαζόταν κιόλας ;;;;)
 
Σοβαρέψου σε παρακαλώ, τι θα πει ούτε καν και γεύματα σωστής διατροφής, εκτός από τα φρούτα και τα λαχανικά τι εννοείς ; τα χάπια και τα συμπληρώματα διατροφής ;
Τι θα πει οι περισσότεροι άνθρωποι δεν περνούν αυτά που χρειάζονται ..... και πως το ξέρεις εσύ.
Με τι στοιχεία, μελέτες το λες ;

Σόβαρέψου εσύ! Εσύ με τι στοιχεία μιλάς ρε επιστήμονα, που θα μου πεις ότι είμαστε οκ από τα φρούτα και τα λαχανικά! Ξερόλα που νομίζεις ότι πρέπει να συμφωνήσουμε και μαζί σου .. εσύ τη γνώμη σου εγώ τη δική μου .. έχεις υποβάλλει το σώμα σε δύσκολες καταστάσεις .. μόλις την προηγούμενη εβδομάδα περιστατικό με παιδί που παίζουμε μπάλα δίπλα θέσεις .. κάθε μέρα 2-3 φρούτα και σίγουρα 1 σαλάτα λαχανικών και διατροφή πάρα πολύ καλή .. ζαλάδες την τελευταία εβδομάδα .. πάει γιατρό εξετάσεις .. έλλειψη βιταμινών .. αποκλείεται είπε το παιδί εγώ τρώω φρούτα και σαλάτες .. γιατρός "ε και; τι σημαίνει ότι καλύβεις τις απαιτήσεις όλων των βιταμινών με 2 φρούτα και 1 σαλάτα; και τι φρούτα τρως;και;και;παίζεις μπάλα και δουλεύεις και με 2 φρούτα και 1 σαλάτα καλύφθηκες?" .. τέλος πάντων δε θα σου εξηγήσω παραπάνω ..

γιαυτό λοιπόν εσύ κράτα τη γνώμη σου .. και εγώ τη δική μου .. το post μιλάει για τη αναγκαιότητα των βιταμινών .. αν συμφωνείς με αυτό έχει καλώς .. αν δεν συμφωνείς δε με νοιάζει καν .. όσο αφορά για τις ποσότητες που πρέπει να παίρνουμε .. εσύ τη γνώμη και εγώ τη δική μου .. επίσης δε με αφορά αν συμφωνείς ..
 
Χωρίς να έχω ειδικές γνώσεις , πιστεύω ότι ενας άνθρωπος με σχετικά ισορροπημένη διατροφή ( βασική προϋπόθεση να μην είναι χορτοφάγος) και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα υγείας ( αλκοολισμού , αναιμίας κλπ.) , είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάσχει από αβιταμινωση.
Ειδικά ο σημερινός άνθρωπος που έχει εύκολη πρόσβαση σε όλα σχεδόν τα είδη διατροφής.
Πιστεύω λοιπόν ότι πίσω από αυτόν τον μύθο της ""έλλειψης βιταμινών λόγω του σύγχρονου τρόπου ζωής """ , έχει στηθεί μια βιομηχανία με τεράστια κέρδη.
Πριν λίγο καιρό ήμουν στο φαρμακείο ενος φίλου και χάζευα τις βιταμίνες. Έπαθα πλάκα με τις τιμές που διάβαζα. .fff..fff.
Ρώτησα τον φίλο μου ....."ρε Τάκη αγοράζει ο κόσμος τόσο ακριβές βιταμίνες "";;;;
Φυσικά και αγοράζει , μου απαντησε. ........να τις χρειαζόταν κιόλας ;;;;)

Φίλε Διονύση εσύ το πας στο θέμα marketing. αυτό ισχύει για τα πάντα που λες όχι μόνο για τις βιταμίνες αλλά για όλα τα πράγματα. Βγάζουν μια φήμη και μετά πάνε να πουλήσουν το προϊόν πάνω στη φήμη αυτή. Οι βιταμίνες χρειάζονται αυτό είναι το μόνο σίγουρο .. σε άλλους περισσότερους σε άλλους λιγότερο ανάλογα με τη ζωή που κάνουν .. γυμνάζομαι καθημερινά .. κάθε μέρα μπωλ τεράστιο με σαλάτα, ντομάτες λάχανα και 1 φρουτοσαλάτα τουλάχιστον με 3 φρούτα .. και όμως δεν ήταν αρκετό ..

Τον επόμενο μήνα το ίδιο πράγμα, η ίδια διατροφή με πολυβιταμίνη .. διατροφολόγος "πάρε και 1 πολυβιταμίνη" .. άερα η ίδια πρόπονηση .. τι να λέμε τώρα .. ο πατέρας μου οικοδομή .. το ίδιο πράγμα ακριβώς .. όποτε χρειάζονται .. σε άλλους περισσότερες ποσότητες σε άλλους λιγότερες ανάλογα το ρυθμό που ακολουθείς ..
 
Καλημέρα φίλε μου .
Όπως σου είπα δεν έχω ειδικές γνώσεις , οπότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο:)
Εγώ κρίνω από τον εαυτό μου και από κάποιους φίλους που έχουμε την ίδια τρέλα.
Είμαι 53 χρονών και τρέχω όλη μου την ζωή.
Μάλιστα τώρα στα "γεράματα" έχω αυξήσει τα χλμ και έχω προσθέσει και ανώμαλο .Είμαι περίπου στα 100-130 χλμ τον μήνα.Πολύ μου λένε να ¨κόψω" λιγάκι....
Για δουλεία άσε δεν σου λέω ....ξεκινάω πρωί και καταλήγω βράδυ .
Ποτέ μου δεν πήρα βιταμίνες , ποτέ μου δεν "αισθάνθηκα" ότι κάτι μου λείπει .
Φυσικά θα μου πεις δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο και θα συμφωνήσω μαζί σου.
Μια ισορροπημένη διατροφή με τα πάντα όλα :D νομίζω ότι μας καλύπτει .
Στην περίπτωση του πρωταθλητισμού εννοείται ότι τα δεδομένα αλλάζουν αλλά δεν νομίζω να αφορά αυτό η κουβέντα μας.

Σου εύχομαι να μπορείς να γυμνάζεσαι για "πάντα" .....δεν υπάρχει πιο ωραίο πράγμα:)
 
Σόβαρέψου εσύ! Εσύ με τι στοιχεία μιλάς ρε επιστήμονα, που θα μου πεις ότι είμαστε οκ από τα φρούτα και τα λαχανικά! Ξερόλα που νομίζεις ότι πρέπει να συμφωνήσουμε και μαζί σου .. εσύ τη γνώμη σου εγώ τη δική μου .. έχεις υποβάλλει το σώμα σε δύσκολες καταστάσεις .. μόλις την προηγούμενη εβδομάδα περιστατικό με παιδί που παίζουμε μπάλα δίπλα θέσεις .. κάθε μέρα 2-3 φρούτα και σίγουρα 1 σαλάτα λαχανικών και διατροφή πάρα πολύ καλή .. ζαλάδες την τελευταία εβδομάδα .. πάει γιατρό εξετάσεις .. έλλειψη βιταμινών .. αποκλείεται είπε το παιδί εγώ τρώω φρούτα και σαλάτες .. γιατρός "ε και; τι σημαίνει ότι καλύβεις τις απαιτήσεις όλων των βιταμινών με 2 φρούτα και 1 σαλάτα; και τι φρούτα τρως;και;και;παίζεις μπάλα και δουλεύεις και με 2 φρούτα και 1 σαλάτα καλύφθηκες?" .. τέλος πάντων δε θα σου εξηγήσω παραπάνω ..

γιαυτό λοιπόν εσύ κράτα τη γνώμη σου .. και εγώ τη δική μου .. το post μιλάει για τη αναγκαιότητα των βιταμινών .. αν συμφωνείς με αυτό έχει καλώς .. αν δεν συμφωνείς δε με νοιάζει καν .. όσο αφορά για τις ποσότητες που πρέπει να παίρνουμε .. εσύ τη γνώμη και εγώ τη δική μου .. επίσης δε με αφορά αν συμφωνείς ..

Χαχα έλα που τσαντίζεσαι κιόλας, άκου αυτούς που ξέρουν παραπανω και άσε τις φλυαρίες.
Υπόψην, εφόσον το ζήτησες τελειώνω το διδακτορικό μου στα ισχυρά αντιοξειδωτικά κατά των αυτοάνοσων νοσημάτων.
Για να γνωρίζεις απο εδώ και στο εξής, σε όλες τις θετικές επιστήμες χρειαζόμαστε πολλά στοιχεία για να καταλήξουμε σε μια τελική απόφαση, στοιχεία μετρήσιμα, επαναλαμβανόμενα, που μέσο των μαθηματικών σε οδηγούν στα σωστά αποτελέσματα. Και κατα πόσο σε άνθρωπο ο οποίος ειναι ένα βιοχημικό αντιδραστήριο τρισεκατομμυρίων αντιδράσεων το δευτερόλεπτο.
Δεν αντιλέγω για τον φίλο σου τον ποδοσφαιριστή που αναφέρεις αλλά τι σχέσεις έχει με εμάς αν αυτός εχει αβιταμινωση. Αν οι διαδικασίες απορρόφησης ειναι προβληματικές πρέπει να ειναι και σε μας για να πάρουμε όλοι βιταμίνες όπως λες στα γραφόμενα σου;
Η χαρά σου ειναι απερίγραπτη, αλλα δεν έχεις την κατάρτιση να καταλάβεις ότι δεν ειναι η πανάκεια τον προβλημάτων.
 
Καλησπέρα Τζίμη-τσαπ.
Ευχαρίστως να σας παραθέσω τις απόψεις μου για τις αντιοξειδωτικές ουσίες αλλά δεν ειμαι σίγουρος αν θέλεις να μάθεις ακριβώς τη συμβαίνει με αυτά.
Διότι βλεπω ότι συμφωνείς με το παρακάτω μήνυμα (like) που δεν έχει ίχνος επιχειρημάτων, και που να τα βρει.
Η δουλειά μας δεν έχει μόνο να συμβουλεύουμε έναν ασθενή και εξηγούμε λεπτομερώς το δοσολογικό σχήμα των φαρμακευτικών ουσιών αλλά και να σταματάμε αμέσως τους μη ειδικούς να λένε την γνώμη τους στα θέματα υγείας.
Μακάρι να ηταν έτσι εύκολα και να κρίναμε επιφανειακά τα πράγματα αλλά δεν ειναι διότι σε καμία επιστήμη δεν έχει άποψη ή γνώμη το συναίσθημα παρα μόνο οι επαναλαμβανόμενες μετρήσεις ακρίβειας.
Η φαρμακευτική νομοθεσία είναι σαφέστατη και σκληρή και έτσι πρέπει να είναι για την ανθρώπινη υγεία. Όπως μου απαγορεύει εμένα με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στην κατοχή μου και σε κάθε συνάδελφο υγείας να κάνει διαγνώσεις εξ αποστάσεως ή να ορίζει δοσοληπτικά φαρμακευτικά σκευάσματα το ίδιο ισχύει και για τον οποιοδήποτε, για τους δεύτερους δε θεώρησε αδίκημα.
Επέτρεπε μου ένα παραλληλισμό, ειμαι νέος κυνηγός στο στο φόρουμ μας, έχω την τύχη να λαμβάνω καθημερινά τις καλύτερες πληροφορίες απο έμπειρους κυνηγούς με άπλετο ήθος αλλά λόγο ενθουσιασμού πάρω λιγο μπαρούτι κάλυκες κτλ και φτιαξω φυσίγγια και ανοίξω ένα τοπικ και αρχίζω διαλαλώντας για τα καλύτερα φυσίγγια χωρίς να έχω κάνει τις απαιτούμενες μετρήσεις κτλ και προτρέπω και τους άλλους να κάνουν το ίδιο χωρίς τις απαιτούμενες μετρήσεις προφυλάξεις, τι θα μου έλεγες ;
Ελπίζω να μην σε κούρασα.

Σόβαρέψου εσύ! Εσύ με τι στοιχεία μιλάς ρε επιστήμονα, που θα μου πεις ότι είμαστε οκ από τα φρούτα και τα λαχανικά! Ξερόλα που νομίζεις ότι πρέπει να συμφωνήσουμε και μαζί σου .. εσύ τη γνώμη σου εγώ τη δική μου .. έχεις υποβάλλει το σώμα σε δύσκολες καταστάσεις .. μόλις την προηγούμενη εβδομάδα περιστατικό με παιδί που παίζουμε μπάλα δίπλα θέσεις .. κάθε μέρα 2-3 φρούτα και σίγουρα 1 σαλάτα λαχανικών και διατροφή πάρα πολύ καλή .. ζαλάδες την τελευταία εβδομάδα .. πάει γιατρό εξετάσεις .. έλλειψη βιταμινών .. αποκλείεται είπε το παιδί εγώ τρώω φρούτα και σαλάτες .. γιατρός "ε και; τι σημαίνει ότι καλύβεις τις απαιτήσεις όλων των βιταμινών με 2 φρούτα και 1 σαλάτα; και τι φρούτα τρως;και;και;παίζεις μπάλα και δουλεύεις και με 2 φρούτα και 1 σαλάτα καλύφθηκες?" .. τέλος πάντων δε θα σου εξηγήσω παραπάνω ..

γιαυτό λοιπόν εσύ κράτα τη γνώμη σου .. και εγώ τη δική μου .. το post μιλάει για τη αναγκαιότητα των βιταμινών .. αν συμφωνείς με αυτό έχει καλώς .. αν δεν συμφωνείς δε με νοιάζει καν .. όσο αφορά για τις ποσότητες που πρέπει να παίρνουμε .. εσύ τη γνώμη και εγώ τη δική μου .. επίσης δε με αφορά αν συμφωνείς ..
 
Το εαν συμφωνω με κάτι ειτε όχι όπως κ το που θα κάνω λαικ είναι δικο μου θέμα..δεν έδωσε δοσολογία ουτε διαφήμισε κάποιο σκεύασμα.έχεις επιστημονική τεκμηριωμένη άποψη..την καταθέτεις αν θες ρίχνοντας τους τόνους κ σεβόμενος τον συνομιλητή σου..τα ίδια ισχύουν κ για το μέλος fitbill
 
Ποσώς με ενδιαφέρει τι κάνεις, απο μεριάς μου δεν υπαρχει κανένας τόνος.
 
Last edited by a moderator:
Προς τι η ένταση ρε παιδιά ;;;:(
Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος.
Το thread είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να μάθουμε πέντε πράγματα που αφορούν την υγεία μας τα οποία δεν γνωρίζουμε.
Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να κουβεντιάσουμε , να διαφωνήσουμε και να πούμε την άποψη μας όμορφα και ωραία.

Νικολη προχωρα , αυτό με τα αντιοξειδωτικά , ενδιαφέρει πολλούς :)
 
Last edited:
Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, ας μην είμαστε δογματικοί και ας μην έχουμε εκ των προτέρων προκατάληψη για τις προθέσεις του συνομιλητή όταν πάει να αναπτύξει ένα θέμα. Άκουσον μεν, πάταξον δε.
 
Back
Top