Πέλμα cervellati microcell extra soft.

Καλησπέρα σε όλους!
Εχω 3 όπλα και θέλω να τους αλλάξω πέλματα.Με μια ερευνα αγορας που εκανα,βρηκα ενδιαφερον βαση χαραχτηριστικων και τιμης το εν λογο πελμα!Δεν εχω την δυνατοτητα ομως να το δω και απο κοντα για να αποκτησω ολοκληρωμενη αποψη και ζητω λοιπον την γνωμη, οσων το εχουν στην κατοχη τους!
Επισης θελω να με ενημερωσετε σχετικα με την προσαρμογη που πρεπει να κανει ο οπλοργους καθως και μια λογικη τιμη γι αυτην δουλεια καθως δεν εχω ιδεα...

Υ.Γ αν εχετε να μου προτεινετε καποιον ακομα καλυτερα.Μενω Αθηνα...
ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Εγώ προσωπικά δεν εχω κάποιο θέμα με αυτά τα πέλματα, δεν είναι ότι καλύτερο αλλά για τα λεφτά τους είναι μια χαρά. Σε μεγάλο πάχος ίσως έχεις μια ασάφεια στην επόμηση (εγώ έχω στο πλάγιο ένα 32χιλ) δεν έχω θέμα και είναι και πολύ μαλακό. Δεν είναι και πολύ εμφανίσιμο αν τριφτεί για να έρθει στα μέτρα του όπλου (θα βάλω φωτό το βράδυ)
 
χαιρετώ την ομάδα, επειδή στο πλαγιοκαννο μου πέφτει κοντό το κοντάκι και δεν Έχει πέλμα σκέφτηκα να βάλω ένα αλλά το θέμα είναι ότι το κοντακι έχει κλίση στο πέλμα και δεν μπορώ να βρω σε τοπικά καταστήματα, έχει κάποιος ιδέα Πού μπορώ να βρω τέτοιο πέλμα;
 
Δεν θα βρεις τέτοιο πέλμα και αν βρεις θα είναι "περιεργου" τύπου π.χ. trap κτλ
Θα πάρεις ένα ίσιο πέλμα, θα θερμάνεις την επιφάνεια επαφής που θα ακουμπήσει στο κοντάκι με θερμοπίστολο ή φλόγιστρο (εννοείται με προσοχή και όσο μακριά χρειάζεται για να μην λιώσει ο βακελίτης) και όσο είναι ζεστό θα το πιέσεις να κουρμπάρει σε μια χοντρή λαβή. Εγώ τα κουρμπάρω πιέζοντας τα σε ένα κομμάτι από στυλιάρι. Επαναλαμβάνεις αν χρειαστεί. Μην φοβάσαι ότι θα δώσεις μεγαλύτερη κούρμπα, αυτό βοηθάει και στην καλύτερη εφαρμογή γιατί έρχεται με το σφίξιμο.
Το παραπάνω το κάνω με ωραίο αποτέλεσμα.
Άλλη λύση είναι να κλείσεις το πέλμα σε σακούλα πλαστική, να το βάλεις σε βραστό νερό και να κάνεις τα παραπάνω. Μου φαίνεται μπελαλίδικο.
Άλλη λύση να κόψεις την κούρμπα από το κοντάκι τόσο ώστε να γίνει flat και να βάλεις ότι ίσιο πέλμα γουστάρεις.
Το πιο εύκολο είναι το πρώτο και να πω ότι οι παραπάνω δύο διαδικασίες περιγράφονται και στο site της Patchmayer στην κατηγορία FAQ, είναι γνωστές πατέντες.
 
Δεν θα βρεις τέτοιο πέλμα και αν βρεις θα είναι "περιεργου" τύπου π.χ. trap κτλ
Θα πάρεις ένα ίσιο πέλμα, θα θερμάνεις την επιφάνεια επαφής που θα ακουμπήσει στο κοντάκι με θερμοπίστολο ή φλόγιστρο (εννοείται με προσοχή και όσο μακριά χρειάζεται για να μην λιώσει ο βακελίτης) και όσο είναι ζεστό θα το πιέσεις να κουρμπάρει σε μια χοντρή λαβή. Εγώ τα κουρμπάρω πιέζοντας τα σε ένα κομμάτι από στυλιάρι. Επαναλαμβάνεις αν χρειαστεί. Μην φοβάσαι ότι θα δώσεις μεγαλύτερη κούρμπα, αυτό βοηθάει και στην καλύτερη εφαρμογή γιατί έρχεται με το σφίξιμο.
Το παραπάνω το κάνω με ωραίο αποτέλεσμα.
Άλλη λύση είναι να κλείσεις το πέλμα σε σακούλα πλαστική, να το βάλεις σε βραστό νερό και να κάνεις τα παραπάνω. Μου φαίνεται μπελαλίδικο.
Άλλη λύση να κόψεις την κούρμπα από το κοντάκι τόσο ώστε να γίνει flat και να βάλεις ότι ίσιο πέλμα γουστάρεις.
Το πιο εύκολο είναι το πρώτο και να πω ότι οι παραπάνω δύο διαδικασίες περιγράφονται και στο site της Patchmayer στην κατηγορία FAQ, είναι γνωστές πατέντες.
χαιρετώ την ομάδα, επειδή στο πλαγιοκαννο μου πέφτει κοντό το κοντάκι και δεν Έχει πέλμα σκέφτηκα να βάλω ένα αλλά το θέμα είναι ότι το κοντακι έχει κλίση στο πέλμα και δεν μπορώ να βρω σε τοπικά καταστήματα, έχει κάποιος ιδέα Πού μπορώ να βρω τέτοιο πέλμα;
Η άλλη λύση είναι να το στείλεις στον Γιώργο να στο κάνει .sarcastic. .yel.
 
αν βρεις θα είναι "περιεργου" τύπου π.χ. trap κτλ
Γιώργο τη εννοείς "περίεργου τύπου"..;
Σκέφτομαι κ εγώ να βάλω πέλμα στο Rizzini που κι αυτό έχει κούρμπα στο πέλμα του κοντακίου....και για να πω κ την αλήθεια γλυκοκοιτούσα ένα της Cervellati Trap......ποιά η διαφορά των πελμάτων trap με τα καθαρά κυνηγετικά;;; Και που θα πρέπει να καταλήξω στην τελική..;;
 
Δεν θα βρεις τέτοιο πέλμα και αν βρεις θα είναι "περιεργου" τύπου π.χ. trap κτλ
Θα πάρεις ένα ίσιο πέλμα, θα θερμάνεις την επιφάνεια επαφής που θα ακουμπήσει στο κοντάκι με θερμοπίστολο ή φλόγιστρο (εννοείται με προσοχή και όσο μακριά χρειάζεται για να μην λιώσει ο βακελίτης) και όσο είναι ζεστό θα το πιέσεις να κουρμπάρει σε μια χοντρή λαβή. Εγώ τα κουρμπάρω πιέζοντας τα σε ένα κομμάτι από στυλιάρι. Επαναλαμβάνεις αν χρειαστεί. Μην φοβάσαι ότι θα δώσεις μεγαλύτερη κούρμπα, αυτό βοηθάει και στην καλύτερη εφαρμογή γιατί έρχεται με το σφίξιμο.
Το παραπάνω το κάνω με ωραίο αποτέλεσμα.
Άλλη λύση είναι να κλείσεις το πέλμα σε σακούλα πλαστική, να το βάλεις σε βραστό νερό και να κάνεις τα παραπάνω. Μου φαίνεται μπελαλίδικο.
Άλλη λύση να κόψεις την κούρμπα από το κοντάκι τόσο ώστε να γίνει flat και να βάλεις ότι ίσιο πέλμα γουστάρεις.
Το πιο εύκολο είναι το πρώτο και να πω ότι οι παραπάνω δύο διαδικασίες περιγράφονται και στο site της Patchmayer στην κατηγορία FAQ, είναι γνωστές πατέντες.
Σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω Να το κάνω κουρμπα γιατί είναι 60 χρονών όπλο και δεν θέλω να του κόψω το κοντακι
 
Γιώργο τη εννοείς "περίεργου τύπου"..;
Σκέφτομαι κ εγώ να βάλω πέλμα στο Rizzini που κι αυτό έχει κούρμπα στο πέλμα του κοντακίου....και για να πω κ την αλήθεια γλυκοκοιτούσα ένα της Cervellati Trap......ποιά η διαφορά των πελμάτων trap με τα καθαρά κυνηγετικά;;; Και που θα πρέπει να καταλήξω στην τελική..;;
Δεν ξέρω και όλα τα πέλματα του κόσμου αλλά λέγοντας περίεργα, εννοώ καποια κουρμπαριστά πέλματα με μεταλλική βάση, κάποια άλλα ρυθμιζόμενα κτλ.
Τώρα τα πέλματα που συνδέονται με τα αθλήματα έχουν να κάνουν με την ανατομία της επαφής με τον ώμο.
 
Δεν ξέρω και όλα τα πέλματα του κόσμου αλλά λέγοντας περίεργα, εννοώ καποια κουρμπαριστά πέλματα με μεταλλική βάση, κάποια άλλα ρυθμιζόμενα κτλ.
Τώρα τα πέλματα που συνδέονται με τα αθλήματα έχουν να κάνουν με την ανατομία της επαφής με τον ώμο.
Οπότε να πρωχορούσα σε ένα πέλμα του sporting ας πούμε..;;
Κάτι σαν αυτά ας πούμε....;;

https://www.ehunter.gr/product-cate...wn-oplwn/aksesouar-kunhghtikwn-oplwn/πέλματα/
 
Last edited:
Οπότε να πρωχορούσα σε ένα πέλμα του sporting ας πούμε..;;
Κάτι σαν αυτά ας πούμε....;;

https://www.ehunter.gr/product-category/eidh-vounou/kunhgi/parelkomena-kunhghtikwn-oplwn/aksesouar-kunhghtikwn-oplwn/πέλματα/
Τι να σου πω ρε Κώστα, περί ορέξεως....! Δεν έχω ιδίαν άποψη. Αυτό που έβαλε ο Παντελής μου αρέσει πολύ αλλά μόνο σε 15mm πάχος, επίσης μου αρέσουν τα wegu αν και είναι σκληρά πέλματα και δεν προσφέρουν προστασία στο λάκτισμα. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η απόσβεση γιατί προσπαθώ όλα μου τα όπλα να τα έχω όσο καλύτερα γίνεται πάνω μου και με κοντακια custom δεν με κλωτσάνε.
Αν κάνεις αγορές από ebay ψάξε sporting recoil pad και θα βαρεθείς να κοιτάς.
 
Back
Top