Πάσχα με πυροβολισμούς (καραμπίνα);

Θα ρίχνατε στον αέρα (ευθεία πάνω) την ανάσταση (μακριά απο κόσμο) ;

  • 1. Όχι γιατίι είναι αυστηρά παράνομο

    Votes: 14 46,7%
  • 2. Ναι, άν δεν ήταν παράνομο (ζώ σε αστικό πυκνοκατοικημένο προάστιο/πόλη)

    Votes: 3 10,0%
  • 3. Ναι, άν δεν ήταν παράνομο (ζώ σε ΜΗ πυκνοκατοικημένο προάστιο/πόλη)

    Votes: 11 36,7%
  • 4. Ίσως, άν δεν ήταν παράνομο, άλλα έχω ακούσει ιστορίες τρόμου για τραυματισμούς και φοβάμαι.

    Votes: 2 6,7%

  • Total voters
    30
  • Poll closed .
Μαζί με δυναμιτάκια, βεγγαλικά κτλ..., ένα απλό "γκάλοπ" που πιθανώς να είναι ποιό σχετικό με τις τρέχουσες συνθήκες που ζούμε.
Επίσης, ότι και να ψηφίσετε (αν επιλέξετε να ψηφίσετε), πιστεύετε ότι απαντωτοί πυροβολισμοί θα έκαναν καλό ή κακό στην ψυχολογία της κοινωνίας;

Απο περιέργια ρωτώ, δεν κάνω δημοσκόπιση για κανέναν άλλο... Επίσης, νομίζω ότι κανείς δεν μπορεί να δεί τι ψήφισε ο καθένας (ας με διορθώσουν οι admin αν δεν ισχύει αυτό).
 
Το Πασχα και την πρωτοχρονιά ξεφορτωνόμασταν όλα τα κακά φυσίγγια που δεν πετυχαίνουν το θήραμα γιατί εμείς ειμαστε και γαμώ τους σκοπευτές. φυσικά παντα στραμμένο σε ασφαλες σημειο και οχι χοντρα.
 
Μια φορά καθομουν μεσα στο αυτοκίνητο ετοιμος να βγώ στο καρτέρι και καποιος στα80-100 μετρα ειχε αρχισει να ριχνει στις τσίχλες και αρχισε να ψιχαλίζει σκαγια πάνω στο αυτοκινητο μου. Επειδή για μενα που είμαι κυνηγός ήταν ενα δυσάρεστο και καπως αγχωτικό συναίσθημα,πόσο μαλλον για ανθρώπους άσχετους με το κυνήγι, θα έλεγα όχι ακόμη και αν επιτρεπόταν. Εδώ στα χωραφια υπάρχει κίνδυνος, μέσα στο χωριό δεν θα υπάρξει; Αντε κανενα βεγγαλικό να επιτραπεί, τα υπολοιπα είναι επικίνδυνα.
 
Μια φορά καθομουν μεσα στο αυτοκίνητο ετοιμος να βγώ στο καρτέρι και καποιος στα80-100 μετρα ειχε αρχισει να ριχνει στις τσίχλες και αρχισε να ψιχαλίζει σκαγια πάνω στο αυτοκινητο μου. Επειδή για μενα που είμαι κυνηγός ήταν ενα δυσάρεστο και καπως αγχωτικό συναίσθημα,πόσο μαλλον για ανθρώπους άσχετους με το κυνήγι, θα έλεγα όχι ακόμη και αν επιτρεπόταν. Εδώ στα χωραφια υπάρχει κίνδυνος, μέσα στο χωριό δεν θα υπάρξει; Αντε κανενα βεγγαλικό να επιτραπεί, τα υπολοιπα είναι επικίνδυνα.
Ενδιαφέρουσα (και σεβαστή) η απάντηση.
Κάθε χρόνο μου έκανε εντύπωση το πόσοι χάνουν δάχτυλα απο κακο-μεταχείρηση βεγγαλικών, και βεβαίως τα κανάλια δεν μας αφήνουν να το ξεχάσουμε, παρόλα αυτά δεν θυμάμαι κανένα να αναφέρει το γεγονός ότι ακόμα και τα βεγγαλικά είναι "παράνομα"
 
Από μικρός που θυμάμαι τν εαυτό μου,από τν πατέρα μου δηλαδή, όλοι ρίχναμε στν αέρα ψηλά,είτε πρωτοχρονιά,είτε πάσχα,ανάσταση κτλ..μένω επαρχία με αραιούς οικισμούς κ απέραντα χωράφια....πρόβλημα δν υπάρχει...σίγουρα είναι πιο "ασφαλές" κατά την άποψή μου,από βεγγαλικά ή κροτίδες,τα οποία τα έχουμε άμεσα ανά χείρας και που συχνότερα συμβαίνουν ατυχήματα....αυτό το έθιμο ΔΕΝ κόβεται ΠΟΤΕ στην επαρχία διότι σου ανεβάζει κ το κεφί η αλήθεια είναι....terror.
 
Αν δεν βρω κροτίδες το κάνω κ χωρίς τον μειωτηρα..Λιγα φυσίγγια έτσι για το καλο...Παντα παω παραλια και ριχνω ψηλα κ προς την θάλασσα.....

Εφόσον έχουμε εκμηδενισει κ το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ενδεχόμενο κινδυνου(ακόμα κ τα σκάγια ΔΕΝ πρεπει κάτα την κατακορυφη πτωση τους να πεφτουν στην αυλή η τα κεραμίδια του γείτονα) τοτε όπως λέει κ ο Κωστας είναι πολυ πιο ασφαλες από τις κροτίδες κ τα βεγγαλικά κ ιδιαίτερα τα αυτοσχέδια....
 
Last edited:
Απο σωστικό βεγγαλικό τι να πάθεις όμως ρε παιδιά; Μόνο στάχτη πέφτει πάνω σου.Και για διασαφηνίσω την θέση μου, ως Ανάσταση είχα στο μυαλό μου όλο το χωριό στην πλατεία να ακούσει την ακολουθία γιαυτό και δεν κολλάνε τα οπλα. Τα βεγγαλικά πάντως απαγορεύονται, εδω για την βάρκα πας να τα αγορασεις και σου ζητάνε φωτοτυπία τα χαρτιά σου. Εχουν σφίξει τα πραγματα λόγω γηπέδων.
 
Γιατί ρε συνάδελφοι μπαίνουμε στην διαδικασία τι επιτρέπεται αν είναι ασφαλής η όχι ο νόμος είναι σαφείς ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση του κυνηγητικού όπλου πέραν της επιτρεπόμενη περιόδου και η μεταφορά του μόνο σε αθλητές- σκοπευτές εντός θήκης.
 
Γιατί ρε συνάδελφοι μπαίνουμε στην διαδικασία τι επιτρέπεται αν είναι ασφαλής η όχι ο νόμος είναι σαφείς ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση του κυνηγητικού όπλου πέραν της επιτρεπόμενη περιόδου και η μεταφορά του μόνο σε αθλητές- σκοπευτές εντός θήκης.
Φίλε μου ειναι γνωστός ο νόμος κ αυτό αναφέρεται κ στο γκαλοπ.....
Δίκιο εχεις....Αλλά Ανάσταση και γάμος χωρίς μπαμ μπουμ δεν γινεται.......... Πανάρχαια έθιμα........
Δυστηχως κάποιες φορές οι μπαλωθιες της "χαράς" μετατραπηκαν σε τραγωδία.. Όμως αυτό αφορά μη κυνηγετικά όπλα, χρήση αλκοόλ κλπ....

Εγώ κάθε χρόνο ρίχνω κόκκινες και μαύρες και έχω το κεφάλι μου ήσυχο
Τέλη και αυτά προσοχη θέλουν........
 
Last edited:
Aκομη και να μην υπαρχει προβλημα με την ασφαλεια των γειτονων μας,ακομη κι αν επιτρεπεται,το θεωρω ενοχλητικο ν ακους τα σκαγια να πεφτουν στα κεραμιδια μας ή στα γυρω κεραμιδια ή σε τσιγκους κ.α....εμενα μ ενοχλει...δε ξερω μην υπαρχει προβλημα και για κανα ματι...δε το χω κανει ποτε κι ουτε προκειται...
 
Φίλε μου ειναι γνωστός ο νόμος κ αυτό αναφέρεται κ στο γκαλοπ.....
Δίκιο εχεις....Αλλά Ανάσταση και γάμος χωρίς μπαμ μπουμ δεν γινεται.......... Πανάρχαια έθιμα........
Δυστηχως κάποιες φορές οι μπαλωθιες της "χαράς" μετατραπηκαν σε τραγωδία.. Όμως αυτό αφορά μη κυνηγετικά όπλα, χρήση αλκοόλ κλπ....


Τέλη και αυτά προσοχη θέλουν........
Το ξέρω αλλά για τον χρήστη κυρίως.....
Άσε που στα 12 χρόνια που ρίχνω και έχω ρίξει αρκετά και αυτοσχέδια ποτέ δεν είχα θέμα το παραμικρό
 
Θα το ήθελα πολύ να ρίξω 5-6 την Ανάσταση. Αλλά στο μυαλό μου έρχεται η εικόνα ενός παιδιού που με ορθανοιχτα τα μάτια του θαυμάζει το βεγγαλικά. Δεν θα μπορούσα να διανοηθω ότι ένα από τα σκάγια μου που επιστρέφουν να καταλήξει στο πρόσωπο του. Καλύτερα να μου κοπούν τα χέρια.....
 
Δεν ξέρω από πού προέκυψε να συνδέουμε τον πυροβολισμό με τη χαρά ή καμία φορά και τη λύπη. Ίσως το έθιμο έχει τις ρίζες του στην τουρκοκρατία και να ήταν μια στιγμή ελευθερίας για τον υπόδουλο λαό και φοβερας για τον κατακτητή. Τότε είχε την αξία του. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος. Ομως, αφού σε κάποιες περιοχές είναι έθιμο, καλό είναι να ορίζεται ένα σκαμα να το πω έτσι και οι βολές να ρίχνονται μέσα σε αυτό. Οι βολές είναι ασφαλείς μόνο όταν τερματίζουν στο χώμα. Στη χαρά συνυπάρχει και το αλκοόλ και ως γνωστόν, όπλο και αλκοόλ είναι ένας πολύ κακός συνδιασμός.
 
Back
Top