Πάπιες στιφάδο

Χρηστο ο μυθικος μαγειρας του φορουμ με τις λεπτομερεις υποδειξεις αφενως δουλευει εμπειρικα και αφετερου δεν αποκαλυπτει ολα τα μυστικα του οποτε ειπε να μην αναφερει καθολου ποσοστητες... .hit..buy buy..yelling.
Ωραια κ ευκολη η συνταγη, να προσθεσω κ εγω οτι επειδη καποιες φορες τα παπια μπορει να εχουν μια βαρια μυρωδια ( ειδικα αν εχουν χτυπηθει στην κοιλια) ειναι πολυ καλη λυση να αφαιρειται ολοκληρη η ραχοκοκαλια... Δηλαδη κραταμε τα δυο στηθια με τις φτερουγες και τα δυο μποτια κομμενα απο τη ριζα του κ αν θελουμε το λαιμο... Ολη η πλατη τους αφαιρειται με λιγα λογια γιατι ειναι κ το σημειο που κ διατροφικη αξια δεν εχει κ δινει την οποια ασχημη μυρωδια στα παπια...;)
Καλησπέρα.........εγώ κυνηγάω λίγο πάπι πλέον αλλά θα σας πω ένα κολπακι για τις μυρωδιές στα υδρόβια και όχι μόνο(εγώ το κάνω και στην πέρδικα) . Μόλις γυρίσετε σπίτι εαν έχετε τζάκι τοποθετήστε μέσα στην κοιλιά της παπιας ένα αναμμένο Καρβουνάκι και τοποθετήστε την στο ψυγείο αυτό όπως θα σβήσει απορροφά τις δυσάρεστες μυρωδιές!
 
Καλησπέρα.........εγώ κυνηγάω λίγο πάπι πλέον αλλά θα σας πω ένα κολπακι για τις μυρωδιές στα υδρόβια και όχι μόνο(εγώ το κάνω και στην πέρδικα) . Μόλις γυρίσετε σπίτι εαν έχετε τζάκι τοποθετήστε μέσα στην κοιλιά της παπιας ένα αναμμένο Καρβουνάκι και τοποθετήστε την στο ψυγείο αυτό όπως θα σβήσει απορροφά τις δυσάρεστες μυρωδιές!
Ο περδικας θελει ενα "χτενι" για να τραβαει το αντερο της περδικας εξω και να το πεταει.
2-3 κλωναρακια θυμαρι-φρουμπι στην κοιλια της κατα την διαρκεια του κυνηγιου,δεν
χρειαζεται κατι αλλο.Το παπι θελει ξεκοιλιασμα πριν την καταψυξη και πλυσιμο με ξυδι
εσωτερικα,το φτερωμα επανω.
 
Ο περδικας θελει ενα "χτενι" για να τραβαει το αντερο της περδικας εξω και να το πεταει.
2-3 κλωναρακια θυμαρι-φρουμπι στην κοιλια της κατα την διαρκεια του κυνηγιου,δεν
χρειαζεται κατι αλλο.Το παπι θελει ξεκοιλιασμα πριν την καταψυξη και πλυσιμο με ξυδι
εσωτερικα,το φτερωμα επανω.
Σαφώς και βγαίνει το έντερο αμέσως γίνεται και με κλαδάκι μαχαίρι κλπ ! Το Καρβουνάκι είναι για το σπίτι! Σε πάπια το κάναν εδώ ,εγώ το επεκτεινα και στην πέρδικα.......
 
Επί του πιεστηρίου

Έβρασα μερικά τσιχλοκότσυφα (+ 2καλλιμάνες) πριν τα μαγειρέψω λαδορίγανη και σκέφτηκα να βάλω 2 καλά πλυμμένες φλούδες πορτοκάλι στο βράσιμο. Τελικά το πορτοκάλι έδωσε μια πολύ απαλή γεύση και εξαφάνισε κάθε μυρωδιά τσίχλας/καλλιμάνι. Αποτέλεσμα ήταν η λαδορίγανη στη συνέχεια να δώσει απίθανη γεύση και λίαν τρυφερά στήθια.
 

Attachments

  • P2280001.JPG
    P2280001.JPG
    168,7 KB · Προβολές: 18
Back
Top