ΠΥΡ-ΚΑΛ

Σωστά.Ο Γεώργιος Ιβάνοφ με ΕΑΜιτες εργάτες φέρνουν είς πέρας το μεγαλύτερο σαμποτάζ.Καταφερνουν να καταστρέφονται οι κινητήρες των Στούκας μετά την απογείωση τους.Ολοι βρέθηκαν και οδηγήθηκαν στον τοίχο της Καισαριανής...
 
Σωστά.Ο Γεώργιος Ιβάνοφ με ΕΑΜιτες εργάτες φέρνουν είς πέρας το μεγαλύτερο σαμποτάζ.Καταφερνουν να καταστρέφονται οι κινητήρες των Στούκας μετά την απογείωση τους.Ολοι βρέθηκαν και οδηγήθηκαν στον τοίχο της Καισαριανής...
Έτσι! Και η ζημιά γινόταν μετά τη φάση όπου ορμούσε σχεδόν κάθετα το Στούκας για να αφήσει το φονικό του φορτίο και στα πολλά G της επαναφοράς κρέμαγε ο κινητήρας, με αποτέλεσμα την πτώση του αεροπλάνου σχεδόν στο σημείο όπου είχε πέσει η βόμβα του...

Μια ιστορική σημείωση: οι σαμποτέρ έπεσαν ηρωικά από τα όπλα των γερμανών μπροστά από έναν από τους τοίχους της Πυρκάλ, όπου παραδίπλα υπάρχει και το μνημείο τους.
 
Το μεγαλύτερο σαμποτάζ του Β' Παγκοσμίου πολέμου, δεν ήταν στον Γοργοπόταμο,
ήταν στην ΠΥΡΚΑΛ.
Έτσι! Και η ζημιά γινόταν μετά τη φάση όπου ορμούσε σχεδόν κάθετα το Στούκας για να αφήσει το φονικό του φορτίο και στα πολλά G της επαναφοράς κρέμαγε ο κινητήρας, με αποτέλεσμα την πτώση του αεροπλάνου σχεδόν στο σημείο όπου είχε πέσει η βόμβα του...

Μια ιστορική σημείωση: οι σαμποτέρ έπεσαν ηρωικά από τα όπλα των γερμανών μπροστά από έναν από τους τοίχους της Πυρκάλ, όπου παραδίπλα υπάρχει και το μνημείο τους.
Σωστά.Ο Γεώργιος Ιβάνοφ με ΕΑΜιτες εργάτες φέρνουν είς πέρας το μεγαλύτερο σαμποτάζ.Καταφερνουν να καταστρέφονται οι κινητήρες των Στούκας μετά την απογείωση τους.Ολοι βρέθηκαν και οδηγήθηκαν στον τοίχο της Καισαριανής...
Αυτο είναι το βίντεο λέει και για το σαμποτάζ
 
μου 'ρχονται στον νου δυο στίχοι από τον Ύμνο Εις την Ελευθερίαν

Δυστυχής! Παρηγορία μόνη σού έμενε να λές
περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις.


Κι ακαρτέρει κι ακαρτέρει φιλελεύθερη λαλιά
το ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι από την απελπισιά


τώρα που είναι η ΠΥΡΚΑΛ;
πού είναι τα κυνηγετικά όπλα που θα κατασκεύαζαν τα ΕΑΣ;
πού είναι τα κυνηγετικά όπλα που κατασκεύαζαν οι Ζιγλίνας, Μυλωνάς, Παπατσαρούχας;

χαιντε καρντασια, όλοι στο μπιτ παζάρ, έχει προσφορά χαιβαν ντουφεκ... μασσιαλά.......
 
μου 'ρχονται στον νου δυο στίχοι από τον Ύμνο Εις την Ελευθερίαν

Δυστυχής! Παρηγορία μόνη σού έμενε να λές
περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις.


Κι ακαρτέρει κι ακαρτέρει φιλελεύθερη λαλιά
το ένα εκτύπαε τ' άλλο χέρι από την απελπισιά


τώρα που είναι η ΠΥΡΚΑΛ;
πού είναι τα κυνηγετικά όπλα που θα κατασκεύαζαν τα ΕΑΣ;
πού είναι τα κυνηγετικά όπλα που κατασκεύαζαν οι Ζιγλίνας, Μυλωνάς, Παπατσαρούχας;

χαιντε καρντασια, όλοι στο μπιτ παζάρ, έχει προσφορά χαιβαν ντουφεκ... μασσιαλά.......
Τα φουγάρα και η βιομηχανία δεν μας άρεσε.
Μόλυνε ...
Ας φάμε τώρα όλοι πράσινη ανάπτυξη και ας γινόμαστε τα πουτ@νάκια και τα γκαρσόνια των βορείων το καλοκαίρι.
Εεεε μα πια ...
 
Ακόμα ένα βήμα προς το παγκόσμιο σερβιτοριλίκη:mad:
Πριν την ναυτιλιακή "κρίση" του 1980 υπήρχαν 180000 Έλληνες Ναυτικοί...

Τώρα είμαστε 20000 δια βίας μαζί με την Ακτοπλοΐα...:(

Προτιμητέο το σερβιτοριλίκι...:(

Υ.Γ1:..δεν λοιδορώ το επάγγελμα, ούτε το υποβιβάζω, προς Θεού! η δουλειά δεν είναι ντροπή, ...και δεν είναι ο μοναδικός λόγος για την κατάντια αυτή, ούτε ο σημαντικότερος, αλλά είναι και αυτός....:(
 
Τελευταία έχει υπάρξει μια κίνηση από τη νεολαία προς το επάγγελμα αλλά πιο πολύ για οικονομικούς λόγους εξάλλου χωρίς να θέλω να χαρακτηρίσω την εικόνα της κοινωνίας πως εξελισεται έχω ακούσει από πολλούς νέους ανθρώπους την αποφυγή του επαγγέλματος για λόγους οικογενειακής φύσεως όπως (ποια γυναίκα θα μείνει μαζί μου όταν θα λείπω για 6/8 μήνες )κάτι που στη σημερινή κοινωνία δυστυχώς έχει μεγάλη δόση αλήθειας.Παρεπιμπτωντος έχω δύο ανιψιά που τελειώνουν φέτος και βγαίνουν μηχανικοί και πολύ τους γουστάρω .
 
Τελευταία έχει υπάρξει μια κίνηση από τη νεολαία προς το επάγγελμα αλλά πιο πολύ για οικονομικούς λόγους εξάλλου χωρίς να θέλω να χαρακτηρίσω την εικόνα της κοινωνίας πως εξελισεται έχω ακούσει από πολλούς νέους ανθρώπους την αποφυγή του επαγγέλματος για λόγους οικογενειακής φύσεως όπως (ποια γυναίκα θα μείνει μαζί μου όταν θα λείπω για 6/8 μήνες )κάτι που στη σημερινή κοινωνία δυστυχώς έχει μεγάλη δόση αλήθειας.Παρεπιμπτωντος έχω δύο ανιψιά που τελειώνουν φέτος και βγαίνουν μηχανικοί και πολύ τους γουστάρω .
Συνονόματε, το γεγονός ΕΙΝΑΙ οτι η Θάλασσα είναι σκληρή ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ!!!

Αλλα τα υπόλοιπα είναι Μύθος! ... οτι μπορεί να συμβεί σε ένα ζευγάρι στεριανών , το ίδιο μπορεί να συμβεί και σε μας!

Η σημερινή κοινωνία είναι έτσι...

Τώρα, δυστυχώς, η αλήθεια μου είναι ΑΠΛΗ!!! από το 1980 και μετά όταν άρχισε να βρέχει ΠΕΝΤΟΧΙΛΙΑΡΑ, και οι Έλληνες ζούσαν σε μια πρωτόγνωρη ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ με ΞΕΝΑ ΚΟΛΥΒΑ και ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΕΡΓΟ , το επάγγελμα ΑΠΑΞΙΩΘΗΚΕ, για ευνόητους λογούς...

Για μένα είναι ΑΝΔΟΠΡΕΠΕΣ και ΛΕΒΕΝΤΙΚΟ...

Αν αναλογιστεί κανείς ΟΤΙ ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΛΟΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΘΑ ΣΒΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ 300 ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ, ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΦΤΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Η ΑΞΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ!!!

Υ.Γ:
και παλιά τους το έλεγα στο νησί,...τώρα μια παραπάνω...ρε ποιός COVID? να σταυρώνετε τα καραβάκια που περνούν.!!!
 
Πριν την ναυτιλιακή "κρίση" του 1980 υπήρχαν 180000 Έλληνες Ναυτικοί...

Τώρα είμαστε 20000 δια βίας μαζί με την Ακτοπλοΐα...:(

Προτιμητέο το σερβιτοριλίκι...:(

Υ.Γ1:..δεν λοιδορώ το επάγγελμα, ούτε το υποβιβάζω, προς Θεού! η δουλειά δεν είναι ντροπή, ...και δεν είναι ο μοναδικός λόγος για την κατάντια αυτή, ούτε ο σημαντικότερος, αλλά είναι και αυτός....:(
Νομίζω ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε πει πως δεν είμαστε οι σερβιτόροι της Ευρώπης. Αλλά εμείς το ξεπεράσαμε, γινόμαστε οι σερβιτότοι της υφηλίου!

Με σερβιτοριλίκη εννοώ βέβαια την διαχρονική καταστροφή των παραγωγικών δυνατοτήτων στην Ελλάδα. Ακόμα και τις εναπομείνασες υποδομές τις θυσιάζουν στον βωμό του τουρισμού. Για μένα ο σημερινός τουρισμός είναι η κερκόπορτα της διαφθοράς και της εκπόρνευσης των "μικρών" ανθρώπων, δηλ. του λαού. Είναι αγγούρι νάσαι ναυτικός, ή αγρότης, ή ιδιωτικός υπάλληλος, γι'αυτό πήγαινε στον τουρισμό. Ο τουρισμός είναι, όπως και το ντιλιβερι ή το σερβιτοριλίκη, για πολλούς νέους ανθρώπους ενδιάμεσος σταθμός για κάτι καλύτερο. Και αυτό το κάτι καλύτερο είναι κάτι το ενδιάμεσο για τον τελικό επιθυμητό στόχο, την αποθέωση της αποκατάστασης: μιά θεσούλα στο δημόσιο.

ΥΓ: προς Θεού μην παρεξηγηθώ! Ολοι οι εργαζόμενοι, άσχετα τι δουλειά κάνουν, έχουν την εκτίμησή μου και τον σεβασμό μου. Αυτό που με τρελλαίνει είναι μία νοοτροπία που καλλιεργείται μέσα σε πολλές οικογένειες (όχι σε όλες βέβαια) και προωθείται στα νέα παιδιά: κάνε ότι κάνεις, απόφυγε τα δύσκολα, αλλά βρες (ή θα σου βρούμε) μια θεσούλα στο δημόσιο.

ΥΥΓ: η διαχρονική ελλειψη πολιτικής βούλησης - για να μην πω κάτι άλλο - να στηριχθεί η δευτερογενής παραγωγή και η διάβρωση πρώην μεγάλων ελληνικών βιομηχανιών με "δικά μας παιδιά" - δηλ. απόβλητα του πολιτικού συστήματος, οδήγησαν στην καταστροφή σχεδόν όλων των μεγάλων βιομηχανιών της Ελλάδας και μας έκαναν σήμερα προμηθευτές του Airbnb.:(
FIN topic.
 
Νομίζω ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε πει πως δεν είμαστε οι σερβιτόροι της Ευρώπης. Αλλά εμείς το ξεπεράσαμε, γινόμαστε οι σερβιτότοι της υφηλίου!

Με σερβιτοριλίκη εννοώ βέβαια την διαχρονική καταστροφή των παραγωγικών δυνατοτήτων στην Ελλάδα. Ακόμα και τις εναπομείνασες υποδομές τις θυσιάζουν στον βωμό του τουρισμού. Για μένα ο σημερινός τουρισμός είναι η κερκόπορτα της διαφθοράς και της εκπόρνευσης των "μικρών" ανθρώπων, δηλ. του λαού. Είναι αγγούρι νάσαι ναυτικός, ή αγρότης, ή ιδιωτικός υπάλληλος, γι'αυτό πήγαινε στον τουρισμό. Ο τουρισμός είναι, όπως και το ντιλιβερι ή το σερβιτοριλίκη, για πολλούς νέους ανθρώπους ενδιάμεσος σταθμός για κάτι καλύτερο. Και αυτό το κάτι καλύτερο είναι κάτι το ενδιάμεσο για τον τελικό επιθυμητό στόχο, την αποθέωση της αποκατάστασης: μιά θεσούλα στο δημόσιο.

ΥΓ: προς Θεού μην παρεξηγηθώ! Ολοι οι εργαζόμενοι, άσχετα τι δουλειά κάνουν, έχουν την εκτίμησή μου και τον σεβασμό μου. Αυτό που με τρελλαίνει είναι μία νοοτροπία που καλλιεργείται μέσα σε πολλές οικογένειες (όχι σε όλες βέβαια) και προωθείται στα νέα παιδιά: κάνε ότι κάνεις, απόφυγε τα δύσκολα, αλλά βρες (ή θα σου βρούμε) μια θεσούλα στο δημόσιο.

ΥΥΓ: η διαχρονική ελλειψη πολιτικής βούλησης - για να μην πω κάτι άλλο - να στηριχθεί η δευτερογενής παραγωγή και η διάβρωση πρώην μεγάλων ελληνικών βιομηχανιών με "δικά μας παιδιά" - δηλ. απόβλητα του πολιτικού συστήματος, οδήγησαν στην καταστροφή σχεδόν όλων των μεγάλων βιομηχανιών της Ελλάδας και μας έκαναν σήμερα προμηθευτές του Airbnb.:(
FIN topic.
+1000.shake hands.

...νομίζω και ότι αυτή η διαχρονική τροχοπέδη, που συμπαρασύρει και την νοοτροπία της κοινωνίας (και κατ ανάγκη, δικαιολογημένα ίσως...), φέρνει και αλλά δεινά!...ίσως χειρότερα!!!

Την απογύμνωση της Ελλάδας από τον ανθό της!

Σπουδαγμένα παιδιά, ο αφρός, τα χαίρονται οι ξένοι...μου θυμίζει τα χρόνια της Τουρκοκρατίας που έφευγαν οι γραμματιζούμενοι στο Εξωτερικό....(!)...

Πως θα προοδέψει ο τόπος, όταν το «Αθηνοκεντρικό Κράτος» έχει διαλύσει τον αυτοχθονισμό? πως θα πάνε μπροστά ο κάθε τόπος ξεχωριστά και όλοι μαζί , η Ελλάδα ολόκληρη? ποιοι θα πάρουν το τιμόνι? οι γέροντες?

Πιο «λιανά» εγώ πιστεύω ότι ο Δάσκαλος απ' τα Καλάβρυτα(διαλέγω τον τόπο σου!) ΠΡΕΠΕΙ να μάθει γράμματα στα παιδιά των Καλαβρύτων, ο Δικηγόρος να αγορεύσει για Καλαβρυτινό, ο Γιατρός να γιατρέψει πατριώτες του, ο Μηχανικός να κτίσει σπίτια στον Τόπο του!!!...και αυτοί να πιάσουν το τιμόνι, μαζί!!!

Τώρα τους χαίρονται οι ξένοι!!!Τέλμα...:(
 
Ο Ανδρέας Παπανδρέου είχε πει τόσα παραμύθια όπως η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες που ήταν ο πρώτος που δεν τα πίστευε και σκορπάγε λεφτά που δεν υπήρχαν για να φέρει την αλλαγή και την έφερε πήγαμε κατά διαόλου.
 
Back
Top