Προβλήματα Επαναφοράς ( απόρτ )

Leo δοκίμασε αν μπορείς να κυνηγήσεις μαζί με δεύτερο σκύλο που κάνει "υποδειγματικό" απόρτ κάθε φορά που φέρνει πουλί ο β σκύλος μαζί με το αφεντικό του θα τον επιβραβεύεις και εσύ, Ιδανικά να πάρεις κ συ μερικά πουλιά απ το στόμα του. Το κολπο ειναι δοκιμασμένο με σκύλους φερμας λογικα σε spaniel θα δουλεύει καλύτερα.
 
Leo δοκίμασε αν μπορείς να κυνηγήσεις μαζί με δεύτερο σκύλο που κάνει "υποδειγματικό" απόρτ κάθε φορά που φέρνει πουλί ο β σκύλος μαζί με το αφεντικό του θα τον επιβραβεύεις και εσύ, Ιδανικά να πάρεις κ συ μερικά πουλιά απ το στόμα του. Το κολπο ειναι δοκιμασμένο με σκύλους φερμας λογικα σε spaniel θα δουλεύει καλύτερα.
Το έχω κάνει. Μπροστά του είναι "Παναγία" η δικιά μου και μου τα φέρνει στο χέρι!
 
Καλησπέρα παιδιά έχω ένα Σπρίνγκερ κάνει απορτ κανονικά αλλά δεν το αφηνει από το στόμα αλλά κάθετε δίπλα μου δεν φεύγει τι μπορεί να φταίει ;
 
Καλησπέρα παιδιά!

έχω πάρει ενα σεττερακ 3,5 μηνών τώρα και το πρόβλημα που έχω είναι ότι δείχνει να μην έχει τάση για επαναφορά μέχρι στιγμής. Δηλαδή του πετάω το απόρτ και πάει το πιάνει το βάζει λίγο στο στόμα, μετά ξαπλώνει και το παίζει με τα πόδια. Σήμερα έγινε και προσπάθεια με μπεκάτσα μήπως στο θήραμα συμπεριφερθεί αλλιώς αλλά είχε την ίδια συμπεριφορά. Οι γονείς έχουν απόρτ. Επίσης αδερφάκι του είδα σε βίντεο να απορτάρει φερτοκομμένη μπεκάτσα.

Πώς να κινηθώ? να σταματήσω τις προσπάθειες και να το ξανακάνω μετά απο καιρό? Κάθε γνώμη δεκτή

ευχαριστώ
 
Καλησπέρα παιδιά!

έχω πάρει ενα σεττερακ 3,5 μηνών τώρα και το πρόβλημα που έχω είναι ότι δείχνει να μην έχει τάση για επαναφορά μέχρι στιγμής. Δηλαδή του πετάω το απόρτ και πάει το πιάνει το βάζει λίγο στο στόμα, μετά ξαπλώνει και το παίζει με τα πόδια. Σήμερα έγινε και προσπάθεια με μπεκάτσα μήπως στο θήραμα συμπεριφερθεί αλλιώς αλλά είχε την ίδια συμπεριφορά. Οι γονείς έχουν απόρτ. Επίσης αδερφάκι του είδα σε βίντεο να απορτάρει φερτοκομμένη μπεκάτσα.

Πώς να κινηθώ? να σταματήσω τις προσπάθειες και να το ξανακάνω μετά απο καιρό? Κάθε γνώμη δεκτή

ευχαριστώ
Κράτα τα φτερά της μπεκατσας.....δεστα γύρω από μια κάλτσα γεμάτη με άμμο.... και κάνε απορτ με το κουτάβι δεμένο με σχοινακι.....σε περιορισμένο χώρο....αν το κρατάει στο στόμα φώναξε το να έρθει και τράβηξε το ελαφρά..... δώστου και κάτι σαν ανταμοιβή..... λιχουδια ή τροφή. Τώρα το βλέπει σαν παιχνίδι.....με επιμονή και υπομονή θα κάνει κανονικά απορτ
 
Δεν το κρατάει πολύ στο στόμα αυτό είναι το πρόβλημα...Θα το δοκιμάσω όμως
Τι του ριχνεις για απορτ;
Μηπως ειναι δυσαναλογα μεγαλο σε σχεση με το στομα του κουταβιου;

Μηπως κανεις την προσπαθεια ενω ειναι κουρασμενο;

Τα πιο πανω ειναι συχνα αποτρεπτικοι παραγοντες στο να ενδιαφερθει το κουταβι για το παιχνιδι στην φαση αυτη της επαναφορας
Διοτι πολυ απλα
Του κλεινει εντελως το στομα κ του προκαλει δυσφορια και συσκολια στην ανασα εαν ειναι κουρασμενο απο το παιχνιδι
 
Τι του ριχνεις για απορτ;
Μηπως ειναι δυσαναλογα μεγαλο σε σχεση με το στομα του κουταβιου;

Μηπως κανεις την προσπαθεια ενω ειναι κουρασμενο;

Τα πιο πανω ειναι συχνα αποτρεπτικοι παραγοντες στο να ενδιαφερθει το κουταβι για το παιχνιδι στην φαση αυτη της επαναφορας
Διοτι πολυ απλα
Του κλεινει εντελως το στομα κ του προκαλει δυσφορια και συσκολια στην ανασα εαν ειναι κουρασμενο απο το παιχνιδι
Οχι δεν πετάω κάτι μεγάλο. Είχα φτιάξει ένα ρολάκι από ύφασμα φούτερ σαν μικρή κάλτσα περίπου.. ούτε μπαλάκι τένις χρησιμοποίησα
Δεν είναι κουρασμένο σίγουρα γιατί το κάνω στην αρχή μόλις κατεβαίνω στο σκυλί. Απλά δεν έχει την τάση να κουβαλήσει αυτό που πετάω, έστω να το έχει στο στόμα και να κάνει γύρους. Για αυτό δεν ξέρω εάν θα δουλέψει αυτό με το σχοινί που είπε ο Βασίλης
 
Οχι δεν πετάω κάτι μεγάλο. Είχα φτιάξει ένα ρολάκι από ύφασμα φούτερ σαν μικρή κάλτσα περίπου.. ούτε μπαλάκι τένις χρησιμοποίησα
Δεν είναι κουρασμένο σίγουρα γιατί το κάνω στην αρχή μόλις κατεβαίνω στο σκυλί. Απλά δεν έχει την τάση να κουβαλήσει αυτό που πετάω, έστω να το έχει στο στόμα και να κάνει γύρους. Για αυτό δεν ξέρω εάν θα δουλέψει αυτό με το σχοινί που είπε ο Βασίλης

Μην ασχολησε φίλε μου είχα σκύλο που ουδέποτε έβαζε στο στόμα τέτοια πράγματα και μετά μια χαρά κουβάλησε όπως και είχα σεττερ που ποτέ δεν φερμαρε φτερό με σπαγγο κτλ και στην πρώτη μυρωδιά φερμαρε σαν άγαλμα.

Μικρό είναι θα έρθει η ώρα του

Και σε καμία περίπτωση σχοινιά και τραβήγματα σε τέτοια ηλικία
 
Μικρό είναι θα έρθει η ώρα του
Συμφωνω.
Σε πολλα σκυλια δημιουργουμε εμεις προβληματα με τις λαθος ενεργειες μας.
Το σημαντικοτερο ειναι να ¨κτισεις¨ τη σχεση σου με το σκυλι. Τα υπολοιπα γινονται ενστικτωδως.
 
Παιδιά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το σκυλάκι πρέπει από την αρχή να μαθαίνει ότι μαθαίνει στο κυνήγι και απλά χρειάζεται ένα μεγαλύτερο έμπειρο να του δείξει το πώς. Να γίνει η αρχή. Εγώ πριν δύο χρόνια σχεδόν πήρα μια κουταβα κουρτσχααρ 3.5 μηνών. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΉ ότι της πετούσα το έφερνε στο χέρι.2-3-5 φορές το πολύ και μετά σταματούσα να μην το κουράσω.Μόλις την έβγαλα από τη βεράντα - μικρή περιφραγμένη αυλή, που είχε καθημερινά επαφή με την οικογένειά και την πήγα λίγα μέτρα πιο πίσω με τα άλλα σκυλιά μεν αλλά σε δικό της ανεξάρτητο χώρο, το έκοψε ΜΑΧΑΊΡΙ το απορτ. Την ίδια μέρα .Το σκυλάκι αυτό το έδωσα σε φίλο, πραγματικό κυνηγαρα, του βγάζω το καπέλο του ανθρώπου και κατι ξεκίνησε να κάνει από κυνήγι. Απορτ δεν του κάνει ούτε του παιδιού. Απίστευτο; Να κάνει απορτ από μπάλα ξεφουσκωμενη μέχρι μπουκάλα σαν κουτάβι και μια μέρα να το κόψει μαχαίρι. Η αλήθεια είναι ότι τη σκύλα λόγο προβλημάτων οικογενειακών δεν την κυνήγησα ποτέ συστηματικά και σωστά. Δεν μπόρεσα να ασχοληθώ όσο έπρεπε αλλά εδώ μιλάμε για το απορτ. Τώρα έχω ένα ποιντερ 6 χρονών. Τσάκαλος στα ορτύκια, μπεκάτσα δεν το έχω κυνηγήσει το σκυλάκι. Υπέρ ευχαριστημένος αλλά δεν κάνει απορτ, έτσι και το βρεί και δεν τον προλάβω το μασάει αλλά δεν με νοιάζει. Κυνηγάω με αυτόν τον σκύλο και μου κάνει το κέφι.
 
Η σκυλα όταν βαράω πουλία και τα βρίσκει ούτε θελει να τα φέρει και προσπαθεί να τα φαει;;; δεν έχω καταλάβει τα διαλύει.. και όταν την βάζω σε θέση κατσε παει και το φέρνει σωστά και με άλλα σκυλιά μπροστά..
Όταν είναι ζεστό το μασουλαει.. και σφίγγει δόντια την βάζω να το κρατήσει και γουρλωνει τα μάτια λες και τις βάζω το βαγητο και δεν την αφήνω.
Από υπακούει της βάζω το φαγητό την έχω στην θέση κατσε και καθαρίζω το κουμασι και μετά της λέω φάει αλλά τρώει λεμαργα και φοβάται όταν την χαϊδεύω ενώ τρώει μην της παρω το φαγητό και πνιγαιτε
 
Η σκυλα όταν βαράω πουλία και τα βρίσκει ούτε θελει να τα φέρει και προσπαθεί να τα φαει;;; δεν έχω καταλάβει τα διαλύει.. και όταν την βάζω σε θέση κατσε παει και το φέρνει σωστά και με άλλα σκυλιά μπροστά..
Όταν είναι ζεστό το μασουλαει.. και σφίγγει δόντια την βάζω να το κρατήσει και γουρλωνει τα μάτια λες και τις βάζω το βαγητο και δεν την αφήνω.
Από υπακούει της βάζω το φαγητό την έχω στην θέση κατσε και καθαρίζω το κουμασι και μετά της λέω φάει αλλά τρώει λεμαργα και φοβάται όταν την χαϊδεύω ενώ τρώει μην της παρω το φαγητό και πνιγαιτε
Ωραια σημαδια ειναι αυτα.
Εχει ορεξη για κυνηγι & φαι.
 
Back
Top