Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Έχω στην κατοχή μου ένα 77...5.5--22 χρόνια περίπου,τι να πεις; κραδασμό; τι είναι αυτό; θόρυβο; πιος είναι ο κύριος; σκανδάλη; άγγιγμα πεταλούδας... όπως το έγραψες, αν του βρεις τι ταιριάζει στην κάννη του είναι απίστευτο... Με η χωρίς διόπτρα πάει εκεί που σημαδεύεις....
Οι βολές είναι στα 50 μέτρα μέχρι να ρυθμίσω όσο μπορούσα την fx την οποία μου χάρισαν, από σταθερό τραπέζι με 2 τσουβαλακια σκάγια, δεν έχω διποδα ακόμα...
Η ζημιά που κάνει είναι το κάτι άλλο, προσωπικά χρησιμοποιώ τα h&n ftt-5.54, αλλά και 5.53...ο στόχος γυψοσανιδα 12 χιλιοστά... View attachment 28574View attachment 28575
Η FX ειναι φασον ...αυτο δεν σημαινει πως δεν ειναι καλη....αυτο εσυ θα το καταλαβεις...........
Οι βολες αυτες αδικουν παρα πολυ το οπλο......στα 50μ με το καταλληλο σφαιρακι αλλα και την σωστη σταση του σκοπευτη το γκρουπακι δεν πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο εναν κυκλο 4-5 cm.
Mπορει με 5.52 να σου γκρουπαρει ακομα καλυτερα......θελει πολυ ψαξιμο το ζευγαρι κανη-σφαιρακι........και σε βαρος αλλα και σε υποδιαμετρημα....
Παντως το σιγουρο ειναι πως εχεις ενα ΕΡΓΑΛΕΙΟ παλαιας κοπης και πολη καλης ποιοτητας......και οσα εχω γραψει μονο οι κατοχοι τετοιων αεροβολων μπορουν να με καταλαβουν..............
Επιδει αναφερες πως το οπτικο στο χαρισαν θα ελεγα να ψαξεις και αυτο........δεν λεω πως εχει καποιο προβλημα αλλα οταν θελουμε το τελειο στην βολη μας μπαινουν πολλοι παραγοντες προς εξεταση.....
Διποδα δεν χρειαζεται...το τσουβαλακι ειναι οτι πρεπει.
 
Η FX ειναι φασον ...αυτο δεν σημαινει πως δεν ειναι καλη....αυτο εσυ θα το καταλαβεις...........
Οι βολες αυτες αδικουν παρα πολυ το οπλο......στα 50μ με το καταλληλο σφαιρακι αλλα και την σωστη σταση του σκοπευτη το γκρουπακι δεν πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο εναν κυκλο 4-5 cm.
Mπορει με 5.52 να σου γκρουπαρει ακομα καλυτερα......θελει πολυ ψαξιμο το ζευγαρι κανη-σφαιρακι........και σε βαρος αλλα και σε υποδιαμετρημα....
Παντως το σιγουρο ειναι πως εχεις ενα ΕΡΓΑΛΕΙΟ παλαιας κοπης και πολη καλης ποιοτητας......και οσα εχω γραψει μονο οι κατοχοι τετοιων αεροβολων μπορουν να με καταλαβουν..............
Επιδει αναφερες πως το οπτικο στο χαρισαν θα ελεγα να ψαξεις και αυτο........δεν λεω πως εχει καποιο προβλημα αλλα οταν θελουμε το τελειο στην βολη μας μπαινουν πολλοι παραγοντες προς εξεταση.....
Διποδα δεν χρειαζεται...το τσουβαλακι ειναι οτι πρεπει.
Η fx ήταν πανω σε ένα 350magnum,η οποία από τον κραδασμό δεν μπορούσε Να ρυθμιστεί εύκολα.. Και μου την έδωσαν... Δεν ξέρω αν είναι τόσο καλή η όχι.... Δεν είμαι πολύ φίλος στους φακούς, συν ότι βαρυνε πολύ το τουφέκι!!
Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και χωρίς διόπτρα, με τα δικά του σκοπευτικα έχω κάνει απίστευτες βολές... Σε διάφορους στόχους!!
Χαχαχαχαχα.....
 
Η fx ήταν πανω σε ένα 350magnum,η οποία από τον κραδασμό δεν μπορούσε Να ρυθμιστεί εύκολα.. Και μου την έδωσαν... Δεν ξέρω αν είναι τόσο καλή η όχι.... Δεν είμαι πολύ φίλος στους φακούς, συν ότι βαρυνε πολύ το τουφέκι!!
Η αλήθεια είναι ότι ακόμα και χωρίς διόπτρα, με τα δικά του σκοπευτικα έχω κάνει απίστευτες βολές... Σε διάφορους στόχους!!
Χαχαχαχαχα.....
Και μονο που ηταν σε 350 μου φτανει....για μενα ειναι ο πρωτος λογος για αποτυχημενες βολες...μακαρι να κανω λαθος αλλα το 350 εχει καταστρεψει πολλα οπτικα.
Το οπτικο ειναι απαραιτητο για μακρυνες βολες.......
 
καλησπερα σε ολους,
Μετα απο πολυ διαβασμα αποφασισα να επιλεξω το hw90 σε 5,5 για την εισαγωγη στον κοσμο του αεροβολου κ λογικα με ριξιμο της πιεσης στα 20 bar. Ειμαι αναμεσα στο κανονικο 90αρι κ στην 90Κ εκδοση. Εχεται αποψη για την Κ? Το εχει καποιος? Θα υπαρχει θεμα με την οπλιση λογω μικροτερης κανης?
Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 
καλησπερα σε ολους,
Μετα απο πολυ διαβασμα αποφασισα να επιλεξω το hw90 σε 5,5 για την εισαγωγη στον κοσμο του αεροβολου κ λογικα με ριξιμο της πιεσης στα 20 bar. Ειμαι αναμεσα στο κανονικο 90αρι κ στην 90Κ εκδοση. Εχεται αποψη για την Κ? Το εχει καποιος? Θα υπαρχει θεμα με την οπλιση λογω μικροτερης κανης?
Ευχαριστω εκ των προτερων :)
Μαριε το 90αρι δεν ειναι ενα αεροβολο για να γνωρισεις τον κοσμο του αεροβολου....ειναι ενα οπλο πολυ βαρυ για αρχαριο και με δυσκολη οπλιση αν ειναι και ''φουσκωμενο'' πολυ.
Το 5.5 ειναι το σωστο διαμετρημα για αυτο το οπλο γιατι εχει τις δυναμεις να το δουλεψει το βληματακι.....σε 4.5 ειναι δυσκολο στην ευρεση βληματος με αρκετο βαρος ενω στο 6.35 ειναι πολυ χαλαρο με μεγαλη καμπυλοτροχια.
Το Κ ειναι με την κοντη κανη οποτε στα 20 bar θα σε δυσκολεψει ποιο πολυ απο το μακρυ.
Κατα τ'αλλα ειναι ενα πολυ καλο αεροβολο αλλα θα σε συμβουλεβα να μην ξεκινησεις με αυτο.......ενα 95αρι θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο στην εισαγωγη σου.
 
Η γνώσεις μου περιορίζονται σε καραμπίνες που είμαι κάτοχος, από αεροβόλα εμπειρία μόνο από δανεικά.
Αυτό που θέλω είναι ένα αεροβόλο χωρίς τις παραξενιές των ελατηρίων ,που να είναι έτοιμο out of the box. Ηρακλή θεωρείς ότι ίσως κ τα 20 bar να είναι πολλά για το 90αρι; Κάπου είχα διαβάσει ότι το 90κ ίσως έχει ακόμη καλύτερο ζύγισμα…
 
Η γνώσεις μου περιορίζονται σε καραμπίνες που είμαι κάτοχος, από αεροβόλα εμπειρία μόνο από δανεικά.
Αυτό που θέλω είναι ένα αεροβόλο χωρίς τις παραξενιές των ελατηρίων ,που να είναι έτοιμο out of the box. Ηρακλή θεωρείς ότι ίσως κ τα 20 bar να είναι πολλά για το 90αρι; Κάπου είχα διαβάσει ότι το 90κ ίσως έχει ακόμη καλύτερο ζύγισμα…
Εξαρταται κυριως την χρηση που θα κανεις.....αν θελεις να παιζεις με την δυναμη θα χρειστεις και τρομπα που ανεβαζει λιγο το κοστος......
Τι να το κανεις το ζυγισμα σε ενα οπλο 4+ κιλα και μαλιστα οταν οι βολες θα γινωνται απο βαση?......δεν ειναι οπλο για να ριχνεις χωρις στηριγμα....γι'αυτο σου ανεφερα το 95αρι......
Τωρα αν εισαι διαθετημενος να δωσεις αυτα που ζητανε τα HW 97....TX 200 ......A.A. PROSPORT που χρειαζωνται και οπτικο τοτε εχεις ενα ελατηριο κορυφαιο out of the box κατα 90%
 
Εξαρταται κυριως την χρηση που θα κανεις.....αν θελεις να παιζεις με την δυναμη θα χρειστεις και τρομπα που ανεβαζει λιγο το κοστος......
Τι να το κανεις το ζυγισμα σε ενα οπλο 4+ κιλα και μαλιστα οταν οι βολες θα γινωνται απο βαση?......δεν ειναι οπλο για να ριχνεις χωρις στηριγμα....γι'αυτο σου ανεφερα το 95αρι......
Τωρα αν εισαι διαθετημενος να δωσεις αυτα που ζητανε τα HW 97....TX 200 ......A.A. PROSPORT που χρειαζωνται και οπτικο τοτε εχεις ενα ελατηριο κορυφαιο out of the box κατα 90%

Αν θελεις λιγο μεγαλυτερη δυναμη δες κ το 80αρι. Φιλικο στη χρηση, καλη δυναμη με την αλλαγη ελατηριου. Βαρυτερο απο τα αλλα.
Εχει πεσει κ η τιμη του νομιζω στα 350ε?
 
Αν θελεις λιγο μεγαλυτερη δυναμη δες κ το 80αρι. Φιλικο στη χρηση, καλη δυναμη με την αλλαγη ελατηριου. Βαρυτερο απο τα αλλα.
Εχει πεσει κ η τιμη του νομιζω στα 350ε?
Μεγαλυτερη δυναμη δεν βγαζει το 80αρι απο το 90αρι ....ουτε ποιο βαρυ ειναι.................αλλα η δυναμη ειναι το τελευταιο πραγμα σε ενα αεροβολο και μαλιστα ελατηριου-gasram.
 
Μεγαλυτερη δυναμη δεν βγαζει το 80αρι απο το 90αρι ....ουτε ποιο βαρυ ειναι.................αλλα η δυναμη ειναι το τελευταιο πραγμα σε ενα αεροβολο και μαλιστα ελατηριου-gasram.
Δεν το συνεκρινα με το 90αρι Ηρακλη αλλα με τα αλλα που ανεφερες, 97αρι κλπ. Δεν το εχω ριξει ποτε το 90αρι.
Ε, ενταξει τελευταιο πραγμα δεν ειναι, σιγουρα δεν ειναι πρωτο! Αναλογα για τι το θελεις...
Για εμενα ολη η σειρα ελατηριου της Weihrauch αξιζει.
 
Εξαρταται κυριως την χρηση που θα κανεις.....αν θελεις να παιζεις με την δυναμη θα χρειστεις και τρομπα που ανεβαζει λιγο το κοστος......
Τι να το κανεις το ζυγισμα σε ενα οπλο 4+ κιλα και μαλιστα οταν οι βολες θα γινωνται απο βαση?......δεν ειναι οπλο για να ριχνεις χωρις στηριγμα....γι'αυτο σου ανεφερα το 95αρι......
Τωρα αν εισαι διαθετημενος να δωσεις αυτα που ζητανε τα HW 97....TX 200 ......A.A. PROSPORT που χρειαζωνται και οπτικο τοτε εχεις ενα ελατηριο κορυφαιο out of the box κατα 90%
Αχχχ !!!! Πάντως το AA PROSPORT μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά ξεφεύγει σε τιμή…
Αν διαλέγεται ένα ποιο θα ήταν; prosport σε 5.5 ή hw90 5.5 για άμεση χρήση χωρις μετατροπές κλπ;
 
Αχχχ !!!! Πάντως το AA PROSPORT μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλά ξεφεύγει σε τιμή…
Αν διαλέγεται ένα ποιο θα ήταν; prosport σε 5.5 ή hw90 5.5 για άμεση χρήση χωρις μετατροπές κλπ;
Σιγουρα το 90αρι για την παραπανω δυναμη αλλα και καποια αλλα χαρακτηριστηκα...
Μεγαλο ρολο βεβαια για την επιλογη του καθενος ειναι προτιστως οι απαιτησεις αλλα και η χρηση.
Αδυνατο σημειο στο PROSPORT ειναι ο μοχλος οπλισης....σε μεγαλες δυναμεις μπορει να σου μηνει στο χερι.
 
Καλησπερα.Σκεφτομαι να παρω ενα αεροβολο για το χωριο. Εχω ξεχωρισει το παρακατω που ειναι στα ανωτατα ορια του μπατζετ μου:

https://www.kalkantzakos.com/Product/6319/black-bear-igt,-aerovolo-gamo
Εχεις κανεις γνωμη?Να το παρω σε 4,5 ή 5,5?

Σκεφτομουν για 5.5 και να το συνδυασω με ενα,απο τα παρακατω 2 ειδη βολιδων:

https://www.kalkantzakos.com/Product/5533/excite-coppa-spitzkugel-5,5.22,-vlimata-aerovolou-h-n

https://www.kalkantzakos.com/Product/5517/hornet-5,5.22,-vlimata-aerovolou-h-n

Αποστασεις απο 5 μετρα μεχρι καμια 100 περιπου...
 
Last edited by a moderator:
Μην παρεις καποιο που δεν θα κανει την δουλεια που θες!
Θα απογοητευτεις, θα το βαρεθεις θα το παρατησεις και τα χρηματα που εδωσες θα πανε χαμενα.
Εγω πηρα το HW 77K για να αυξησω τις πιθανοτητες να μου κανει τα κεφια.
 
Μην παρεις καποιο που δεν θα κανει την δουλεια που θες!
Θα απογοητευτεις, θα το βαρεθεις θα το παρατησεις και τα χρηματα που εδωσες θα πανε χαμενα.
Εγω πηρα το HW 77K για να αυξησω τις πιθανοτητες να μου κανει τα κεφια.
Σαφως και ειναι πιο ποιοτικο το 77αρι αλλα ειναι και πολυ πιο ακριβο(κοστιζει πανω απο τα διπλα που κοστιζει το gamo που εβαλε ο Θοδωρης) και αλλη κατηγορια, αν δεν υπηρχε περιορισμος στο κοστος ισως ενα hw95 σε 4,5 να ηταν μια καλη επιιλογη.
 
Μην παρεις καποιο που δεν θα κανει την δουλεια που θες!
Θα απογοητευτεις, θα το βαρεθεις θα το παρατησεις και τα χρηματα που εδωσες θα πανε χαμενα.
Εγω πηρα το HW 77K για να αυξησω τις πιθανοτητες να μου κανει τα κεφια.
Εχεις link πατριδα?
 
Σαφως και ειναι πιο ποιοτικο το 77αρι αλλα ειναι και πολυ πιο ακριβο(κοστιζει πανω απο τα διπλα που κοστιζει το gamo που εβαλε ο Θοδωρης) και αλλη κατηγορια, αν δεν υπηρχε περιορισμος στο κοστος ισως ενα hw95 σε 4,5 να ηταν μια καλη επιιλογη.
Ο Θοδωρης θελει να παρει ενα εργαλειο για να κανει μια δουλεια.
Αν αυτο που θα παρει δεν του κανει την συγκεκριμενη δουλεια, εχασε τα χρηματα του.
Γενικα μιλαω και οχι για το Gamo, γιατι δεν το ξερω...
 
Καλησπερα.Σκεφτομαι να παρω ενα αεροβολο για το χωριο. Εχω ξεχωρισει το παρακατω που ειναι στα ανωτατα ορια του μπατζετ μου:

https://www.kalkantzakos.com/Product/6319/black-bear-igt,-aerovolo-gamo
Εχεις κανεις γνωμη?Να το παρω σε 4,5 ή 5,5?

Σκεφτομουν για 5.5 και να το συνδυασω με ενα,απο τα παρακατω 2 ειδη βολιδων:

https://www.kalkantzakos.com/Product/5533/excite-coppa-spitzkugel-5,5.22,-vlimata-aerovolou-h-n

https://www.kalkantzakos.com/Product/5517/hornet-5,5.22,-vlimata-aerovolou-h-n

Αποστασεις απο 5 μετρα μεχρι καμια 100 περιπου...
Δεν θα το προτεινα ουτε στον εχθρο μου.........η φτηνια τρωει τον παρα λεει μια γνωστη παροιμια.....
Σε αυτα τα χρηματα μην περιμενεις κατι καλο.....παντως αυτο ΟΧΙ..................με ποιο λιγα μπορεις να πας στο ΒΑΜ 19 και με μια μικρη παρεμβαση να εχεις ενα αεροβολακι καλουτσικο......αλλα και παλι οχι κατι ιδιαιτερο.
Τα καλιτερα φτηνα(οχι φτηνιαρικα) απο Ισπανια ειναι τα COMETA.....ειναι οτι καλιτερο στην ποιο φτηνη κατηγορια.
Τωρα 4.5 η 5.5..........εδω εξαρταται κυριως απο την χρηση........και στην δικια σου περιπτωση ταιριαζει το 5.5 το οποιο ομως χρειαζεται γκαζια για να δουλεψει σωστα.......
Τις βολιδες αυτες απλα τις ξεχνας.......μονο εμφανηση εχουν αλλα ακριβεια αστα να πανε στο διαολο.......δεν κοιταμε ουτε πλακε ουτε μυτερες.....μονο μπομπε αλλα και εκει θελει πολυ ψαξιμο και στο βαρος αλλα και στο υποδιαμετρημα(5,50 - 5,51 - 5,52 - 5,53 - 5,54 )
Οι αποστασεις αυτες που θελεις και μαλιστα μετα τα 40μ θα χρειαστεις οπτικο....ενα οπτικο(με πιστοποιηση αντικραδασμικοτητας) με την καταλληλη βαση(δεν κανουν ολες)να υπολογιζεις αλλα 150 ευρω ........οποτε σκεψου καλιτερα και αποφασιζεις.
Η βαζεις το χερι ποιο βαθια στην τσεπη η ρισκαρεις σε μεγαλο βαθμο να ''χασεις'' και αυτα που θα δωσεις........μην βιαστεις..πρωτα ρωτα(αυτους που ξερουν) και μετα αποφασιζεις
 
Back
Top