Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Μια ερωτηση που γινεται πολυ συχνα απο νεους στο χωρο η ακομα και απο καποιους οι οποιοι πηρανε αλλα δεν εμειναν ικανοποιημενοι απο την επιλογη τους...ειτε απο λαθος πληροφοριες ειτε με κριτηριο την τιμη η την δυναμη.
Να ξεκαθαρισουμε κατι απο την αρχη για τα αεροβολα ελατηριου και gasram...........ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΝΤΡΕΥΩΝΤΑΙ ΕΔΩ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ!!!........και η ποιοτητα κοστιζει.
Παμε να τα δουμε λιγο ποιο αναλυτικα και σε γενικες γραμμες...........
Ολα ξεκινουν απο το τι απαιτησεις εχουμε απο το αεροβολο που θελουμε να παρουμε....κατοπιν τι χρηματα διαθετουμε και τελος τι ειδους σκοποβολη μας ενδιαφερει......
Αεροβολα υπαρχουν χιλιαδες για ολα τα γουστα και βαλαντια...εκεινο που τα ξεχωριζει ειναι πρωτιστως η ποιοτητα!!!
Αν θελουμε ενα αεροβολο για να περναμε την ωρα μας χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις και χωρις να μας ενδιαφερει η ποιοτητα και η ακριβεια του τοτε σε αυτην την κατηγορια υπαρχουν πολλοι παικτες και σε τιμες που δελεαζουν τον υποψηφιο αγοραστη.....
Ομως εδω ειναι η παγιδα που λεμε ......''το τυρακι στη φακα''....διοτι με αυτα που γραφουν οι εταιριες διαφημιζοντας το προιον ειναι συνηθως αρκετα εξω απο την πραγματικοτητα.
Το ταδε αεροβολο ριχνει το σφαιρακι με 300μ το δευτερολεπτο το αλλο ριχνει με 350μ και ουτο καθεξις......καμια ομως μα καμια δεν αναφερει τον τυπο απο το σφαιρακι...το βαρος και το υποδιαμετρημα........με λιγα λογια παρτο αβγο και κουρεψτο!!!
Η πραγματικοτητα απεχει πολυ απο την διαφημηση.
Αν παλι εχουμε καποιες απαιτησεις παραπανω τοτε η γκαμα αρχιζει να συρικνωνεται.........τα πολλα γινωνται λιγωτερα και οι τιμες αυξανωνται.
Σιγουρα και η ποιοτητα ειναι καλιτερη αλλα και η ακριβεια................για δυναμη δεν θα αναφερθω διοτι δεν ειναι το κυριαρχο κομματι στο αεροβολο....
Και παμε τωρα στην τελευταια κατηγορια που παιζουν τα κορυφαια αεροβολα ελατηριου!!!
Εδω οτι χρηματα και να δωσουμε για την αποκτηση ενος τετοιου αεροβολου δεν θα πανε χαμενα.........
Εδω η σκοποβολη βρισκει το νοημα της και βαζουμε σε δοκιμασια τον εαυτο μας μεχρι που μπορουμε να φτασουμε αφου το αεροβολο μας μπορει να μας βοηθησει να τα καταφερουμε.
Εδω δυστιχως σε αυτην την τελευταια ποιοτικη κατηγορια ειναι πολυ λιγες οι εταιριες που κατασκευαζουν τετοια αεροβολα και αυτες ειναι η Αγγλικη AIR ARMS και η Γερμανικη WEIRAUCH.
Θα ελεγα και την γνωστη σε ολους Γερμανικη επισεις DIANA αλλα τα λεφτα που ζητα για τα οπλα της ειναι πολλα για αυτα που προσφερει........υπαρχουν αεροβολα που κοστιζουν λιγοτερα και προσφερουν περισσοτερα!!!!
Η Αγγλικη εταιρια προσφερει δυο μοντελα σε ελατηριο και αυτα ειναι το TX 200 και PROSPORT......ενω η Γερμανικη WEIRAUCH εχει πολυ μεγαλη γκαμα για ολα τα γουστα και πορτοφολια.
Αυτο δεν σημαινει πως ολα τα αλλα ειναι αχρηστα και πως δεν υπαρχουν εταιριες που κατασκευαζουν τιμια αεροβολα.....
Ενα τετοιο παραδειγμα ειναι η Ισπανικη COMETA......επισεις καποια παλια BSA Εγγλεζικα(εδω και καποια χρονια ανηκει στον ομιλο της GAMO)
Επισεις καποια παλια DIANA με την Τ1 σκανδαλη ειναι απο τα παλια καλα κομματια της.
Θα πρεπει να αναφερθουμε και στα κινεζικα διοτι εχουμε και εκει μια μεγαλη γκαμα να κυκλοφορει.
Ολα τα μοντελα των κινεζων(ισως να υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις)ειναι αντιγραφες των Ευρωπαικων αεροβολων.......η ποιοτητα ειναι χαμηλη και γι'αυτο και οι τιμες τους ειναι προσιτες ....αλλα ..υπαρχει ενα μεγαλο αλλα.......ειναι λαχεια!!!!! αν σου κατσει που λενε......
Εχουν αναφερθει πολλα προβληματα κυριως στις καννες τους........και οταν μια καννη δεν ειναι καλη ......αχρηστευει και το υπολοιπο οπλο....
Να πουμε και για τα Τουρκικα κατασκευασματα διοτι για τετοια προκειται και ας με συχγωρησουν οσοι εχουν στην κατοχη τους τετοια οπλα.....δυναμη πουλαει και αυτο το εχουν καταλαβει οι γειτονες και πουλανε.......το μονο δυνατο σημειο αυτων των αεροβολων θα ελεγα πως ειναι τα ξυλα τους!!!!
Σε πολλες περιπτωσεις το κοντακι αξιζει οσο 10 αεροβολα μαζι.......αλλα η καρυδια υπαρχει σε πλεονασμα και βαζουν........επισεις ενα ακομα καλο στηχειο που δεν μπορουμε να μην το αναφερουμε ειναι η σκανδαλη QUATTRO .........οχι σε ολα τα μοντελα αλλα σε οσα εχουν.
Στο σημειο αυτο θα πρεπει να πουμε και δυο λογια για τα σφαιρακια που παιζουν πολυ μεγαλο ρολο και αυτα στις επιδοσεις ενος αεροβολου ανεξαρτητου ποιοτητας και τιμης
Αποφευγουμε τα μυτερα διοτι εχουν μεν διεισδυση αλλα οχι ακριβεια.....τα πλακε διοτι προοριζωνται για δεκαμετρη σκοποβολη σε χαρτι και προτιμουμε τα μπομπε.
Εδω θελει πολυ ψαξιμο το ''παντρεμα'' καννη-σφαιρακι διοτι καθε καννη εχει προτιμησεις και στο βλημα και στο υποδιαμετρημα(4.50-4.51-4.52-4.53-4.54) (5.50-5.51-5.52-5.53-5.54).
Ενα σφαιρακι που ταιριαζει στο δικο μου αεροβολο δεν ειναι σιγουρο πως θα ταιριαξει και στο δικο σου ακομα και αν εχουμε ακριβως τα ιδια οπλα!!!!
Τελειωνοντας θα πω πως πρωτα θα πρεπει να σκευτουμε τι χρηση θελουμε να κανουμε και κατοπιν να ψαχνουμε τι ειναι αυτο που θα μας καλυψει
Και εδω ισχυει το σοφο ρητο πως ''Η φτηνια τρωει τον παρα''...........δεν αγωραζουμε καθε μερα.......ουτε οι εποχες ειναι απο αυτες που επιτρεπουν λαθος επιλογες.......
Μην αποφασισετε χωρις να παρετε πληροφοριες μονο και μονο απο την διαφημηση του καθε αεροβολου και μην ρωτατε αυτους που εχουν συμφαιρον απο αυτα.......επισεις μεχρι και σημερα δεν εχω βρει πωλητη να εχει γνωσεις πανω στα αεροβολα και εχω ακουσει απιτευτες αναλυσεις απο αυτους παντελως ασχετες.......
Καλη συνεχεια.....
 
Πως καταλαβαίνουμε ποιό είναι το ιδανικό σφαιράκι για το αεροβόλο μας?πχ 4,52?
Απο το γκρουπαρισμα στο χαρτι....δεν μας απασχωλει που πανε αλλα αν πανε σε ενα σημειο ολα.......μετα ρυθμισουμε να πανε εκει που θελουμε
Αυτο γινεται οχι με 2-3 σφαιρακια αλλα απο αρκετα......αν δουμε το ενα να πηγαινει πανω..το αλλο κατω το αλλο αριστερα και το αλλο δεξια αλαζουμε σφαιρακια.
 
Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος ότι η ταχυτητα ενος αεροβολου μετριεται με σφαιρακι μεσου βαρουθς 0,5 με 0,6 (σε 4,5mm) αλλα οσο για ψεματα στις ταχυτητες ειναι οτι θα μπερδεψει μερικους αγορα... δυστυχως... και γω επεσα θυμα σε ενα benjamin..
οσο για τα diana ειχα ενα παλιο χαρισμενο και την εκανε καλα την δουλια του σε θεμα ακριβειας απλα ειχε θεμα η μπιλια στην καννης αλλα μαλον δικαιολογητε λογω ηλικίας...
για κινεζικο ειχα ενα bam 12 6 και ειχε ακριβεια σε αποσταση 15μ περιπου αλλα το πιστονι σταματησε να οπλιζει μαζι με το ελατηριο αρα πεταμα
 
Νομιζω χωρις να ειμαι σιγουρος ότι η ταχυτητα ενος αεροβολου μετριεται με σφαιρακι μεσου βαρουθς 0,5 με 0,6 (σε 4,5mm) αλλα οσο για ψεματα στις ταχυτητες ειναι οτι θα μπερδεψει μερικους αγορα... δυστυχως... και γω επεσα θυμα σε ενα benjamin..
οσο για τα diana ειχα ενα παλιο χαρισμενο και την εκανε καλα την δουλια του σε θεμα ακριβειας απλα ειχε θεμα η μπιλια στην καννης αλλα μαλον δικαιολογητε λογω ηλικίας...
για κινεζικο ειχα ενα bam 12 6 και ειχε ακριβεια σε αποσταση 15μ περιπου αλλα το πιστονι σταματησε να οπλιζει μαζι με το ελατηριο αρα πεταμα
Το βαρος ενος βληματος διαμορφωνει και την ταχυτητα αλλα και τα ποδολιβρα που βγαζει ενα ελατηριο......
Υπαρχουν αεροβολα παρα πολυ παλια αλλα δεν εχουν κανενα προβλημα σε βασικα μερη του μηχανισμου και αυτο διοτι οι κατοχοι τα δουλευαν σωστα.....δεν χαλαει ενα οπλο απο την σωστη χρηση αλλα απο λαθη και κακη συντηριση.
 
Νομίζω ξεκινάμε με το τι ακριβώς θα κάνω το αεροβόλο; και μετά έρχονται οι απαντήσεις. Π.χ. είναι μόνο για σκοποβολή ή και για βαλλιστική;
Κάποιος που θέλει επιδόσεις ισχύος και αποστάσεις, τότε θα πάρει ένα .45 PCP
Αν θέλεις απλά σκοποβολή, τότε πας σε 4,5mm αεροβόλο gas ram.
Αυτό προτείνω σε όσους με ρωτούν.
 
Νομίζω ξεκινάμε με το τι ακριβώς θα κάνω το αεροβόλο; και μετά έρχονται οι απαντήσεις. Π.χ. είναι μόνο για σκοποβολή ή και για βαλλιστική;
Κάποιος που θέλει επιδόσεις ισχύος και αποστάσεις, τότε θα πάρει ένα .45 PCP
Αν θέλεις απλά σκοποβολή, τότε πας σε 4,5mm αεροβόλο gas ram.
Αυτό προτείνω σε όσους με ρωτούν.
Σιγουρα ξεκιναμε απο την χρηση που θελουμε να κανουμε αλλα και τι χρηματικο ποσο μπορουμε να διαθεσουμε......ισως το σημαντικοτερο στις μερες μας.
Για να περναμε την ωρα μας ευχαριστα κανοντας σκοποβολη χωρις απαιτησεις υπαρχουν παρα πολλα αεροβολα στην λιστα....οσο ομως ανεβαινουν οι απαιτησεις τοσο μικραινει και η λιστα.
Αυτο το ''βαλιστικη'' και ''επιδωσεις ισχυος'' δεν το καταλαβαινω?????
Φιλε μου σημερα υπαρχουν πολυ καλα αεροβολα ελατηριου που μπορουν ανετα να κτυπουν σε πολυ μεγαλες αποστασεις...εγω πχ με το δικο μου HW 97 σε 4,5 μπορω να κτυπω 3 φορες στις 5 καλυκα στα 100μ!!! σε συνθηκες απνοιας.
Αλλη κατηγορια τα pcp και αλλες απαιτησεις...να μην ξεχναμε πως εχουν και ''προικα'' η οποια αυξανει σημαντικα το κοστος ενος τετοιου οπλου!!! εκει οι τιμες ξεφευγουν.
Επισεις επιδει τα προσιμπιεσμενα διαθετουν μεγαλυτερη δυναμη απο τα ελατηριου και gasram οι περισσοτεροι τα παιρνουν σε 5.5, 6.35, 7.62......εκτος βεβαια και απο αυτους που παιρνουν αγωνιστικα pcp και ειναι ολα σε 4.5.
Για τα αεροβολα gasram που κυκλοφορουν θα το πω για αλλη μια φορα πως το μονο που αξιζει ειναι το 90αρι της Weirhauch.......κανενα αλλο.
 
Σιγουρα ξεκιναμε απο την χρηση που θελουμε να κανουμε αλλα και τι χρηματικο ποσο μπορουμε να διαθεσουμε......ισως το σημαντικοτερο στις μερες μας.
Για να περναμε την ωρα μας ευχαριστα κανοντας σκοποβολη χωρις απαιτησεις υπαρχουν παρα πολλα αεροβολα στην λιστα....οσο ομως ανεβαινουν οι απαιτησεις τοσο μικραινει και η λιστα.
Αυτο το ''βαλιστικη'' και ''επιδωσεις ισχυος'' δεν το καταλαβαινω?????
Φιλε μου σημερα υπαρχουν πολυ καλα αεροβολα ελατηριου που μπορουν ανετα να κτυπουν σε πολυ μεγαλες αποστασεις...εγω πχ με το δικο μου HW 97 σε 4,5 μπορω να κτυπω 3 φορες στις 5 καλυκα στα 100μ!!! σε συνθηκες απνοιας.
Αλλη κατηγορια τα pcp και αλλες απαιτησεις...να μην ξεχναμε πως εχουν και ''προικα'' η οποια αυξανει σημαντικα το κοστος ενος τετοιου οπλου!!! εκει οι τιμες ξεφευγουν.
Επισεις επιδει τα προσιμπιεσμενα διαθετουν μεγαλυτερη δυναμη απο τα ελατηριου και gasram οι περισσοτεροι τα παιρνουν σε 5.5, 6.35, 7.62......εκτος βεβαια και απο αυτους που παιρνουν αγωνιστικα pcp και ειναι ολα σε 4.5.
Για τα αεροβολα gasram που κυκλοφορουν θα το πω για αλλη μια φορα πως το μονο που αξιζει ειναι το 90αρι της Weirhauch.......κανενα αλλο.
[/QUO Καλησπέρα.. Ποιά η άποψη σου για το indy της fx?
 
Απο pcp δεν εχω εμπειρια οποτε δεν μπορω να πω και πολλα πραγματα.....γενικα η FX εχει δωσει πολυ ωραια και καλα οπλα......δεν γνωριζω ομως αν ολα της τα μοντελα ηταν επιτυχημενα......ισως υπαρχουν και καποια που εχουν βγαλει προβληματα.
 
fx indy, ισως ειναι προτιμωτερο καποιο αντιστοιχο αεροβολο χωρις ενσωματωμενη τρομπα διοτι ολες οι τρομπες χειρος σιγα σιγα με τη χρηση μαζευουν υγρασια εσωτερικα που σημαινει οτι πρεπει να λυνεται να καθαριζεται και να γινεται σερβις, συν οτι προσθετει και ενα μικρο βαρος και παραπανω κοστος αγορας.
 
Θα παρω ( προς το παρων) μια Hwake 3-9X40 AO και μετα βλεπουμε..
Κανε μια εγραφη στο aerovolo.gr φορουμ(αν και εχει ερημώσει. ηταν καιρο κλειστο) και εχει οτι επιθυμεις...απο αεροβολα ελατηριου/gasram/pcp, ανασκοπήσεις απο κατοχους αυτών, καθως και οπτικα... ;)
 
Last edited:
το ξερω Ηρακλη...ευχαριστω...ειχα αυτο προτεραιότητα, αλλα κοιτουσα και το HW97k blue laminate...
Τελικα, σημερα μου εσειλε μην. το site Muntilar, οτι ξανα εχει (δεν υπηρχε πουθενα! ) διαθεσιμα, και το χτυπησα :)
 
Θα παρω ( πος το παν) μια Hwake 3-9X40 AO και μετα βλεπουμε..
Κανε μια εγραφη στο aerovolo.gr φορουμ(αν και εχει ερημώσει. ηταν καιρο κλειστο) και εχει οτι επιθυμεις...απο αεροβολα ελατηριου/gasram/pcp, ανασκοπήσεις απο κατοχους αυτών, καθως και οπτικα... ;)
Τι να το κανει το ζουμ 3χ9 με παραλλαξη ;
Αν θανπαρεις ζουμ τοτε χρησιμο θα σου ηταν να περναει το 10
Πχ 4χ12
Στις διοπτρες κατω απο 400 ευρω και πολυ συντηριτικα το ζουμ μας βοηθαει ουσιαστηκα μονο για αποστασιομετρο
Καινη μετρηση της αποστασης επιτυχανεται μονο στην διαβαθμιση 10
 
Τι να το κανει το ζουμ 3χ9 με παραλλαξη ;
Αν θανπαρεις ζουμ τοτε χρησιμο θα σου ηταν να περναει το 10
Πχ 4χ12
Στις διοπτρες κατω απο 400 ευρω και πολυ συντηριτικα το ζουμ μας βοηθαει ουσιαστηκα μονο για αποστασιομετρο
Καινη μετρηση της αποστασης επιτυχανεται μονο στην διαβαθμιση 10
Εχω μια Falcon 5-30X56ffp στο air arms S500 ...πανω απο 20Χ ζουμ, αρχιζει και θολωνει...
Εχω εμπειρία απο αεροβολα ,και διοπτρες...μια σταθερη 10Χ40 απο Καλη εταιρια, ειναι οτι καλυτερο...
Σε αεροβολα, δεν χρειαζεσαι πανω απο 10-12Χ;)
 
Last edited:
Back
Top