Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Πρόταση για αγορά οικονομικού αεροβόλου με καλή απόδοση κατά προτίμηση σε 5,5;
Η απαντηση θα δοθει οταν μας πεις τι ακριβως σε ενδιαφερει ...τι απαιτησεις εχεις......το ποσον που διαθετεις και καποιες ακομα λεπτομερειες.
Οικονομικα υπαρχουν παρα πολλα.......με καλη αποδοση ομως .................εκει αρχιζουν οι δυσκολιες.
Σιγουρα θα παιξει ρολο με το τι ενωεις ''καλη αποδοση''
 
Η απαντηση θα δοθει οταν μας πεις τι ακριβως σε ενδιαφερει ...τι απαιτησεις εχεις......το ποσον που διαθετεις και καποιες ακομα λεπτομερειες.
Οικονομικα υπαρχουν παρα πολλα.......με καλη αποδοση ομως .................εκει αρχιζουν οι δυσκολιες.
Σιγουρα θα παιξει ρολο με το τι ενωεις ''καλη αποδοση''
Σαν ένα φιλαράκι που ήθελε να παντρευτεί κ την ήθελε κ Μόνικα‼️ κ με διαμερίσματα‼️κααααατσε ρε του λέω,εμείς είμαστε κ θεοί κ μείναμε στο πρώτο, εσύ που είσαι σα γκρεμλιν τράβα μοχλό προσγείωσης....μη τα θεμε όλα θκα μας‼️
 
Τι
Σαν ένα φιλαράκι που ήθελε να παντρευτεί κ την ήθελε κ Μόνικα‼️ κ με διαμερίσματα‼️κααααατσε ρε του λέω,εμείς είμαστε κ θεοί κ μείναμε στο πρώτο, εσύ που είσαι σα γκρεμλιν τράβα μοχλό προσγείωσης....μη τα θεμε όλα θκα μας‼️
τι μοχλο ρε Τζωνυ μου!
Εσυ τον εριξες απο το c130 και δεν του εδειξες καν πως ανοιγει το αλεξιπτωτο .sarcastic.
 
Ηθελε ταρακούνημα‼️φιλαράκι καλό δεν παρεξηγείται,θρησκος κάργα...για αυτό τον έκραξα
Ηξερε τι ειναι το γκρεμλιν? αν ηξερε τον γωνατησες...

και ο Μιχαλης διαβαζει για να αποφασισει τι αεροβολο να παρει...
 
Η απαντηση θα δοθει οταν μας πεις τι ακριβως σε ενδιαφερει ...τι απαιτησεις εχεις......το ποσον που διαθετεις και καποιες ακομα λεπτομερειες.
Οικονομικα υπαρχουν παρα πολλα.......με καλη αποδοση ομως .................εκει αρχιζουν οι δυσκολιες.
Σιγουρα θα παιξει ρολο με το τι ενωεις ''καλη αποδοση

Να παίζω τον ελεύθερο χρόνο μου στην αυλή θέλω. Βολες γύρω στα 50 μέτρα max. Αλλά να έχει τη δύναμη να σπάει γυάλινο μπουκάλι. Για αυτό σκέφτομαι για 5.5
 
Ωραια ...τωρα αρχιζουμε τα ποιο σοβαρα............εκ πειρας θα σου πω πως ολοι ετσι αρχισαμε αλλα δυστιχως δεν ειχαμε σωστη ενημερωση να πραξουμε απο την αρχη το σωστο με αποτελεσμα να χασουμε χρονο και χρημα.
Τι θελω να πω....................Εαν αρχισεις απο την αρχη με κατι το οποιο δεν θα ειναι και καποιας καλιτερης ποιοτητας μπορει να σε απογοητευσει και να σε αποθαρινει απο αυτην την ''ευχαριστηση'' που θα αποζητησεις στον ελευθερο χρονο σου........σιγουρα 100% καποια στιγμη το ''γυαλινο μπουκαλι'' θα γινει ''μπουκαλακι'' και αργωτερα θα γινει ακομα ποιο μικρος ο στοχος γιατι θα θελησεις να δεις περισσοτερο τις ικανοτητε σου στην σκοποβολη.............ετσι γινεται παντα.
Αν λοιπον η ''φτηνη΄΄ σου επιλογη σου κανει τα χατηρια στο ξεκινημα να εισαι σιγουρος πως καποια στιγμη θα σε ''προδωσει'' γιατι δεν θα εχει τις δυνατοτητες και τα κριτηρια για καλιτερες και ποιο αποδοτικες βολες......εσυ θα θελεις αλλα αυτο δεν θα μπορει .......
θελω να πω σε γενικες γραμμες πως η σωστη επιλογη του πρωτου αεροβολου θα ''σημαδεψει'' την μετεπειτα πορεια σου σε αυτο το πολυ ωραιο χομπι.
Μια σωστη επιλογη δεν θα σε προδωσει ποτε και θα σε βοηθησει να προχωρησεις για μεγαλυτερες συγκινησεις και βολες σε μεγαλυτερες αποστασεις των 50μ!!!!!!
Μια σωστη επιλογη θα μπορεσει να μεταπουληθει αν δεις οτι δεν σε τραβαει το αθλημα.
Μια σωστη επιλογη αξιζει να γινει ακομα καλιτερη γιατι υπαρχει η σωστη βαση(το λεγωμενο tiunning)
Μια σωστη επιλογη δεν θελει βιασυνες......πρεπει να κατασταλαξεις μεσα σου τι ειναι αυτο που ζητας..........μην εχεις απαιτησεις απο ενα οπλο που δεν μπορει να στις δωσει.
Και ενας απαραβατος κανονας λεει...........Το φτηνο θα σου βγει ακριβωτερο!!!!!!!!!!!!!!!
 
Ωραια ...τωρα αρχιζουμε τα ποιο σοβαρα............εκ πειρας θα σου πω πως ολοι ετσι αρχισαμε αλλα δυστιχως δεν ειχαμε σωστη ενημερωση να πραξουμε απο την αρχη το σωστο με αποτελεσμα να χασουμε χρονο και χρημα.
Τι θελω να πω....................Εαν αρχισεις απο την αρχη με κατι το οποιο δεν θα ειναι και καποιας καλιτερης ποιοτητας μπορει να σε απογοητευσει και να σε αποθαρινει απο αυτην την ''ευχαριστηση'' που θα αποζητησεις στον ελευθερο χρονο σου........σιγουρα 100% καποια στιγμη το ''γυαλινο μπουκαλι'' θα γινει ''μπουκαλακι'' και αργωτερα θα γινει ακομα ποιο μικρος ο στοχος γιατι θα θελησεις να δεις περισσοτερο τις ικανοτητε σου στην σκοποβολη.............ετσι γινεται παντα.
Αν λοιπον η ''φτηνη΄΄ σου επιλογη σου κανει τα χατηρια στο ξεκινημα να εισαι σιγουρος πως καποια στιγμη θα σε ''προδωσει'' γιατι δεν θα εχει τις δυνατοτητες και τα κριτηρια για καλιτερες και ποιο αποδοτικες βολες......εσυ θα θελεις αλλα αυτο δεν θα μπορει .......
θελω να πω σε γενικες γραμμες πως η σωστη επιλογη του πρωτου αεροβολου θα ''σημαδεψει'' την μετεπειτα πορεια σου σε αυτο το πολυ ωραιο χομπι.
Μια σωστη επιλογη δεν θα σε προδωσει ποτε και θα σε βοηθησει να προχωρησεις για μεγαλυτερες συγκινησεις και βολες σε μεγαλυτερες αποστασεις των 50μ!!!!!!
Μια σωστη επιλογη θα μπορεσει να μεταπουληθει αν δεις οτι δεν σε τραβαει το αθλημα.
Μια σωστη επιλογη αξιζει να γινει ακομα καλιτερη γιατι υπαρχει η σωστη βαση(το λεγωμενο tiunning)
Μια σωστη επιλογη δεν θελει βιασυνες......πρεπει να κατασταλαξεις μεσα σου τι ειναι αυτο που ζητας..........μην εχεις απαιτησεις απο ενα οπλο που δεν μπορει να στις δωσει.
Και ενας απαραβατος κανονας λεει...........Το φτηνο θα σου βγει ακριβωτερο!!!!!!!!!!!!!!!
μπραβω ρε ηρακληηηη ετσι πεστα να μαθενουμε ολημαςςς .my man. ΥΓ για πεσμου μια γνωμη για πιστωλη αεροβωλο με μολιβια 4,5 χιλιοστα οχι ατσαλινα μπιλακια,,απο 70 εως 100 και κατι ευρουλακια ετσι για να πεζω με δαυτωωω;)
 
μπραβω ρε ηρακληηηη ετσι πεστα να μαθενουμε ολημαςςς .my man. ΥΓ για πεσμου μια γνωμη για πιστωλη αεροβωλο με μολιβια 4,5 χιλιοστα οχι ατσαλινα μπιλακια,,απο 70 εως 100 και κατι ευρουλακια ετσι για να πεζω με δαυτωωω;)
Σακη τα ιδια ισχυουν και για σενα...δεν υπαρχει καλο πιστολακι και φτηνο.......θα κανεις λιγο υπομονη και οικονομια και θα πας σε ενα πιστολι αεροβολο μιας και εξω.....ουτε φιαλακια ουτε διαροες και προπαντως ποιοτητα !!!!!!!!!!.το ονομα του..................HW 45!!!!!!!!
 
Επιτρέψτε μου να προτείνω και το φθηνότερο HW40 ως τρομερά αξιόπιστο και ακριβές και με μεγάλη ευχρηστία. Είναι λίγο ακριβότερο από το ζητούμενο αλλά είναι αληθινό πιστόλι που είναι τόσο εύστοχο όσο ο χειριστής του. Απολαυστικό για "παιχνίδι" αλλά και για σκοποβολή. Λειτουργεί με συμπίεση αέρα κατά την όπλιση κι όχι με ελατήριο. Κλώτσημα πρακτικά μηδέν.
 
Καλημέρα ομάδα. Σκέφτομαι την αγορά ενός οικονομικου αλλά συνάμα σχετικά δυνατού και ευθυβολου αεροβολου ώστε να παίζω στον ελεύθερο μου χρόνο για βολές στα 50-60+ μέτρα για γκρουπακια μεγέθους βερυκοκου ας πούμε με την βοήθεια οπτικού εννοείται. Το ταπεινό μου dianaki 28 που έχω από την εφηβεία όσο και να το προσπάθησα δεν ικανοποιεί για μετά τα 35-40 μέτρα. Έτσι προσανατολιζομαι για το cometa fusion 5.5. Τι λέτε είναι σωστη επιλογη?Screenshot_20220908-114013.png
 
Καλημέρα ομάδα. Σκέφτομαι την αγορά ενός οικονομικου αλλά συνάμα σχετικά δυνατού και ευθυβολου αεροβολου ώστε να παίζω στον ελεύθερο μου χρόνο για βολές στα 50-60+ μέτρα για γκρουπακια μεγέθους βερυκοκου ας πούμε με την βοήθεια οπτικού εννοείται. Το ταπεινό μου dianaki 28 που έχω από την εφηβεία όσο και να το προσπάθησα δεν ικανοποιεί για μετά τα 35-40 μέτρα. Έτσι προσανατολιζομαι για το cometa fusion 5.5. Τι λέτε είναι σωστη επιλογη?View attachment 55186
Ναι......ενα πολυ ωραιο αεροβολο και τιμιο...οτι καλιτερο στην φτηνη κατηγορια.
Αξιζει και θα σου δωσει περισσοτερα αν του κανεις και μια αναβαθμιση εωτερικα.
Θα στο προτεινα ομως στο 4.5 γιατι δεν εχει αυτες τις δυναμεις που χρειαζεται ενα 5,5 βλημα για αξιοπρεπει βληματοτροχια.
Οσο για τις ταχυτητες που αναφερουν στα διαφημηστικα δεν υπαρχουν.....ειναι πολυ λιγοτερες.
 
Καλημέρα ομάδα. Σκέφτομαι την αγορά ενός οικονομικου αλλά συνάμα σχετικά δυνατού και ευθυβολου αεροβολου ώστε να παίζω στον ελεύθερο μου χρόνο για βολές στα 50-60+ μέτρα για γκρουπακια μεγέθους βερυκοκου ας πούμε με την βοήθεια οπτικού εννοείται. Το ταπεινό μου dianaki 28 που έχω από την εφηβεία όσο και να το προσπάθησα δεν ικανοποιεί για μετά τα 35-40 μέτρα. Έτσι προσανατολιζομαι για το cometa fusion 5.5. Τι λέτε είναι σωστη επιλογη?View attachment 55186
Κώστα 4,5μμ και βολιδες JSB 10.34gr/4.52mm. To fusion ειναι ιδιο αλλα με σκοπευτικα.
 
Ευχαριστώ πολύ Ηρακλή. Μέχρι τα πόσα μέτρα έχει αξιοπρεπή ευθυβολια σε 4.5 το συγκεκριμένο γνωρίζουμε??
Αυτο δεν μπορω να στο πω αλλα σιγουρα με τα σφαιρακια που θα ταιριαξουν στην κανη του ειναι πολυ καλη.
Αυτα βεβαια προυποθετουν να το εχεις μαθει το οπλο και να εχεις κανει εκατονταδες βολες για να στρωσει......μην ζητας κατι το οποιο θα μπορει το οπλο αλλα δεν θα μπορεις εσυ....θελει δουλεια για να φτασεις στο σημειο να εχεις απαιτησεις ακριβειας σε βολες με αεροβολο.
 
Κώστα 4,5μμ και βολιδες JSB 10.34gr/4.52mm. To fusion ειναι ιδιο αλλα με σκοπευτικα.
Καλο αλλα βαρυ βλημα για το συγκεκριμενο αεροβολο.......ποιο πολυ απευθηνεται σε δυνατοτερα ελατηρια.........απο 7,9 εως 8,65 ειναι οτι πρεπει για την δυναμη του.
 
Καλο αλλα βαρυ βλημα για το συγκεκριμενο αεροβολο.......ποιο πολυ απευθηνεται σε δυνατοτερα ελατηρια.........απο 7,9 εως 8,65 ειναι οτι πρεπει για την δυναμη του.
Ηρακλή χρησιμοποιώ και τα 8,44gr, με καλά αποτελέσματα, αλλά το βαρύτερο το παει λίγο καλύτερα. Τουλάχιστον στο δικό μου. Γενικά όμως είναι καλόβολο οπλάκι. Θέλει όμως ένα λύσιμο και μια καλή (εννοώ σωστή) λίπανση, το λιγότερο. Εγώ του έκανα και κάποιες λειάνσεις, μη φανταστείς κανά τρελό τιουνιγκ, γαργαλησα και λίγο τη σκανδάλη (ελάχιστα μη βαρέσεις), αλλά έγινε αρκετά καλό. Παραπάνω δεν μπορούσα, αλλά αν το περιποιηθεί ένας καλός βελτιωτής θα γίνει πολύ αστέρι.
Η σκανδάλη του είναι παραπάνω απο ανεκτή. Είναι οπως ειπες οτι καλιτερο στην φτηνη κατηγορια.
Το airgunshop εχει και ανταλλακτικά.
 
Back
Top