Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Διαστάσεις βολίδων 4.5μμ (.177).

1. Air Arms 0.547 4.51mm (ίδιες με τις JSB Exact 8.44gr. 4.51mm}. (Κατασκευασμένες τουλάχιστον πριν από 20 χρόνια).
Μήκος: 6.20mm
Κεφάλι: 4.46 4.47 4.47 4.46 4.47 Μ.Ο.: 4.466mm
Φούστα: 4.61 4.57 4.64 4.61 4.62 Μ.Ο.: 4.61mm

2. JSB Exact Heavy 10.43gr. 4.52mm (συγχρονες).
Μήκος: 6.32mm
Κεφάλι: 4.48 4.49 4.48 4.48 4.48 Μ.Ο.: 4.482mm
Φούστα: 4.64 4.62 4.63 4.61 4.62 Μ.Ο.: 4.624mm

3. JSB Exact Monster Redesigned 13.43gr. 4.52mm (σύγχρονες).
Μήκος: 6.43mm
Κεφάλι: 4.50 4.50 4.50 4.50 4.50 4.51 Μ.Ο.: 4.502mm
Φούστα: 4.78 4.78 4.75 4.75 4.75 4.75 Μ.Ο.: 4.762

Οι μετρήσεις αφορούν δείγματα 5 βολίδων και έγιναν με ηλεκτρονικό παχύμετρο (όχι μικρόμετρο).
 
Επειδή είμαι λίγο μπλεγμένος θα ήθελα τη γνώμη σας και για το WHHW 95
Δουλεύει σε 5,5 ή μόνο σε 4,5
Με ολα δουλευει. Γιατι μπλεχτηκες? Το καθε διαμετρημα εχει τα χαρακτηριστικά του. Εμενα προσωπικα μου αρεσει το 4,5 γιατι εχει πιο ευθεια τροχια, ειναι φθηνοτερο, το βρίσκεις πιο ευκολα στα μαγαζια. Βεβαια μιλαμε για ελατηριου με ταχυτητες νορμαλ. Οχι κατι 400+μ/sec. Tο HW95 δουλευει αψογα και με τα δυο.
 
Επειδή είμαι λίγο μπλεγμένος θα ήθελα τη γνώμη σας και για το WHHW 95
Δουλεύει σε 5,5 ή μόνο σε 4,5
Σέ 4.5 . Έχω το 30 S 4.5 το 77 4.5 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, και το 95αρι που θα πάρω τον Αύγουστο για να συμπληρώσω τή συλλογή μου σέ 4.5 θα το πάρω
 
Επειδή είμαι λίγο μπλεγμένος θα ήθελα τη γνώμη σας και για το WHHW 95
Δουλεύει σε 5,5 ή μόνο σε 4,5
Το 95αρι μαμα ειναι καλιτερο σε 4,5............το 5,5 θελει δυναμεις για να δουλεψει σωστα.
Σε 5,5 εχει μεγαλη καμπυλοτροχια......
Τωρα αν κανεις ενα tiuning σωστο τοτε και σε 5,5 ειναι πολυ καλο!!!
 
Ποιο οπλο δεν κάνει καμπύλοτροχια σε 5,5
Φαντάζομαι το 80 και το 90
Αν είναι κάποιο από αυτά ποιο έχει τους λιγότερους κραδασμούς για να επιτυγχάνεται μεγαλύτερη ακρίβεια .
Ολα κανουν καμπυλοτροχια αναλογα το βαρος του βληματος και της αποστασης του στοχου, τα πιο δυνατα οπως το 80αρι και το 90αρι λογω δυναμης ειναι μικροτερη.
Το 90αρι λογω ελλειψης ελατηριου και οδηγου εχει διαφορετικο κραδασμο.
 
Last edited:
Ποιο οπλο δεν κάνει καμπύλοτροχια σε 5,5
Φαντάζομαι το 80 και το 90
Αν είναι κάποιο από αυτά ποιο έχει τους λιγότερους κραδασμούς για να επιτυγχάνεται μεγαλύτερη ακρίβεια .
Δεν γινεται να εχουμε δυναμη χωρις τρανταγμα σε ελατηρια.........μπορει βεβαια με την καταλληλη εργασια εσωτερικα να κανουμε θαυματα!!!!!
Ενα παραδειγμα ειναι πως ριχνουμε βολες και επανω στην κανη(μπλοκ)τοποθετουμε ενα βληματακι......οταν λοιπον πατησουμε την σκανδαλη θα φυγει μονο το βλημα που ειναι μεσα στην κανη και οχι αυτο που ειναι επανω!!!!!
Αυτο βεβαια δεν γινεται απο αδαης......πρεπει να γνωριζεις που και πως θα βαλεις το χερι σου και την μαστορια σου..........και για να μην παρεξηγηθω εγω δεν ανακατευωμαι με τετοια ασχετα αν γνωριζω.
 
Παιδιά μου μπήκε στο κεφάλι να πάρω ένα αεροβόλο ελατηρίου 0,22 είμαι ανάμεσα από wh 80 και το wh 95 έτσι για να θυμηθώ λίγο τα παιδικά μου χρόνια
Ποιο είναι ποιο δυνατό από τα δύο ;
Το θέλω και για κυνήγι επιβλαβών
Να διευκρινιστεί ότι δεν είναι για Ελλάδα αλά για Αμερική εδώ επιτρέπεται
Τι μου προτείνετε;
Να πω ότι έχω δύο pcp ένα από αυτά fx impact m3 και δεν περιμένω κάτι αντίστοιχο αλά θέλω να δωκημασω και κάτι ποιο παραδοσιακο
Έχει δύναμη πχ να κατεβάσει μια κουρούνα από τα 70μτ
 
Παιδιά μου μπήκε στο κεφάλι να πάρω ένα αεροβόλο ελατηρίου 0,22 είμαι ανάμεσα από wh 80 και το wh 95 έτσι για να θυμηθώ λίγο τα παιδικά μου χρόνια
Ποιο είναι ποιο δυνατό από τα δύο ;
Το θέλω και για κυνήγι επιβλαβών
Να διευκρινιστεί ότι δεν είναι για Ελλάδα αλά για Αμερική εδώ επιτρέπεται
Τι μου προτείνετε;
Να πω ότι έχω δύο pcp ένα από αυτά fx impact m3 και δεν περιμένω κάτι αντίστοιχο αλά θέλω να δωκημασω και κάτι ποιο παραδοσιακο
Έχει δύναμη πχ να κατεβάσει μια κουρούνα από τα 70μτ
Τό HW 80 είναι πιο δυνατό και πιο "κυνηγετικό"
 
Παιδιά μου μπήκε στο κεφάλι να πάρω ένα αεροβόλο ελατηρίου 0,22 είμαι ανάμεσα από wh 80 και το wh 95 έτσι για να θυμηθώ λίγο τα παιδικά μου χρόνια
Ποιο είναι ποιο δυνατό από τα δύο ;
Το θέλω και για κυνήγι επιβλαβών
Να διευκρινιστεί ότι δεν είναι για Ελλάδα αλά για Αμερική εδώ επιτρέπεται
Τι μου προτείνετε;
Να πω ότι έχω δύο pcp ένα από αυτά fx impact m3 και δεν περιμένω κάτι αντίστοιχο αλά θέλω να δωκημασω και κάτι ποιο παραδοσιακο
Έχει δύναμη πχ να κατεβάσει μια κουρούνα από τα 70μτ
Tο 95αρι το βγαζουμε απο το παιχνιδι.......το 80αρι ειναι μεσα αλλα για να παρεις τα βελτιστα πρεπει να γινουν καποια πραγματα(tiuning)
Eπισεις αλλος ενας παιχτης δυνατος και με περισσοτερα προσοντα ειναι το 90αρι gasram....το τελευταιο σκαλι πριν απο τα pcp.
 
Back
Top