Ομοιώματα και φυσητοί κράχτες

Ανοίγω αυτό το θέμα με σκοπό να προβληθούν οι σκέψεις, ελπίδες, απόψεις για ένα αντικείμενο το οποίο ειδικά για τους κυνηγούς του βάλτου είναι πλέον πρωταρχικός αυτοσκοπός. Έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία να απαγορεύομαι οτιδήποτε μπορεί να προσελκύσει το θήραμα-ειδικότερα την πάπια και την χήνα- σε κανονική απόσταση ώστε να μπορεί να βληθεί. Αντίθετα θεωρούμε καλύτερο το να τον πυροβολούμαι οριακά με τα γνωστά αποτελέσματα (τραυματισμούς-απώλειες). Από την λιγοστή εμπειρία που έχω αποκτήσει από τα κυνήγια που διενεργώ στο εξωτερικό, εκεί σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιείς ομοιώματα και φυσητούς κράχτες κατά την διάρκεια του κυνηγιού ώστε τα αποτελέσματα να είναι ικανοποιητικά και να μην υπάρχουν άσκοποι τραυματισμοί. Μπορεί κάποιοι να βιαστούν να με χαρακτηρίσουν αντικανονικό αλλά ειλικρινά πρέπει επιτέλους να ανοίξει αυτός ο διάλογος και να απαιτηθεί επιτέλους η ελεύθερη διενέργεια κυνηγίου υδροβίων ( πρωτίστως ) με ομοιώματα και φυσητούς κράχτες. Φίλος με μεγάλη εμπειρία στα κυνηγετικά πεπραγμένα και κοντά στα κέντρα αποφάσεων (αλλά από άλλο μετερίζι ) μου έλεγε ότι ποτέ δεν ετέθη αυτό το θέμα από την ηγεσία μας σε ανώτερο επίπεδο, πόσο μάλλον από την στιγμή που μας υποχρέωσαν να κυνηγούμε μα ατσάλινα σκάγια στους βάλτους. Υπήρχαν αυτιά πρόθημα να ακούσουν, σύμφωνα με τα λεγόμενά του, αλλά πότε δεν υπεβλήθη παρόμοιο αίτημα. Το μόνο που απασχολούσε το σύστημα ήταν οι ημέρες της πέρδικας του λαγού και του αγριόχοιρου.!!!!!
 
Θεωρω πως ο σκοπος που βαλεις προς ενα θηραμα ειναι να το πληξεις θανασιμα χωρις να το υποβαλλεις σε επωδυνο θανατο.
Ομοιωματα και φυσητοι κραχτες οπως αναφερεις μπορουν να προσελκυσουν το θηραμα στο δραστικο βεληνεκες ενος οπλου και να επιφερουν το επιθυμητο αποτελεσμα χωρις να εχουμε τραυματισμους που θα προκαλεσουν θανατο σε μη επιθυμητή στιγμη, υποβαλλοντας το θηραμα σε καταστασεις που αποκλεινουν του πρωταρχικου σκοπου μας...
Μιας και τα ατσαλινα που μας υποχρεωσαν βαση νομου να χρησιμοποιουμε λοιπον, δεν εχουν την βλητικη αποδοση των μολυβδινων σκαγιων δημιουργωντας ανεπιθύμητα αποτελεσματα, τασσομαι υπερ.
Μακαρι να ακουστουν σαν θετικα επιχειρηματα πριν βιαστουν να με παρεξηγησουν...
Η ταση δηλαδη, με λιγα λογια, που εχω να ειμαι υπερ του θεματος, προκυπτει απο την αδυναμια καταβολης των θηραματων με θανασιμα αποτελεσματα σε αποστασεις που ηταν αποτελεσματικα τα μολυβδινα.
 
Last edited:
Πολλά συγχαρητήρια Δημήτρη για το θέμα που ξεκίνησες. Πραγματικά ένα θέμα ταμπού. Είμαι και γω πεπεισμένος ότι ουδείς εκ των κυνηγοπατέρων έχει θίξει ποτέ αυτό το θέμα, όχι για κάποιον άλλον λόγο, από την αδιαφορία και μόνο για το κυνήγι των υδροβίων. Όπως είπες και συ το κυνήγι των υδροβίων δεν έχει αναπτύξει την βιομηχανία που έχουν αναπτύξει άλλα κυνήγια στην χώρα μας, με αποτέλεσμα να μην τυγχάνει της δέουσας προσοχής.

Εγώ θα πρότεινα πέραν τον φιλολογικών συζητήσεων για το ζήτημα, να αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ιδέες ώστε να προβληθεί το θέμα εκεί που πρέπει. Πως θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάτι τέτοιο; Μήπως η πιο δραστήρια ομοσπονδία η ΚΟΜΑΘ θα μπορούσε να βοηθήσει; Μήπως αν απευθυνθούμε στην FACE ;

Πολύ θα ήθελα να μάθω και την γνώμη του δραστηριοποιημένου συλλόγου Ωρίωνα για το θέμα.
 
βρε Γιωργη εσας τι σας νοιαζουν οι φιντες .... αφου μεχρι τα 65 μετρα τα "εχετε" τα παπια .... μετα θα ειναι ευκολα κ θα το πεταξετε το UFO .sarcastic.
 
βρε Γιωργη εσας τι σας νοιαζουν οι φιντες .... αφου μεχρι τα 65 μετρα τα "εχετε" τα παπια .... μετα θα ειναι ευκολα κ θα το πεταξετε το UFO .sarcastic.


Αμάν βρε Αποστόλη πια!!!!!!!! Όταν σου μπει κάτι στο μυαλό δεν το γυρνάς με τίποτα αδερφάκι μου!!!!!!!!!.hit..shoot.
 
Ημουν σχεδον βεβαιος οτι δεν εχει γινει καμια επισημη ανφορα κ διεκδικηση επι του θεματος κ πειστικα αλλα κ απελπιστικα εντελως οταν σ επισημη ερωτηση σε δημοσιο εντυπο απεναντι στην ΚΣΕ για το εν λογω θεμα πηρα απαντηση ασχετη με την ερωτηση...
Το κυνηγι των υδροβιων στην Ελλαδα ειναι απαγορευμενος καρπος, δεν νοιαζονται να διεκδικησουν να ανοιξει το κυνηγι στους χιλιους δυο απαγορευμενους υδροβιοτοπους... Μονο μεσα απο την παρανομια ή την τυχη να πετυχεις καποια σπανια αλλαγη του καιρου μπορεις να ευχαριστηθεις αυτο το κυνηγι...
Ειμαι επισης απολυτως βεβαιος οτι η ευρωπαικη κυνηγτεικη οικογενεια δεν γνωριζει καν οτι δεν επιτρεπεται το κυνηγι με φιντες στην Ελλαδα κατι το οποιο φανηκε κ σε μια ευρωπαικη θετικη εκδικαση υποθεσης σχετικα με τη νομιμοτητα της χρησης ζωντανων καρτχων στις μεσογειακες χωρες (μαζι κ η Ελλαδα)...
Υπαρχουν περιοχες που τα ομοιωματα ειναι περιττα... εκει δεν χρειαζονται κ ατσαλινα... στους υδροβιοτοπους ομως ειναι επιβεβλημενα...
Δεν μπορω να φανταστω ποσα λιγοετρα τραυματσιμενα θα υπαρχουν αν επιτραπουν τα ομοιωματα... Θα πρεπει να εισαι λιγο ανεγκεφαλος να καις τα παπια στα ορια και να μην τουφεκας 5-10 καλα πουλια μεσα στα πολυ καλα ορια αποδοσης οπλου κ πυρομαχικων...
Τι θα μπορουσε να γινει???? Επιστολες στην ΚΣΕ, επιστολες σε αρμοδιο ευρωπαικο φορεα... Δεν ξερω... Περιμενα τουλαχιστο οτι η δραστηρια ΚΟΜΑΘ με τοσο μεγαλο μεριδιο υδροβιοτωπων θα ειχε κανει καποιες ενεργειες ηδη...
 
Ημουν σχεδον βεβαιος οτι δεν εχει γινει καμια επισημη ανφορα κ διεκδικηση επι του θεματος κ πειστικα αλλα κ απελπιστικα εντελως οταν σ επισημη ερωτηση σε δημοσιο εντυπο απεναντι στην ΚΣΕ για το εν λογω θεμα πηρα απαντηση ασχετη με την ερωτηση...

Την ερώτηση σου την θυμάμαι και έγινα έξαλλος όταν διάβασα την απάντηση. Ήταν τότε που διαφήμιζε το Hunter Passion ότι θα φιλοξενεί τον Παπαδόδημα και θα δίνει απαντήσεις σε ερωτήσεις αναγνωστών. Η απάντηση του ήταν μια κλασική απάντηση πολιτικού που υπεκφεύγει σε τηλεοπτικό παράθυρο. Η ερώτηση ήταν εξαιρετικά διατυπωμένη από έναν μορφωμένο και έξυπνο άνθρωπο, όπως είσαι εσύ και η απάντηση ήταν σαν να απευθύνεται σε ιθαγενείς ή καλύτερα σε ψηφοφόρους.
 
Αν διαβάσεις λίγο τους νόμους για τα ομοιώματα και τους κράχτες παγκοσμίως, σε πιάνει μια μελαγχολία. Αυτό που μου έκανε εντύπωση και δεν το ήξερα είναι η απαγόρευση του κυνηγιού σε "ταϊσμένες" εκτάσεις για τις πρώτες 10 μέρες από την ημερομηνία του "ταΐσματος". Μάλιστα σε κάποιες πολιτείες της Αμερικής, η διατύπωση του νόμου είναι καθησυχαστικά γραμμένη ώστε να πληροφορεί τους κυνηγούς πως δεν έχει σημασία αν η τροφή τελειώσει ή διασκορπιστεί, το θήραμα θα συνεχίζει να πηγαίνει στην "ταϊσμένη" περιοχή και μετά τις πρώτες 10 ημέρες λόγω συνήθειας ... .fff..fff..fff.
 
Ημουν σχεδον βεβαιος οτι δεν εχει γινει καμια επισημη ανφορα κ διεκδικηση επι του θεματος κ πειστικα αλλα κ απελπιστικα εντελως οταν σ επισημη ερωτηση σε δημοσιο εντυπο απεναντι στην ΚΣΕ για το εν λογω θεμα πηρα απαντηση ασχετη με την ερωτηση...
Το κυνηγι των υδροβιων στην Ελλαδα ειναι απαγορευμενος καρπος, δεν νοιαζονται να διεκδικησουν να ανοιξει το κυνηγι στους χιλιους δυο απαγορευμενους υδροβιοτοπους... Μονο μεσα απο την παρανομια ή την τυχη να πετυχεις καποια σπανια αλλαγη του καιρου μπορεις να ευχαριστηθεις αυτο το κυνηγι...
Ειμαι επισης απολυτως βεβαιος οτι η ευρωπαικη κυνηγτεικη οικογενεια δεν γνωριζει καν οτι δεν επιτρεπεται το κυνηγι με φιντες στην Ελλαδα κατι το οποιο φανηκε κ σε μια ευρωπαικη θετικη εκδικαση υποθεσης σχετικα με τη νομιμοτητα της χρησης ζωντανων καρτχων στις μεσογειακες χωρες (μαζι κ η Ελλαδα)...
Υπαρχουν περιοχες που τα ομοιωματα ειναι περιττα... εκει δεν χρειαζονται κ ατσαλινα... στους υδροβιοτοπους ομως ειναι επιβεβλημενα...
Δεν μπορω να φανταστω ποσα λιγοετρα τραυματσιμενα θα υπαρχουν αν επιτραπουν τα ομοιωματα... Θα πρεπει να εισαι λιγο ανεγκεφαλος να καις τα παπια στα ορια και να μην τουφεκας 5-10 καλα πουλια μεσα στα πολυ καλα ορια αποδοσης οπλου κ πυρομαχικων...
Τι θα μπορουσε να γινει???? Επιστολες στην ΚΣΕ, επιστολες σε αρμοδιο ευρωπαικο φορεα... Δεν ξερω... Περιμενα τουλαχιστο οτι η δραστηρια ΚΟΜΑΘ με τοσο μεγαλο μεριδιο υδροβιοτωπων θα ειχε κανει καποιες ενεργειες ηδη...

Θα σου πω το εξης: Σκεψου ποιοι θα χασουν εαν επιτραπουν τα ομοιωματα. Απο κατασκευαστες σουπερ φυσιγγιων, εως οικολογους, ολοι εχουν ενα καλο λογο να μεινει η κατασταση ως εχει.
 
Θα σου πω το εξης: Σκεψου ποιοι θα χασουν εαν επιτραπουν τα ομοιωματα. Απο κατασκευαστες σουπερ φυσιγγιων, εως οικολογους, ολοι εχουν ενα καλο λογο να μεινει η κατασταση ως εχει.

Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Η ιστορία δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο στις χώρες που επιτρέπονται τα ομοιώματα, αντίθετα οι κατασκευαστές φυσιγγίων στο εξωτερικό ποτέ δεν σταμάτησαν να εξελίσσουν την ποιότητα των φυσιγγίων τους, το αντίθετο μάλιστα. Για μένα είναι πραγματικά θέμα αδιαφορίας. Το ομοίωμα δεν είναι κάτι μαγικό, υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να το κάνουν άχρηστο ή ακόμα και αποτρεπτικό για την προσέλκυση.

Από οικολογικής άποψης θα μπορούσα να σου κατηγορήσω και το μπίπερ στην μπεκάτσα. Πως γίνεται να νομιμοποιείται ηθικά το μπιπερ και να κατηγορείται το ομοίωμα; Αν είσαι λεβέντης και μάγκας κυνηγός, βγάλε το μπίπερ από τον σκύλο και βγες να κυνηγήσεις την μπεκάτσα. Αν δεν βλέπεις τον σκύλο σου, πρόβλημα σου, βλέπεις όμως ότι η μπεκάτσα σέρνει από πίσω της μια τεράστια βιομηχανία που ξεκινάει με το πρόθεμα μπεκατσό....! ;)
 
Οικολογικα εννοω οτι ο επαγγελματιας αντικυνηγος, δεν θελει να εχει ο κυνηγος δυνατοτητα αναγνωρισης του θηραματος τοσο αμεση. Θα χασει το επιχειρημα του, οτι οι κυνηγοι πυροβολουν χωρις να ξερουν τι πυροβολουν
 
Οικολογικα εννοω οτι ο επαγγελματιας αντικυνηγος, δεν θελει να εχει ο κυνηγος δυνατοτητα αναγνωρισης του θηραματος τοσο αμεση. Θα χασει το επιχειρημα του, οτι οι κυνηγοι πυροβολουν χωρις να ξερουν τι πυροβολουν

Το πήγες πολύ μακριά και αυτό απαιτεί εξυπνάδα. ;)
 
Εγω πιστεύω πως δεν υπάρχει θετική απάντηση απο τις αρμόδιες αρχές γιατί νομίζουν-φοβούνται οτι θα είναι πιο "εύκολο" μετά το κυνήγι, θα υπάρχουν περισσότερα θηράματα και μετά θα ξεκινήσουν αντιδράσεις απο τους άλλους κυνηγούς άλλων ειδών..Κράχτη στην τσίχλα, φίντα στην φάσσα, ραβδωτά στο γουρούνι και άλλα χίλιαδυο παραμύθια..Κάτι που φυσικά πιστεύω πως δεν θα ισχύσει..Επίσης είμαστε μια χώρα με εν λόγω πολύ λιγότερα θηράματα σε σχέση με άλλες χώρες..
 
Εγω πιστεύω πως δεν υπάρχει θετική απάντηση απο τις αρμόδιες αρχές γιατί νομίζουν-φοβούνται οτι θα είναι πιο "εύκολο" μετά το κυνήγι, θα υπάρχουν περισσότερα θηράματα και μετά θα ξεκινήσουν αντιδράσεις απο τους άλλους κυνηγούς άλλων ειδών..Κράχτη στην τσίχλα, φίντα στην φάσσα, ραβδωτά στο γουρούνι και άλλα χίλιαδυο παραμύθια..Κάτι που φυσικά πιστεύω πως δεν θα ισχύσει..Επίσης είμαστε μια χώρα με εν λόγω πολύ λιγότερα θηράματα σε σχέση με άλλες χώρες..

Όχι Γεράσιμε, δεν είναι καθόλου παραμύθια.
Η φίντα στην φάσα θα έπρεπε να επιβάλλεται από την στιγμή που είναι θήραμα no limit. Δηλαδή η φίντα στην φάσσα γιατί δεν επιτρέπεται, μήπως και εκλείψουν οι φάσσες, που σε όλη την Ευρώπη αντιμετωπίζονται σαν επιβλαβή; Το ραβδωτό στο γουρούνι επίσης. Ο φυσητός κράχτης στην τσίχλα να επιτραπεί, αν είσαι μάγκας και μπορείς να φωνάξεις την τσίχλα με το στόμα, να έχεις το δικαίωμα να το κάνεις. Είναι και αυτό ένα χαρακτηριστικό επιδεξιότητας όπως είναι το να ξέρεις να σημαδεύεις καλύτερα από κάποιον άλλον.
Τα ηλεκτρονικά μέσα συμφωνώ να μην επιτρέπονται, εκτός από τις κατηγορίες των επιβλαβών.
Πριν από 2 εβδομάδες το 85 % περίπου του Ελληνικού λαού ψήφισε ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
Δεν σε ενοχλεί το γεγονός ότι σε αντιμετωπίζουν ευθέως ως ΜΑΛΑΚΑ όταν σου λένε ότι από την Ε.Ε θα υιοθετείς μόνο τα αρνητικά και τα κακώς κείμενα;
 
Δεν σε ενοχλεί το γεγονός ότι σε αντιμετωπίζουν ευθέως ως ΜΑΛΑΚΑ όταν σου λένε ότι από την Ε.Ε θα υιοθετείς μόνο τα αρνητικά και τα κακώς κείμενα;

Σαφώς αλλά εμείς σαν απλοί πολίτες και απλοί κυνηγοί δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ..
 
Σαφώς αλλά εμείς σαν απλοί πολίτες και απλοί κυνηγοί δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ..

Αυτό είναι το λάθος της πλειοψηφίας σε όλα τα θέματα, δεν μπορείς να φανταστείς πόση δύναμη έχουμε στα χέρια μας, όλοι εμείς οι ... απλοί.
Χωρίς εμάς γρανάζι δεν γυρνά....;)
 
Αυτό είναι το λάθος της πλειοψηφίας σε όλα τα θέματα, δεν μπορείς να φανταστείς πόση δύναμη έχουμε στα χέρια μας, όλοι εμείς οι ... απλοί.
Χωρίς εμάς γρανάζι δεν γυρνά....;)

Για πες ρε συ Γιώργο μου τι πρέπει να κάνουμε?
 
Αν δεις το πρώτο μου post, αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και ζητάω ιδέες από όλους. Ένα πρώτο βήμα θα ήταν μια γραπτή όχληση σε κάποιες ομοσπονδίες π.χ. ΚΟΜΑΘ.
Μετά με την συνδρομή ενός νομικού μπορείς να προχωρήσεις σε περαιτέρω διεκδικήσεις. Ένας σύλλογος θα βοηθούσε πολύ.
 
Το πήγες πολύ μακριά και αυτό απαιτεί εξυπνάδα. ;)

Kαλα, προσωπικα δεν εχω τοση μη νομιζεις o_O Οσο για τους "φιλους" μας τους αντι, προκειμενου να μασησουν 5 δεκαρες παραπανω, ειμαι σιγουρος οτι θα το χουν σκεφτει και αυτο.
 
Back
Top