Οι νόμοι και οι συνήθειες των κυνηγών του εξωτερικού

Πολλοί έχουν εμπειρίες από κυνηγι στο εξωτερικό. Υπάρχουν πολλα ενδιαφέρον πραγματα να συζητήσουμε σχετικά με την διαδικασία απόκτησης άδειας τον τρόπο που κυνηγανε πχ στην ρωσσια νομίζω κυνηγανε μπεκάτσα στο καρτέρι. Μου έκανε ενδιαφέρον η συζητηση στο κανάλι της κυνηγεσιας με εναν κυνηγο Σουηδό που μιλαει για το κυνηγι στην Σουηδία. Λέει ότι όταν περναει ένας πεζος η ένα αυτοκίνητο αδειαζουνε το όπλο μέχρι να απομακρυνθεί αρκετά μέτρα άσχετα με το αν περναει το θήραμα εκείνη την στιγμή . Επίσης στην εκπαίδευση για απόκτηση άδειας πρέπει όταν περνας ένα φράχτη πρεπει να έχεις το όπλο άδειο. Επίσης βαζουνε πινακιδες σε σημεία εισόδου για να μην περναει κόσμος από εκεί επειδή οι Σουηδοί περπατανε συχνά στην φυση. Επίσης τον λαγό τον κυνηγανε με ένα σκυλο και όταν σηκωθεί ο λαγός δεν τον τουφεκανε τον κυνηγάει ο σκυλος 20-30 λεπτά και μετα τον τουφεκανε. Ακουστε την εκπομπή αξιζει.
 
.....Επίσης στην εκπαίδευση για απόκτηση άδειας πρέπει όταν περνας ένα φράχτη πρεπει να έχεις το όπλο άδειο....
Αυτό ισχύει και στην Ελλάδα, περνάς φραχτη, το όπλο είναι άδειο και σπασμένο (δίκαννο, σουπερ ποζε κλπ)
 
Ισχυει κ στην Ελλάδα, αλλα δεν γίνεται από όλους.....
Και ουτε γίνεται καμία εκπαίδευση πανω σε αυτό......
Άσχετα που κάποιες ερωτήσεις του ερωτηματολογιου αφορουν κ κανόνες ασφάλειας...

Εμένα αυτό που μου έκανε εντυπωση είναι που όταν σκυβουν για να παρουν το θήραμα από το στόμα του σκυλου το όπλο παντα είναι ανοιχτό, κ έχει ανοίξει πριν έρθει κοντά ο σκυλος......
 
Ισχυει κ στην Ελλάδα, αλλα δεν γίνεται από όλους.....
Και ουτε γίνεται καμία εκπαίδευση πανω σε αυτό......
Άσχετα που κάποιες ερωτήσεις του ερωτηματολογιου αφορουν κ κανόνες ασφάλειας...

Εμένα αυτό που μου έκανε εντυπωση είναι που όταν σκυβουν για να παρουν το θήραμα από το στόμα του σκυλου το όπλο παντα είναι ανοιχτό, κ έχει ανοίξει πριν έρθει κοντά ο σκυλος......
Γιατί σου έκανε εντύπωση αυτό Τάσο? Έτσι πρέπει να γίνεται και τουλάχιστον έτσι γίνεται από πολλούς! Όταν είσαι με σκύλο φέρμας ή λαγόσκυλο και εχεις πετύχει το θήραμα και ο σκύλος κάνει ή δεν κάνει επαναφορά η φάση έχει τελειώσει. Τέλος! Κάποια απαράδεχτα βίντεο και λέω βίντεο τα οποία έχουν την κάμερα πάνω στην κάννη του όπλου, που σίγουρα το όπλο είναι γεμάτο στις περισσότερες φορές και βλέπουμε οτι ο (θεός φυλάξει) κυνηγός, μόνιμα βιντεοσκοπεί τον ή τα σκυλιά του αλλά και τον συγκυνιγό του όταν υπάρχει!
 
Γιατί σου έκανε εντύπωση αυτό Τάσο? Έτσι πρέπει να γίνεται και τουλάχιστον έτσι γίνεται από πολλους!
Μου έκανε εντυπωση γιατί εκεί είναι κάτι που είναι κανόνας ενω εδώ λίγοι το εφαρμόζουν....
Δεν κοιτάω τι δείχνουν τα καλογυρισμενα Ελληνικά dvd η όταν κυνηγός τυχαίνει να είναι κ εκπαιδευτής κυνηγοσκυλων.....

Κάποια απαράδεχτα βίντεο και λέω βίντεο τα οποία έχουν την κάμερα πάνω στην κάννη του όπλου, που σίγουρα το όπλο είναι γεμάτο στις περισσότερες φορές και βλέπουμε οτι ο (θεός φυλάξει) κυνηγός, μόνιμα βιντεοσκοπεί τον ή τα σκυλιά του αλλά και τον συγκυνιγό του όταν υπάρχει!
.....Το έχω δει κ αυτό.....
Αλλά έχω δει κ χειροτερα.. Να τουφεκανε τα ορτυκια μέσα στην μουρη του σκυλου όταν τρέχει απο πισω τους κ τρόμαξα κ εγώ ιδιος..
Κ λεω ρε γαμωτο όσο κ να ξέρεις τι διασπορά έχουν τα σκάγια σου σε αυτή την απόσταση, κ όσοι σκοπευτικη δεινότητα κ να έχεις απλά δεν τουφεκας κ κυρίως δεν ρισκάρεις..
 
Μου έκανε εντυπωση γιατί εκεί είναι κάτι που είναι κανόνας ενω εδώ λίγοι το εφαρμόζουν....
Δεν κοιτάω τι δείχνουν τα καλογυρισμενα Ελληνικά dvd η όταν κυνηγός τυχαίνει να είναι κ εκπαιδευτής κυνηγοσκυλων.....


.....Το έχω δει κ αυτό.....
Αλλά έχω δει κ χειροτερα.. Να τουφεκανε τα ορτυκια μέσα στην μουρη του σκυλου όταν τρέχει απο πισω τους κ τρόμαξα κ εγώ ιδιος..
Κ λεω ρε γαμωτο όσο κ να ξέρεις τι διασπορά έχουν τα σκάγια σου σε αυτή την απόσταση, κ όσοι σκοπευτικη δεινότητα κ να έχεις απλά δεν τουφεκας κ κυρίως δεν ρισκάρεις..
Που να δεις εσυ τασο τουρκαλαδες να ειναι ενας πανω στο γουρουνι να το κραταει απο τα αυτια αναμεσα στα ποδια του και ο αλλος να το τουφεκαει στο κεφαλι αστο φιλε
 
Αυτό ισχύει και στην Ελλάδα, περνάς φραχτη, το όπλο είναι άδειο και σπασμένο (δίκαννο, σουπερ ποζε κλπ)
Σου εννοώ ότι κάνουν εκπαιδευση με κάποιους έμπειρους κυνηγους (δεν ξέρω ποιος τους βάζει σε αυτή τη θέση) οι οποίοι εκπαιδευουν τον κυνηγό. Και μέσα στην εκπαίδευση σε βάζουν πχ να περάσει από φράχτη και πρεπει να έχεις άδειο το οπλο. Εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε καν εκπαίδευση.
 
Επίσης μεγάλη εντυπωση μου έκανε ότι όταν περναει ενας πεζός ανοίγουν το όπλο το αδειάζουν του δείχνουν ότι βάζουν τα φυσίγγια στην τσέπη άσχετα με τον αν περναει το γουρουνι ή ο λαγός ή οτιδήποτε αλλο και το γεμίζουν μόλις παει αρκετά μέτρα μακριά. Το ίδιο ισχύει και όταν περναει ενα αυτοκίνητο.
 
Μου έκανε εντυπωση γιατί εκεί είναι κάτι που είναι κανόνας ενω εδώ λίγοι το εφαρμόζουν....
Δεν κοιτάω τι δείχνουν τα καλογυρισμενα Ελληνικά dvd η όταν κυνηγός τυχαίνει να είναι κ εκπαιδευτής κυνηγοσκυλων.....


.....Το έχω δει κ αυτό.....
Αλλά έχω δει κ χειροτερα.. Να τουφεκανε τα ορτυκια μέσα στην μουρη του σκυλου όταν τρέχει απο πισω τους κ τρόμαξα κ εγώ ιδιος..
Κ λεω ρε γαμωτο όσο κ να ξέρεις τι διασπορά έχουν τα σκάγια σου σε αυτή την απόσταση, κ όσοι σκοπευτικη δεινότητα κ να έχεις απλά δεν τουφεκας κ κυρίως δεν ρισκάρεις..
Νύχτα στο χωριό:
Σκύλος: "άκουσα κάτι που έπεσε στο πάτωμα"
Γάτα: "ναι, το είδα, ήταν μιά τρίχα πούπεσε απ΄το ταβάνι"


Δυστυχώς είμαστε απλά "άμυαλοι", παρόλο που αγαπάμε τον σύντροφο μας, εννοώ το σκυλάκι που βγάζει την περισσότερη δουλειά στο κυνήγι, δεν διστάζουμε να τουφεκάμε δίπλα στα αυτιά του! Έχετε ποτέ σκεφτεί τι κακό κάνει μιά τουφεκιά μισό μέτρο δίπλα από το αφτί του σκύλου;
 
Επίσης μεγάλη εντυπωση μου έκανε ότι όταν περναει ενας πεζός ανοίγουν το όπλο το αδειάζουν του δείχνουν ότι βάζουν τα φυσίγγια στην τσέπη άσχετα με τον αν περναει το γουρουνι ή ο λαγός ή οτιδήποτε αλλο και το γεμίζουν μόλις παει αρκετά μέτρα μακριά. Το ίδιο ισχύει και όταν περναει ενα αυτοκίνητο.
Ειναι μια κίνηση που δειχνει σεβασμο σε καποιον που θα βρεθει μπροστα σου ( είτε κυνηγος , είτε πεζοπορος κτλ ). Το σημειώνουν και δινουν βαση σε αυτο στα μαθηματα που κανει καποιος για να παρει αδεια κυνηγου .
 
Back
Top