Οι κήποι μας..

Φέτος δεν θα φάμε εσπεριδοειδή...Όλα δικά μας και τριγύρω περιοχής πρέπει να έχουν μύγα.Τους αλλάζει χρώμα και τα ρίχνουν και το έχω δει στο 80% των δέντρων...
Χρήστο προφανώς είχατε υψηλή υγρασία μαζί με υψηλή θερμοκρασία που ευνόησαν την πρώιμη ανάπτυξη και δεν έγινε καμία καταπολέμηση. Το καλύτερο είναι νωρίς την άνοιξη να μπαίνουν φερομονικες παγίδες και αργότερα ψεκασμοι με βιολογικά σκευάσματα όπως βακιλοι και νηματωδη.
 
Μυγα ενω ειναι ακομη πρασινα;:(
Χρυσανθε αν οι συνθήκες πάνε καλά για το έντομο, τότε αυτό τρυπα ο, τι βρει ακόμα και ελιές από την άνοιξη κιόλας και καταφέρνει να βγάλει 6 γενιές. Ξεκίνα από Απρίλη χτυπα πρώτα βερυκοκα, δαμάσκηνα και άλλα πρωιμα, συνεχίζει με αχλαδια και μετά ασχολείται και με εσπεριδοειδή. Όπως προείπα αν υπάρχει μεγάλη προσβολή, τα θηλυκά τρυπάνε ακόμα και μεγαλοκαρπες ελιές...
 
Χρυσανθε αν οι συνθήκες πάνε καλά για το έντομο, τότε αυτό τρυπα ο, τι βρει ακόμα και ελιές από την άνοιξη κιόλας και καταφέρνει να βγάλει 6 γενιές. Ξεκίνα από Απρίλη χτυπα πρώτα βερυκοκα, δαμάσκηνα και άλλα πρωιμα, συνεχίζει με αχλαδια και μετά ασχολείται και με εσπεριδοειδή. Όπως προείπα αν υπάρχει μεγάλη προσβολή, τα θηλυκά τρυπάμε ακόμα και μεγαλοκαρπες ελιές...
:oops::(

Ειναι μια εκφραση- ξιτιμασια στα κυπριακα -βρισια στα ελληνικα που του παει γαντι του εντομου!!!
Γ…… την γενια σου!!!!!
Που μου βγαζει και 6 κιολας
Σκατοπραμα.sarcastic.
 
Γρηγορη;
Δεν μπορεις να του στησεις καρτερι;

Αμα εχει λιγοσει στο περβολι δεν θα ειναι εκει ξημερωμα;

Οχι τιποτα αλλο αλλα ειδα τα δεντρα και νευριασα

Η αν δεν γινεται παρε δυο σακκους μακαρονια και ριχτα πιο κατω
Να φυγει απο το περβολι !!!
Και ας μην το βαρεσει κανενας!

Χρυσανθε εγώ να δεις μπαρούτι που έγινα! Παλιά έβαζα ρεύμα αλλά σε ένα πιο ορεινό χωράφι μου τρωγαν τα ζαρκάδια κάτι φετινες κεντραδες καρυδιάς και το πήγα εκεί το μηχάνημα.

Είχα ξεγνοιασει γιατί είχα πει στους γουρούναδες για το γουρούνι και μου είπαν θα ξεκίναγα απο εδώ.. ήξερα πως η θα το βαραγαν η λόγω πίεσης θα έφευγε. Είχε γίνει και πιο παλιά έτσι... Φέτος όμως ήρθαν αλλιώς τα πράγματα...

Θα κάνουμε αύριο μεγάλη επιχείρηση όλοι μαζί. Θα πάω και εγώ μαζί τους που ξέρω το κτήμα και τα μονοπάτια να τους βοηθήσω και να πιάσω μέρος να το ξεριζωσουμε από εδώ...
 
Μπορεί ο κάπρος να τη γλίτωσε χθες δις αλλά σήμερα πήγα στο κτήμα και δεν είδα φρέσκα ίχνη του. Μακάρι να έφυγε από την θηρευτική πίεση με συνεχείς στάμπες και πυροβολισμους και να μην το ξαναδούμε ποτέ...

Αν όμως επιστρέψει, λογικά δεν θα ξαναείναι τόσο τυχερό και θα πέσει, και τότε όπως είπε και ο @yorgos θα έχουμε και κάστανα

1633340463995.png

1633340486056.png

Και μήλα...

1633340530788.png

Και κυδώνια να τον περιμένουν στο μαγείρεμα....

1633340588399.png

Εν αναμονή λοιπόν...

1633340853950.png

 
Μπορεί ο κάπρος να τη γλίτωσε χθες δις αλλά σήμερα πήγα στο κτήμα και δεν είδα φρέσκα ίχνη του. Μακάρι να έφυγε από την θηρευτική πίεση με συνεχείς στάμπες και πυροβολισμους και να μην το ξαναδούμε ποτέ...

Αν όμως επιστρέψει, λογικά δεν θα ξαναείναι τόσο τυχερό και θα πέσει, και τότε όπως είπε και ο @yorgos θα έχουμε και κάστανα

View attachment 33475

View attachment 33476

Και μήλα...

View attachment 33477

Και κυδώνια να τον περιμένουν στο μαγείρεμα....

View attachment 33478

Εν αναμονή λοιπόν...

View attachment 33479

Αμα το καδτανο δε παει μισο κιλο το ενα, δεν λεει!!!!
Τι καστανα θεορατα ειναι δαυτα!!!!!!
Μπραβο, ελπιζω να ειναι και στη γευση γλυκα.
 
Μπορεί ο κάπρος να τη γλίτωσε χθες δις αλλά σήμερα πήγα στο κτήμα και δεν είδα φρέσκα ίχνη του. Μακάρι να έφυγε από την θηρευτική πίεση με συνεχείς στάμπες και πυροβολισμους και να μην το ξαναδούμε ποτέ...

Αν όμως επιστρέψει, λογικά δεν θα ξαναείναι τόσο τυχερό και θα πέσει, και τότε όπως είπε και ο @yorgos θα έχουμε και κάστανα

View attachment 33475

View attachment 33476

Και μήλα...

View attachment 33477

Και κυδώνια να τον περιμένουν στο μαγείρεμα....

View attachment 33478

Εν αναμονή λοιπόν...

View attachment 33479

Εγω βλεπω και ξυλα
Αν επιστρεψει δωστου και ενα χερι ξυλο απο εμενα.big smile.

Ωραιος φιλαρακι με υγεια καλοφαγωτα.love.
 
Αμα το καδτανο δε παει μισο κιλο το ενα, δεν λεει!!!!
Τι καστανα θεορατα ειναι δαυτα!!!!!!
Μπραβο, ελπιζω να ειναι και στη γευση γλυκα.
Γιάννη είναι πολύ πολύ γλυκά. Είναι πάνω σε άγρια καστανιά κεντρωμένη ήμερη κρητική καστανιά (η επονομαζόμενη γέφυρα στα κεντρώματα για καλύτερη θρέψη και ιδιότητες στο φυτό που θα κεντρωθεί μετα) και πάνω σε αυτή μαρόν καστανιά που επικονιάζεται επίσης από ντόπιες επισης μεγαλόκαρπες ποικιλίες (οι καστανίες δεν είναι αυτογόνιμες, δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν τον εαυτό τους, θέλουν άλλο επικονιαστή) και βγηκε αυτό το γίγας πολύ γλυκό κάστανο που βλέπεις. Είναι τέλειο για ωμό, για γλυκό, για ψητό, βραστό μέχρι και για αλεύρι... Είχα φτιάξει 20 δέντρα και δυστυχώς μόνο 2 μου άφησε το γουρνούνι και αυτά αρκετά σπασμένα και λαβωμένα και έβγαλαν την ποσότητα που βλέπεις... Είναι σχεδόν 6 χρόνια απο το τελευταιο (δεύτερο) κέντρωμα... Φέτος θα μάζευα πρώτη φορά καλά και θα είχα βαρβάτο περιβόλι για το μέλλον, αλλά με τελειώσε το παλιόπραμα... Με άλλες που έχω και είναι άλλα πειράματα γεωπονικά δικά μου δεν ασχολήθηκε το ριμάδι... τις πιο γλυκές και μεγάλες σε καρπό έφαγε....

Σωστά το επισημαίνεις για τα μεγάλα κάστανα και τη γεύση. Δυστυχώς έχουν έρθει ποικιλίες καστανιάς που είναι τεράστιες στον καρπό και μέσα είναι πιο άνοστα και από πατάτα... Σχεδόν άχρηστα ακόμα και για ζωοτροφή, αλλά χτυπανε ωραία στο μάτι και δυστυχώς ο κόσμος τα παίρνει χωρίς να το ξέρει και όταν το διαπιστώνει είναι αργά... Αυτά έχουν κατα κανόνα όμως πιο σκούρα έως και σχεδόν μαύρη φλούδα και όχι αυτό το γλυκό καστανό χρώμα που φαίνεται εδώ και στο προηγούμενο post μου...
 
Γιάννη είναι πολύ πολύ γλυκά. Είναι πάνω σε άγρια καστανιά κεντρωμένη ήμερη κρητική καστανιά (η επονομαζόμενη γέφυρα στα κεντρώματα για καλύτερη θρέψη και ιδιότητες στο φυτό που θα κεντρωθεί μετα) και πάνω σε αυτή μαρόν καστανιά που επικονιάζεται επίσης από ντόπιες επισης μεγαλόκαρπες ποικιλίες (οι καστανίες δεν είναι αυτογόνιμες, δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν τον εαυτό τους, θέλουν άλλο επικονιαστή) και βγηκε αυτό το γίγας πολύ γλυκό κάστανο που βλέπεις. Είναι τέλειο για ωμό, για γλυκό, για ψητό, βραστό μέχρι και για αλεύρι... Είχα φτιάξει 20 δέντρα και δυστυχώς μόνο 2 μου άφησε το γουρνούνι και αυτά αρκετά σπασμένα και λαβωμένα και έβγαλαν την ποσότητα που βλέπεις... Είναι σχεδόν 6 χρόνια απο το τελευταιο (δεύτερο) κέντρωμα... Φέτος θα μάζευα πρώτη φορά καλά και θα είχα βαρβάτο περιβόλι για το μέλλον, αλλά με τελειώσε το παλιόπραμα... Με άλλες που έχω και είναι άλλα πειράματα γεωπονικά δικά μου δεν ασχολήθηκε το ριμάδι... τις πιο γλυκές και μεγάλες σε καρπό έφαγε....

Σωστά το επισημαίνεις για τα μεγάλα κάστανα και τη γεύση. Δυστυχώς έχουν έρθει ποικιλίες καστανιάς που είναι τεράστιες στον καρπό και μέσα είναι πιο άνοστα και από πατάτα... Σχεδόν άχρηστα ακόμα και για ζωοτροφή, αλλά χτυπανε ωραία στο μάτι και δυστυχώς ο κόσμος τα παίρνει χωρίς να το ξέρει και όταν το διαπιστώνει είναι αργά... Αυτά έχουν κατα κανόνα όμως πιο σκούρα έως και σχεδόν μαύρη φλούδα και όχι αυτό το γλυκό καστανό χρώμα που φαίνεται εδώ και στο προηγούμενο post μου...
Πανεμορφη αποχρωση για κοντακι!!!
 
Πανεμορφη αποχρωση για κοντακι!!!
Ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται!!!! .yelling..yel.
Η κοπέλα μου μου λέει για τα μαλλιά της... Ο καθένας κάπου το ταιριάζει πάντως και κάποιοι επαγγελατίες θα βρουν το μπελά τους....very funny.
 
Back
Top