Οι κήποι μας..

Μιας και τα έφερε ο κολλητός από Καρπενήσι και έχοντας ρεπό είπα να κάνω καμιά δουλειά.Προσωπικα θεωρώ ότι η καλύτερη μαρμελάδα είναι δαμάσκηνο με σύκο.
Είσαι και μερακλής ατιμούτσικο .yel.
Συμφωνώ, αρκεί να υπάρχει σε απόσταση βολής λεκάνη :eek:
 
Για τον φυλλοκνιστη ξερετε κατι δραστικο?
Ραντεζω με ενα σκευασμα αλλα δεν βλεπω αποτελεσμα και μου κανει ζημια στα νεαρα ξινα δεντρα κυριως.
θερινός πολτός και πυρεθρίνη (75 ml πολτού και 30ml πυρεθρίνη σε 15 lt (μια ρεντιστήρα) κάθε 10 μέρες και μόνο στα πολύ φρέσκα βλαστάρια.

το ίδιο μείγμα βοηθά στην ψώρα και στην καπνιά.
 
Καλά τα κυνήγια, αλλά πρέπει να βγουν και τα έξοδα... Μαζέψαμε λοιπόν 3 μέρες τώρα τις πρώιμες ντοπιες παλιές καρυδιές μιας και οι πιο νέες οψιμες franquette, fernor και Howard αργούν ακόμα.
IMG_20210916_175327.jpg
Διαλογή, ξηραντηριο, σπαστηρας και έτοιμη ψιχα να συσκευαστει και πουληθεί...
IMG_20210918_194721.jpg
 
Βοηθαει αυτος ο πολτος τα ξινα τωρα το φωινοπωρο?
Ξερει κανεις δοσολογια?

View attachment 33200
Ψεκασμοι αυτή την εποχή βοηθούν στην πρόληψη από την κορυφοξηρα. Αργότερα μπορεί επίσης να βοηθήσει τα δέντρα μετά από παγετο ή χαλάζι να μην προσβληθούν από μύκητες και βακτήρια.

Εφόσον ειναι 20wg η αναλογία πρέπει να ειναι γύρω στα 400 γρ. /100 λίτρα νερού, αρα 60 γραμ σε μια 15ρα ρεντιστηρα.
 
Τι και αν κρυαδιζει σιγά σιγά... Ο κήπος συνεχίζει πολύ δυνατά....

View attachment 33301View attachment 33302

Μέχρι και καρπούζια κόβουμε ακομα που αν και πιο μικρά ως διφόρια είναι μελι και τρώω ενα στην καθησια μου...
View attachment 33303View attachment 33304
Γρηγόρη όταν τα ρόδια ανοίγουν -σκίζουν πάνω στο δέντρο πρίν ωριμάσουν τι σημαίνει αυτό ;
 
Γρηγόρη όταν τα ρόδια ανοίγουν -σκίζουν πάνω στο δέντρο πρίν ωριμάσουν τι σημαίνει αυτό ;
Λάμπη ήπιαν απότομα πολύ νερό η/και λιπαειστηκαν και το εσωτερικό τους αυξήθηκε πιο πολύ από όσο αντέχει η φλούδα τους.

Για να μην συμβαίνει αυτό θελει πότισμα με σταθερή ποσότητα νερού κάθε φορά και με ίδια συχνότητα και αποφυγή λίπανσης με άζωτο μετά την καρποδεση. Αν ποτίσεις με παραπάνω νερό η πιο σύντομα θα έχεις σκασιματα... Είναι πιο έντονο το φαινόμενο μετά από βροχές ενώ πριν είχε ξηρασία όπου τα ρόδια κυριολεκτικά σκάνε σαν να φάγανε έκρηξη... Για αυτό σε καλλιέργειες τα σκεπάζουν κιόλας όταν μπει το φθινόπωρο... Στο σκάσιμο βοηθα αν πιο πριν τα ρόδια είχαν καεί από τον ήλιο γιατί δεν είχαμε κλαδέψει σωστά, είχαμε αφαιρέσει πολλα κλαριά και τα χτύπαγε συνέχεια ο ήλιος, και σκληρύνε πολύ η φλούδα τους.

Για να μην σκάσουν βοηθούν και ψεκασμοι διαφυλλικα με λίπασμα ασβεστιου που βοηθά τη φλουδα να μεγαλώσει και να έχει ελαστικότητα ώστε να αντέξει το μεγάλωμα του εσωτερικού.
 
Ήρθα Αρκαδία και αρχικά με χαρά διαπίστωσα πως αρχισαν φουλ τα κάστανα!

IMG_20211002_191039.jpgIMG_20211002_191116.jpg
Δυστυχώς προχωρώντας στο κτήμα ενα αγριογούρουνο που το εχω δει πολλές φορές και μερα ακόμα έκανε ολική καταστροφή στα μικρά δέντρα...
IMG_20211002_192010.jpgIMG_20211002_192201.jpgIMG_20211002_192113.jpg

Παίρνω τους γουρούναδες του χωριού, ρε τους λέω αντε ελατε να το βαρέσετε με έχει τελειώσει... Μου λένε Γρηγόρη Τετάρτη και σήμερα 4 σκυλιά μας έχει κόψει ο σατανάς...
 
Ήρθα Αρκαδία και αρχικά με χαρά διαπίστωσα πως αρχισαν φουλ τα κάστανα!

View attachment 33354View attachment 33355
Δυστυχώς προχωρώντας στο κτήμα ενα αγριογούρουνο που το εχω δει πολλές φορές και μερα ακόμα έκανε ολική καταστροφή στα μικρά δέντρα...
View attachment 33356View attachment 33357View attachment 33358

Παίρνω τους γουρούναδες του χωριού, ρε τους λέω αντε ελατε να το βαρέσετε με έχει τελειώσει... Μου λένε Γρηγόρη Τετάρτη και σήμερα 4 σκυλιά μας έχει κόψει ο σατανάς...
λουκούμι θα έχει γίνει!!! ... βρές από τώρα συνταγή χοιρινό με κάστανα...
 
Back
Top