Οι κήποι μας..

Τα ίδια και εδω. Φέτος το έχω πάει αναποδα. Κάθε χρόνο λέμε έχει ρίξει νερά και έχει ελιες και έχει το ένα και το άλλο και θα γίνει χαμός από τσιχλοκοτσυφα. Φέτος που έχει @ρχιδι@ απο τα παραπάνω θα γινει της μαλιοκουκουτσαινας απο τσιχλες!!! Θα δεις!!!!
Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω !!!!!
 
Η ακαρπια στα ελαιοδεντρα.
Μεγάλο πρόβλημα παιδια. Ούτε τα αγριλιδια δεν έκαναν καρπό φετος!
Είπαμε αν συνεχιστεί η κλιματική αλλαγή θα πρέπει να αλλάξουμε ριζικά τον τρόπο καλλιέργειας ή/και τις ποικιλίες της ελιάς, αλλιώς θα τις έχουμε μόνο για κλαρί και για καυσόξυλα όπως έχει γίνει και σε άλλα κράτη που εισήχθησαν χωρίς να εξετάσουν κρίσιμες παραμέτρους για την καρποφορίας τους και τις οποίες είχαμε συζητήσει πιο παλιά...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/post-602185
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/post-602211
 
Εμάς εδώ έχουν οι ελιές, όχι αυτό που έπρεπε βάσει ανθού αλλά κάτι θα γίνει σε καλό βαθμό !
εδώ ελιές έχουν 1) αυτές που είναι άνθισαν πρώιμα και πρόλαβαν να δέσουν πριν τις ζέστες, 2) όσες είναι βορινές, σε ρεματιές και 3) όσες ποτίζονταν από τις αρχές Απρίλη... Οι υπόλοιπες έχουν λιγότερες και μικρότερες ελιές πάνω τους και απο ψήφους μέσα σε 9βολο. Με την ξηρασία που υπάρχει δεν θα μείνει τίποτα στις μη ποτιστικές και ας έδεσαν...
 
εδώ ελιές έχουν 1) αυτές που είναι άνθισαν πρώιμα και πρόλαβαν να δέσουν πριν τις ζέστες, 2) όσες είναι βορινές, σε ρεματιές και 3) όσες ποτίζονταν από τις αρχές Απρίλη... Οι υπόλοιπες έχουν λιγότερες και μικρότερες ελιές πάνω τους και απο ψήφους μέσα σε 9βολο. Με την ξηρασία που υπάρχει δεν θα μείνει τίποτα στις μη ποτιστικές και ας έδεσαν...
Εδω μόνο τα κορωνεικα και όχι ολα. Μερικά είναι σπάσουν αλλά τα πιο πολλά δεν έχουν τιποτα. Από τις άλλες ποικιλίες μαύρα χάλια.
 
Τα ίδια και εδω. Φέτος το έχω πάει αναποδα. Κάθε χρόνο λέμε έχει ρίξει νερά και έχει ελιες και έχει το ένα και το άλλο και θα γίνει χαμός από τσιχλοκοτσυφα. Φέτος που έχει @ρχιδι@ απο τα παραπάνω θα γινει της μαλιοκουκουτσαινας απο τσιχλες!!! Θα δεις!!!!
Ποια είναι η Μαλιοκουκουτσαινα ρε;
.very funny..very funny.
 
Ποια είναι η Μαλιοκουκουτσαινα ρε;
.very funny..very funny.
Μια έκφραση ενός μπαρμπα που έχει φύγει τωρα. Μας έλεγε ο μπαρμπα Νίκος να πάμε για κοτσύφια στο τάδε σημειο. Και περνάνε μπάρμπα Νίκο πολλά εκει? Της μαλιοκουκουτσαινας γίνεται ρε μου ελεγε. Αρχοντογερος , λαγας μεγάλος και από τους ανθρώπους που πραγματικά χαιρόμουν να κανω παρέα και ας ειχαμε 50 χρόνια διαφορα.
 
Τα πιο περίεργα αχλαδια που έχω συναντήσει ποτέ για αυτό και πήρα κεντράδι όταν τη βρήκα την αχλαδια σε ενα παρατημένο κτήμα. Αχλάδι που μοιάζει με γκορτσο, αδύνατο να το φας αγουρο αφού είναι θεοστιφο και πικρό... Μόλις ωριμασει είναι πιο γλυκό και αρωματικό από κάθε αλλο αχλάδι έχω φάει. Στην Αρκαδία που το έχω κεντρωσει γίνεται μέσα Ιουλίου, στη Μεσσηνια τέλη Ιουνίου. Το φυτο δεν αρρωσταίνει, διψα δύσκολα, τους καρπούς δεν τους χτυπάει το σκουλικια (ακόμα και αν φαίνεται σημάδι ποτέ το έντομο δεν έχει περάσει πιο μέσα από τη φλούδα) και έχει μεγάλη και γρήγορη ανάπτυξη ...

Λόγω μεγέθους και εμφάνισης δεν υπάρχει περίπτωση να στα μαζέψει ποτέ κανείς... Τα χτυπάνε αλύπητα οι κισσες που έχω δει μέχρι και να το καταπίνουν ολόκληρο!

Μόνο μια ρωσική ποικίλια έχω βρει να του μοιάζει εμφανισιακά, αλλά γευστικά δεν ταιριάζει γιατί ειναι πολύ ξινό εκεί και ονομάζεται λεμοναχλαδο...
Καρπος
IMG_20210715_104312.jpg

Και η κεντράδα...

IMG_20210715_105556.jpg
 
Και μιας και μιλάμε για περίεργες ράτσες οπωροφόρων, έτυχε να βρω άκρη για να φέρω δύο από τα πιο σπάνια και περίεργα μήλα του κόσμου. Το ένα είναι το Black diamond του Θιβέτ...
Eιναι μωβ και μετά γίνεται μαύρο..
αρχείο λήψης (5).jpeg
D2sz6LAWoAA7XcE.jpeg
Θέλει όμως 3.500 μετρα υψόμετρο για να ευδοκιμήσει οπότε θα φέρω την εξευγενισμενη εκδοχή του που είναι το Arkansas black αν και πάλι θέλει αρκετό υψόμετρο και κρύο, επαρκές όμως με αυτό που έχουν τα ελληνικά ορεινά άνω των 1200 μέτρων.
black-apples-today-inline-today-190401-001.jpg

Και το ολόλευκο και υπερπρωιμο (ωρίμανση μέσα Ιουλίου) Σιβηριανο White Cloud Apple η Beliy Naliv και αυτό ικανό να γίνει στα ελληνικά ορεινά.
1vbJqWb.jpg

Και τα δύο ειναι πολύ γλυκά και αρωματικά και με πολλά αντιοξειδωτικα. Φαίνεται να επικονιαζονται από τις ποικιλιες μήλου που έχουμε εδώ χωρίς πρόβλημα.
 
Και μιας και μιλάμε για περίεργες ράτσες οπωροφόρων, έτυχε να βρω άκρη για να φέρω δύο από τα πιο σπάνια και περίεργα μήλα του κόσμου. Το ένα είναι το Black diamond του Θιβέτ...
Eιναι μωβ και μετά γίνεται μαύρο..
View attachment 29453
View attachment 29455
Θέλει όμως 3.500 μετρα υψόμετρο για να ευδοκιμήσει οπότε θα φέρω την εξευγενισμενη εκδοχή του που είναι το Arkansas black αν και πάλι θέλει αρκετό υψόμετρο και κρύο, επαρκές όμως με αυτό που έχουν τα ελληνικά ορεινά άνω των 1200 μέτρων.
View attachment 29454

Και το ολόλευκο και υπερπρωιμο (ωρίμανση μέσα Ιουλίου) Σιβηριανο White Cloud Apple η Beliy Naliv και αυτό ικανό να γίνει στα ελληνικά ορεινά.
View attachment 29452

Και τα δύο ειναι πολύ γλυκά και αρωματικά και με πολλά αντιοξειδωτικα. Φαίνεται να επικονιαζονται από τις ποικιλιες μήλου που έχουμε εδώ χωρίς πρόβλημα.
Πιο ακριβώς είναι το χωριό σου..... ;;; .big smile.
 
Τα πιο περίεργα αχλαδια που έχω συναντήσει ποτέ για αυτό και πήρα κεντράδι όταν τη βρήκα την αχλαδια σε ενα παρατημένο κτήμα. Αχλάδι που μοιάζει με γκορτσο, αδύνατο να το φας αγουρο αφού είναι θεοστιφο και πικρό... Μόλις ωριμασει είναι πιο γλυκό και αρωματικό από κάθε αλλο αχλάδι έχω φάει. Στην Αρκαδία που το έχω κεντρωσει γίνεται μέσα Ιουλίου, στη Μεσσηνια τέλη Ιουνίου. Το φυτο δεν αρρωσταίνει, διψα δύσκολα, τους καρπούς δεν τους χτυπάει το σκουλικια (ακόμα και αν φαίνεται σημάδι ποτέ το έντομο δεν έχει περάσει πιο μέσα από τη φλούδα) και έχει μεγάλη και γρήγορη ανάπτυξη ...

Λόγω μεγέθους και εμφάνισης δεν υπάρχει περίπτωση να στα μαζέψει ποτέ κανείς... Τα χτυπάνε αλύπητα οι κισσες που έχω δει μέχρι και να το καταπίνουν ολόκληρο!

Μόνο μια ρωσική ποικίλια έχω βρει να του μοιάζει εμφανισιακά, αλλά γευστικά δεν ταιριάζει γιατί ειναι πολύ ξινό εκεί και ονομάζεται λεμοναχλαδο...
Καρπος
View attachment 29450

Και η κεντράδα...

View attachment 29451
Όταν ωριμάσουν γίνονται ανοιχτό καφέ από μέσα αυτά τα αχλαδια???
 
Αν παραγινουν παίρνουν ανοιχτό καφέ χρωμα και έχουν γεύση οινοπνευμα ξεκινώντας από μέσα προς τα έξω ο χρωματισμος ...
Οι κρασατες που λέμε στο χωριο!!! Να μερικές που έκοψε ο πατέρας μου σημερα. Δεν μοιάζουν με αυτές που έχεις στην φωτογραφία. Αλλα όταν παραγινουν είναι και αυτές όπως περιγραφεις. Πρέπει να είναι από τις παλιότερες ποικιλίες στο χωριο.
20210715_212836.jpg
 
Εσείς είστε τυχεροί προλάβατε αχλαδες, εμάς τις δικές μας τις γλεντησαν οι κίσσες και οι καρακάξες.
Φυσικά τις κίσσες οφείλουμε να τις προστατεύσουμε, αν και κοντεύουν να αρχίσουν τα μακροβουτια στη θάλασσα, να ξεφυσιγγιαστειτε στα άλλα κορακοειδη, ορίστε μας...
 
Back
Top