Οι κήποι μας..

Τρομακτικό ακούγεται Γρήγορη και αναγνωρίζοντας τις γνώσεις σου εφιαλτικό...
Η Ελια ειναι συνοκαιρη με τον ανθρωπο
Δεν θελω να πιστευω οτι μπορει να χαθει
Για μενα ειναι ιερο δεντρο και πιστευω οτι οτι και να γινει αυτη θα επιβιωσει
Απαιτείται ελάχιστος αριθμος ωρών κάθε χειμώνα (1.700-1.900 ώρες, άρα περίπου 10 εβδομάδες) όπου πρέπει να επικρατούν χαμηλές θερμοκρασίες για να βγουν τα ανθη. Για την Κορωνέικη και τη Μεγαρίτικη αρκεί να είναι από 16 οC και κατω, αλλά η Χαλκιδικής και η Αμφίσσης χρειάζονται θερμοκρασίες χαμηλότερες των 12οC...

Υπάρχουν ποικιλιες ελιάς που ανθίζουν ανεξαρτήτως θερμοκρασίας λόγω τυχαίας μετάλλαξης. Για διασπορα κινδύνου θα κέντρωνω και τέτοιες να υπάρχουν στα επόμενα χρόνια. Τέτοιες φυτευονται και σε αφρικανικές χώρες (π.χ., Αιθιοπία) με τροπικό κλιμα που προηγούμενες προσπάθειες είχαν αποτύχει λόγω των κλιματολογικων συνθηκών.

Οι ελιές δεν θα εξαφανιστούν συνολικά Χρυσανθε, μόνο κάποιες ποικιλιες και θα προκύψουν άλλες, ίσως καλύτερες ίσως χειρότερες για εμας. Για την ελιά όλα θα είναι οκ. Η ζωή πάντα εξελίσσεται, απλα δεν έχουμε τύχει σε κάποιες αλλαγές και μας φοβίζει αν χρειαστεί να συμβεί...
 
Η Ελια ειναι συνοκαιρη με τον ανθρωπο
Δεν θελω να πιστευω οτι μπορει να χαθει
Για μενα ειναι ιερο δεντρο κα
Απαιτείται ελάχιστος αριθμος ωρών κάθε χειμώνα (1.700-1.900 ώρες, άρα περίπου 10 εβδομάδες) όπου πρέπει να επικρατούν χαμηλές θερμοκρασίες για να βγουν τα ανθη. Για την Κορωνέικη και τη Μεγαρίτικη αρκεί να είναι από 16 οC και κατω, αλλά η Χαλκιδικής και η Αμφίσσης χρειάζονται θερμοκρασίες χαμηλότερες των 12οC...

Υπάρχουν ποικιλιες ελιάς που ανθίζουν ανεξαρτήτως θερμοκρασίας λόγω τυχαίας μετάλλαξης. Για διασπορα κινδύνου θα κέντρωνω και τέτοιες να υπάρχουν στα επόμενα χρόνια. Τέτοιες φυτευονται και σε αφρικανικές χώρες (π.χ., Αιθιοπία) με τροπικό κλιμα που προηγούμενες προσπάθειες είχαν αποτύχει λόγω των κλιματολογικων συνθηκών.

Οι ελιές δεν θα εξαφανιστούν συνολικά Χρυσανθε, μόνο κάποιες ποικιλιες και θα προκύψουν άλλες, ίσως καλύτερες ίσως χειρότερες για εμας. Για την ελιά όλα θα είναι οκ. Η ζωή πάντα εξελίσσεται, απλα δεν έχουμε τύχει σε κάποιες αλλαγές και μας φοβίζει αν χρειαστεί να συμβεί...
Υποκλίνομαι!!!!
 
Μιας και πιάσαμε την ελιά να πω ότι περίεργες συμπεριφορές στην καρποφορία παρατηρούνται μετά και την αύξηση της αφρικανικής σκόνης στα μέρη μας. Πάντα υπήρχε αλλά τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύ έντονη και όταν κάτσει πάνω στον ανθό και δεν φυσήξει όσο πρέπει , γίνετε ζημιά.
Έχει τύχει με τέτοιες συνθήκες οι ελιές που ήταν κοντά στην θάλασσα η πρωινή υγρασία να την έχει διώξει και να ήταν γεμάτες ενώ αυτές που ήταν πάνω από τον δρόμο να μην έχουν τίποτα.
 
Μιας και πιάσαμε την ελιά να πω ότι περίεργες συμπεριφορές στην καρποφορία παρατηρούνται μετά και την αύξηση της αφρικανικής σκόνης στα μέρη μας. Πάντα υπήρχε αλλά τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύ έντονη και όταν κάτσει πάνω στον ανθό και δεν φυσήξει όσο πρέπει , γίνετε ζημιά.
Έχει τύχει με τέτοιες συνθήκες οι ελιές που ήταν κοντά στην θάλασσα η πρωινή υγρασία να την έχει διώξει και να ήταν γεμάτες ενώ αυτές που ήταν πάνω από τον δρόμο να μην έχουν τίποτα.
Δεν ξέρω αν φταίει η σκόνη, ή αυτό που τη φερνει, δηλαδή ο πολύ ζεστός νότιας... Τα ανθη της ελιάς αφυδατωνονται εύκολα και μετά δεν γονιμοποιουνται. Για αυτό η ελιά χρειάζεται να έχει υγρασία στη ρίζα για να μπορεί να διατηρεί ζωηρα τα ανθη της. Μπορεί να το έχω ξαναπεί. Οι Ισπανοί ποτίζουν στην Ανδαλουσία τα φυτά ακόμα και από το Μάρτιο για να τα φορτσαρουν να ανοίξουν πριν τις ζεστες και αν έρθουν οι ζεστες να μπορεί το φυτό να τροφοδοτήσει τα ανθη του. Τους ρίχνουν και βιοδιεγερτες για αυτό το λόγο... Άρα η πρωινή δροσια που αναφέρθηκε μάλλον βοηθα στην ενυδάτωση πάρα στο ξέπλυμα.
 
Άρα οι ξερικές ελιές και μόνο από αυτό βρίσκονται σε πολύ πιο μειονεκτική θέση από τις ποτιστικές!
Εννοείται. Υπάρχει μεγάλη και υπό προϋποθέσεις τεραστια διαφορά μεταξύ ποτιστικης και ξερικης σε ανάπτυξη, καρποδεση, καρποφορία και αποδοση ελαιοκάρπου σε λαδι. Στα δικά μου λιοχωραφα υπάρχει συνεπής αύξηση παραγωγής και σαφώς μικρότερη διακύμανση παραγωγής μεταξύ των χρόνιων από τότε που έγιναν ποτιστικά.

Μόνο που το πότισμα σημαίνει σίγουρα κάποιο κόστος (λάστιχα, ηλεκτροβανες, μεροκάματα), αλλά σε κάποιες περιπτώσεις και παραπάνω ασθένειες, ζιζανια, εξάρτηση του φυτού και κακη περιεκτικότητα σε πολυφαινολες και αλλες ευεργετικές ουσίες αν γίνουν υπερβολές (ουκ εν τω πολλώ το ευ, παν μέτρον άριστον).
 
Last edited:
Μιας και πιάσαμε την ελιά να πω ότι περίεργες συμπεριφορές στην καρποφορία παρατηρούνται μετά και την αύξηση της αφρικανικής σκόνης στα μέρη μας. Πάντα υπήρχε αλλά τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύ έντονη και όταν κάτσει πάνω στον ανθό και δεν φυσήξει όσο πρέπει , γίνετε ζημιά.
Έχει τύχει με τέτοιες συνθήκες οι ελιές που ήταν κοντά στην θάλασσα η πρωινή υγρασία να την έχει διώξει και να ήταν γεμάτες ενώ αυτές που ήταν πάνω από τον δρόμο να μην έχουν τίποτα.
Από την στιγμή που έχουμε παρατεταμένες περιόδους με σκόνη σταματάνε να δουλεύουν τα μελίσσια. Είναι τα πάντα ολανθιστα και οι μέλισσες δεν τα ακουμπάνε. Αυτό είναι δική μου παρατήρηση και συμβαίνει τα 7-8 τελευταια χρονια.
 
Τα κολοκυθιά κοφτά πιο μικρά ρε! Γεμιστά θα τα κάνεις αυτα???
Γεμιστα αυγολεμονο στο φουρνο !
Λίγο να τα άφηνες και θα σκλήραιναν και θα ήταν για τις προβάτες μόνο χλωρά πια ή να μείνουν να κιτρινήσουν για πίτα...
 
Από τα πιο νόστιμα κατ εμέ φρούτα της εποχής, ειδικά τα συγκεκριμένα (μαύρα). Για τρεις μέρες γέμιζα και έτρωγα ένα μπουκάλι του λίτρου.
Επί τη ευκαιρία , Γρηγόρη η μουριά τι μπορεί να κεντρωθει?
 

Attachments

  • DSC01951.JPG
    DSC01951.JPG
    254 KB · Προβολές: 4
Γεμιστα αυγολεμονο στο φουρνο !
Ακόμα κ τα βραστά κολοκυθια με πατατες μου αρεσουν πολυ...
Από τα πιο νόστιμα κατ εμέ φρούτα της εποχής, ειδικά τα συγκεκριμένα (μαύρα). Για τρεις μέρες γέμιζα και έτρωγα ένα μπουκάλι του λίτρου.
Επί τη ευκαιρία , Γρηγόρη η μουριά τι μπορεί να κεντρωθει?
Ναι είναι πολυ νόστιμα τα μαυρα... Αλλά όπου πέσουν λερώνουν τον τόπο....
Πριν λίγες μερες από μια μουρια ξεπεταξα 5 κοτσυφαραιους, εκλεκτό έδεσμα κ για αυτους ετουτη την εποχή...
 
Ακόμα κ τα βραστά κολοκυθια με πατατες μου αρεσουν πολυ...

Ναι είναι πολυ νόστιμα τα μαυρα... Αλλά όπου πέσουν λερώνουν τον τόπο....
Πριν λίγες μερες από μια μουρια ξεπεταξα 5 κοτσυφαραιους, εκλεκτό έδεσμα κ για αυτους ετουτη την εποχή...
Κοτσυφαραιους???? Εδώ σε ένα χωριό πιο πάνω μπήκε ο άλλος με το αμάξι το βράδυ στην αυλή και κάτω από την μουριά ηταν 2 γουρούνες με καμία 20αρια γρουνακια και έτρωγαν του καλού καιρου!!! Ωραία τα μουρα! Κάτι άσπρα τεράστια θυμάμαι να μου φέρνει ο παππούς μου και ήταν ζάχαρη σκετη!
 
Από τα πιο νόστιμα κατ εμέ φρούτα της εποχής, ειδικά τα συγκεκριμένα (μαύρα). Για τρεις μέρες γέμιζα και έτρωγα ένα μπουκάλι του λίτρου.
Επί τη ευκαιρία , Γρηγόρη η μουριά τι μπορεί να κεντρωθει?
Όντως σαν τα μαύρα μούρα δεν έχει !!!! Έχουμε μία που κάνει μαύρα και άσπρα στις κότες και ίσκιο και φαΐ ταυτόχρονα.
 
Ναι, αλλά τα βατόμουρα....Ευτυχώς πολλοί δεν καταδέχονται να τα μαζέψουν!
Τα βατόμουρα θέλουν πολυ υπομονή και επιμονή γιατί δεν είναι πολλά και μεγάλα για να γεμίσει το καλάθι και τα αγκάθια καραδοκουν. Από τα βατόμουρα όμως γίνεται υπέροχο γλυκό και σιρόπι για παγωτό. Στο χωριό του πατέρα μου με μέλι και ζάχαρη έφτιαχναν σιρόπι για το βήχα και το κρύωμα και μπορώ να πω πως κάνει δουλειά!
 
Από τα πιο νόστιμα κατ εμέ φρούτα της εποχής, ειδικά τα συγκεκριμένα (μαύρα). Για τρεις μέρες γέμιζα και έτρωγα ένα μπουκάλι του λίτρου.
Επί τη ευκαιρία , Γρηγόρη η μουριά τι μπορεί να κεντρωθει?
Νίκο η μουριά από όσο ξέρω και έχω δει μόνο ποικιλία μπορεί να αλλάξει.

Όμως υπάρχουν άτομα που λενε πως μπορεί να γίνει συκιά. Δεν το έχω δει ούτε το έχω δοκιμάσει. Όμως καθώς το έψαχνα είδα πως τα δυο δέντρα έχουν κοινά (χυμός σαν γάλα, κούφιο εσωτερικό στα κλαδιά τους και πως ανήκουν στην ίδια οικογένεια, στα Μορεοειδή (Moraceae). Ίσως να γίνεται...
 
Από τα πιο νόστιμα κατ εμέ φρούτα της εποχής, ειδικά τα συγκεκριμένα (μαύρα). Για τρεις μέρες γέμιζα και έτρωγα ένα μπουκάλι του λίτρου.
Επί τη ευκαιρία , Γρηγόρη η μουριά τι μπορεί να κεντρωθει?
Η μουριά, είχα διαβάσει παλαιότερα, στην καστανιά και στον πλάτανο αλλά δεν ξέρω.
Η συκιά και η αχλαδιά στην μουριά και εδώ πάλι δεν έχω γνώμη.
Παρά μόνο μουριά με μουριά, καλέμι-μάτι άνοιξη και αύγουστο μάτι.
 
Back
Top