Οι κήποι μας..

Πήγαμε να ποτίσουμε σήμερα από την αρχή ξεκίνησε καλά η μέρα βλέποντας το τρυγονάκι και μετά άλλο ένα σε μια πλατάνα.Στον γυρισμό είδα ένα κουνάβι το οποίο πήγαινε να διασχίσει το δρόμο γύρισε και στάθηκε πάνω σε μια πέτρα και με κοίταγε ενώ πριν ανέβει στεκόταν όρθιο στα 2 πόδια.Πιο κάτω παίρνω μια στροφή και βλέπω ένα λαγό να πάει καμαρωτός !!! Μαζέψαμε τα βλήτα και τους ζοχούς μας.IMG_20210603_210903.jpgIMG_20210603_210909.jpgIMG-a0954d8bee37a5372984c1ad61a2876d-V.jpg
 
Last edited:
Η ώρα για τα κεράσια ήρθε! Ταξίδι αστραπή στην Κυνουρια να μαζέψουμε τα πρωτα. Από όσα μαζέψαμε φάγαμε τουλάχιστον αλλά τόσα... Δεν χορταινονται τα άτιμα... Πάντως όπως στα περισσότερα καρποφόρα, η χρονιά φέτος είναι κακή στα κερασοειδη με λίγη και μικροκαρπη καρποφορία... IMG_20210606_165041.jpgIMG_20210606_164418.jpg
IMG_20210606_163031.jpg
 
Η ώρα για τα κεράσια ήρθε! Ταξίδι αστραπή στην Κυνουρια να μαζέψουμε τα πρωτα. Από όσα μαζέψαμε φάγαμε τουλάχιστον αλλά τόσα... Δεν χορταινονται τα άτιμα... Πάντως όπως στα περισσότερα καρποφόρα, η χρονιά φέτος είναι κακή στα κερασοειδη με λίγη και μικροκαρπη καρποφορία... View attachment 27763View attachment 27764
View attachment 27765
Η ώρα για τα κεράσια ήρθε! Ταξίδι αστραπή στην Κυνουρια να μαζέψουμε τα πρωτα. Από όσα μαζέψαμε φάγαμε τουλάχιστον αλλά τόσα... Δεν χορταινονται τα άτιμα... Πάντως όπως στα περισσότερα καρποφόρα, η χρονιά φέτος είναι κακή στα κερασοειδη με λίγη και μικροκαρπη καρποφορία... View attachment 27763View attachment 27764
View attachment 27765
Απο ποιο μερος εισαι; Τι σχεση εχεις με Κυνουρια;
 
Απο ποιο μερος εισαι; Τι σχεση εχεις με Κυνουρια;
Άγιος Πέτρος φίλε μου. Είναι η καταγωγή του πατέρα μου. Το βουνο του Παρνωνα έως τις δύο κορφές και τα Μάρμαρα απέναντι τους είναι γη των προγόνων μου.
 
Βγήκαν και οι πατάτες , μικρές μεν ειδικά οι πρώτες και κυρίως επειδή ποτέ δεν αγοράζω σπόρο παρά μόνο ότι φυτρώνει στο σπίτι από τις αρχές Ιανουαρίου
Οι πολύ μικρές πηγαίνουν στη πεθερά μου που τις κάνει ολόκληρες με τη φλούδα με ψητό κατσικάκι στο φούρνο
 
Βγήκαν και οι πατάτες , μικρές μεν ειδικά οι πρώτες και κυρίως επειδή ποτέ δεν αγοράζω σπόρο παρά μόνο ότι φυτρώνει στο σπίτι από τις αρχές Ιανουαρίου
Οι πολύ μικρές πηγαίνουν στη πεθερά μου που τις κάνει ολόκληρες με τη φλούδα με ψητό κατσικάκι στο φούρνο
Πολύ ωραία και καθαρή πατάτα! Καλοφάγωτη!
 
Διαβάστε κάτι περίεργο και ανεξήγητο και γράψτε μου τη γνώμη σας.

Χθες αργά το απόγευμα έβγαλα τα πατάκια του αυτοκινήτου να τα πλύνω. Τα βρέχω με το πιεστικό, τα τρίβω με βούρτσα και ΡΟΛ και όπως ήταν έτσι σαπουνισμένα, ξεκίνησαν παιδιά, σκυλιά, γατιά, τηλέφωνα και τα ξέχασα έτσι, παρατημένα κάτω στο χαλίκι της αυλής -δίπλα απ΄ το μποστάνι!

Σήμερα το πρωί που τα πήρα χαμπάρι, τα σήκωσα και τι να δω; Από κάτω βρίσκονταν ψόφιοι καμιά 50αριά συνολικά κολοκυθοκόφτες...

Μπας και ανακάλυψα παγίδα κατά λάθος;
 
Διαβάστε κάτι περίεργο και ανεξήγητο και γράψτε μου τη γνώμη σας.

Χθες αργά το απόγευμα έβγαλα τα πατάκια του αυτοκινήτου να τα πλύνω. Τα βρέχω με το πιεστικό, τα τρίβω με βούρτσα και ΡΟΛ και όπως ήταν έτσι σαπουνισμένα, ξεκίνησαν παιδιά, σκυλιά, γατιά, τηλέφωνα και τα ξέχασα έτσι, παρατημένα κάτω στο χαλίκι της αυλής -δίπλα απ΄ το μποστάνι!

Σήμερα το πρωί που τα πήρα χαμπάρι, τα σήκωσα και τι να δω; Από κάτω βρίσκονταν ψόφιοι καμιά 50αριά συνολικά κολοκυθοκόφτες...

Μπας και ανακάλυψα παγίδα κατά λάθος;
Ήταν σίγουρα κολοκυθοκόφτες/πρασάγγουρες/κρεμμυδοφάγοι; έχει όντως ενδιαφέρον και ο αριθμός τους και το ότι είχαν ψοφήσει...Να τα τράβηξε η υγρασία και να βρέθηκαν εκεί πιθανό. Αλλά γιατί να ψοφήσουν; εκτός και αν κάποιος πάτησε το πατάκι... τι να πώ... Μόνο η επανάληψη σε ίδιο και σε άλλο μέρος θα μπορέσει να μας δείξει αν όντως βρέθηκε κάποια πατέντα..
 
Ήταν σίγουρα κολοκυθοκόφτες/πρασάγγουρες/κρεμμυδοφάγοι;

Ναι ήταν σίγουρα, τους αναγνωρίσαμε 4 άτομα -τα 2 αγρότες.

έχει όντως ενδιαφέρον και ο αριθμός τους και το ότι είχαν ψοφήσει...Να τα τράβηξε η υγρασία και να βρέθηκαν εκεί πιθανό. Αλλά γιατί να ψοφήσουν; εκτός και αν κάποιος πάτησε το πατάκι... τι να πώ... Μόνο η επανάληψη σε ίδιο και σε άλλο μέρος θα μπορέσει να μας δείξει αν όντως βρέθηκε κάποια πατέντα..
Οπωσδήποτε θα το επαναλάβω σε 2-3 βδομάδες -και μέσα στο μποστάνι!
Θα το κουβεντιάσω και με ένα φίλο γεωπόνο την Δευτέρα για να πάρω γνώμη..

(βλακεία που δεν τράβηξα φωτό...με συνεπήρε η φάση και όταν το σκέφτηκα, η πεθερά είχε δείξει την νοικοκυροσύνη της :D )
 
Last edited:
Ναι ήταν σίγουρα, τους αναγνωρίσαμε 4 άτομα -τα 2 αγρότες.


Οπωσδήποτε θα το επαναλάβω σε 2-3 βδομάδες -και μέσα στο μποστάνι!
Θα το κουβεντιάσω και με ένα φίλο γεωπόνο την Δευτέρα για να πάρω γνώμη..

(βλακεία που δεν τράβηξα φωτό...με συνεπήρε η φάση και όταν το σκέφτηκα, η πεθερά είχε δείξει την νοικοκυροσύνη της :D )
Αναμένουμε με ενδιαφέρον το επόμενο πείραμα της οικολογικής πρασαγγουροπαγίδας. Για να μπορούμε με άνεση να πούμε στα χωράφια μας μετά στην κυριολεξια...

1623492399031.png
 
Πολύ ωραία και καθαρή πατάτα! Καλοφάγωτη!
Ευχαριστώ Γρηγόρη , καθαρή πατάτα χωρίς να την ραντίζω ποτέ και πάνω από όλα γευστική , καθώς βοηθάει πολύ το χώμα , ο καιρός αλλά και επειδή δεν την ποτίζω πολύ
Οι τελευταίες που πήρα από το σούπερ μάρκετ ήταν σαν ραπανάκια , δεν τηγανίζονται με τίποτα
 
Βγήκαν και οι πατάτες , μικρές μεν ειδικά οι πρώτες και κυρίως επειδή ποτέ δεν αγοράζω σπόρο παρά μόνο ότι φυτρώνει στο σπίτι από τις αρχές Ιανουαρίου
Οι πολύ μικρές πηγαίνουν στη πεθερά μου που τις κάνει ολόκληρες με τη φλούδα με ψητό κατσικάκι στο φούρνο
Κρατα λιγες και κανες τες οπως ειναι με την φλουδα αφου τις σπασεις λιγο με κρασι και κολιανδρο σπαστο
Τις λεμε αντινακτες εδω και θα ξετρελαθεις Σταυρο
 
Back
Top