Οι κήποι μας..

το επομενο που εχουν βαλη στοχο ειναι η ερασιτεχνικη γεωργια....
οσοι απο μας καλλιεργουν
γνωριζουν οτι φυτευουμε απο το εμποριο ,ειναι [στειρωμενο] φυτα δηλαδη,
που απο τους σπορους τους δε μπορουμε να παρουμε καινουργια φυτα.
και θα πιεσουν ακομα περισσοτερο τη κατασταση με το νερο.
τα τελευταια χρονια εχουν κανη ασυμφορη τη χρηση νερου για καλιεργεια, με τα τιμολογια των δημων.
ασε που μερικοι δημοι απαγορευουν πληρως τη χρηση για ποτισμα.
δυστηχως ο κοσμος εχει παψη να αντιδραει,και θα κανουν οτι θελουν.
οι καινουργιες γενιες θα ειναι [ρομποτακια].
Χωρίς να θέλω να σε καθησυχάσω, σου λέω ότι υπάρχει ήδη πολύ δυνατή αντίδραση σε χώρες όπως η Γαλλία, Γερμανία αλλα και στις πρώην σοσιαλιστικές. Υπάρχει μάλιστα η δυνατότητα να επιχορηγηθεί μιά ερασιτεχνικη καλλιέργεια αν π.χ. χρησιμοποιεί σπόρους ή φυτά που θεωρούνται παραδοσιακά. Βέβαια το πρόβλημα εδώ είναι αν μπορείς να πουλήσεις μετά τα προϊόντα σου, τα οποία δεν θα είναι τυποποιημένα...

Αυτό που με τρομάζει εμένα είναι πως π.χ. ο Michael Burry επενδύει πλέον μόνο στο "νερό". :mad::oops: Σε μερικά μέρη του κόσμου ή πληρώνεις για το βρόχινο νερό που μαζεύεις στο βαρέλι ή - ακόμα χειρότερα - απαγορεύεται να έχεις βαρέλι. Δες τι έγινε στην Αργεντινή!!

Οσο αφορά το κυνήγι και το ψάρεμα, ακόμα δεν έχουμε ζήσει τα χειρότερα, τα οποία προφανώς έπονται:rolleyes:
 
Όταν φυτεψα στο μπαλκόνι τα διάφορα είχα στο σπίτι την ανηψια μου.Ειχε ακούσει στο σχολείο ότι οι μέλισσες βοηθάνε τα φυτά και σήμερα έφερε αυτό και το κάρφωσε στα φυτά δίπλα."Τωρα Θείε η Μαγια θα φροντίζει τα φυτά μας"Ξέχασα και την κούραση, ξέχασα και τα προβλήματα και όλα...
 
το επομενο που εχουν βαλη στοχο ειναι η ερασιτεχνικη γεωργια....
οσοι απο μας καλλιεργουν
γνωριζουν οτι φυτευουμε απο το εμποριο ,ειναι [στειρωμενο] φυτα δηλαδη,
που απο τους σπορους τους δε μπορουμε να παρουμε καινουργια φυτα.
και θα πιεσουν ακομα περισσοτερο τη κατασταση με το νερο.
τα τελευταια χρονια εχουν κανη ασυμφορη τη χρηση νερου για καλιεργεια, με τα τιμολογια των δημων.
ασε που μερικοι δημοι απαγορευουν πληρως τη χρηση για ποτισμα.
δυστηχως ο κοσμος εχει παψη να αντιδραει,και θα κανουν οτι θελουν.
οι καινουργιες γενιες θα ειναι [ρομποτακια].
Τα μισά σχεδόν σπορια εισαγωγής που είναι στο σούπερ μάρκετ είναι ήδη στείρα από το ίδιο το φυτό που παράγονται ή καθιστωνται έτσι μέσα από διαδικασιες "αποστείρωσης". Τα άλλα μισά αν τα φυτεψετε και καρπισουν δεν έχουν καμία σχέση με το σπόρο που βάλατε. Δοκιμάστε με το καλαμπόκι του ποπ κορν για παράδειγμα που είναι από ΗΠΑ η Καναδά... Έβαλα μια χρονιά για δοκιμή και εκτός ότι έβγαλαν καλαμποκια καχεκτικα με σπόρους που δεν έσκαγαν ούτε τρώγονταν ούτε ώμοι και που κάναν μονο για σκάγια σε long range φυσιγγια, με τη γύρη τους αχρηστευσαν και τα διπλανά καλαμποκια που ήταν κανονικά και που τα αδέρφια τους σε αλλο πεζούλι πιο μακριά καρπισαν κανονικά. Αν κάποια φυτρώνουν κανονικά και δίνουν κανονικά καρπούς θεωρούνται ιδιοκτησία και κτήμα της εταιρίας που πουλα το προϊόν και οποιοσδήποτε φυτεύει θεωρείται ότι καταπατα ξένη πνευματική και εμπορική ιδιοκτησία (στην Ελλάδα όχι ακόμα...). Η ιδιοκτησία σπόρων και το πατεντάρισμα ποικιλιών δυστυχώς είναι εδώ και θα μας έρθει!

Σε Αμερική και Καναδά η ανίερη ένωση Mosanto & Bayer έχει κερδίσει σε δικαστήρια προσφυγές από πολίτες και αγρότες που απαγορεύει να φυτεύονται οι σπόροι της και φτάνει να επιβάλλει το να μπορεί να φυτέψει κάποιος μόνο αν αγοράσει τα φυτά ή τους σπόρους από αυτήν και μόνο! Εδώ θα δείτε σήμανση ότι απαγορεύεται ο αγενής πολλαπλασιασμός τριανταφυλλιάς (δηλαδή κέντρωμα ή βάλσιμο κλαριού στο χώμα για να ριζώσει) λόγω του ότι είναι πατενταρισμένη!


1622228952523.png

Για όποιον ενδιαφέρεται ας διαβάσει περί πατεντών σε σπόρους και τι πραγματικά πρεσβεύει... Οποιαδήποτε ερασιτεχνική καλλιέργεια με οποιοδήποτε σπόρο εκτός των μεταλλαγμενων των πολυεθνικών θα θεωρείται σύντομα αδίκημα όπως η καλλιέργεια ναρκωτικών...

1622229252280.png

Χωρίς να θέλω να σε καθησυχάσω, σου λέω ότι υπάρχει ήδη πολύ δυνατή αντίδραση σε χώρες όπως η Γαλλία, Γερμανία αλλα και στις πρώην σοσιαλιστικές. Υπάρχει μάλιστα η δυνατότητα να επιχορηγηθεί μιά ερασιτεχνικη καλλιέργεια αν π.χ. χρησιμοποιεί σπόρους ή φυτά που θεωρούνται παραδοσιακά. Βέβαια το πρόβλημα εδώ είναι αν μπορείς να πουλήσεις μετά τα προϊόντα σου, τα οποία δεν θα είναι τυποποιημένα...

Αυτό που με τρομάζει εμένα είναι πως π.χ. ο Michael Burry επενδύει πλέον μόνο στο "νερό". :mad::oops: Σε μερικά μέρη του κόσμου ή πληρώνεις για το βρόχινο νερό που μαζεύεις στο βαρέλι ή - ακόμα χειρότερα - απαγορεύεται να έχεις βαρέλι. Δες τι έγινε στην Αργεντινή!!

Οσο αφορά το κυνήγι και το ψάρεμα, ακόμα δεν έχουμε ζήσει τα χειρότερα, τα οποία προφανώς έπονται:rolleyes:
Όντως υπάρχει αντίδραση στην Ευρώπη και στις χώρες που αναφέρει ο συνάδελφος...

1622229559601.png

https://www.no-patents-on-seeds.org/en/news/freedom-seeds
 
Last edited:
Με βάση το παραπάνω, για την Μοσαντο, είμαι βαρώνος της κηπουρίνης... Ισόβια μέσα θα πάω με τέτοια φυτεία και τα κιλά τους σπόρους που έχω όλων των ειδών και όλων των φυτών στα ψυγεία...

1622229851888.png
εικόνα_Viber_2021-05-28_14-05-42.jpg
 
Last edited:
Ο αδελφός μου αγόρασε πρόσφατα από τον Σκλαβενίτη μαραθόσπορο βιολογικό γιατί θέλει να τον φυτέψει και να βγάλει αργότερα σπόρο. Ακόμα δεν έκανε τίποτα, αλλά δοθήσης της ευκαιρίας με την συζήτηση εδώ, ρίξαμε πάλι μια ματιά στο τι αγόρασε:
IMG_20210528_213215.jpgIMG_20210528_213321_marked.jpg

Τελικά, ούτε μάραθο δεν παράγει αυτή η χώρα;? :mad: - αν βέβαια εξαιρέσουμε τον άγριο.
 
Με βάση το παραπάνω, για την Μοσαντο, είμαι βαρώνος της κηπουρίνης... Ισόβια μέσα θα πάω με τέτοια φυτεία και τα κιλά τους σπόρους που έχω όλων των ειδών και όλων των φυτών στα ψυγεία...

View attachment 27450
View attachment 27451
Αξιέπαινος! Συνέχισε την καλή δουλειά!
 
Ο αδελφός μου αγόρασε πρόσφατα από τον Σκλαβενίτη μαραθόσπορο βιολογικό γιατί θέλει να τον φυτέψει και να βγάλει αργότερα σπόρο. Ακόμα δεν έκανε τίποτα, αλλά δοθήσης της ευκαιρίας με την συζήτηση εδώ, ρίξαμε πάλι μια ματιά στο τι αγόρασε:

Τελικά, ούτε μάραθο δεν παράγει αυτή η χώρα;? :mad: - αν βέβαια εξαιρέσουμε τον άγριο.
Μάραθο αγορασε??? Έχει στρέμματα ολόκληρα άγριο μάραθο που ειναι φανταστικος. Έχω μαζέψει σπόρους και έχω φυτέψει στον κηπο. Επίσης έχουμε και εμείς κρατήσει και προσπαθούμε ακόμη , παλιούς σπορους. Καλαμπόκια που γίνονταν ξερικα, φασόλια , ντομάτες και αλλα. Ότι αγοράζεις και φυτευεις ο σπόρος του την επόμενη χρονιά βγάζει κάτι διαφορετικό από το μητρικό φυτο.
 
Μάραθο αγορασε??? Έχει στρέμματα ολόκληρα άγριο μάραθο που ειναι φανταστικος. Έχω μαζέψει σπόρους και έχω φυτέψει στον κηπο. Επίσης έχουμε και εμείς κρατήσει και προσπαθούμε ακόμη , παλιούς σπορους. Καλαμπόκια που γίνονταν ξερικα, φασόλια , ντομάτες και αλλα. Ότι αγοράζεις και φυτευεις ο σπόρος του την επόμενη χρονιά βγάζει κάτι διαφορετικό από το μητρικό φυτο.
Θέλει να τον φυτέψει στην Γερμανία - και χρόνο για βολτα στο βουνό δεν είχε, μιά και ήταν μονο για Πάσχα στην Ελλάδα.
 
Μάραθο αγορασε??? Έχει στρέμματα ολόκληρα άγριο μάραθο που ειναι φανταστικος. Έχω μαζέψει σπόρους και έχω φυτέψει στον κηπο. Επίσης έχουμε και εμείς κρατήσει και προσπαθούμε ακόμη , παλιούς σπορους. Καλαμπόκια που γίνονταν ξερικα, φασόλια , ντομάτες και αλλα. Ότι αγοράζεις και φυτευεις ο σπόρος του την επόμενη χρονιά βγάζει κάτι διαφορετικό από το μητρικό φυτο.
Δυστυχώς Δημήτρη οι περισσότεροι όλα αυτά δεν τα γνωρίζουν και όταν τα μάθουν απλά αδιαφορούν.
Παρατηρώντας διαχρονικά όλες αυτές τις μετατροπές , στα ζώα-φυτά-περιβάλλον κλπ, και αφού ολοκληρώνονται τα πειράματα, φθάνουμε και στον τελικό στόχο που είναι ο άνθρωπος.
Χαίρομαι σαν βλέπω ανθρώπους σαν και σένα που αντιστέκονται και απλά υποστηρίζουν το φυσιολογικό. Τι ποιο απλό και σοφό!!
 
Κάθε χρόνο στο Μεσοχώρι της Δράμας, δίπλα στο Παρανέστι, στο χώρο του Πελιτι γίνεται μια εκδήλωση όπου άνθρωποι από όλη την Ελλάδα πάνε εκεί για να μοιραστούν παραδοσιακούς σπόρους και πραγματικά είδα τεράστια ποικιλία σπόρων , σιτάρι καλαμπόκι ντομάτας λάχανα κλπ ,αλλά και ανθρώπων...
Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα αντιστέκονται , εμείς οι κυνηγοί έχουμε μείνει πίσω...
Από ότι είδα 4 Σεπτεμβρίου γίνεται και από Νοέμβριο θα κάνουν και δωρεάν αποστολή σπόρων
 
Κάθε χρόνο στο Μεσοχώρι της Δράμας, δίπλα στο Παρανέστι, στο χώρο του Πελιτι γίνεται μια εκδήλωση όπου άνθρωποι από όλη την Ελλάδα πάνε εκεί για να μοιραστούν παραδοσιακούς σπόρους και πραγματικά είδα τεράστια ποικιλία σπόρων , σιτάρι καλαμπόκι ντομάτας λάχανα κλπ ,αλλά και ανθρώπων...
Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα αντιστέκονται , εμείς οι κυνηγοί έχουμε μείνει πίσω...
Από ότι είδα 4 Σεπτεμβρίου γίνεται και από Νοέμβριο θα κάνουν και δωρεάν αποστολή σπόρων
Και εμεις εδω κραταμε σπορους παλιους
 
Τελευταία αποκαλυπτήρια σήμερα στα κεντρώματα της φετινής σαιζόν. Το πετυχημένο μοτίβο συνεχίστηκε. Στο σύνολο για φέτος 36 στους 36 κορμούς και 26 στα 26 φυτά (γιατί κάποια είχαν και 2 ή 3 πόδια που κεντρώθηκαν) έγιναν πια παραγωγικά και ωφέλιμα. Η πιο πετυχημένη φουρνιά που έχω κάνει εδώ και 10 χρόνια που ασχολούμαι. Το μέσο ποσοστό επιτυχίας μου για κεντρώματα με παλούκι είναι 92% πια διαχρονικά με βάση τα κοιτάπια μου. Του χρόνου να μας έχει ο Θεός καλά και να μας αξιώσει να συνεχίσουμε αυτή την πολύ ωραία ασχολία. Μια συνολική παρουσίαση των αποτελεσμάτων για φέτος:

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
 
Κάθε χρόνο στο Μεσοχώρι της Δράμας, δίπλα στο Παρανέστι, στο χώρο του Πελιτι γίνεται μια εκδήλωση όπου άνθρωποι από όλη την Ελλάδα πάνε εκεί για να μοιραστούν παραδοσιακούς σπόρους και πραγματικά είδα τεράστια ποικιλία σπόρων , σιτάρι καλαμπόκι ντομάτας λάχανα κλπ ,αλλά και ανθρώπων...
Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που θα αντιστέκονται , εμείς οι κυνηγοί έχουμε μείνει πίσω...
Από ότι είδα 4 Σεπτεμβρίου γίνεται και από Νοέμβριο θα κάνουν και δωρεάν αποστολή σπόρων
Είχαμε και εδώ την γιορτή των σπόρων στο Σκουντερι. Μπορείς να ανταλλάξεις η και να αγορασεις. Γενικά αδέρφια όσοι μπορείτε κρατήστε τις παλιές ντόπιες ποικιλίες. Τρως ντομάτα από παλιό σπόρο και το υβρίδιο σου φαίνεται εντελώς αγευστο και αοσμο. Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους. Το ίδιο και στα ζωα. Εκτρεφω 2-3 γουρούνια το χρόνο. Τρώνε φρουτα, κολοκυθες , τους μαζεύω βελανίδια και πίνουν το τυρογαλο απο τις κατσίκες. Σε σύγκριση με αυτό το κρέας του κρεοπωλείου ειλικρινά βρωμάει σκατιλα.
 
Είχαμε και εδώ την γιορτή των σπόρων στο Σκουντερι. Μπορείς να ανταλλάξεις η και να αγορασεις. Γενικά αδέρφια όσοι μπορείτε κρατήστε τις παλιές ντόπιες ποικιλίες. Τρως ντομάτα από παλιό σπόρο και το υβρίδιο σου φαίνεται εντελώς αγευστο και αοσμο. Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ τους. Το ίδιο και στα ζωα. Εκτρεφω 2-3 γουρούνια το χρόνο. Τρώνε φρουτα, κολοκυθες , τους μαζεύω βελανίδια και πίνουν το τυρογαλο απο τις κατσίκες. Σε σύγκριση με αυτό το κρέας του κρεοπωλείου ειλικρινά βρωμάει σκατιλα.
Έτσι είναι Δημήτρη , γενικά η επαρχία κρατάει περισσότερο τις παραδόσεις και τον πιο φυσικό τρόπο ζωής
Έκανα εχθές ντοματοκεφτεδες από ντομάτες του εμπορίου και τις έδωσα στις γάτες , τόσο αγευστες δεν έχω ξαναφτιάξει , οπότε θα περιμένω τις δικές μου
Κάποτε έβαζα και εγώ γουρουνάκι και η ανακύκλωση του σπιτιού και του κήπου έφτανε στο μέγιστο , όσο για την γεύση απαιχτο
 
Back
Top