Οι κήποι μας..

Πήρα 6 κότες πριν το Πάσχα για να έχουμε φρεσκα αυγουλάκια και η μία κότα έκατσε στα αυγά και δεν ήθελε να σηκωθεί , έτσι βρήκα και τις έβαλα μερικά αυγά γονιμοποιημένα και ιδού το αποτέλεσμα

Περισεψε και σύρμα από την περίφραξη των σκυλιών και τα έβαλα ξεχωριστά από τις κότες
Η γάτα γέννησε

Τώρα μένει η λωρυ που την πήγα στον Δουλκερογλου και την ζευγάρωσε με σκύλο που διακρίθηκε σε αγώνες στο εξωτερικό , οπότε ανάμενουμε
Ωραίος, παλιές κότες έχουμε και εμείς ως πλειοψηφία και δεν αγοράζουμε ποτέ.(κότες της πλάκας).Μόνο από κλώσσες.Έχουμε βγάλει από 2 13 πουλιά και έχουμε καθήσει άλλες 2.Γίνεται ο κύκλος.
 
Last edited:
Τα πρώτα φρούτα από τα δέντρα ξεκίνησαν. Μαζέψαμε κάποια μουσμουλα, μερικά απο τα οποία είναι και εντυπωσιακά μεγάλα....

View attachment 27309View attachment 27310
Πολύ νόστημα φρούτα.
Έχεις δοκιμάσει να φυτέψεις τα κουκούτσα του να δεις αν ποιάνουν κτλ;;;;;
 
Ωραίος, παλιές κότες έχουμε και εμείς ως πλειοψηφία και δεν αγοράζουμε ποτέ.Μόνο από κλώσσες.Έχουμε βγάλει από 2 13 πουλιά και έχουμε καθήσει άλλες 2.Γίνεται ο κύκλος.
Παλιές κότες δεν μπόρεσα να έχω ποτέ καθώς μια αλεπού κάθε χρόνο μου τις αποδεκατίζει , την τελευταία φορά ήρθε μέρα μεσημέρι που βγάζω τις κότες στον κήπο, καθώς το κοτέτσι το έκανα αστακό και δεν μπορεί να ξαναμπεί μέσα , είναι τυχερή που είμαι οικολόγος αλλιώς θα την έπιανα ζωντανή
 
Πολύ νόστημα φρούτα.
Έχεις δοκιμάσει να φυτέψεις τα κουκούτσα του να δεις αν ποιάνουν κτλ;;;;;
Από κουκούτσια τις έχω Κώστα, που δοκίμασα σε ένα σπίτι από το δέντρο τους και τα κράτησα, τα φυτεψα και βγήκαν. Και τα δικά τους επίσης πιάνουν!

Εκτός από υπέροχη γεύση που έχουν ωμά, κάνουν και ονειρική μαρμελάδα.
 
Από κουκούτσια τις έχω Κώστα, που δοκίμασα σε ένα σπίτι από το δέντρο τους και τα κράτησα, τα φυτεψα και βγήκαν. Και τα δικά τους επίσης πιάνουν!

Εκτός από υπέροχη γεύση που έχουν ωμά, κάνουν και ονειρική μαρμελάδα.
Ωραία.
Σε ρωτάω γιατί καταβρόχθεισα προχθές κανά 5-6 κ τα έχω τα κουκούτσα τυλιγμένα στη χαρτοπετσέτα.
Να τα φυτέψω να δω;;;
Δώσε λεπτομέριες αν ξέρεις.
Είναι από μια εμπορεύσιμη ποικιλία,που γίνονται σαν αυγό κότας.
 
Από κουκούτσια τις έχω Κώστα, που δοκίμασα σε ένα σπίτι από το δέντρο τους και τα κράτησα, τα φυτεψα και βγήκαν. Και τα δικά τους επίσης πιάνουν!

Εκτός από υπέροχη γεύση που έχουν ωμά, κάνουν και ονειρική μαρμελάδα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα , ονειρική μαρμελάδα φτιάχνει η μάνα μου και μου στέλνει
 
Τα πρώτα φρούτα από τα δέντρα ξεκίνησαν. Μαζέψαμε κάποια μουσμουλα, μερικά απο τα οποία είναι και εντυπωσιακά μεγάλα....

View attachment 27309View attachment 27310
Ωραία μουσμουλα.
Είστε ένα μήνα μπροστά.
Εμένα μια που έχω στο χωριό είναι ακόμα μικρά και πρασινα(αγουρα).
Κάθε χρόνο όσα βγούνε γίνονται μαρμελαδα.
 
Ωραία.
Σε ρωτάω γιατί καταβρόχθεισα προχθές κανά 5-6 κ τα έχω τα κουκούτσα τυλιγμένα στη χαρτοπετσέτα.
Να τα φυτέψω να δω;;;
Δώσε λεπτομέριες αν ξέρεις.
Είναι από μια εμπορεύσιμη ποικιλία,που γίνονται σαν αυγό κότας.
Κώστα να τα φυτέψεις άμεσα γιατί τα κουκούτσια της μουσμουλιας έχουν την ιδιαίτεροτητά να χάνουν τη βλαστικοτητα τους μετά από 15 μέρες.

Οπως και με όλους τους σπόρους, βάλτους σε τόσο βάθος όσο το μέγεθος τους.
 
Κώστα να τα φυτέψεις άμεσα γιατί τα κουκούτσια της μουσμουλιας έχουν την ιδιαίτεροτητά να χάνουν τη βλαστικοτητα τους μετά από 15 μέρες.

Οπως και με όλους τους σπόρους, βάλτους σε τόσο βάθος όσο το μέγεθος τους.
Οκ.
Πότισμα κάθε πότε;;;
 
Ωραία μουσμουλα.
Είστε ένα μήνα μπροστά.
Εμένα μια που έχω στο χωριό είναι ακόμα μικρά και πρασινα(αγουρα).
Κάθε χρόνο όσα βγούνε γίνονται μαρμελαδα.
Και μεις ενα μηνα μπροστα απο τον Γρηγορη
Εμας τελειωθηκαν τα μουσμουλα
Ηδη κοβονται τα χρυσομηλα
Ετοιμα για κοψιμο ειναι και τα βαβατσινα
Και μετα ακολουθουν οι φορμοζες- νομιζω ειναι αυτα που εσεις λετε κορομηλα
Κωστη τα μουσμουλα- μεσπιλα τα λεμε εδω ειναι πολυ ευκολο να τα βγαλεις απο κουκουτσι φιλε
Ισως το πιο ευκολο απο ολα τα φυτα
 
Η πατέντα που κάνω από πέρυσι με τις αγγουριες είναι να κρατάω μόνο τον κεντρικό κορμό και να μην την αφήνω να ανεβαίνει ψηλά , λύνοντας την και δενοντας μετά πιο χαμηλά με τον κορμό να γίνεται σπυραλ όπως το σαντορινιο αμπέλι , ο οποίος κορμός μάλιστα φυτρώνει κιόλας
Ενδιαφέρον!
 
Ενδιαφέρον!
Είναι ! Φέτος θα μετρήσω και το συνολικό μήκος μήκος μιας αγγουριας , πέρυσι αυτό έγινε κατά τύχη και απλά μου άρεσε και το εφαρμόζω , θα το κάνω και στις ντοματιες βελανίδι που έχω βάλει
 
Είναι ! Φέτος θα μετρήσω και το συνολικό μήκος μήκος μιας αγγουριας , πέρυσι αυτό έγινε κατά τύχη και απλά μου άρεσε και το εφαρμόζω , θα το κάνω και στις ντοματιες βελανίδι που έχω βάλει
Ωραίος! και όπως φαίνεται έχεις την τύχη με το μέρος σου!
 
Δεν το περίμενα από εσένα αυτό.Μια είναι η μαρμελάδα Πατρίδα.Δαμασκινο με σύκο μαζί.
Σερδελο (άγριο δαμάσκηνο) με συκο μαζί είναι ακόμα πιο άρρωστος συνδυασμός. Γευστικά γλυκό τρομερο, στα συστήματα του οργανισμού λειτουργεί ως τουμποφλω.

Το μουσμουλο έχει τη δική του γεύση και άρωμα παντός, που όταν το έχεις δοκιμάσει ώμο, δεν του το έχεις ότι θα βγάλει τέτοιο αποτέλεσμα.
 
Back
Top