Οι κήποι μας..

Είχε οικογενειακή μάζωξη πάλι σήμερα και δάσκαλος(παππούς) και μαθητής βρήκαν την ευκαιρία να μπολιάσουν τις 3 τελευταίες αγριελιές μαζί.Ο ένας έκοβε και ο άλλος έραβε.Τρομερή χημεία.Επί την ευκαιρία και βρισκόμενοι σε αυτό το χωράφι λύσαμε και 2 αγριελιές τις οποίες μπόλιασα μόνος και τις έπιασε η καλή βροχή μετά απο μία ημέρα.Βροχή από πρωί μέχρι βράδυ.Τις λύσαμε στις 11 μέρες και ενώ λύνουμε πάντα στις 15, για το λόγο να μην σχηματιστεί μούχλα και σαπίσουν.Ενδεικτικά κάποιες φωτογραφίες.IMG_20210504_185956.jpgIMG_20210504_183013.jpgIMG_20210504_183053.jpgIMG_20210504_185941.jpg
 
Καλά το φαρμάκι το έχουν πρώτη λύση σχεδόν όλοι τους.Τους λες ότι ψάχνω λύση για το περιβόλι μου που θέλω να είναι καθαρό και απαντούν ότι όλοι αυτό ριχνουν! Έψαχνα κάτι για τους κολοκυθοκοφτες και μου λέει ο άλλος μουσκεψε καλαμπόκι με φουρανταν και ξεμπερδεψες. Άμα είναι να τρώω καρκίνο καλύτερα να κόβει ο κολοκυθοκοφτης και να φυτευω ξανα.
Δημήτρη για κολοκυθοκοφτες και λοιπά έντομα κάνε ριζοποτισμα με φυσική πυρεθρινη η φτιάξε δολώματα με πιτουρο, φυσική πυρεθρινη, νερό και ζάχαρη και θαψτα γύρω από τα φυτά που χτυπάει...
 
Απόλυτα σωστός Δημήτρη! Όλες οι έρευνες συγκλίνουν ότι τρέφεται με γεωσκωλικες και προνύμφες άλλων εντόμων που διαβιουν στο χωμα. Και ότι δεν τρώει τίποτα φυτικό. Ο, τι ρίζα και φυτό κόβει είναι είτε για τη φωλιά είτε για καθαρίσει τις στοές και τους αεραγωγούς του. Να πως έκοψε ένα μαρούλι το πέταξε έξω και έφτιαξε τον αεραγωγό του.
View attachment 26614

Λοιπόν αυτό το απλό πράγμα οι γεωπόνοι της περιοχής μου απλά ή δεν το ξέρουν ή το ξέρουν και πουλάνε ο, τι να ναι στους πελάτες τους... Ο, τι και από τα δύο να ισχύει ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!

Αφού έψαξα και εφάρμοσα διαφορά χωρίς αποτέλεσμα, διαβαδα πως τους απωθούν πολύ κάποιες μυρωδιές και κυρίως μια που έχει η ορμόνη ριζοβολιας Rizocyn που είναι φυτική και βιολογική. Λέω ας την αναζητήσω. Βλέπω δύο σημεία πωλησης στην περιοχή. Πάω στον πρώτο γεωπόνο, μου λέει δεν την έχω, θα σου δώσω καλύτερη. Του λέω δεν με νοιάζει η ριζοβολια, να τον διώξω θέλω... Μου λέει υπάρχει καλύτερη λύση και μου φέρνει δηλητηριασμενο σιτάρι! Μου λέει ρίξε στις τρύπες και θα ησυχάσεις. Του λέω είναι σαρκοφαγος, δεν θα το φάει, δεν είναι ποντικι ή αρουραίος! . Μου λέει ριξτο και ποτιστο να τρέξει το δηλήτηριο μεσα να το ακουμπισει μήπως και ψοφισει... Του ρίχνω μια μούντζα, πάω στον επομενο. Λέω πόσο πιο άσχετος να ειναι;

Μου λέει πάλι ο δεύτερος δεν την έχω την ορμόνη, και ούτε θα κάνει δουλειά. Μου δείχνει πάλι ποντικοφάρμακα. Αντε πάλι να του εξηγώ. Αφού βλέπει ο, τι δεν με πείθει. Μου λέει "Μια είναι τότε η λύση" . Χάρηκα προς στιγμήν ότι κάτι σκέφτηκε. Μου έρχεται με να κουτί roundup... Του λέω άνθρωπε είσαι καλά; έχω ήδη φυτά μέσα! Μπαρούτι το κάνω και μόνος μου! Μου λέει αυτά τα φυτά που έχεις ξεγραψε τα, θα στα φάει... Ραντισε, οργωσε ξαναραντισε, ποτισε και μετά ξαναφυτευεις, ούτε ποντίκια, ούτε ζιζανια, θα είσαι μια χαρά... Δεν του μίλησα καν απλά έφυγα...

Δυστυχώς κάποιοι είναι απλά έμποροι δηλητηριων, όχι γεωπόνοι...



Δημήτρη φαίνεται να δουλεύει μια χαρά, δεν έχει καταφέρει να κόψει τίποτα ξανά και έχει αλλάξει πλήρως τις στοές του εκτός αυλάκιων πια και τα φυτά μπορούν να ριξουν ρίζα και εντος και εκτός προστατευτικης σιτας χωρίς καθυστέρηση σε ανάπτυξη και εγώ να τα βοτάνιζω, να τα σκαβω, να τα καλαμωνω σαν να μην υπάρχει. Μόνο ο τυφλοποντικας άλλαξε, ούτε εγώ, ούτε τα φυτά. ..
Είναι αδιανόητο να πηγαίνεις σε σπουδαγμενους ανθρώπους, επαγγελματίες και να σου προτείνουν αυτό που τους λες ότι θέλεις να αποφύγεις πάση θυσία. Δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε όλους τους κλάδους εργασίας.
Μπράβο για την πατέντα σου και για την επιμονή σου!!!
 
Μιας και γίνεται λόγος για μπολιασματα, δεν βλέπω μπολιασμα σε ξινά που είναι και πιο δύσκολα.Αν έχουν γραφτεί στο παρελθόν να τα αναζητήσω.
Έχω μπολιάσει φέτος για 1η φορά μία μανταρινιά και χωρίς να έχω δει απο κάποιον ή παππού διότι στο χωριό δεν έχουν ξινά.Ρώτησα και τον @tsakalos για επιπλέον βοήθεια-πληροφορίες και αναμένουμε.Έβαλα 2 φόλες και σε ένα μικρό κορμό ένα καλέμι στο οποίο δεν έμεινα τόσο ευχαριστημένος με την δουλειά μου.
 
Last edited:
Μιας και γίνεται λόγος για μπολιασματα, δεν βλέπω μπολιασμα σε ξινά που είναι και πιο δύσκολα.Αν έχουν γραφτεί στο παρελθόν να τα αναζητήσω.
Συνάδελφε μπορεί να εφαρμοστεί ίδια τεχνικη είναι με αυτή που έδειξα σε προηγούμενες σελίδες. Να ένα παράδειγμα... IMG_20210411_093806.jpg
IMG_20210411_093628.jpgIMG_20210411_093745.jpgIMG_20210411_093817.jpgIMG_20210411_094525.jpg
 
Μιας και γίνεται λόγος για μπολιασματα, δεν βλέπω μπολιασμα σε ξινά που είναι και πιο δύσκολα.Αν έχουν γραφτεί στο παρελθόν να τα αναζητήσω.
Τα ξινά δεν είναι πιο δύσκολα από τις ελιές. Αν δεν γίνει με παλούκι το κεντρωμα και γίνει με ματι/φόλα τότε δεν γίνεται κεντρωμα με Η που δείχνει ο Χρήστος @PredatoZ, αλλά με Τ ανάποδο την άνοιξη για να στραγγίζει και μην σαπίσει από τους χυμούς και όρθιο τον Αύγουστο που κάνει ζέστη για να κρατά την υγρασία. Είχα δείξει στο παρελθόν δέντρα που έχω διάφορα είδη στο ίδιο κλαρί όπως περιγράφεις...

Post in thread 'Οι κήποι μας..' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Οι-κήποι-μας.240/post-412611

Φέτος σε γκορτσια που είχα κεντρωσει προπέρσι αχλάδι φετελ, έβαλα φέτος κρύσταλλι και κοντούλα και μηλιά starkin και τριπόλεως, μάλιστα αχλάδι μήλο στο ιδιο κλαρί...
IMG_20210425_195730.jpg
IMG_20210425_200537.jpg

Oπως έχω ξαναπεί, αν μάθεις να κεντρώνεις, το μόνο όριο είναι η φαντασία σου, γιατί η φύση δίνει άπειρες δυνατότητες...
 
Last edited:
Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Μιας κ είχα ελεύθερο χρόνο το απόγευμα,είπα να καθαρίσω λίγο τους σταυρούς από τις μικρές ελιές,από μικρά ξερά βεργάκια κ λέμαργα,για αερισμό κ φως....πριόνι,ψαλίδα και οινόπνευμα στο χέρι κ πάμε!!!
Από άνθη κ καρποφορία,δόξα το θεό!!

20210507_194019.jpg20210507_193904.jpg20210507_194317.jpg20210507_194005.jpg

Είχα κ βοηθό.....τραβούσε τις κομμένες κλάρες... .yel.
20210507_194302.jpg
 
Σε δουλειά να βρισκόμαστε.
Μιας κ είχα ελεύθερο χρόνο το απόγευμα,είπα να καθαρίσω λίγο τους σταυρούς από τις μικρές ελιές,από μικρά ξερά βεργάκια κ λέμαργα,για αερισμό κ φως....πριόνι,ψαλίδα και οινόπνευμα στο χέρι κ πάμε!!!
Από άνθη κ καρποφορία,δόξα το θεό!!

View attachment 26750View attachment 26752View attachment 26753View attachment 26754

Είχα κ βοηθό.....τραβούσε τις κομμένες κλάρες... .yel.
View attachment 26755
Kώστα το ψιλοκαθάρισμα είναι η πιο σημαντική εργασία καθώς βοηθά στον αερισμό όπως είπες και στο να μην τρώνε τις ουσίες τα άχρηστα και μη παραγωγικά κλαριά. Για αυτό οι παλιοί λέγανε ατάιστο άστο το δέντρο, ακλάδευτο μην το αφήσεις. Το ιδανικό είναι να γίνεται πριν την έναρξη της βλάστησης και της ανθοφορίας (άρα στο διάστημα 25 Μάρτη με 15 Απρίλη στα μέρη μας) ώστε να μην τραβήξουν ουσίες και χυμούς αυτά τα άχρηστα κλαριά. Αλλά και τώρα από το να μείνουν, πολύ καλά είναι.

Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται πως χρειάζεται λίγο ακόμα καθάρισμα καθώς υπάρχουν ακόμα κλαριά που πάνε αντίθετα με τη φορά της κλάρας που ανήκουν και πέφτουν πάνω σε άλλα. Κόψε, μην τη φοβάσαι, θα το κερδίσεις σε χοντρό καρπό και λάδι αργότερα.
 
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνεται πως χρειάζεται λίγο ακόμα καθάρισμα καθώς υπάρχουν ακόμα κλαριά που πάνε αντίθετα με τη φορά της κλάρας
Την καθάρισα,δν την είχα τελειωμένη όταν τράβηξα τη φωτό!!
Κόψε, μην τη φοβάσαι
Η φράση του πατέρα μου ήταν: Στην ελιά,να γίνεσαι κρεοπώλης...

Από βδομάδα, έχει άπλωμα τα σταγονίδια για πότισμα....
 
Την καθάρισα,δν την είχα τελειωμένη όταν τράβηξα τη φωτό!!

Η φράση του πατέρα μου ήταν: Στην ελιά,να γίνεσαι κρεοπώλης...

Από βδομάδα, έχει άπλωμα τα σταγονίδια για πότισμα....
O παππούς μου έλεγε "να είναι ο εχθρούς σου από την άλλη μεριά της ελιάς να τον βλεπεις καθαρά να του την ανάψεις και να μην χαθεί σκάι από τα κλαριά και τα φύλλα" ή το πιο κλασσικό "να κυνηγάει ο γέρακας και να περνά μέσα από την ελιά"

Είναι όμως μην τις ματιάσουμε κατάφορτες στο άνθος, μακάρι να τις πάει καλά στο δέσιμο ό καιρός, πότιστες καλό θα τους κάνει. Οι Ισπανοί τις ποτίζουν από το Φλεβάρη και συνεχίζουν ανά 20 μέρες, για να φορτσάρουν τα δέντρα και να είναι δυνατό το άνθος και να μην στεγνώνει από το λίβα και τη ζέστη του Μαΐου και πέφτει...
 
Μιας κ λέμε τέτοιες φράσεις περί κλαδέματος....άλλη μια ουσιόδες φράση του πατέρα μου, ήταν: Την ελιά θα την καθαρίζεις καλά μέσα,να περπατά ο σπουργίτης τη μέρα και να κάθετε η κουκουβάγια τη νύχτα......
Ο θεός να τν αναπαύει κ πάντα τν μνημονεύω σε συζητήσεις.......

Ωραίο πράμα η ελιά πάντος...!!
 
Μπράβο ρε παιδιά.
Ωραία φάση να ασχολείσαι με τα δέντρα και τα φυτά.
Εκτός από αποδοτικό είναι και μια πολύ καλή ψυχοθεραπεία.
Άγγελε ναι...γενικότερα η φύση σε ηρεμή....εγώ δν μπορώ να μη γυροβολίσω,έστω κ λίγο κάθε μέρα...είτε κυνήγι,είτε στο κτήμα για διάφορα μερεμέτια,ακόμη κ σε ένα παιδικό μου φίλο που βόσκει πρόβατα,θα πάω...δν με νοιάζει περί τίνος πρόκειται,αλλά αρκεί να πατάω χώμα κ χόρτα φιλάρα.....

Υ.Γ Επιδή έχω φυλάξει κ πρόβατα σαν παιδί, που έτρεχα πίσω από τν πατέρα μου,εκεί να δεις...ξάπλα στα χόρτα,προσήλιο = ηρεμία/χαλάρωση.....
 
Back
Top