Οι κήποι μας..

Ευκαιρία λόγω αργίας σήμερα να πεταχτώ εγώ από Μεσσηνία και ο αδερφός μου από Αθήνα στην Αρκαδία να κλαδέψουμε τις καρυδιές, αχλαδιές, μηλιές, κερασιές και βυσσινιές.

Το τοπίο χειμωνιάτικο, απόκοσμο και μαγικό μόλις φτάσαμε...





Πέρασαν όλα τα καιρικά φαινόμενα από πάνω μας, αλλά πέσαμε σα τους σκούρκους στη δουλειά να τελειώνουμε. Εγώ κλαδεύω κεντράδες και μεγάλες, ο αδερφός μαζεύει και καίει κλαριά και ο σκυλος όπως πάντα επιτηρεί αυστηρά...









Τελειώσαμε μετά από 10 ώρες δουλειά, φύγαμε και οι δυο για Μεσσηνία, έτρεξα και μάζεψα σπαράγγια


Ο αδερφός μου αυλάκωσε και φυτέψαμε 2 κηπάκια κρεμμύδι



Μαγείρεψα, φάγαμε και απολαμβάνουμε τζακάρα και συζήτηση με τον αδερφό και το σκυλάκο...


 
Και του χρόνου τα διπλάσια! Πολύ λεμόνι φετος. Εγώ δεν έχω αλλά μου έχουν φέρει δεκάδες σακουλες και εγώ δινω πράγματα που δεν έχουν αυτοι. Ανταλλαγή προϊόντων δηλαδή!
Αυτά είναι!!!!Πες μου να σου φέρω λεμόνια να πάρω αυτά τα καλούδια εγώ..big smile.
Έλα από εδώ να σε φορτωσω. Η παραγωγή τυριού ήδη ξεκινησε. Αυγά εχεις! Θα κάνεις μια τηγανιστη ΑΑΑ!!!!
Προβλέπω να χρειαζόμαστε 2 ακόμα ενότητες... "τα ζώα μας" και "σπάμε τους μεσάζοντες και το χρήμα/ανταλλαγές προϊόντων"

Εδώ σήμερα είχε βαριά σωματική άσκηση με σκάψιμο όλα τα κηπάκια, τις μάντρες, τα περιγράμματα στα παρτέρια και τα πεζούλια που δεν τα πιάνει η φρέζα κτλ. Καιρό είχα να το κάνω και ρετάρει τώρα όλο το σύστημα..

1616954369373.png
 
Ετσι! Δίνεις λεμόνια παίρνεις μελακι! Η τυράκι η μυζήθρα η ξυνοτυρι... Οτι εχει ο καθενας.
Αντιπραγματισμός

Προβλέπω να χρειαζόμαστε 2 ακόμα ενότητες... "τα ζώα μας" και "σπάμε τους μεσάζοντες και το χρήμα/ανταλλαγές προϊόντων"
Εμείς που δεν έχουμε παραγωγή τι μπορούμε να ανταλλάξουμε;
Φυσίγγια δέχεστε; :cool:
 
Το like είναι για τον κόπο σου....
Το μόνο τυρί που τρώω είναι μέσα στην πιτσα, αντε κ σε κανα τοστ......
Και δεν μόνο αυτο.. Αν υπάρχει τέτοιο πραγμα στο τραπέζι φευγω χιλιόμετρα....χαχαχα....
Προτιμώ να φάω ενα μαγκάλι κάρβουνα χαχαχα
 
Το like είναι για τον κόπο σου....
Το μόνο τυρί που τρώω είναι μέσα στην πιτσα, αντε κ σε κανα τοστ......
Και δεν μόνο αυτο.. Αν υπάρχει τέτοιο πραγμα στο τραπέζι φευγω χιλιόμετρα....χαχαχα....
Προτιμώ να φάω ενα μαγκάλι κάρβουνα χαχαχα
Καλημερα. Άρα δεν τρως καθόλου τυρι γιατί αυτά που λες περισσοτερο καουτσουκ θυμιζουν παρα τυρι. Μην νομίζεις ότι το πολυτρωω και εγω. Μερικές ημέρες μέσα στην Εβδομάδα θα τσιμπησω κανα κομματάκι .Έχω γνωστούς που αν δεν υπάρχει τυρι στο τραπέζι δεν κάθονται να φανε!!!!!
 
Καλημερα. Άρα δεν τρως καθόλου τυρι γιατί αυτά που λες περισσοτερο καουτσουκ θυμιζουν παρα τυρι. Μην νομίζεις ότι το πολυτρωω και εγω. Μερικές ημέρες μέσα στην Εβδομάδα θα τσιμπησω κανα κομματάκι .Έχω γνωστούς που αν δεν υπάρχει τυρι στο τραπέζι δεν κάθονται να φανε!!!!!

Έχω γνωστό που η παροιμία που λέει είναι :
Με το τυρί ταμ τιριρί
Με το γάλα κάνει τραμπάλα!!!... :)
 
Το like είναι για τον κόπο σου....
Το μόνο τυρί που τρώω είναι μέσα στην πιτσα, αντε κ σε κανα τοστ......
Και δεν μόνο αυτο.. Αν υπάρχει τέτοιο πραγμα στο τραπέζι φευγω χιλιόμετρα....χαχαχα....
Προτιμώ να φάω ενα μαγκάλι κάρβουνα χαχαχα
Καλως τον Τασο για περασε να σε γραψω στο club :p :p
Eχω παει μαζι με εναν Φιλο εξω απο τον Πυργο στο χωριο του για ΣΚ και κυνηγι
Νηστικοι φτανουμε βραδυ στο χωριο οπου η Γιαγια του εχει φτιαξει μακαροναδα με κατσικακι κοκκινιστο
Μολις κατσαμε στο τραπεζι σκαει πιατο βαθυ με μεριδα full extra αλλα απο πανω στο κρεας
και στο μακαρονι τριμμενη μυζηθρα παραγωγης που μοσχοβολαγε μεχρι την Πατρα :eek:.hair.
μαζι με αγγουροντοματα που ειχε ενα πεταλο φετα παραγωγης και αυτη .pray to God.

Φαε μανα μου ελεγε η Γιαγια που να ζυγωσω εγω

Ευτυχως ειχε μεινει μεζες καθαρος εκτος τυριου και με συνοδεια καρβελιου την εκανα ταρατσα διαφορετικα το πρωι
με στομαχι αδειο οι τσιχλες θα εφευγαν ατουφεκιστες σε αλλα σοκακια
 
Back
Top